aA
Lietuvių pora, kuri gyvena ir dirba užsienyje, specialiai kovo pradžioje grįžo į gimtinę susilaukti taip laukto pirmojo vaikelio. Deja, to, ką jiems teko patirti, nelinkėtų ir didžiausiam priešui – balandžio viduryje dukrytės gyvybė užgeso motinos pilve. Moteris ir jos vyras po įvykusios tragedijos yra įsitikinę, kad jos buvo galima išvengti, jei tik gydytojai būtų atlikę išsamesnius tyrimus. Savo ruožtu klinikos atstovai pareiškė gilią užuojautą tėvams ir nurodė, kad tai buvo ūmus sutrikimas, kurio niekaip anksčiau nebuvo galima prognozuoti.
Kūdikio praradimas iki šiol drasko širdį: nori įspėti kitus, kad nelaimė nepasikartotų
© Vida Press

Kadangi kol kas vyksta tyrimas, „Delfi“ šiame tekste neminės įstaigos pavadinimo ir gydytojų pavardžių. Taip pat tėvai, kurie nusprendė su redakcija pasidalinti šia istorija, paprašė neatskleisti jų tapatybės.

Tragiškiausia diena gyvenime

Mirusio kūdikio motina „Delfi“ pasakojo, kad ji ir vyras dirba užsienyje, tačiau kai sutuoktiniui buvo pasakyta, jog jis turės darbo reikalais išvykti į komandiruotę, nusprendė prieš išvykstant grįžti į Lietuvą ir čia gimdyti.

„Taip pasielgėme, kad būčiau ne viena, turėčiau ir tėvų pagalbą, ir džiaugčiausi puikiu oru vasarą Lietuvoje. Į gimtinę abu grįžome kovo 1 dieną, kovo 5 dieną pirmąkart nuėjau pas mūsų mieste gerai žinomą daktarę, o ir taip pas ją lankiausi ne vieną kartą. Tuomet man buvo 35 nėštumo savaitės. Turėjau su savimi visus tyrimus, kuriuos man atliko užsienyje. Visi tyrimai buvo geri, nėštumas buvo nekomplikuotas, jaučiausi tikrai gerai. Ginekologė taip pat patikrino ultragarsu ir pasakė, kad viskas atrodo gerai, dariausi ir kraujo tyrimus“, – tikino ji.

Moters teigimu, artėjant nėštumo pabaigai, jai terminas buvo paskirtas balandžio 11 dieną, nors užsienyje davė balandžio 9 dieną, mat, jos nuomone, ten galbūt daktarai nori labiau apsidrausti.

„Praėjus termino dienai, atėjau į apžiūrą tik balandžio 14 dieną. Man buvo liepta stebėti vaisiaus judesius, viską jaučiau, atrodė, viskas normose, juk buvo pirmas nėštumas. Vizito metu buvau patikrinta tik per pilvą statoskopu, mane patikino, kad echoskopu tikrai netikrins, nebūtina, nes ginekologė girdėjo vaiko tonusus. Tą dieną man buvo sakyta, kad nėštumas gali prasidėti po kelių valandų, tad buvau išleista namo. Taip pat daktarė išrašė man siuntimą į patologinį skyrių, jeigu nėštumas savaime neprasidėtų, siuntimas buvo išrašytas balandžio 16 dienai, kas jau būtų 41 nėštumo savaitė“.

Deja, pasak moters, bet gimdymas balandžio 14 dieną savaime neprasidėjo ir ją tiesiog ramino, kad būna pernešiojimų, o ir pati buvo girdėjusi, kad daug kas pernešioja.

„Balandžio 16 dieną, apie 5 val. ryto pabudau su skausmu pilve ir judesių jau nebejaučiau... Su vyru nuvykome į gimdymo namus, padarė ultragarsą ir patvirtino, kad mūsų dukrytės širdelė sustojo. Tai buvo pati tragiškiausia diena mūsų gyvenime, šitiek lauktas vaikas, planuotas ir staiga – mes jos nebeturime ir net nespėjome pažinti. Tą dieną dukrytę vis tiek turėjau pagimdyti, mane skatino. Tik džiaugiuosi, jog visą tą laiką ligoninėje turėjau nuostabią akušerę, kuri man padėjo ir psichologiškai“, – siaubingas aplinkybes prisiminė ji.

