„Aš esu šokiruota. Aš jau tiek laiko nebuvau susidūrusi su panašiu reiškiniu – su niekuo panašaus. Kaip žmogus negaliu patikėti, kad staiga, iš niekur nieko atsiranda toks tonas, toks įžūlumas, toks kitos valstybės piliečių menkinimas. Ir tai atviras kvietimas, reikalui esant, ir susidoroti. Tai nenormalu“, – Eltai teigė F. Kukliansky.

„Tokie pareiškimai turėtų būti įvertinti teisėsaugos institucijų“, – pabrėžė ji, akcentuodama, kad gauna daug laiškų ir skambučių su prašymais reaguoti ir pranešti apie R. Žemaitaitį teisėsaugai.
Visgi, tęsiantis R. Žemaitaičio išpuoliams, žydų bendruomenės vadovė tikina pasigendanti aukščiausių šalies lyderių reakcijos ir veiksmų.

„Bent jau aš negirdėjau, kad kažkas oficialiai tai pasmerktų ar valstybės vadovai kreiptųsi į teisėsaugos institucijas“, – apgailestavo ji.

Todėl, akcentavo F. Kukliansky, šioje situacijoje turi reaguoti ne tik žydų bendruomenė, bet visa valstybė.

„Ta reakcija negali būti tik mūsų bendruomenės. Taip negali būti. Mes nesugebėsime savęs apginti“, – kalbėjo Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė.

„Valstybė turėtų galvoti, kokiais metodais ir kaip apginti 600 metų gyvenančios tautos reputaciją ir 600 metų gyvenančią tautą – nekalbant apie fizinę apsaugą, kurią mes užtikriname patys, skirtingai nuo kitų Europos valstybių. Ir Šveicarija, ir Italija, ir kitos valstybės turi valstybinę apsaugą. Mes neturime jokios“, – pasakojo advokatė.

Abejoja, ar R. Žemaitaitis sulauks teisingumo

Ir nors teisėsaugos institucijos jau atlieka ikiteisminį tyrimą dėl R. Žemaitaičio neapykantos kurstymo, F. Kukliansky atkreipia dėmesį į panašių teisinių bylų praktiką. Pasak jos, procesai užtrunka labai ilgai, tad bylos ir rezonansą kėlę klausimai palaipsniui užsimiršta.

„Ir čia bus tas pats“, – sakė žydų bendruomenės vadovė.

F. Kukliansky neatmetė, kad R. Žemaitaičio rėmėjų ratas plėsis.

„Atsiras, kad jam padės finansiškai sumokėti baudą, atsiras palaikančių žmonių. Apie tai reikia galvoti. Pasižiūrėkime, kas darosi „Facebook“ – kiek atsiranda pasekėjų“, – stebėjosi ji.

„Bet šitokį dalyką reikia stabdyti“, – pakartojo ji.

Situacija sukrėtė ir Izraelio žydus

F. Kukliansky pastarosiomis dienomis lankosi Izraelyje – taip pat dalyvavo dalyje premjerės Ingridos Šimonytės vizito susitikimų. Pasak jos, Izraelio lyderiai yra gerai informuoti apie R. Žemaitaičio pasisakymus.

„Žmonės – tiek Izraelio vadovai, tiek pasaulinio lygio vadovai – yra supažindinti su pono Žemaitaičio pasisakymais ir istorinės atminties vertinimu“, – aiškino F. Kukliansky.

Be to, F. Kukliansky teigimu, įtampos jaučiamos ir Izraelyje gyvenančių Lietuvos žydų gretose.

„Tai akivaizdžiai žinomas dalykas Lietuvoje. Izraelyje gyvenantys žydų išeiviai iš Lietuvos yra labai susirūpinę“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad kritikos dėl antisemitinių pasisakymų sulaukęs Seimo narys R. Žemaitaitis toliau dalijasi tarptautinę bendruomenę piktinančiais pareiškimais ir apkaltino žydus esą vykdžius lietuvių holokaustą.

Antradienį politikas savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu, kuriame kritikavo šiuo metu Izraelyje darbo vizitu viešinčią premjerė Ingridą Šimonytę. Tai papiktino Seimo narį, kurio nuomone tokie vizitai ir dvišalių santykių vystymas yra nepriimtini. Be to, politikas nurodė, kad Antrojo pasaulinio karo metais šalyje esą vyko lietuvių holokaustas. Todėl ne pirmą kartą Izraelio laikyseną kritikuojantis parlamentaras kėlė klausimą, kada Vilnius sulauks Jeruzalės atsiprašymo.

„Buvo Holokaustas žydų, bet dar didesnis holokaustas lietuvių buvo Lietuvoje! Jei mūsų juokdariai politikai Izraelyje atsiprašinėja žydų, tai kada žydai atsiprašys mūsų?“ – piktinosi R. Žemaitaitis.
Ažiotažą savo pasisakymais „Facebook“ socialiniame tinkle R. Žemaitaitis sukėlė ir anksčiau. Politikas pasidalijo įrašu apie netoli Betliejaus, Palestinoje, Izraelio nugriautą mokyklą ir pareiškė, kad „be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – Izraelis“.

Po R. Žemaitaičio pasisakymų kilo tarptautinio pasipiktinimo banga: į pareiškimus netruko sureaguoti Izraelio, Vokietijos, JAV ir Nyderlandų ambasados bei Amerikos žydų komitetas (AJC), pasmerkę Seimo nario teiginius ir reikalaudami viešo atsiprašymo.

R. Žemaitaitis sulaukė kritikos ir Lietuvoje. Seimo narių iniciatyva parlamento etikos sargai pradėjo tyrimą dėl netinkamo politiko elgesio, o Vilniaus apylinkės prokuratūra inicijavo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, neapykantos skatinimo bei kurstymo prieš žmonių grupę dėl jų tautybės.

Sureagavo ir R. Žemaitaičio bendražygiai – po ažiotažą sukėlusios istorijos partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė R. Žemaitaičio narystę.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (26)