aA
Ketvirtadienį Krašto apsaugos ministerija (KAM) pristatė Visuotinės karo prievolės galimybių vertinimo studiją, kurioje numatomi du galimi visuotinio šaukimo į karo tarnybą modeliai. Į vieną iš jų, kaip nurodoma KAM parengtoje analizėje, būtų įtraukta ir privaloma karo tarnyba moterims. Be to, pabrėžiama, kad sprendimas įvesti visuotinę karo prievolę turėtų būti priimamas tik po išsamių diskusijų su visuomene ir institucijomis.
KAM parengė visuotinės karo prievolės studiją
© P. