Organizacijos pernai metų Korupcijos suvokimo indekso tyrime Lietuvai skirtas 61 balas iš 100 galimų ir 34 vieta 180 šalių sąraše. Lietuva užima 13 vietą tarp Europos Sąjungos valstybių.

„Korupcijos suvokimo indekso rezultatai byloja, jog po truputį judame teisinga linkme. Šiemet, įsigaliojus naujam Korupcijos prevencijos įstatymui, turime išskirtinę progą paspartinti mūsų „kopimą“ į skaidriausių valstybių viršūnę“, – sako TILS vadovas Sergejus Muravjovas.

Pasak jo, šio dešimtmečio iššūkis yra stambiosios korupcijos pažabojimas, kas yra sunkiai įgyvendinama be dar didesnio viešojo sektoriaus ir politikos skaidrumo, duomenų atvėrimo bei piliečių įtraukimo į sprendimų priėmimą.

„Labai norėčiau, kad viešojo ir privataus sektoriaus lyderiai dar dažniau imtųsi iniciatyvos kurti geruosius pavyzdžius savo įstaigų viduje“, – sako S. Muravjovas.

STT: einame teisinga linkme

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) teigimu, Lietuva eina teisinga linkme.

„Korupcijos suvokimo indekso teigiamas pokytis rodo antikorupcinę evoliuciją. Einame teisinga linkme – orientuojantis į gerojo valdymo principus, korupcijos prevencija tampa viena prioritetinių viešojo sektoriaus veiklos krypčių“, – sako STT direktorius Žydrūnas Bartkus.

Pasak jo, matomos viešojo sektoriaus pastangos mažinti fragmentišką korupcijos prevenciją bei ragina „toliau stiprinti įrodymais grįstos antikorupcinės politikos formavimą Lietuvoje bei tęsti sėkmingas antikorupcinio sąmoningumo didinimo iniciatyvas“.

Pasak Ž. Bartkaus, sprendimų priėmimo proceso atvirumo užtikrinimas vis dar išlieka iššūkiu antikorupciniu požiūriu, tad būtina didinti viešojo sektoriaus atskaitomybės standartus, stiprinti komunikaciją su visuomene, užtikrinant valstybės valdomų duomenų atvirumą ir jų pakartotinį panaudojamumą.

Pirmoje vietoje pasaulyje išlieka – Danija (88 balai) ir Naujoji Zelandija (88 balai), šiemet prie jų prisijungė Suomija (88 balai).

Estija šiais metais gavo 74 balus ir užėmė 13 vietą (pernai – 75 balai ir 17 vieta), Latvija gavo 59 balus ir pakilo į 36 vietą (pernai – 57 balai ir 42 vieta), Lenkija – 56 balus ir užėmė 42 vietą (pernai – 56 balai ir 45 vieta), Baltarusija – 41 balą ir 82 vietą (pernai – 47 balai ir 63 vieta), Rusija – 29 balus ir 136 vietą (pernai – 30 balų ir 129 vieta).

Europos Sąjungos šalių vidurkis – 64 balai iš 100.

TILS atkreipia dėmesį, jog Vyriausybė yra nusprendusi sėkmę mažinant korupciją matuoti ir pagal pokyčius Korupcijos suvokimo indeksą. Vyriausybės programoje nurodytas tikslas 2024 metais jame turėti 70 balų

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)