Likus savaitei iki rinkimų – persigalvojo viena favoričių

Baigiantis dabartinio Kauno konservatorių lyderio, Kazio Starkevičius kadencijai, TS – LKD nariai kauniečiai renka naują skyrių sueigos pirmininką. Balsavimas partijos būstinėje vyksta dvi dienas – penktadienį bei šeštadienį. Jeigu prireiks antrojo turo, jis vyks lapkričio 15 – 16 dienomis.
Kazys Starkevičius

Užimti skyrių sueigos pirmininko postą ir tapti Kauno konservatorių lyderiu pradžioje pretendavo 6 vietos politikai. Tai buvusio miesto mero, parlamentaro Andriaus Kupčinsko žmona Jurgita Kupčinskienė, į mero postą nesėkmingai kandidatavusi Jurgita Šiugždinienė, Vitas Lendraitis, Audronė Veilentienė, Audronė Baronienė ir Nerijus Gedeika.

Likus savaitei iki skyrių sueigos pirmininko rinkimų, savo kandidatūrą atsiėmė viena favoričių užimti šį postą laikyta, ilgametė Kauno savivaldybės tarybos narė Edita Gudišauskienė. Partijos kuluaruose kalbama, kad šį politikės sprendimą galėjo lemti tai, kad esą ji suvokė neturinti realių šansų nurungti savo oponentę, TS-LKD vadovybės palaikymą užsitikrinusią J. Šiugždinienę. Juolab, apie šių dviejų moterų nesutarimus bei kylančius įtampas beveik atvirai užsimena nemažai Kauno konservatorių.

Iš 6 kandidatų liko vos 2

Iš rinkimų kovos pasitraukus įtakingai politikei E. Gudišauskienei, dar labiau sustiprėjo J. Šiugždinienės pozicijos. Būtent ji, buvusi laikinoji Kauno Technologijos universiteto rektorė, tiesioginiuose rinkimuose nesėkmingai siekusi Kauno mero posto TS-LKD atstovė, šiuo metu dažnai įvardinama būsimąja laikinosios sostinės konservatorių lydere.

Tiesa, pati E. Gudišauskienė savo pasitraukimą aiškino tuo, jog nori koncentruotis į šiuo metu užimamas TS-LKD frakcijos seniūnės Kauno miesto savivaldybės taryboje pareigas. Nors frakcija dirba opozicijoje, po vietos savivaldos rinkimų konservatoriai liko vienintele partija, sugebėjusia prasibrauti į miesto tarybą, kurioje mandatų daugumą pelnė V. Matijošaičio suburtas „Vieningas Kaunas“.

Motyvuodama sprendimą nekandidatuoti į TS-LKD skyrių sueigos pirmininko postą E. Gudišauskienė akcentavo, kad būtent jos vadovaujamai frakcijai tenka viešojo intereso gynimo prioritetai oponuojant V. Matijošaičio daugumai. Tad sėkmės vidiniuose partijos rinkimuose atveju, užimti du postus ir abiejuose produktyviai dirbti būtų pernelyg sudėtinga.

Likus visai nedaug laiko iki Kauno konservatorių vedlio rinkimų, drastiškai praretėjo kandidatų gretos, iš 6 liko vos 2. Tai neformalia laikinosios sostinės konservatorių lydere bei partijos vadovybės favorite vadinama J. Šiugždinienė bei TS-LKD Kauno Žaliakalnio skyriaus atstovas V. Lendraitis. Kiti vietos konservatoriai savo kandidatūras atsiėmė debatų metu arba netrukus po jų.

Politologas mato diriguojančią Vilniaus ranką

Ar pavyks ilgą laiką Kauno politikoje dominavusiai partijai išsirinkti tokį lyderį, kuris galėtų mobilizuoti ilgametes tradicijas turinčios partijos narius naujiems iššūkiams?

Politologas, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Algis Krupavičius įsitikinęs – Kauno konservatoriai išgyvena sunkią krizę, jiems trūksta konsoliduoti galinčių lyderių, o partijos viduje jaučiami nesutarimai bei rietenos.

