aA
Kyšio davimu politinės korupcijos byloje kaltinamas buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis trečiadienį Vilniaus apygardos teismui teigė 90 tūkst. eurų skolinęs Eligijaus Masiulio politinei veiklai.
Raimondas Kurlianskis
Raimondas Kurlianskis

STT buvo visiškai teisūs, kad aš ketinu finansuoti Eligijaus Masiulio politinę veiklą. Taip, tai buvo 90 tūkst. eurų Eligijaus Masiulio politinei veiklai finansuoti“, – sakė jis.

Tačiau tai, jo teigimu, „neeliminuoja nekilnojamo turto klausimo“.

Tuo metu E. Masiulis pirmadienį teisme sakė su R. Kurlianskiu kalbėjęs apie „giminaičių ketinimus investuoti į nekilnojamąjį turtą“ bei pasiūlęs prisidėti prie investicijos ir pačiam R. Kurlianskiui, šis tuomet esą sureagavo skeptiškai. Tuomet E. Masiulis teigė ir paklausęs, ar R. Kurlianskis negalėtų ateityje jam paskolinti pinigų.

„Paminėjau tada sumą 90 tūkst. eurų, Raimondas atsakė, kad svarstytų tokią galimybę. Tuo mūsų pokalbis baigėsi“, – pirmadienį tvirtino E. Masiulis.

„Tai ne pirmas ir ne paskutinis kartas, kai aš iš dalies finansavau Eligijaus Masiulio politinę veiklą“, – trečiadienį teisme patikino R. Kurlianskis kalbėdamas ir apie 10 tūkst. eurų paskolą, kurią suteikė E. Masiuliui 2019-aisiais.

Teismą jis patikino, kad liberalų politinės pažiūros atitiko jo paties pažiūras, o E. Masiulis, kaip lyderis, jį žavėjo.

„Mano siekis buvo, kad sektųsi, kad Liberalų sąjūdis, kuris atitinka mano politines pažiūras, atitinka verslo politines pažiūras, taptų pagrindine dešinės krypties politine jėga, (...) kad Eligijus Masiulis taptų premjeru, o po kokių dešimties-penkiolikos metų taptų prezidentu“, – sakė R. Kurlianskis

Per pertrauką jis žurnalistams sakė, kad savo versiją detaliau paaiškins vėliau teisme.

„Kol kas tik galiu tik patvirtinti tą, ką pasakiau teismo posėdyje, kad skyriau tuos 90 tūkstančių eurų jo politinei kampanijai ir veiklai finansuoti, tačiau, kadangi liko dar išsamiai neišnagrinėtas tas epizodas, aš pasakysiu tik tiek, kad neatsisakau to, ką pasakiau. Šitas mano teiginys neišelinimuoja nekilnojamojo turto. Manau, kad šiandien nespėsiu paaiškinti“, – patikino jis.

Po teismo posėdžio E. Masiulis žurnalistams teigė ir toliau besilaikantis pozicijos, kad paskola buvo skirta investicijai į nekilnojamą turtą ir sakė daugiau galėsiantis paaiškinti tuomet, kai R. Kurlianskis baigs duoti savo parodymus.

„Aš toliau laikausi tos pačios pozicijos, kaip ir buvo iš tikrųjų, kad tai buvo paskola, kurią aš ketinau investuoti į nekilnojamą turtą“, – sakė jis.

„Tai nieko bendro su politika neturėjo, bet aš nenoriu galbūt kažko komentuoti, kol neišgirdau viso Raimondo Kurlianskio parodymo“, – pridūrė buvęs liberalų lyderis

R. Kurlianskis: byla – politinė

Jis teisme taip pat neigė kaltinimus, o bylą vadino politine.

„Tai politinė byla, ir aš tą parodysiu (...). Politinė, nes teisėsaugos veiksmai buvo skirti sustabdyti pagrįstas Liberalų sąjūdžio ambicijas lyderiauti Lietuvos politikoje“, – pareiškė jis.

„Versle tai vadinama rinkos perdalijimu administracinėmis priemonėmis“, – tikino R. Kurlianskis.

Taip pat jis pabrėžė, kad šie „perdalijimai“ yra ne paskutiniai, kuriuose veikė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai Renatas Martišius ir Ramūnas Lukošius ir vadino juos„ STT agentų verslo projektais“.

