„Tai, ką daro mūsų visuomenininkai, ką daro žmonės, kuriems tai (Lukiškių aikštės memorialas – BNS) rūpi, yra turbūt vienintelė reali jėga, kuri gali situaciją pakeisti“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Seime sakė L. Kasčiūnas.

Jo teigimu, prieš dvejus metus Seimui pateiktas įstatymo projektas dėl Vyčio memorialo įrengimo Lukiškių įstrigo Seimo Kultūros komitete.

„Pirmame – pateikimo – etape Seime mes sutelkėme palaikymą tam įstatymo projektui, jis pateikimo stadiją praėjo. Tačiau po to procedūriškai yra tokia situacija, kad turi apsvarstyti atsakingi komitetai. Vienintelis atsakingas komitetas – Kultūros komitetas, jis, deja, jau beveik dvejus metus laiko tą projektą stalčiuje. Ir mes neturime jokių procedūrinių, politinių svertų, kaip nors paskatinti Kultūros komiteto pirmininką, poną Ramūną Karbauskį padaryti valingus sprendimus“, – sakė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys.

Įstatymo projektu būtų įtvirtinta Lukiškių aikštės valstybinė reprezentacinė funkcija ir numatyta joje įrengti memorialą su Vyčio paminklu.

Pasak L. Kasčiūno, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijoje yra žmonių, kuriems rūpi istorinės atminties politika, tačiau politikas abejoja, ar jie pajėgūs paskatinti partijos pirmininką apsvarstyti šitą projektą.

Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis yra sakęs, kad priėmus siūlomą įstatymo projektą, reikėtų skelbti naują konkursą dėl memorialo. Pasak R. Karbauskio, įstatymo priėmimas negarantuotų, jog aikštėje būtų pastatytas skulptoriaus Arūno Sakalausko pasiūlytas memorialas.

Šiuo metu Lukiškių aikštėje demonstruojamas memorialo „Laisvės kalva“ fragmentas.

„Laisvės kalva“ kaip laisvės kovoms atminti skirtas memorialas, kuris turi būti pastatytas Lukiškių aikštėje, yra laimėjusi Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro prieš dvejus metus organizuotas kūrybines dirbtuves.

Kūrinys simbolizuoja abstraktų mišką – erdvę, kurioje vyko pasipriešinimo kovos, kartu ir pogrindį. Anot autoriaus skulptoriaus Andriaus Labašausko, kūrinys oponuoja kitapus Gedimino prospekto stovintiems buvusiems KGB rūmams, kur buvo kankinami laisvės kovotojai.

Šio monumento statybai priešinasi dalis žmonių, manančių, kad Lukiškių aikštėje turi iškilti Vyčio skulptūra. Sprendimas statyti „Laisvės kalvą“ apskųstas teismui.