Negyvą vaikelį turėjusi pagimdyti motina sakė, kad su vyru yra įsitikinę, kad šios nelaimės būtų išvengę, jeigu būtų atlikti nuoseklesni tyrimai.

„Nebuvo daroma vaikelio širdies kardiograma, vizitai nėštumo pabaigoje tiesiog buvo reti ir neatidūs ir kai kalbėjome su kitais daktarais-ginekologais po šio įvykio, vaikelio mirties priežastis – rastas trombas virkštelėje greičiausiai reiškia, jog tiesiog buvo perlaukta ir sukelta tokia komplikacija. Savo pirmagimės jau nebesugrąžinsime, bet gal taip apsaugosime ir būsimas mamas.“

Nėštumas
Nėštumas
© Shutterstock

Iš anksto diagnozuoti – neįmanoma

Klinikos, kurioje ėjo tikrintis ir turėjo pagimdyti moteris, administracija nurodė, kad nėštumo laikas ir gimdymo terminas pacientei buvo apskaičiuotas pagal paskutines mėnesines ir pagal turimus duomenis, jos buvo reguliarios, kas 28 dienas, o gimdymas buvo numatytas balandžio 11 d.

„Pagal 19 savaičių ir 4 dienų echoskopinį tyrimą, atliktą užsienyje, gimdymo terminas buvo numatytas balandžio 9 d. Jeigu pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos akušerių ginekologų draugijos patvirtintą metodiką ultragarsinis tyrimas, atliktas 16-21 savaitę, ir pagal jį nustatytas gimdymo terminas skiriasi su nustatytu gimdymo terminu pagal paskutinės reguliarias mėnesinės mažiau nei 7 dienas, gimdymo terminas nustatomas pagal mėnesines (SAM metodika „Antenatalinė priežiūra“)“, – nurodyta „Delfi“ raštu atsiųstame atsakyme.

Atstovų teigimu, pacientės nėštumo priežiūra buvo vykdoma pagal SAM įsakymą Nr. V-900 „Dėl nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros tvarkos“ ir šio isakymo pakeitimą – įsakymą Nr. V-865, pagal kurį nuo 29 iki 40 nėštumo savaitės (per 11 savaičių) nėščioji pas ją prižiūrintį specialistą apsilanko 2-3 kartus ir šiai pacientei nuo 35 iki 40 nėštumo savaitės (per 5 savaites), nepaisant nelengvo karantino periodo, buvo sudarytos sąlygos apsilankyti poliklinikoje 4 kartus.

„Esant 38- 39 savaičių nėštumui pacientei buvo atlikta vaisiaus echoskopija, jos metu buvo įvertintas vaisiaus augimas, nustatytas vaisiaus svoris, įvertinta vaisiaus būklė: biofizinis profilis, kraujotaka (doplerometrija) vaisiaus virkštelės arterijoje ir vaisiaus a. cerebri media. Visi parametrai atitiko normą, vaisiaus hipoksijos požymių nebuvo. Tyrimą atliko kitas, nepriklausomas gydytojas.

Balandžio 13 d. pacientei atvykus pas gydytoją, ji jautėsi gerai, jokių nusiskundimų neišsakė, vaisiaus judesius jautė gerai. Vaisiaus širdies tonai išklausyti aiškūs, ritmiški, 146 k/min. Vadovaujantis aukščiau minėtu SAM įsakymu Nr. V-900 „Dėl nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros tvarkos“, jei nėštumas trunka 41 savaitę ir ilgiau, turi būti užtikrinta vaisiaus būklės stebėsena, todėl nėščiajai balandžio 16 d. duotas siuntimas planinei hospitalizacijai į nėščiųjų patologijos skyrių. Nėštumo trukmė tai dienai pagal mėnesines buvo 40 savaičių ir 5 dienos, pagal 19 savaičių atliktą echoskopinį tyrimą – 41 savaitė“

Klinikos administracija paaiškino, kad trombas vaisiaus virkštelėje – tai ūmus vaisiaus kraujotakos sutrikimas, kurio iš anksto numatyti ar diagnozuoti negalima. Jis įvyko, kaip suprato, mamai bemiegant, o vaikas gimė taip pat be pernešiojimo požymių.

