aA
Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad į Iziumo sektorių atvyko rusų pajėgų pastiprinimas, tačiau puolimas stringa. Karybos žinovai paaiškino, kodėl ukrainiečiai tiek ilgai nesitraukė iš beveik prarasto Sjeverodonecko.
Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?
© Scanpix

Iziumo sektoriuje esančių Krasnopilės – Dolynos – Bohorodyčnės ruože agresorius pristabdė atakas, daugiau pastangų pulti rodo siekdamas apeiti šį ruožą iš šiaurės vakarų, tačiau lygiai taip pat nesėkmingai.

„Visi turbūt girdėjome ir matėme Iziumo sektoriuje sunaikintas bent dvi orkų vadavietes. Spėjama, kad taip šiame kare sveikinasi HIMARS. Ir tai tik pradžia – bus daugiau ir tiksliau. Tiesa, buvo vertinimų, kad neva šis smūgis sustabdė orkų puolimą link Slaviansko, tačiau dėl to nebūtume tokie tikri“, – pabrėžia jie.

Rusų pastiprinimas, pasak ekspertų, jau atvykęs prieš kurį laiką, tačiau nepaisant to puolimas šiame sektoriuje stringa jau kelinta diena.

Tad kol kas didelio agresoriaus puolimo nebuvimas gali būti ne tik sietinas su sėkmingu HIMARS, „Locked N’ Loaded“ žodžiais – prisirašymu, bet labiau su iki tol vykdytais nuosekliais ukrainiečių veiksmais šiame sektoriuje.

Pasak karybos žinovų, rusų Limano grupuotė toliau nejuda. Jie neatmeta, kad ir nejudės, o bus išnaudojama kaip sąlyginai saugus artilerijos vienetų pozicijų rajonas, iš kurio netiesiogine ugnimi galima remti manevrinių vienetų puolimą tiek Slavianske, tiek Siverske.

Karas Ukrainoje
Karas Ukrainoje
© Scanpix

Ekspertai svarsto, kad grupuotėje esantys manevriniai vienetai, galbūt kaip operacinis rezervas, papildys rusų Iziumo ir Sjeverodonecko grupuotes.

Pasak karo žinovų, ukrainiečių pajėgos, tikėtina – Specialiųjų operacijų pajėgų (SOP) vienetai, toliau sudėtingomis sąlygomis vykdo ribotas operacijas Sjeverodonecko mieste bei Borivskėje – Voronove – Syrotyne: pasalos, žvalgyba, taikinių aptikimas ir artilerijos iškvietimas.

Jos siekia trikdyti rusų įsitvirtinimą mieste ir taip laimėti laiko į Lisičianską atsitraukusiems ukrainiečių vienetams persigrupuoti bei užimti naujas gynybines pozicijas.

„Svarbu pasakyti, kad mūšių išvargintoms pajėgoms po atsitraukimo užimti naują gynybos ruožą nėra lengva užduotis. Nors, tikėtina, gynybai gilumoje buvo ruoštasi, vis vien daug atsitraukusių vienetų gavo naujus uždavinius, dėl to reikalinga jų bei naujos vietovės analizė, logistinis papildymas, padalinių pergrupavimas, reorganizacija, galiausiai poilsis. Tad tai, ką daro tie vyrai priešo okupuotoje teritorijoje, ne tik didvyriška, bet ir kritiškai svarbu tolimesnei Lisičiansko gynybai“ – rašo jie.

Mykolajivkos – Myrna Dolynos ruože toliau tęsiasi mūšiai, rusų bandymai pasiekti Lisičiansko pietinius pakraščius ir čia įsitvirtinti vėl baigėsi nesėkme.

„Locked N’ Loaded“ teigimu, ukrainiečiai ne tik ginasi. Sprendžiant iš to, kad mūšiai tęsiasi rusų naujai užimtose vietovėse, gynėjai galbūt sugeba kontratakuoti.

Mūšiai aplink kelią Bachmutas – Lisičianskas bei Svitlodarsko ruože tęsiasi, tačiau susidaro įspūdis, kad dalis kovingiausių vienetų veikia labiau Mykolajivkos – Myrna Dolynos link.

Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?
© Sipa / Scanpix

Ekspertai rašo, kad Sjeverodonecko – Lisičiansko sektoriuje ukrainiečiai įsitvirtina naujame gynybos ruože ir, panašu, kad trauktis niekur nesiruošia.

Kelias Siverskas – Lisičianskas jau dabar pasiekiamas rusų artilerijai tiek iš pietų nuo Mykolajivkos, tiek nuo šiaurinio Severskyj Doneco upės kranto.

Nuo Mykolajivkos iki kritiškai svarbios Verchnokamjankos yra apie 8 km, o iki kraštinio ukrainiečių taško šiaurėje, Bilohorivkos – apie 20 km.

„Pritraukus rezervus tokie atstumai orkų manevriniams vienetams nėra neįveikiami. Orkai jau Bachmuto sektoriuje parodė gebėjimą gana plačiu frontu (28 km) sukaustyti ukrainiečių pajėgas, priversti gynėjus išskaidyti rezervus ir stumtis į priekį“, – konstatuoja jie.