Pasak R. Kurlianskio, Liberalų sąjūdis 2016-aisiais buvo „lyderiaujanti partija“ ir teisėsauga savo veiksmais sustabdė jos įsigalėjimą Lietuvos politikoje, o visi kaltinamieji byloje yra „2009 – 2019 metais susifomavusios politinės sistemos įkaitai“.

Laikotarpį Lietuvoje nuo 2009-ųjų jis vadino „nacionaliniu verslo stigmatizavimo laikotarpiu“, kai verslas tampa kaltu „dėl visų bėdų, dėl kurių kaltę, gerai paanalizavus, turėtų prisiimti politikų luomas“.

Anot R. Kurlianskio, bylos kaltinamasis aktas, apskritai, yra pagrįstas „nelogišku mąstymu ir elementarios aritmetikos nesuvokimu“.

Buvęs koncerno viceprezidentas pareiškė, kad visas jo ir kitų kaltinamųjų bendravimas buvo pagrįstas tarpusavio pagarbos principais.

„Nė viename užfiksuotame pokalbyje teismas neras tyčinės kyšininkavimo konstrukcijos“, – tikino jis

R. Kurlianskis teigė, kad politika domėjosi dėl kelių priežasčių, dalis jų asmeninės.

„Yra dešimt procentų žmonių, kurie renkasi ko jie nori ir jie nori būti savo gyvenimo šeimininkais, tai ir aš toks noriu būti“, – sakė jis.

R. Kurlianskio teigimu, dėl teisėsaugos veiksmų nukentėjo ir jo šeima.

„Kaip man bebūtų saugu, mano abi suaugusios dukros gyvens užsienyje (...), kur teisė ir teisingumas nėra konjunktūriniai ir nėra nulemti politikos ar viešosios nuomonės“, – sakė jis.

Dar viena savo bendravimo su politikais priežastimi jis įvardijo norą turėti patikrintą informaciją iš pirmų šaltinių, o ne oficialią, ar skelbiamą žiniasklaidoje, taip pat dėl savo atstovaujamo verslo ypatumo – t.y. bendraudamas dėl reklamos užsakymų.

Pasak R. Kurlianskio, jis, kaip visuomenės informavimo priemonės vadovas, turėjo darbines priežastis užtikrinti savo atstovaujamo verslo sėkmę.

„Iš tiesų, man reikia viską žinoti, susigaudyti politinėse aktualijose. Politikai ir valdininkai, visų pirma, yra šaltiniai iš pirmų lūpų“, – tikino jis.

Taip pat R. Kurlianskis pabrėžė, kad byloje minima jo veikla, „susijusi su teisėkūros procesu“, vyko dėl jo pareigų žiniasklaidos ir verslo asociacijose.

R. Kurlianskis: teisėsauga Lietuvoje elgiasi kaip Rusijoje ir Baltarusijoje

Pasak buvusio koncerno viceprezidento, šalyje egzistuoja politikų ir teisėsaugos mąstymas, kad „tik jie yra gėris šioje šalyje ir tik jie gali daryti gerus darbus“.

Taip pat R. Kurlianskio teigimu, teisėsauga verslo interesus laiko nusikaltimu, tačiau pabrėžė, kad jis turi teisę kreiptis į politikus ir siekti savo tikslų.

„Jokiu įstatymu R. Kurlianskiui nėra uždrausta kreiptis į politikus (...) teikti pasiūlymus arba reikšti nepasitenkinimą“, – teigė R. Kurlianskis

R. Kurlianskis taip pat pareiškė, kad „byla iliustruoja specialiųjų tarnybų siekį dominuoti tiek visuomeniniame, tiek ekonomikos sektoriuje“ bei lygino padėtį su Rusija, Baltarusija.

„Man žinomos tik trys šalys, kurioje saugumu besirūpinančios institucijos kovoja su šalies viduje esančiais priešais“, – sakė jis.

R. Kurlianskis teismą tikino, kad koncernas „MG Baltic“ visada rėmė politines partijas.

Nuo 2012 metų valstybei uždraudus verslo paramą politinėms partijoms, anot jo, politikai ir toliau rodė iniciatyvą dėl paramos. R. Kurlianskis pats sako teisėtai politinėms partijoms skyręs kasmet dalį savo Gyventojų pajamų mokesčio.

