aA
Šių metų žiema ir vasara pasižymėjo kraštutinumais. Vienas šaltojo sezono mėnuo buvo labai atšiaurus, o du šiltojo sezono mėnesius vyravo stichinė kaitra. Ką tokie ekstremalūs orai iš tikrųjų reiškia? Ar tokių sulauksime kiekvienais metais? Klimatologas Donatas Valiukas tikina, kad reikia nusiteikti pokyčiams, o to, kas buvo prieš keliasdešimt metų galbūt ir nesugrąžinsime. Jis pabrėžė, kad per tuos metus labai pasikeitė ir tradicinės Lietuvai žiemos.
Klimatologas nurodė, ar galime tikėtis stingdančio šalčio žiemą: įsivyravo nepalanki tendencija
© DELFI / Tomas Vinickas

Klimatologas vis dėlto teigė, kad 2021 m. žiema nebuvo tokia jau šalta, kaip galėjo pasirodyti. Jo teigimu, vieną mėnesį buvo šaltesnis laikotarpis, bet temperatūra nebuvo tokia, kokia buvo prieš keliasdešimt metų.

„Tuomet nukrisdavo temperatūra iki -30 laipsnių, o Lietuvos rekordas apskritai buvo -32,9. Tokių šaltų dienų nebuvo, nors sausis ir buvo šaltesnis negu turėtų būti. Tačiau jeigu mes pažvelgtume, kaip buvo prieš keliasdešimt metų, tai tas 2021 m. netgi būtų šiltesnis.

Taip, vasaris buvo šaltas, bet visas žiemos sezonas toli gražu nebuvo kažkoks pats šalčiausias. Tikrai yra buvę kol kas šaltesnių“, – teigė jis.

Tačiau D. Valiukas sutiko, kad vykstanti klimato kaita gali lemti šalto oro įsiveržimą ir tam tikrą laiką jo buvimą.

„Kitaip sakant, dėl tirpstančių ledynų Arktyje ir visame Arkties vandenyno plote,nebėra taip gerai sulaikomas toks šaltas sūkurys, kuris ten visą laiką būna, ir jis kartais įsiveržia į tas vietoves, kur nebūdinga.

Tai gali būti ne tik Lietuva, bet dar pietesni kraštai, tačiau tuo pačiu, ko gero, reiktų pastebėti ir tai, kad šiltas oras veržiasi į Arktį. Natūralu ir žmogiška vertinti tai, kas yra pas mus ir per tai suprasti tą klimato kaitą, bet visąlaik reikia kiek įmanoma plačiau pasižiūrėti, kas vyksta aplinkui“, – įspėjo jis.

Pasak klimatologo, jeigu Lietuvoje yra šilčiau ar šalčiau, tai globalios tendencijos yra labai aiškios, kad globali oro temperatūra kyla.

„Atskiri regionai, atskiri plotai gali tikrai būti skirtingi ir mūsų šalyje galime matyti, kad vienaip yra Klaipėdoje, kitaip – Vilniuje. Nereikia kartais žiūrėti kažkur toli į Arktį ar į kitą pusrutulį, pavyzdžiui, Braziliją. Labai svarbu, kad klimato kaita yra globali, kuri vienaip ar kitaip atsiliepia Lietuvai“, – akcentavo mokslininkas.

Jo nuomone, vienais metais žiema gali būti labai šalta, bet tebūtų tąkart toks oras, o klimato kaita yra daugiametė tendencija.

„Viena žiema tikrai nieko nereiškia. Jeigu mes iš 20 žiemų turime kažkokią išvadą arba kas pakito per 50 žiemų, tai ir yra klimato kaita. Manau, kad visiems akivaizdu, jog jos pakito“, – komentavo D. Valiukas.

Klimatologas nurodė, ar galime tikėtis stingdančio šalčio žiemą: įsivyravo nepalanki tendencija
© DELFI / Andrius Ufartas

Jo nuomone, jeigu vertintume paskutinius 10 metų, tuomet 2021 m. žiema buvo šalta, ypač jeigu lyginsime su 2020 m.

„Bet nebuvo ekstremaliai šalta ir žiūrint į 50 metų laikotarpį būdavo nepalyginamai šalčiau. Žvelgiant į ateitį, dažnės žiemų, kurios bus šiltos, besniegės arba su laikina sniego danga. Tokių žiemų daugės, bet tai nereiškia, kad nepasitaikys ir šaltesnių. Tačiau jos bus kur kas retesnės.