Kita vertus, pasak jų, ukrainiečiai taip pat parodė, kad ne tik moka gintis, bet ir geba sėkmingai atsitraukti.

Tačiau, pasak ekspertų, yra keli niuansai:

  • Sąlyginai nedidelis, apie 30 km ir priešo apšaudomas atsitraukimo koridorius.
  • Gerokai gausesnės, t.y. sudėtingiau valdomos nei Zolotėje ar Sjeverodonecke ukrainiečių pajėgos.
  • Naujos gynybos linijos stiprinimas (uždarymai perėjų per minų laukus, nauji ugnies planai, fortifikacijos tobulinimas ir pan.).
  • Ankstesnių ukrainiečių atsitraukimo operacijų pamokas išmokę rusai galbūt elgtųsi kitaip, todėl jei vėl tektų trauktis, jau taip paprasta nebūtų.

„Tai perskaitę paklausite – tai negi ukrainiečių generolai ir štabai akli? Tikrai ne akli. Jie situaciją žino gerokai geriau nei bet kuris iš mūsų sėdintis ant sofos, analizuoja visas grėsmes ir ieško joms priešnuodžių. Vieno iš tokių priešnuodžių veikimą matėme Iziumo sektoriuje. Į mūšio lauką atvykus HIMARS, sinchronizavus jų veikimą su jau naudojama artilerija ir sudarius vientisą ugnies sistemą, ukrainiečiai įgauna pajėgumą metodiškai riboti (mažinti) atskirų ruožų priešo puolimo potencialą bei po truputi periminėti iniciatyvą“, – teigia jie.

Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?
© Scanpix

„Locked N’ Loaded“ teigimu, tikėtina, kad būtent tai ir yra viena iš priežasčių, kodėl ukrainiečiai tiek ilgai nesitraukė iš beveik prarasto Sjeverodonecko.

„Nesitraukia ir dabar iš ne itin dėkingų gynybai pozicijų. Laimėti laiko, sulaukti mūšio lauke žaidimo taisykles keičiančių netiesioginės ugnies sistemų ir tada pradėti metodiškai lupti priešą – štai kokie gali būti gynėjų tikslai. Ar esame teisūs ir jei taip, ar tokia strategija pasiteisins – matysime“, – rašo ekspertai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(393 žmonės įvertino)
4.4377

Top naujienos

Tautiečių pamėgtame Ventspilyje – neregėti dalykai: latviai dabar labai didžiuojasi, nes lietuviai to dar neturi

Viena populiariausių vietų Latvijoje, į kurias lietuviai vyksta su šeima – tai plačiais ir...

Lukašenka vėl įsitvirtino Baltarusijoje: dabar lieka tik viena viltis

Praėjusią savaitę suėjo dveji metai po Aleksandro Lukašenkos esą laimėtų rinkimų...

Labanaktis, Europa: auksines mergaites įkvėpė Curry, lopšinę niūniavo Jocytė

Sidabras žėri ryškiai, bet auksas – visų puošniausias. Trečiadienio naktį jį į tėvynę tik...

Karas Ukrainoje. „Kokia įdomi diena“: skelbiama apie sprogimus prie Simferopolio Melitopolio meras: pasislėpti jau niekas nebesuspės (26)

Rusijos publicistas Andrejus Piontkovskis įsitikinęs, kad Rusijos prezidentas siekia paliaubų.

Lietuvoje įsivyravo kaitra: nuo karščio neišgelbės ir menkas lietus

Ir trečiadienį orai išliks labai šilti. Netgi naktį bus 17-22 laipsniai šilumos.

Mįslingai dingo iš Ispanijos turėję grįžti du jauni lietuviai: artimieji prašo pagalbos (1)

Jau daugiau nei savaitę be žinios yra dingę du jauni žmonės – 18-metė Vesta Kunigonytė ir...

Prie savo namų uteniškė pasijuto lyg miške: akis į akį susidūrė su vilkais ir dabar perspėja miestų gyventojus (2)

Ne kasdien papuola akis į akį susidurti su miško gyvūnais, juo labiau – savo kieme. O štai...

Delfi PliusSniego pilys

Jelcino humoras ir pomėgis moterims karčiai atsirūgo: apkaltintas smurtaujant ir priekabiaujant, o Anglijos karalienė liko apšalusi nuo netakto (1)

Kadaise sklido legendos apie tuomečio Rusijos prezidento Boriso Jelcino silpnybę moterims....

Penkta pergalė iš eilės: visą laiką pirmavę lietuviai privertė nusilenkti Ispanijos rinktinę (1)

Antradienio vakarą savo jėgų patikrinimą pratęsė Lietuvos vyrų rinktinė (FIBA 8), kuri Gran...

Įspūdingas greitis: Meilutytė pakeliui į finalą paliko sau už nugaros visas varžoves

Italijos sostinėje Romoje tebesitęsiančiame Europos čempionate įvyko moterų 50 metrų krūtine...