Trečiadienį nuotoliniu būdu surengtas Klaipėdos miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos ir medikų posėdis atskleidė, kad tapti karščiavimo klinikos steigėjais vieni negali, kiti nenori. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įsakymu, tokių klinikų turi atsirasti kone kiekviename mieste, tačiau Klaipėdos universitetinė ligoninė tokių galimybių neturi, o Respublikinė Klaipėdos ligoninė to daryti nenori.

Šiuo metu patalpų karščiuojantiems pacientams arba tiems, kuriems įtariamas koronavirusas, kol kas užtenka, tačiau ruoštis esą reikia blogiausiam scenarijui.

„Papildomai tokių patalpų esame šiek tiek numatę, viena jų yra kempingas, kuriame yra keturi nameliai. Taip pat yra vietų mieste – tai bendrabutis. Seimo kancleris siūlo tam išnaudoti ir Jūrininkų ligoninei priklausančią Švėkšnos psichiatrijos ligoninę“, – sakė Rožė Perminienė.

Ginčų dėl saviizoliacijai skiriamų patalpų nekilo, tačiau vos ėmus svarstyti, kas taps karščiavimo klinikos steigėju, tapo aišku, kad miestui pavaldžios įstaigos reikalavimus atitinkančių patalpų neturi.

Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas Darius Staponkus sako, kad jų ligoninėje būtų nesudėtinga priimti stacionare gydomus pacientus. Be to, jie jau turi Kauno pavyzdį, kur aiškiai matosi, kokių pajėgumų reikia. Tačiau net ir turėdami tinkamas patalpas ir medikų resursus, tokios klinikos kratosi.

„Kuo galėsite, prisidėsime, tačiau, manau, kad reikia išnaudoti ambulatorines paslaugas teikiančių įstaigų galimybes“, – karščiavimo kliniką steigti mandagiai atsisakė Respublikinės Klaipėdos ligoninės vadovas.

D. Staponkus pabrėžė, kad jie nenori būti tais, kuriems numetama „karšta bulvė“.

„Aš siūlyčiau į tą „karštą bulvę“ žiūrėti taip, kad ji visiems degina rankas. Tą problemą reikia išspręsti“, – priminė Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Jūrininkų sveikatos priežiūros centro vadovas Saulius Dabravalskis neslepia, kad jie norėdami neturi galimybės tapti Karščiavimo klinikos vieta, mat jų patalpos yra itin nepatogios, bendrabučio tipo ir atskirti pacientų, kurie karščiuoja ir ne, nėra jokios galimybės.

D. Staponkui kolegos ir miesto vadovai pasiūlė gerai pagalvoti, o V. Grubliauskas priminė, kad jei greitu metu nebus sprendimo, jis bus kažkam primestas.

PAPILDYTA

Trečiadienio vakarą Respublikinė Klaipėdos ligoninė išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad VšĮ Respublikinė Klaipėdos ligoninės vadovybė apsvarstė Klaipėdos miesto Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžio metu pareikštą siūlymą organizuoti Klaipėdos mieste Karščiavimo kliniką (ASPĮ, teikiančią ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams). Ligoninės atstovai informuoja, kad nemato galimybės organizuoti šios paslaugos teikimo dėl kelių aplinkybių.

„Neturime laisvų nenaudojamų patalpų, kurios atitiktų SAM 2020-03-23 įsakymu Nr.V-506 „Dėl ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto Ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų turintiems pacientams teikimo tvarkos aprašo (toliau - Aprašas) reikalavimus. Taip pat neturime laisvų gydytojų, bendrosios praktikos slaugytojų bei kitų darbuotojų suformuoti šias paslaugas teikiančioms komandoms pagal Aprašo reikalavimus. Nesame aprūpinti asmens apsaugos priemonėmis centralizuota tvarka", – rašoma pranešime žiniasklaidai.

Ligoninė atkreipia dėmesį, kad įstaiga yra numatyta kaip rezervinė gydymo įstaiga, kuri teiks stacionarines diagnostikos ir gydymo paslaugas COVID-19 liga sergantiems pacientams, persipildžius pagrindinei ASPĮ – Klaipėdos universitetinei ligoninei (toliau – KUL). Tai anksčiau ar vėliau įvyks, todėl šiuo metu visi ligoninės ištekliai yra skiriami pasiruošimui teikti šias paslaugas: formuojamos budinčios specialistų pamainos, vykdomi darbuotojų mokymai, telkiama medicininė įranga, stengiamasi sudaryti minimalų AAP rezervą (visas priemones įsigyjame savo lėšomis).

„Situacijai KUL esant įtemptai, šiandien gavome užklausimą dėl pasirengimo nukreipti darbui į KUL mūsų slaugytojų pamainas – labai tikėtina, jog to gali prireikti. Neabejotina, jog atsiradus COVID-19 liga sergančių pacientų srautui, dalis medikų neišvengs užkrato, turės gydytis arba izoliuotis," – rašoma pranešime.

Tęsiama, kad greta šio pasirengimo, įstaiga įprasta tvarka teikia daugiaprofilines gydymo paslaugas dėl būtinosios pagalbos ištisą parą. Pagal pastarųjų dienų įvykius prognozuojame būtinosios pagalbos apimčių augimą dėl plintančio COVID-19 užkrato kitose Klaipėdos ligoninėse, kai dėl sergančių medikų uždaromi skyriai. Jau dabar papildomai teikiama skubi pagalba oftalmologiniams pacientams, taip pat perimtas skubios pagalbos teikimas chirurginiams pacientams iš Jūrininkų ligoninės, jai sustabdžius Abdominalinės chirurgijos skyriaus veiklą.

„Primename, jog minėtas Aprašas aiškiai apibrėžia – jis privalomas savivaldybių administracijoms bei savivaldybės pavaldumo ambulatorines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančioms ASPĮ (Aprašo 3.1 ir 3.2 punktai).Todėl siūlymą mūsų ligoninei (kuris nuskambėjo kaip reikalavimas) organizuoti dar ir Karščiavimo kliniką, vertiname kaip nekorektišką ir įžvelgiame aiškų Klaipėdos savivaldybės administracijos norą savo prievolę išspręsti mūsų įstaigos ištekliais. Ši žinia, greit pasklidusi viešojoje erdvėje, sukėlė ir didelį ligoninės darbuotojų nepasitenkinimą, kurie ir be to pastaruoju metu patiria daug papildomo streso. Kelia nusistebėjimą toks menkas organizacinis potencialas, jog Klaipėdos savivaldybėje esantys stambūs pirminės asmens sveikatos priežiūros centrai, karantino metu šeimos gydytojams dirbant nuotoliniu būdu ir sumažėjus pacientų srautams, neįstengia organizuoti tokios paslaugos, kuri iš esmės yra pirminio lygio. Turbūt vertėtų pasidomėti ir kūrybiškai pasinaudoti gerąja patirtimi Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Kretingos savivaldybių, operatyviai įsteigusių Karščiavimo klinikas sau pavaldžiose PSPC. Tad linkime dirbti išvien, prisidedant kiekvienam ir sprendžiant sau priskirtas funkcijas", – dėstoma ligoninės pranešime.