aA
Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda DELFI prezidentiniuose debatuose sulaukė žiūrovo klausimo apie marihuanos dekriminalizavimą.

„Ar sutiktumėte dekriminalizuoti marihuaną, medicininę ir rekreacinę, mainais į jaunimo balsus rinkimuose?“ – tokį klausimą skaitytojas pateikė kandidatams.

„Sutikčiau legalizuoti kanapes, skirtas medicininiam gydymui, jeigu tai medikų, gydytojų sprendimai“, – teigė S. Skvernelis, o I. Šimonytė jį patikslino įvardydama, kad medicininės kanapės jau legalizuotos.

Dar praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė siūlymui leisti kanapes, kanapių dervą, kanapių ekstraktus ir tinktūrą naudoti ne tik mokslo, bet išimtinais atvejais ir sveikatos priežiūros tikslams. Ši įstatymo pataisa įsigaliojo nuo šių metų gegužės pirmosios.

Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda
Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas


„Ir to pakanka, – teigė S. Skvernelis. – Tikrai nemanau, kad gali būti geresni ar blogesni narkotikai. Aš tai įvardinu kaip didžiausią šio amžiaus blogybę, kaip didžiausią pavojų. Būdamas bet kokiose pareigose – ar Prezidento, ar kitokiose – darysiu viską, kad nei gramas, nei kilogramas narkotinių medžiagų į Lietuvą nepatektų ir mūsų jaunimui nebūtų prieinama.“

Tikrai nemanau, kad gali būti geresni ar blogesni narkotikai. Aš tai įvardinu kaip didžiausią šio amžiaus blogybę, kaip didžiausią pavojų. Būdamas bet kokiose pareigose – ar Prezidento, ar kitokiose – darysiu viską, kad nei gramas, nei kilogramas narkotinių medžiagų į Lietuvą nepatektų ir mūsų jaunimui nebūtų prieinama.
Saulius Skvernelis

G. Nausėda teigė, kad pritaria tokiam premjero požiūriui. „Man malonu konstatuoti, kad šiuo klausimu pozicijos su gerbiamu premjeru yra panašios. Beje, aš padaryčiau skirtumą tarp dekriminalizavimo ir legalizavimo. Šiuo atveju kalbame apie legalizavimą, tai marihuanos legalizavimas, mano nuomone, neturėtų būti įgyvendinamas. Taip pat esu labai susirūpinęs tuo, kad lengvųjų ir vidutinio stiprumo narkotikų plitimas mūsų jaunimo tarpe yra tapęs didele rykšte. Būtų labai gaila, jeigu Lietuva pradėtų garsėti tarp labiausiai šios problemos paliestų valstybių. Šiandien taip dar nėra, bet nedarykime to, kas mūsų jaunimui sukuria tokią galimybę ateityje. Elkimės labai atsargiai ir atsakingai šiuo klausimu“, – savo nuomonę dėstė G. Nausėda.

„Legalizavimui nepritarčiau ir aš, – tvirtino I. Šimonytė. – O dėl dekriminalizavimo vis dėlto norėčiau pasakyti konkrečiai, kad tos nuostatos, kurios šiandien užtraukia baudžiamąją atsakomybę už mažo kiekio narkotikų turėjimą savoms reikmėms, yra neproporcingos pažeidimui, kuris yra padarytas ir turi būti keičiamos.“

Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
© DELFI / Domantas Pipas


I. Šimonytė pabrėžė: „Esu pasisakiusi jau ne vieną kartą ir ne mainais už jaunimo balsus, o dėl to, kad aš tikrai manau, kad atsakomybė turi būti protinga ir proporcinga“.

S. Skvernelis dar kartą pabrėžė, kad nepalaiko dekriminalizavimo: „Aš esu prieš dėl to, kad dekriminalizavimas mažo kiekio reiškia gatvės prekybą, jos legalizavimą ir tai mechanizmas, kuris veikė, kuris apgaudinėjo tiek valstybę, tiek žmones. Tie „pardavėjai“ arba prekeiviai gatvėse dažnai pasiaiškindavo, kad „mano reikmėms naudojamos narkotinės priemonės“, bet iš tikrųjų tai būdavo prekybininkai, dileriai. Tai tinklo problema“.