„Kūdikio netekimas – didžiulė nelaimė ir begalinis skausmas šeimai. Su juo sunku susitaikyti. Deja, medicina nevisagalė. Kartais skaudūs likimo smūgiai ištinka be paaiškinamų priežasčių. Tokios netikėtos, staigios mirtys dėl virkštelės ar placentos ūmios trombozės yra nenuspėjamos, jos pasitaiko iki šiol visame pasaulyje. Gydytojai taip pat išgyvena dėl netekčių. Kelis kartus aptarus šią nėštumo eigą su kolegomis, neradome, ką buvo galima pakeisti nėštumo priežiūroje, siekiant išvengti šio nelaimingo atsitikimo.

Visais vaisiaus ar kūdikio netekties atvejais Lietuvoje sudaromos perinatalinių mirčių nagrinėjimo komisijos, kurios atidžiai nagrinėja kiekvieną atvejį. Tokia komisija, sudaryta ne mūsų gydymo įstaigoje, dirba ir šiuo metu. Jos išvadų dar neturime. Reiškiame užuojauta šeimai, linkime jai stiprybės, išgyvenant netektį“, – buvo teigiama komentare.

Viskas buvo atlikta teisingai

Mergaičių ir moterų akademijos (MMA) narė, gydytoja akušerė-ginekologė Ieva Šiaudinytė, paprašyta pateikti nešališką nuomonę dėl šios atsitikusios nelaimės ir pateikti savo vertinimą, komentavo, kad gydytojas nėštumą prižiūri pagal tam tikras taisykles, kurios yra patvirtintos LR Sveikatos apsaugos ministerijos ir remiantis šiomis taisyklėmis, šioje situacijoje viskas buvo atlikta teisingai.

Ieva Šiaudinytė
Ieva Šiaudinytė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Visų pirma noriu pareikšti užuojautą dėl netekties. Tai labai skaudi patirtis ne tik moteriai ar jos artimiesiems, bet ir gydytojams. Mes ilgai išgyvename nelaimingus atsitikimus, analizuojame ir vertiname, ar viskas buvo atlikta ir ką galėjome daryti kitaip, kad išvengtume nelaimės. Ir visada esame labai gudrūs, kai vertiname praeityje įvykusią situaciją, tada labai paprasta pasakyti „reikėjo padaryti“.

Moteris minėjo, kad nėštumo eiga buvo sklandi, jokių papildomų rizikos veiksnių ji neturėjo. Tokiu atveju nėštumą gydytojas prižiūri iki 40-os nėštumo savaitės, t. y. iki numatyto gimdymo termino, šiuo atveju tai buvo paskaičiuota balandžio 11 d., arba užsienyje skaičiuota balandžio 9 d. 40-tą nėštumo savaitę reikia įvertinti nėščiosios ir vaisiaus būklę, ir jei ji yra gera, tuomet saugu nėštumą tęsti iki 41-os nėštumo savaitės, šiuo atveju iki balandžio 18 d., arba balandžio 16 d. pagal užsienio gydytojų skaičiavimus“, – tikino ji.

Gydytoja taip pat sakė, kad kaip suprato iš moters pasakojimo, suėjus gimdymo terminui, nėščiosios ir vaisiaus būklė buvo gera, jokių įtarimų jos ginekologei nesukėlė, todėl ir papildomi tyrimai nebuvo reikalingi.

„Vaisiaus echoskopija yra atliekama tuo atveju, jei moteris prastai jaučia vaisiaus judesius arba gydytojas išklauso pakitusius vaisiaus širdies tonus. Lietuvoje gimdymas sužadinamas suėjus 41-ai nėštumo savaitei, tačiau kai kuriose Europos valstybėse gimdymas sužadinimas tik suėjus 42-ai nėštumo savaitei. Vertinant šią situaciją, dabar niekas negali pasakyti, ar balandžio 11 d. papildomai atlikti tyrimai būtų galėję pakeisti situacijos baigtį“.

I. Šiaudinytė patvirtino klinikos žodžius, kad kraujagyslę užkimšęs trombas yra staigi vaisiaus žūties priežastis, o ne lėtai prastėjančios vaisiaus būklės priežastis, todėl nėščioji iki 16 d. gerai jautė vaisiaus judesius ir tai rodo, kad vaisiaus savijauta buvo gera.

„Tikrai gali būti, kad 40-tą nėštumo savaitę atlikti tyrimai būtų normos ribose. Tokie nesusipratimai kyla, nes praktikoje dažnai atliekami tyrimai be aiškių indikacijų, todėl visuomenėje įsigali nuomonė, kad ultragarsinį tyrimą reikia atlikti visada. Tačiau yra nustatyta, kad be aiškios priežasties atliekami tyrimai didina bereikalingai atliekamų intervencijų. t. y. tam tikrų procedūrų, riziką“, – aiškino ji.

Akušerė-ginekologė, be to, nurodė, kad šios nėštumo priežiūros taisyklės, apie kurias pasakojo, yra parengtos remiantis ilgalaikiais stebėjimais ir klinikiniais tyrimais, o jas parengė Lietuvos gydytojai remdamiesi svarbiausių akušerijos ir ginekologijos draugijų parengtomis rekomendacijomis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
3.4872

Top naujienos

Įtampa tarp Prahos ir Maskvos auga: Čekija sulaikė 5 asmenis, įtariamus teroristine veikla Donbase Praha skelbia ultimatumą (788)

Nacionalinio kovos su organizuotu nusikalstamumu centro policijos daliniai suėmė penkis asmenis,...

Užkalnis. Ko jums reikia mokytis iš Britanijos karalių šeimos (179)

„Ko čia dar mokytis“, pasakysite jūs. „Mes, lietuviai, ir taip viską mokame.“ Žinoma, tai...

Iš pirmų lūpų – apie tikrąją situaciją Rytų Ukrainoje: turime būti pasiruošę viskam (576)

Ukrainos kariškiai fiksuoja, jog į okupuotą Donbaso dalį pastaruoju metu atgabenama daugiau...

Pavasarinė šiluma atsitraukia: su vėjeliu atkeliauja nemalonūs orai (1)

Ketvirtadienio naktį per šalį nutįs ciklono slėnis. Vietomis, daugiausia rytinėje šalies...

Vytenis į Turkiją išvyko atostogauti, bet nusprendė ten apsigyventi: pasirodo, svajonės pildosi (42)

Kaune gimęs ir augęs Vytenis Jurgelevičius po mokslų išvyko gyventi į Didžiąją Britaniją,...

Didmiestis Vyriausybe nebetiki: nusipirko programą visuotiniam vakcinavimui ir paleis jau po kelių dienų (120)

Visuotiniam vakcinavimui besiruošianti Klaipėda jau įsigijo programą, per kurią galės...

Pirma atkrintamųjų staigmena: Jasikevičiaus auklėtiniai pralaimėjo nervų karą Gudaitis patyrė traumą (18)

Kevinas Pangosas skriaudė buvusius komandos draugus ir buvusį savo trenerį, o 17 taškų...

Kate Middleton pademonstravo vieną elegantiškiausių pavasario tendencijų (56)

Kembridžo kunigaikštienė Kate Middleton apsilankymui Vestminsterio abatijoje pasirinko savo...

Mindaugas Milinis | D+

Karaliaučiaus šturmas, kuriam pasipriešinti nebuvo šansų: sustojusioje upėje susiformavo lavonų tiltas, miestas virto griuvėsiais (1)

Neseniai viešojoje erdvėje buvo prisimintas Karaliaučius , vokiškai vadintas Kenigsbergu....

Nelaimingų atsitikimų darbe prevencija: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui (9)

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų,...