aA
Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda DELFI prezidentiniuose debatuose sulaukė žiūrovo klausimo apie marihuanos dekriminalizavimą.

„Ar sutiktumėte dekriminalizuoti marihuaną, medicininę ir rekreacinę, mainais į jaunimo balsus rinkimuose?“ – tokį klausimą skaitytojas pateikė kandidatams.

„Sutikčiau legalizuoti kanapes, skirtas medicininiam gydymui, jeigu tai medikų, gydytojų sprendimai“, – teigė S. Skvernelis, o I. Šimonytė jį patikslino įvardydama, kad medicininės kanapės jau legalizuotos.

Dar praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė siūlymui leisti kanapes, kanapių dervą, kanapių ekstraktus ir tinktūrą naudoti ne tik mokslo, bet išimtinais atvejais ir sveikatos priežiūros tikslams. Ši įstatymo pataisa įsigaliojo nuo šių metų gegužės pirmosios.

Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda
Saulius Skvernelis, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas


„Ir to pakanka, – teigė S. Skvernelis. – Tikrai nemanau, kad gali būti geresni ar blogesni narkotikai. Aš tai įvardinu kaip didžiausią šio amžiaus blogybę, kaip didžiausią pavojų. Būdamas bet kokiose pareigose – ar Prezidento, ar kitokiose – darysiu viską, kad nei gramas, nei kilogramas narkotinių medžiagų į Lietuvą nepatektų ir mūsų jaunimui nebūtų prieinama.“

Tikrai nemanau, kad gali būti geresni ar blogesni narkotikai. Aš tai įvardinu kaip didžiausią šio amžiaus blogybę, kaip didžiausią pavojų. Būdamas bet kokiose pareigose – ar Prezidento, ar kitokiose – darysiu viską, kad nei gramas, nei kilogramas narkotinių medžiagų į Lietuvą nepatektų ir mūsų jaunimui nebūtų prieinama.
Saulius Skvernelis

G. Nausėda teigė, kad pritaria tokiam premjero požiūriui. „Man malonu konstatuoti, kad šiuo klausimu pozicijos su gerbiamu premjeru yra panašios. Beje, aš padaryčiau skirtumą tarp dekriminalizavimo ir legalizavimo. Šiuo atveju kalbame apie legalizavimą, tai marihuanos legalizavimas, mano nuomone, neturėtų būti įgyvendinamas. Taip pat esu labai susirūpinęs tuo, kad lengvųjų ir vidutinio stiprumo narkotikų plitimas mūsų jaunimo tarpe yra tapęs didele rykšte. Būtų labai gaila, jeigu Lietuva pradėtų garsėti tarp labiausiai šios problemos paliestų valstybių. Šiandien taip dar nėra, bet nedarykime to, kas mūsų jaunimui sukuria tokią galimybę ateityje. Elkimės labai atsargiai ir atsakingai šiuo klausimu“, – savo nuomonę dėstė G. Nausėda.

„Legalizavimui nepritarčiau ir aš, – tvirtino I. Šimonytė. – O dėl dekriminalizavimo vis dėlto norėčiau pasakyti konkrečiai, kad tos nuostatos, kurios šiandien užtraukia baudžiamąją atsakomybę už mažo kiekio narkotikų turėjimą savoms reikmėms, yra neproporcingos pažeidimui, kuris yra padarytas ir turi būti keičiamos.“

Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
© DELFI / Domantas Pipas


I. Šimonytė pabrėžė: „Esu pasisakiusi jau ne vieną kartą ir ne mainais už jaunimo balsus, o dėl to, kad aš tikrai manau, kad atsakomybė turi būti protinga ir proporcinga“.

S. Skvernelis dar kartą pabrėžė, kad nepalaiko dekriminalizavimo: „Aš esu prieš dėl to, kad dekriminalizavimas mažo kiekio reiškia gatvės prekybą, jos legalizavimą ir tai mechanizmas, kuris veikė, kuris apgaudinėjo tiek valstybę, tiek žmones. Tie „pardavėjai“ arba prekeiviai gatvėse dažnai pasiaiškindavo, kad „mano reikmėms naudojamos narkotinės priemonės“, bet iš tikrųjų tai būdavo prekybininkai, dileriai. Tai tinklo problema“.

