aA
Vilnius ir jo regionas jau kurį laiką „dega“ dėl daugėjančių koronavirusu susirgusių pacientų miesto ligoninėse. Santaros klinikos taip pat seniai įspėja, kad ligonių daugėja, todėl gali neužtekti visiems lovų. Vis dėlto sudėtingoje situacijoje atsidūrusi šeima stebisi, kas turėtų padėti pasirūpinti slaugomu žmogumi, jeigu jam padėję giminaičiai patys užsikrėtė kovidu, o lovos patale gulinčiam asmeniui nustatyta nesunki koronaviruso forma?
Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas
© Shutterstock

Į „Delfi“ kreipėsi moteris, kuri nenorėjo viešinti savo vardo ir pavardės. Pasak jos, šeima patyrė šoką dėl galiojančios sistemos arba, kitaip sakant, jos nebuvimo.

„Susirgo vyro mama, ji jau pakankamai garbingame amžiuje, bet dar slaugė savo mirusio vyro seserį, kuri guli „ant patalo“. Susirgo rimtai, atsigulė į ligoninę. Tai va, jai nustatytas COVID-19.

Mano vyras turėjo kontaktą su mama, pajutęs simptomus izoliavosi. Taigi, nustatytas ir tai gulinčiai moteriai kovidas, tik ji neturėjo temperatūros. Iškvietėme greitąją ir nesvarbu, kad tenka laukti keturias valandas, bet sulaukus, pareiškiama, kad jos neveža į ligoninę, nes ji neturi temperatūros.“

Jos teigimu, nuo čia ir prasideda „smagumas“, mat įkalbėjus ir pasitaikius labai gerai medikei, slaugoma moteris buvo išvežta į Vilnių.

„Tai buvo kažkur apie 17 val., bet beveik pusę dvylikos vakare pranešė, kad Vilniuje jos, deja, neguldo ir veža mums namo. Vyras su teigiamu COVID-19 paaiškino, kad nėra kam jos slaugyti, tai pasakė, jog bandys vežti į Švenčionis. Laukėme, ar ją ten paguldys. Man įdomu, kodėl nėra pasirūpinta tokiomis situacijomis ir ką daryti tokiu atveju?

Ar čia kaip toks žmogus jau „nurašytas“ ir galima jį tampyti po visą Lietuvą kaip kokį šunį? Ar galėtumėte pasidomėti, kodėl visa tai vyksta civilizuotoje valstybėje? Kiek galima kentėti tokią nesąmonę? Kas atsakys už to žmogaus moralinę traumą?“, – klausė moteris.

Taip pat teiravosi, kodėl nėra kuriamas koks nors planas savivaldybėse, kai tokia situacija yra ligoninėse, jog būtų apmokyti kokie nors socialiniai darbuotojai, kurie tokiais atvejais galėtų padėti.

„Ar čia reikia įjungti „durnių“ ir nesakyti, kad žmogui COVID-19 ir samdyti slaugę, nusispjauti, kad taip bus platinamas virusas?“.

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas
© Vidmantas Balkūnas

Vilniuje pagalbos galima tikėtis

„Delfi“ pirmiausia kreipėsi į Santaros klinikas ir prašė paaiškinti, kokia dabar yra tvarka dėl guldomų ligonių. Jos atstovai pabrėžė, kad patikrinus atvežtų pacientų būklę pirmiausia yra guldomi sunkūs arba labai sunkūs ligoniai. Taip pat nurodė, kad jeigu reikia žmogų pervežti, tuomet tai turėtų spręsti savivaldybės.

Vilniaus savivaldybės Socialinės integracijos poskyrio patarėja Irenos Kiselienė teigė, kad Vilniaus miesto socialinės paramos centras asmenims, sergantiems COVID-19 ir galintiems judėti namų ribose, galėtų organizuoti pagalbos į namus teikimą pristatant maisto produktus, karštą maistą, medikamentus ir pan. laikantis saugumo reikalavimų.

„Socialinės paramos centras teikia vienkartinio pobūdžio transporto paslaugas, kurios skirtos asmenims nuvykti į/iš gydymo įstaigas Vilniaus mieste (gulintiems asmenims paslaugos neteikiamos), tačiau šiuo atveju klausiama apie pervežimo paslaugas iš vienos gydymo įstaigos į kitą, šias paslaugas turėtų organizuoti gydymo įstaigos, juolab asmeniui, kuris serga COVID-19, reikėtų užtikrinti saugumą.“

Taip pat komentuodama dėl minimos situacijos, kur nurodoma, kad asmuo yra gulintis ir sergantis COVID-19, tuomet tokiu atveju jam pagalbos į namus nepakaktų, reikėtų pagalbą organizuoti sveikatos priežiūros ar kitoje įstaigoje.

„Socialinės paramos centras turėjo situaciją, kai sergančiam COVID-19 asmeniui paliko vaistus prie durų, o kitą – kai susirgus artimajam COVID-19, namuose liko senyvo amžiaus asmuo taip pat sergantis COVID-19, tačiau situacija išsisprendė, kadangi asmuo buvo hospitalizuotas.

Kalbant apie pacientų pervežimą, Santaros klinikos organizuoja pacientų pervežimą į rajono gydymo įstaigas, o iš tų įstaigų (kai pacientas išrašomas) pervežimu atgal pasirūpina Vilniaus miesto savivaldybė.“

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) komentavo, kad už socialinių paslaugų teikimą savo teritorijos gyventojams yra atsakingos savivaldybės, todėl esant krizinei situacijai šeimoje, gyventojai turėtų kreiptis į savivaldybės socialinių paslaugų skyrių ar seniūniją (jos socialinį darbuotoją).