„Pažvelgus į kandidatus, matome tik antrą, trečią ešeloną. Pirmo ryškumo žvaigždžių, deja, sunku matyti“, – apžvelgdamas pirminį, 6 kandidatų sąrašą DELFI sakė A. Krupavičius.

Politologas žinomesniais veidais paminėjo esant ne vieną kadenciją miesto savivaldybės taryboje dirbančią E. Gudišauskienę, kuri atsiėmė kandidatūrą, buvusio mero žmoną J. Kupčinskienę, kuri taip pat nebepretenduoja tapti miesto konservatorių vedle. Taip pat A. Krupavičius atkreipia dėmesį, jog lydere pretendavusi tapti ir į savo rankas perimti partijos skyrių vairą siekianti J. Šiugždinienė miesto taryboje dirba tik pirmąją kadenciją.

„Kadangi ji didžiąja dalimi yra atsakinga už TS-LKD rezultatus 2019 metų vietos savivaldos rinkimuose, išvada paprasta – bandymas būti lydere nebuvo sėkmingas. Mažiau nei 13 procentų balsų tiesioginiuose mero rinkimuose – rezultatas daugiau negu blogas.

Tačiau jos įtaka neviešose diskusijose aiškinama tuo, esą ji yra partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio protežė. Manau, kad pati partija, kaip demokratiška organizacija, į ateitį žvelgia trumparegiškai, jeigu bando remti sau palankius kandidatus vietos skyriuose. Toks kelias veda tik į krizės pagilinimus, o ne bandymus iš jos išeiti“, – kalbėjo A. Krupavičius.

Pralaimėjus mero rinkimus kalba apie naujas pergales

Apžvelgdamas kandidatų užimti TS-LKD Kauno lyderio postą programas, VDU profesorius A. Krupavičius atkreipė dėmesį į tai, jog kai kurie jų, aiškiai identifikuodami partijos viduje esančias problemas, žada narius vienyti, telkti bendriems veiksmams.

„Mūsų aptarta J. Šiugždinienė savo trumpojoje programoje teigia sutelksianti TS-LKD Kauno sueigą naujoms pergalėms. Tai kokioms pergalėms, jeigu pergalių nebuvo. Tokie teiginiai skamba anekdotiškai ir rodo, jog kandidatas esamą situaciją vertina neadekvačiai.

Kandidatas V. Lendraitis yra gerokai realistiškesnis. Jis sako, kad partijos skyriuose teks atkurti vidinę santarvę. Taip identifikuojama esminė problema. Ir kiti buvę kandidatai, pavyzdžiui J. Kupčinskienė kalba apie susitelkimą, darbą kartu ir darną“, – teigė A. Krupavičius.

Apie vienybę, gerbiant vienas kito nuomonę savo programoje kalbėjo ir savo kandidatūrą pirmoji atsiėmusi E. Gudišauskienė.

Neigia krizę ir kalba apie puikias perspektyvas

Potencialia kandidate užimti formalios Kauno konservatorių lyderės postą, tapti skyrių sueigos pirmininke vadinama J. Šiugždinienė neigė esant krizei, o kalbėjo apie neišvengiamai vykstantį atsinaujinimą.
Jurgita Šiugždinienė

„Kaip kiekviena partija ar bendruomenė, turime savų iššūkių. Keičiasi kartos, vyksta atsinaujinimas, tai visiškai normalu. Tačiau turime labai daug potencialo, labai gerą perspektyvą, tą parodė prezidento ir Europos parlamento rinkimai. Tikrai nemanau, kad yra kokia nors krizė, tikrai ne. Vyksta natūralus procesas, keičiamės, atsinaujiname, vyksta natūrali lyderių kaita“, – DELFI sakė J. Šiugždinienė.

Ji akcentavo, kad pagal vidaus tvarką, kandidatus į sueigos pirmininko postą kelią TS-LKD skyriai. Žmogus gali pats pasisiūlyti kandidatuoti, tačiau turi gauti partijos skyriaus pritarimą. Kai kurie Kauno skyriai iškėlė vieną, kiti – kelis kandidatus.