Legalizavimui nepritarčiau ir aš. O dėl dekriminalizavimo vis dėlto norėčiau pasakyti konkrečiai, kad tos nuostatos, kurios šiandien užtraukia baudžiamąją atsakomybę už mažo kiekio narkotikų turėjimą savoms reikmėms, yra neproporcingos pažeidimui, kuris yra padarytas ir turi būti keičiamos.
Ingrida Šimonytė

Jo teigimu, įstatyme numatoma įvairių švelninimo priemonių, jei teismas nustato, kad asmuo nusikaltimą padarė atsitiktinai ar panašiai. „Teismas turi diskreciją (veiksmų laisvę – DELFI) vertinti sprendimus, jeigu yra žmogaus klaida, atsitiktinumas, jis nėra tame tinkle, – kalbėjo S. Skvernelis. – Įstatymas taikomas naudojant proporcingumo, protingumo ir kitus kriterijus.“

S. Skvernelis teigė, kad nepasisako už jokius baudžiamojo kodekso pakeitimus švelninat bausmes už disponavimą narkotinėmis medžiagomis. O G. Nausėda teigė, kad bausmės neturėtų būti tokios griežtos: „Iš principo bausmės turi būti diferencijuojamos pagal tai, kokia yra nusikaltimo esmė, pažeidimo pobūdis. Už pažeidimus pirmą kartą neturėtų bausti, bausmės neturi būti griežtos. Žmonės gali suklysti, gali priimti neteisingą sprendimą, negalima imti ir žaloti jų gyvenimo vien dėl to, kad jie paslydo kažkur lygioje vietoje. Bet jeigu tai jau pasikartojantys dalykai, be abejo, bausmės turi būti diferencijuotos“.

Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
© DELFI / Domantas Pipas


Baudžiamojo kodekso 59 str. „Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti“ 1 d. numato, kad „tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“.

Už pažeidimus pirmą kartą neturėtų bausti, bausmės neturi būti griežtos. Žmonės gali suklysti, gali priimti neteisingą sprendimą, negalima imti ir žaloti jų gyvenimo vien dėl to, kad jie paslydo kažkur lygioje vietoje.
Gitanas Nausėda

Baudžiamojo kodekso 199 str. „Kontrabanda“ 3 str. numato, kad „tas, kas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabendamas privalomus pateikti muitinei daiktus, kurių vertė viršija 250 MGL dydžio sumą, nepateikė jų muitinės kontrolei ar kitaip šios kontrolės išvengė arba neturėdamas leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabeno kilnojamąsias kultūros vertybes ar antikvarinius daiktus, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki aštuonerių metų“.

Visą prezidentinių debatų laidą kartu su S. Skverneliu, I. Šimonyte ir G. Nausėda galite pamatyti čia:

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
2.2105

Top naujienos

Incidentas Vilniaus oro uoste: pasieniečiai dėl neaiškių priežasčių sulaikytus JAV piliečius paliko be geriamo vandens (126)

Joey Weissman ir Nellie Park, JAV piliečiai , prieš penketą valandų iš Danijos sostinės...

Prie Vilniaus – slaptos orgijos su nepilnamečiais (64)

„Buvau visas tarnybas įspėjusi, kad reikia saugoti vaikus – juk nenormalu, kai darbdavys...

Vilniuje nulūžo daugiabučio 15-o aukšto balkonas, evakuoti gyventojai (451)

Policijos departamentas informavo, kad rugpjūčio 7 d., apie 16 val. 50 min., Vilniuje, Architektų...

Veryga po 3 valandas trukusios FNTT apklausos: dabar elgtumėmės kitaip (17)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad per pandemijos piką daug sprendimų...

Bandantys tyrinėti tamsias šio nacių pastato paslaptis praranda sveiką protą

Tai labai neįprasta istorija apie didžiulį pastatą Vokietijoje, kuriame pačioje pradžioje, 1872...

Testas: ar išlaikytumėte 2020 m. matematikos egzaminą? įvertinkite egzamino užduotis (203)

Šių metų matematikos egzaminas tapo kietu riešutėliu jį laikiusiems dvyliktokams. Paskelbus jo...

Paganykite akis: pirmą kartą istorijoje turime itin aukštos kokybės vaizdo įrašą iš Marso (56)

Daugelis mūsų iki šiol stebimės, kodėl nebuvo vaizdo įrašų iš Marso. Juk nuotraukų...

Futbolo šventė Kaune: žaliai-balti sutriuškino A lygos čempionę „Sūduvą“ Vilniaus „Žalgiris“ tapo lyderiu (8)

Trečiasis A lygos ratas artėja į pabaigą, o intriga Lietuvos futbolo čempionate tik didėja –...

Vitalija Guobė

Kai mirsiu, žmona džiaugsis, nors – žinau, kad myli mane

„Stebiu žmoną tą akimirką, kai ji, sužinojusi, kad man nustatytas prostatos vėžys, (stadija...

Nustebino emigranto prabangus „Audi“ su valstybiniu numeriu „Pa**bat“: kodėl tokių reikia? (34)

Tuo, kad Lietuvoje registruoti automobiliai nevažinėtų su valstybinio numerio ženklais, ant kurių...

|Maža didelių žinių kaina