aA
Tėvynės sąjunga–Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) siūlo Seimui surengti pirmalaikius rinkimus rugsėjo 10 d.
Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis.
Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis.
© DELFI

Tokį nutarimo projektą penktadienį registravo konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis bei grupė TS–LKD narių – parašus po raštu padėjo ir premjerė Ingrida Šimonytė, ir konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė–Mikulėnienė.

„Tik ką registravome Seimo nutarimą dėl pirmalaikių rinkimų. Dokumento paskelbimo priežastys yra aiškios – dėl besiklostančios situacijos tiek savivaldoje, tiek Seime ir bendrai valstybėje, dėl visai politinei sistemai kylančių klausimų“, – penktadienį žurnalistams komentavo G. Landsbergis.

„Siūloma rinkimų data būtų rugsėjo 10–oji diena. Dėl paties balsavimo (dėl pirmalaikių rinkimų – ELTA) kol kas nėra apsispręsta, mes turėsime diskusiją frakcijoje, bet svarstome birželio mėnesį arba pirmąją, arba antrąją birželio savaitę“, – pridūrė užsienio reikalų ministras.

Kaip teigiama dokumente, parlamentas nutaria baigti darbą ir organizuoti naujus rinkimus, „konstatuodamas, kad visuomenei kyla abejonių dėl savivaldybių tarybų narių veiklos vykdymui skiriamų lėšų panaudojimo bei galiojančios tvarkos teisinio reglamentavimo skaidrumo ir pagrįstumo“.

„(...) tai neigiamai veikia pasitikėjimą visomis parlamentinėmis partijomis ir visomis politinėmis valdžios institucijomis“, – nurodo nutarimo iniciatoriai ir akcentuoja, kad ydinga savivaldos sistema sudaro prielaidas kvestionuoti visos politinės sistemos legitimumą.

Todėl, teigiama projekto tekste, siekiant „aukščiausio skaidrumo ir politinės atskaitomybės standarto bei piliečių pasitikėjimo mandato atnaujinimo“, Seimas turėtų skelbti pirmalaikius rinkimus.

ELTA primena, kad kilus skandalui dėl galimo savivaldos politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, konservatorių pirmininkas G. Landsbergis prakalbo apie visos politinės sistemos perkrovą. Pasak jo, pastaroji problema liečia ne tik savo išlaidų negalinčius pagrįsti ministrus, bet visas politines partijas. Todėl TS–LKD prezidiumas pasiūlė Seimui surengti naujus rinkimus – priešingu atveju, Vyriausybė atsistatydintų.

Tokia iniciatyva sutinkama nevienareikšmiškai – valdantieji liberalai sako, kad Seimas turėtų apsispręsti dėl siūlymo tik po NATO viršūnių susitikimo. Tuo metu Laisvės partija nurodo esanti atvira iniciatyvai, nors pirmalaikiai rinkimai, jų nuomone, yra kraštutinė priemonė.

Opozicija tvirtina, kad Vyriausybė, siūlydama perkrauti visą valdžios sistemą, kratosi politinės atsakomybės dėl į skandalą įsivėlusių ministrų. Todėl Seimo mažumos atstovai ragina Ministrų kabinetą trauktis.

Prezidentūra ragina Seimą tobulinti teisinę bazę ir nustatyti aiškesnį reglamentą dėl savivaldos tarybos narių veiklai skirtų lėšų naudojimo. Visgi, šalies vadovas Gitanas Nausėda pažymi, kad abejones keliantys ministrai turėtų pasekti jo vyriausiojo patarėjo Povilo Mačiulio pavyzdžiu ir pasitraukti iš pareigų.

Užbėgdamas įvykiams už akių, Seimo narys Petras Gražulis registravo panašią inciatyvą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. Politikas siūlė paleisti parlamentą ir rengti rinkimus rugsėjo 3 d. Visgi, ketvirtadienį Seime ši iniciatyva nesulaukė palaikymo.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(82 žmonės įvertino)
2.7195

Top naujienos

Po įvykių Ukrainoje – realus ekspertų žvilgsnis į Lietuvą: dabar turime išskirtinį šansą (1)

Kilus karui Ukrainoje daugelis šalių suskubo ne tik tikrinti, ką turi sandėliuose, bet ir pirkti...

Karas Ukrainoje. Du įtakingi leidiniai paskelbė Ukrainos kontrpuolimo pradžią  į evakuojamus Chersono gyventojus rusai paleido šūvius (7)

Ukrainos kariai pradėjo „ilgai lauktą kontrpuolimą“ ir sustiprino atakas šalies pietryčiuose,...

Čmilytė-Nielsen prabilo apie Gentvilo ir Landsbergio susitaikymą: šis žodinis karas jau perėjo į kitą etapą

Po pirmalaikių rinkimų fiasko Seime – koalicijos bandymai iš naujo lipinti santykius ir raginimai...

Lietuvoje fiksuoti GPS trikdžiai skrydžiams: priežastimi galėjo būti Rusija

Valstybės akcinės bendrovės „Oro navigacija“ Ryšių navigacijos ir stebėjimo tarnybos...

Neabejotinai brangiausi šaltibarščiai Lietuvoje: vienos porcijos kaina verčia žagtelti

Brangesnių ir prabangesnių šaltibarščių tikrai neragavote. Ar esate pasiruošę savo gyvenimo...

Dėl avarijos Vilniaus rajone susidarė automobilių spūstys: nukentėjo moteris

Ketvirtadienį pranešta, kad Vilniaus rajone, Baltosios Vokės gatvėje, ties Miškiniais, įvyko...

Herkus Kunčius

Nepavyko nei Rusijos carams, nei sovietams: kaip lietuviai išlaikė savo identitetą (1)

Sovietų Rusijos karo tarybos pirmininko Levo Trockio vadovaujama Raudonoji armija stūmėsi į...

Po buvusio NATO vadovo užuominų – skirtingi vertinimai: tai buvo pasakyta ne šiaip sau (26)

Atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis mano, kad atskiros NATO šalys jau anksčiau galėjo...

Naminiai varškės sūreliai pagal Liuciną Rimgailę: neribokite fantazijos – įdarui tiks tiek uogos, tiek karamelė ar riešutai

Namuose gaminti desertus , ypač jei turite vaikų, visada verta: tuomet galima kontroliuoti cukraus...

Tiesioginė transliacija / Orijus tiesiogiai iš Antalijos: kas vyksta Turkijos kurortuose ir kam lietuviai turi pasiruošti

Turkija ir toliau išlieka populiariausia kryptimi tarp užsienyje atostogaujančių lietuvių. Delfi...