Neigia kalbėjęs koncerno vardu

Po pertraukos tęsdamas parodymus, R. Kurlianskis teisme įrodinėjo niekada nekalbėjęs koncerno vardu, o teisėsaugos užfiksuotuose pokalbiuose žodį „mes“ vartojęs vietoje žodžio „aš“ dėl to, kad taip elgtis rekomenduoja vadybos ir derybinės taisyklės, tokią techniką naudoja ne tik įvairios žvalgybos institucijos, bet ir politikai.

„Tai padeda pašnekovui pasijusti svarbiu, sukuria saugumo ir užtikrintumo jausmo regimybę“, – sakė jis.

Kalbėdamas apie jo ir kitų byloje kaltinamų asmenų dovanas vieni kitiems, teigė, kad to reikalauja geras etiketas ir pagarba žmogui.

„Kalba eina ne apie vyno ar viskio butelius, o apie pagarbą ir dėmesį žmogui“, – teigė R. Kurlianskis.

Taip pat jis tikino, kad dovanas jam gimtadienio proga teikė tiek E. Masiulis, tiek Vytautas Gapšys ar Gintaras Steponavičius, todėl, savo ruožtu, ir jis sveikino juos bei dovanojo alkoholinius gėrimus.

R. Kurlianskis pasakojo, kad per ikiteisminį tyrimą užfiksuotų pokalbių metu, kuomet būdavo sprendžiama, kas turėtų mokėti už bendrus pietus, visuomet būdavo mokama pagal draugišką susitarimą. Pasak jo, taip elgdavosi net ir D. Mockus.

„Praktiškai, gerbiamas teisme, visada girdėjote, kad moka tas, kieno eilė“, – teigė jis.

R. Kurlianskis šioje byloje yra kaltinamas kyšių davimu politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą.

Korupcija byloje yra kaltinami buvęs liberalų lyderis Eligijus Masiulis, buvęs Seimo narys liberalas Šarūnas Gustainis bei buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys. Parlamentaras Gintaras Steponavičius kaltinamas piktnaudžiavimu nesant kyšininkavimo požymių.

Kaltinimai byloje pateikti ir pačiam koncernui „MG Baltic“, Darbo partijai bei Liberalų sąjūdžiui. Kaltinamieji savo kaltės nepripažįsta, jie sako, kad teisėsaugos tyrimas vykdytas tendencingai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
2.6970

Top naujienos

Seimo salėje vėl pasipylė aštrios replikos: Dieve saugok nuo tokių fantazijų atnaujinta (9)

Seimas antradienį galutinai apsisprendė – Vyriausybės ir Seimo vadovės: Ingrida Šimonytė ir...

Vokietijos generolas įspėja dėl Baltijos šalių: Putinas čia gali turėti iliuzijų (1)

Naujasis Vokietijos Bundesvero operacijų vadavietės vadas Berndas Schüttas mano, kad didžiausias...

„Infobalt“ vadovui gėda dėl Lietuvos IT sistemų: rimtos atakos nesibaigs tokiais pažaidimais

Asociacijos „ Infobalt “ direktorius Mindaugas Ubartas kritiškai vertina Lietuvos viešojo...

Prabilo apie Putino planą bet kokia kaina įtraukti Baltarusiją į karą: Lukašenkos kareivių laukia žiaurus likimas (2)

Lietuvai paskelbus apie Europos Sąjungos sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį...

Landsbergis: naujo sankcijų Kaliningrado tranzitui išaiškinimo iniciatyva ateina iš EK ir mes negalėsime jo vetuoti (18)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtina, kad šiuo metu tarp Lietuvos ir Europos...

Karas Ukrainoje. Auga raketų atakos Kremenčuke aukų skaičius, Rusija vėl pakeitė karo taktiką (1)

Rusijos valstybė tapo didžiausia teroristine organizacija pasaulyje ir tai turi būti pagrįsta...

Seimas uždraudė rusiškų dujų importą į Lietuvą, išskyrus tranzitą į Kaliningradą

Lietuva įstatymu uždraudė į šalį importuoti rusiškas gamtines dujas, išskyrus jų tranzitą į...

Naujas draudimas: nepilnamečiai nebegalės nusipirkti loterijos bilietų, kasininkai – jų siūlyti

Nepilnamečiai nuo 2023-ųjų sausio nebegalės įsigyti jokių loterijų bilietų. Jei kils abejonių...

JAV žvalgyba įvertino žiaurų Kyjivo apšaudymą: tai rusiškas metodas atsakyti į tarptautinius įvykius (2)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į baltarusius, ragindamas neįsitraukti į...