„Taip pat galima kreiptis ir į socialines paslaugas teikiančią įstaigą ar ambulatorines slaugos paslaugas namuose teikiančią įstaigą. Apie žmogui reikalingas socialines paslaugas savivaldybei turi pranešti ir kitos įstaigos, jeigu mato, kad yra toks poreikis. Manome, kad pateiktu atveju apie pagalbos poreikį šeimai savivaldybei turėjo pranešti sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, jeigu reikiamos pagalbos negalėjo suteikti savo įstaigose.

Savivaldybės atsakingi darbuotojai kiekvienu konkrečiu atveju turi spręsti klausimą dėl COVID-19 liga sergančių, esančių saviizoliacijoje asmenų bei asmenų, kuriems pasireiškia šiai ligai būdingi simptomai, lankymo ir paslaugų jiems suteikimo užtikrinimo, vadovaudamiesi karantino sąlygas reglamentuojančiais teisės aktais“, – teigiama atsakyme.

Tuo pačiu nurodė, kad pagalba į namus turi būti teikiama ir karantino sąlygomis, jeigu sergančio (įtariamai sergančio) asmens gyvybiškai svarbiems poreikiams tenkinti būtina kontaktinė, nuolatinė pagalba, ieškant tam priimtinų paslaugų teikimo formų, atitinkančių asmens (jo šeimos) poreikius ir interesus bei laikantis saugos reikalavimų.

Sergančiųjų amžius jaunėja

Primename, kad Santaros klinikų balandžio 27 dienos duomenimis, Vilniaus regione užimta 81 proc. (81 vieta) reanimacijos ir intensyviosios terapijos ir 86 proc., t. y. 606 aktyvaus gydymo vietos. Didžiausią COVID-19 aktyvaus gydymo ir reanimacijos vietų stygių jaučia Vilniaus miestas.

Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose, kur gydomi tik sunkūs ir labai sunkūs pacientai, reanimacijos ir intensyviosios terapijos vietų užimta jau 88 proc., o aktyvaus gydymo – 80 proc. , t. y. klinikose iš 159 aktyvaus gydymo vietų užimtos 128, o reanimacijos ir intensyviosios terapijos iš 67 užimtos 59, t.y likusios laisvos 8 vietos reanimacijos ir intensyviosios terapijos padaliniuose.

Ir toliau stebima, kad sergantys pacientai yra jaunesnio amžiaus: padidėjo skaičius ligonių iki keturiasdešimties metų, reanimacijose gydomų pacientų amžiaus vidurkis yra apytikriai 50 metų.

Koronavirusu susirgus artimai giminaitei, „ant patalo“ gulinčios senolės laukė liūdnas likimas
© Vidmantas Balkūnas
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(65 žmonės įvertino)
2.4769

Top naujienos

Danijoje gyvenusiai lietuvių šeimai iš šalies teko bėgti su trimis mažamečiais: tarnybos įspėjo, kad vaikai bus atimti

Dramatiška lietuvių šeimos istorija – su trimis mažamečiais vaikais teko bėgti iš Danijos,...

Žiniasklaida: Putinas 2021-aisiais ruošėsi pulti kitą šalį (25)

Rusija 2021-ųjų vasarą rengėsi užpulti Japoniją, bet vėliau Maskva persigalvojo ir surengė...

Karybos ekspertas neabejoja: Baltarusijos užsienio reikalų ministras likviduotas Kremliaus nurodymu analitikai: reali pasikėsinimo į Lukašenką grėsmė (10)

Netikėtai miręs Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus buvo vienintelė...

Po skandalo suskaičiavo, kaip dėl Ukrainos balsuoja Uspaskichas: savo požiūrio net neslepia (52)

Rusijos teroristine valstybe nenorėjo pripažinti du Lietuvos europarlamentarai – Stasys...

Lobodos koncertai įvyks: URM teko pripažinti, kad neįsileisti dainininkės negalime (4)

Praėjusią savaitę Užsienio reikalų ministerija ( URM ) pranešė planuojanti į nepageidaujamų...

Leidykla „Kitos knygos“

Prieš šimtmetį meno pasaulį sudrebinusi „Monos Lizos“ vagystė: paveikslas dvejus metus pragulėjo vagies virtuvėje

Vienas dailininkas 1911 m. rugpjūčio 21-osios, antradienio, rytą užsuko į Luvrą nusipiešti...

Karališkasis biografas įvardijo galimą karalienės Elžbietos II mirties priežastį: tikėtina, kad monarchė sirgo sunkia liga

Karališkasis biografas Gilesas Brandretas įvardijo tikėtiną Elžbietos II mirties priežastį....

Skaistė: VERT dokumentas – darbinis, energijos kainos paaiškės gruodžio viduryje

Valstybės kompensacijoms už dujas ir elektrą 2023 metams reikalinga suma bei visuomeninė elektros...

SAM: fiksuojami sutrikimai e. sveikatos sistemoje

Nuo pirmadienio ryto fiksuojami sutrikimai e. sveikatos sistemoje. Apie tai Sveikatos apsaugos...

Karas Ukrainoje. Zaporižios AE – rusų pasirengimo trauktis ženklai: tai būtų didelis mūšio lauko pokytis Rusija Juodojoje jūroje dislokavo „Kalibr“ apginkluotą karo laivą (1)

Rusijos kariuomenė supranta, kad Ukrainos kariai gali kirsti Dnieprą ir pradėti kontrpuolimą...