J. Šiugždinienė sakė turinti daugumos TS-LKD Kauno skyrių palaikymą, jos kandidatūrą iškėlė šeši partijos skyriai, o nepalaikė tik du. Visgi rinkimų favorite laikoma politikė minėjo, jog ir kiti kandidatai turi nemažai stipriųjų pusių bei akcentavo, jog partijos nariai aktyviai domisi netrukus vyksiančiais naujojo lyderio rinkimais.

Glaudžias sąsajas su G. Landsbergio šeima vadina gandais

Kauno TS-LKD gretose jau kuris laikas sklando kalbos, jog J. Šiugždinienė gali pasigirti išskirtiniu
partijos lyderio G. Landsbergio palankumu, kurio balsas galėjo būti lemiamas tvirtinant kandidatus į mero postą šių metų vietos savivaldos rinkimuose.

Nors viešai diskutuota ir apie kitas galimas kandidatūras, tiek ilgamečius partijos narius iš stambiojo verslo bei VDU akademinių sluoksnių, galiausiai, ne be Vilniaus įtakos, buvo pasirinkta būtent J. Šiugždinienė. Partijos nariai ne kartą yra svarstę, jog šį vadovybės palankumą ji pelnė todėl, nes neva esanti vieno iš G. Landsbergio vaikų krikštamote...

Paklausta ar šios prielaidos turi realaus pagrindo, politikė jas pavadino „vienais įdomesnių gandų“ ir kategoriškai paneigė turinti kokių nors ryšių su partijos lyderio šeima. O su pačiu pirmininku ją siejantys išskirtinai darbiniai santykiai.

„Mane labiausiai palaiko paprasti partijos žmonės, o tai yra svarbiausia. O kas vyksta partijos vadovybės lygmenyje – visai kiti dalykai, man svarbiausia Kaunas. Vilnius niekaip šių rinkimų negali įtakoti, nes rinkimai tiesioginiai, pasisakyti gali visi partijos nariai. Ir tai bus didžiulis mandatas, didelė atsakomybė tam žmogui, kuris bus išrinktas skyrių sueigos pirmininku“, – sakė J. Šiugždinienė.

L. Bielinis: opozicija produktyviai neišnaudoja V. Matijošaičio daromų klaidų

VDU profesorius, politologas Lauras Bielinis akcentavo, kad bet kuriai, ateityje politinę valdžią pretenduojančiai užimti politinei jėgai jau dabar būtina labai energingai veikti.

„Manyčiau, jog konservatoriai ieško tam tikrų atramų tiek pozicijų, tiek ir lyderio paieškoje. Jiems reikia visiškai kitokių veiksmų, o tam, matyt, reikalingas toks lyderis, kurio neslėgtų jokios praeities inercijos“, – minėjo L. Bielinis.

Paklausus, kaip vertina rinkimų favorite vadinamos J. Šiugždinienės šansus atsižvelgiant į tai, kad ji šiais metais pirmajame ture pralaimėjo tiesioginius mero rinkimus antrąją kadenciją užsitikrinusiam V. Matijošaičiui, politologas šios aplinkybės nelinkęs sureikšminti.

„Visi puikiai supranta, jau prieš rinkimus buvo aišku, kad tai buvo tik dalyvavimas, nes V. Matijošaitis dominavo labai stipriai. Todėl aš nemanau, kad šis pralaimėjimas gali daryti kokią nors įtaką. Nes problema yra ne šiame pralaimėjime, o bendrai – konservatorių požiūryje į V. Matijošaitį bei „Vieningo Kauno“ politinę jėgą“, – kalbėjo L. Bielinis.

Politologas akcentavo, jog V. Matijošaitis kaip meras daro daug klaidų, kartais keliančių abejonių tiek dėl teisėtumo, tiek dėl ekonominio pagrįstumo prasme.

„Jeigu konservatoriai, kaip ir bet kuri opozicinė partija, norinti susilpninti savo oponentą ir laimėti rinkimus, turi ieškoti tų silpnųjų vietų. Turi sukurti tokią struktūrą, kuri padėtų tas silpnąsias vietas išryškinti ir taip padėtų pasiekti pergalę“, – svarstė L. Bielinis.