Legalizavimui nepritarčiau ir aš. O dėl dekriminalizavimo vis dėlto norėčiau pasakyti konkrečiai, kad tos nuostatos, kurios šiandien užtraukia baudžiamąją atsakomybę už mažo kiekio narkotikų turėjimą savoms reikmėms, yra neproporcingos pažeidimui, kuris yra padarytas ir turi būti keičiamos.
Ingrida Šimonytė

Jo teigimu, įstatyme numatoma įvairių švelninimo priemonių, jei teismas nustato, kad asmuo nusikaltimą padarė atsitiktinai ar panašiai. „Teismas turi diskreciją (veiksmų laisvę – DELFI) vertinti sprendimus, jeigu yra žmogaus klaida, atsitiktinumas, jis nėra tame tinkle, – kalbėjo S. Skvernelis. – Įstatymas taikomas naudojant proporcingumo, protingumo ir kitus kriterijus.“

S. Skvernelis teigė, kad nepasisako už jokius baudžiamojo kodekso pakeitimus švelninat bausmes už disponavimą narkotinėmis medžiagomis. O G. Nausėda teigė, kad bausmės neturėtų būti tokios griežtos: „Iš principo bausmės turi būti diferencijuojamos pagal tai, kokia yra nusikaltimo esmė, pažeidimo pobūdis. Už pažeidimus pirmą kartą neturėtų bausti, bausmės neturi būti griežtos. Žmonės gali suklysti, gali priimti neteisingą sprendimą, negalima imti ir žaloti jų gyvenimo vien dėl to, kad jie paslydo kažkur lygioje vietoje. Bet jeigu tai jau pasikartojantys dalykai, be abejo, bausmės turi būti diferencijuotos“.

Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
Saulius Skvernelis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė
© DELFI / Domantas Pipas


Baudžiamojo kodekso 59 str. „Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti“ 1 d. numato, kad „tas, kas neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė narkotines ar psichotropines medžiagas neturėdamas tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų“.

Už pažeidimus pirmą kartą neturėtų bausti, bausmės neturi būti griežtos. Žmonės gali suklysti, gali priimti neteisingą sprendimą, negalima imti ir žaloti jų gyvenimo vien dėl to, kad jie paslydo kažkur lygioje vietoje.
Gitanas Nausėda

Baudžiamojo kodekso 199 str. „Kontrabanda“ 3 str. numato, kad „tas, kas per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabendamas privalomus pateikti muitinei daiktus, kurių vertė viršija 250 MGL dydžio sumą, nepateikė jų muitinės kontrolei ar kitaip šios kontrolės išvengė arba neturėdamas leidimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną gabeno kilnojamąsias kultūros vertybes ar antikvarinius daiktus, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki aštuonerių metų“.

Visą prezidentinių debatų laidą kartu su S. Skverneliu, I. Šimonyte ir G. Nausėda galite pamatyti čia:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
2.2778

Top naujienos

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Atostogos kaime – lietuviai noriai moka už buvimą be interneto ir nakvynę medyje

Vasaros kelionę į kaimą kai kas dar pamena, kaip tremtį, kai vietoj žaidimų su kiemo draugais...

Savaitgalį teks pamiršti vasarišką šilumą: vėjo gūsiai sustiprės iki pavojingų 15-18 m/s

Savaitgalį orai bus gerokai vėsesni nei didžiąją šios savaitės dalį.

Teismo medicinos ekspertas: per savo praktiką mačiau tik du atvejus, kai „mirusieji" atsigavo morge (40)

Teismo medicinos eksperto darbas – neabejotinai vienas iš mažiausiai trokštamų darbų pasaulyje....

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite (82)

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Po klausimo apie tikslus finale Adomaitis nesusilaikė nuoširdžiai dėkojo Galdikui (33)

Ir Vilniaus „Rytas“ tiesiausiu keliu nuskuodė į „Betsafe-LKL“ finalą: penktadienį...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (50)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Paskutiniuose debatuose – asmeniškas klausimas apie Dievą ir netikėtas Šimonytės atsakymas apie „užknistus“ mokytojus papildyta (388)

Kandidatai į Prezidentus, Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda paskutiniuose LRT...

Maksvytis siūlė dėmesį atkreipti į provokatorių Echodą: jis – ir smaugė, ir boksavosi (13)

Klaipėdos „Neptūnui“ nepavyko Vilniuje išlyginti „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos rezultato...

Anglijos lietuvis mirė po muštynių su kaimynais įtariama, kad mirtis smurtinė (23)

Kento grafystės ( Anglija ) teisėsauga skelbia, kad neseniai Anapilin iškeliavusio lietuvio mirtis...