Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė tokias savo inicijuotas ir Seimo priimtas Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, pranešė Prezidentūra. Įstatymas įsigalios nuo šių metų rugsėjo 1 dienos. Anot Prezidentūros, pataisos „sustiprins nacionalinį saugumą ir užtikrins atsakingą leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo tvarką“.

Pataisos numato, kad už šalies ir visuomenės saugumą atsakingos institucijos privalės per 14 dienų pateikti išvadas dėl leidimų prašančių asmenų Migracijos departamentui. Iki šiol Policijos departamentas, Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir Valstybės saugumo departamentas įstatymu nebuvo įpareigoti Migracijos departamentui teikti informacijos apie leidimų gyventi Lietuvoje prašančius asmenis.

Pagal pataisas, Migracijos departamentas galės per 14 darbo dienų panaikinti užsieniečiui jau išduotą leidimą gyventi Lietuvoje, o tokiu sprendimu nepatenkintam asmeniui numatyta teisė jį ginčyti teisme. Iki šiol jau išduotų leidimų panaikinimas buvo galimas tik teismo tvarka ir, pasak Prezidentūros, neretai užtrukdavo iki pusės metų.

Taip pat įstatymo pataisos turėtų užkirsti kelią užsienio valstybėse nusikaltusiems asmenims slėptis nuo teisingumo Lietuvoje. Jeigu yra rimtas pagrindas manyti, kad leidimo gyventi Lietuvoje prašoma siekiant išvengti baudžiamosios atsakomybės, ir, jeigu Lietuvos įstatymai už tokio nusikaltimo padarymą numato baudžiamąją atsakomybę, Migracijos departamentas galės neišduoti leidimo gyventi Lietuvoje.

Šiuo įstatymu ne tik griežtinama, bet ir supaprastinama bei pagreitinama pačių leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo tvarka. Numatyta galimybė grėsmių nacionaliniam ir visuomenės saugumui nekeliantiems bei sąžiningai Lietuvoje gyventi norintiems užsieniečiams gauti leidimą skubos tvarka – nuo kelių dienų iki poros mėnesių. Kaip pažymi Prezidentūra, iki šiol tokios procedūros užtrukdavo iki keturių mėnesių ir sunkino sąlygas verslui.

Prezidentūros pateikiamais duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį buvo išduota daugiau kaip 10 tūkst. leidimų gyventi Lietuvoje - tai yra tiek, kiek 2014 metais buvo išduota iš viso. Leidimus išduoti buvo atsisakyta 201 užsieniečiui, iš jų net 150 asmenų leidimų prašė prisidengiant fiktyvių įmonių veikla. Šiemet per pirmąjį pusmetį 307 leidimai gyventi Lietuvoje buvo panaikinti, daugiau negu 700 užsieniečių buvo išsiųsti iš Lietuvos.

Komentaras

Svetlana Naumcik, advokatų profesinė bendrijos „iLAW“ advokato padėjėja

 Svetlana Naumčik
2015 m. liepos 8 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė pasirašė Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisas, kurios įsigalios nuo 2015 m. rugsėjo 1 d.

Numatyta, kad nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. Migracijos departamentas, gavęs užsieniečio prašymą išduoti leidimą gyventi Lietuvoje, privalės kreiptis į Valstybės saugumo departamentą, Policijos departamentą ir Valstybės sienos apsaugos tarnybą, kad būtų įvertinta, ar prašymą pateikęs asmuo nekelia grėsmės valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar visuomenei. Migracijos departamentas negalės išduoti leidimo gyventi, kol nėra gauta minėtų institucijų išvadų. Išvadas nurodytos institucijos turės pateikti per 14 kalendorinių dienų terminą, kuris tam tikrais atvejais galėtų būti pratęstas iki 28 kalendorinių dienų. Įstatymo pataisos taip pat numato, kad Migracijos departamentas galės per 14 darbo dienų panaikinti užsieniečiui išduotą leidimą gyventi Lietuvoje.

Paradoksalu tai, kad Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimai įsigalios nuo 2015 m. rugsėjo 1 d., tačiau Migracijos departamentas juose įtvirtintas taisykles aktyviai taiko jau kelis mėnesius: nuo 2015 m. gegužės mėnesio migracijos įstaiga, gavusi prašymą išduoti leidimą laikinai gyventi, reikalauja pateikti užsienio kompetentingos institucijos išduotą pažymą, patvirtinančią, ar šioje valstybėje užsienietis nebuvo / buvo teistas. Šia pažyma kiekvienas vyresnio nei 14 metų amžiaus užsienietis turi pasirūpinti iki atvykimo gyventi į Lietuvos Respubliką – kreiptis į savo valstybės kompetentingas institucijas, o užsienietis esantis Lietuvos Respublikoje – į savo valstybės diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, jeigu ji išduoda tokias pažymas pagal atstovaujamos valstybės teisės aktus. Nepateikus šios pažymos, leidimas laikinai gyventi užsieniečiui neišduodamas.

Akcentuotina ir tai, kad jau kelis mėnesius galioja Vidaus reikalų ministro įsakymu patvirtinta nauja anketos dėl leidimo laikinai gyventi išdavimo forma, kurioje kiekvienas užsienietis iš trečiosios šalies, kuris prašo išduoti leidimą laikinai gyventi, turi pateikti išsamią informaciją ne tik apie save ir savo šeimos narius, bet ir informaciją apie valstybes, kurios jam buvo išdavusios vizas ar leidimus gyventi per pastaruosius 5 metus, informaciją apie dabartinę (-es) ir buvusią (-ias) darbovietę (-es), darbo joje (jose) laikotarpį ir pareigas, informaciją apie savo faktines gyvenamąsias vietas per pastaruosius 10 metų, o taip pat informaciją apie ryšius su užsienio valstybių žvalgybos, saugumo ir (ar) karinėmis institucijomis.

Sveikintina, kad Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisomis siekiama užtikrinti, jog leidimai gyventi Lietuvoje būtų išduodami tik įsitikinus, kad asmuo nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui, tačiau akivaizdu, kad užsieniečiai ir Lietuvos verslininkai, pageidaujantys operatyviai gauti leidimą laikinai gyventi teisėtos veiklos vykdymo, darbo ar bet kuriuo kitu pagrindu, turi surinkti ir pateikti Migracijos departamentui žymiai daugiau dokumentų bei papildomos informacijos negu anksčiau (vien neteistumo pažymos gavimas užsienio valstybėje užtrunka kelias savaites). Be to, kaip rodo praktika, Migracijos departamentas neretai nespėja išnagrinėti užsieniečių prašymų dėl leidimų laikinai gyventi išdavimo įtvirtintais terminais, nes laukia informacijos iš susijusių institucijų, t.y. Valstybės saugumo departamento, Policijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos ir kt.