Jeigu anksčiau būdavo šešios žiemos šaltos ir keturios – šiltos, tai dabar bus septynios šiltos ir trys šaltos. Aišku, tai tik skaičiai, nereiškia, kad taip iškart bus, bet tik noriu pabrėžti tokią tendenciją. Tų šaltų žiemų ar šaltų mėnesių, ypač šaltų savaičių, kai šaltas oras gali įsiveržti, bus, nes Lietuva yra tokioje geografinėje padėtyje.“

Vis dėlto D. Valiukas sakė, kad bendra tendencija, jog šaltų žiemų vis mažėja.

„Jeigu mes dabar imtumėmės kardinalių priemonių atsisakydami iškastinio kuro, pereitume prie neutralaus šiltnamio dujų išmetimo, iš inercijos klimatas vis tiek šiltų keliasdešimt dešimtmečių, bet paskui stabilizuotųsi.

<...>. Taigi, yra svarbu, kad net ir atsisakius šiltnamio dujų, viso iškastinio kuro, iš inercijos šiltėjimas vyktų, bet reikia tai padaryti dabar, kad stabilizavimasis įvyktų kuo greičiau. Jeigu nieko nedarysime, tas kilimas iki šimtmečio pabaigos bus daug laipsnių ir tada tos pasekmės bus dramatiškos“, – teigė jis.

Taip pat nurodė, kad klimato kaita gali pakenkti ne tik gamtai, bet ir grėsti socialiniais neramumais, kai vienose pasaulio dalyse taps nebeįmanoma gyventi ir tie žmonės turės ieškoti kitur geresnio gyvenimo. Tai gali grėsti ir karais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(177 žmonės įvertino)
3.4520

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Į kieno kišenę nuguls nacionalinio stadiono milijonai: bendrovėje besisukantys lietuviai išvengia viešumos (25)

Pasirašius daugiau apie 160 mln. eurų vertės Nacionalinio stadiono koncesijos sutartį pasigirdo...

Daugiau nei 100 milijonų eurų, skirtų darbuotojų išeitinėms, biudžete guli nenaudojami: pasinaudoja tik retas (21)

Pandemija sudrebino darbo rinką, tačiau valstybės kaupiamos lėšos, skirtos atleidžiamiems...

„Bloomberg“: karantinai grįžta į Rytų Europą, Latvijos pavyzdžiu paseks dar kelios šalys (11)

Koronavirusas vėl siautėja mažiau paskiepytoje Rytų Europoje, grįžta ir karantinai....

Puiki žinia žmonijai: tyrimo ataskaitą pateikę epidemiologai praneša apie itin pavojingo viruso išnykimą (86)

Daugumai iš mūsų pastarieji metai buvo praleisti įvairiais būdais besisaugant nuo COVID-19...

Galingas vėjas užgrius nauja jėga: kai kur Lietuvoje gali būti labai pavojinga ant kelių gali būti nuvirtusių medžių (21)

Ketvirtadienio dieną link Lietuvos pasuks naujas žemo atmosferos slėgio sūkurys ir užgrius su...

Baisi nelaimė Vilniaus rajone: namuose rastas negyvas kūdikis (2)

Policijos departamentas informavo, kad Vilniaus rajone įvyko baisi nelaimė.

Kauno ligoninės lūžta nuo COVID-19 pacientų: teks riboti kitas medicinines paslaugas (52)

Trečiadienį LSMU Kauno ligoninė savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo įrašu apie COVID-19...

Pasaulį prikausčiusios kriminalinės dramos pabaiga? Įtariama, jog rastas sužadėtinės influencerės nužudymu kaltinto vyro kūnas (1)

Floridos parke Briano Laundrie ieškantys pareigūnai aptiko žmogaus palaikus, taip pat kuprinę ir...

Skrandžio opos kankina dažną lietuvį: gydytoja nurodė pagrindinę ligos priežastį ir dažniausią simptomą (5)

Skrandžio opa – tai skrandžio gleivinės žaizda, atsirandanti sumažėjus skrandžio gleivinės...

Michael Msika, Macarena Munoz | D+

Chaosas tiekimo grandinėje – rykštė Europos įmonių pelnui: štai, ką stebės investuotojai

Su sąnaudomis susijęs spaudimas, tiekimo grandinę apėmęs chaosas ir nusivylimas atsivėrimo...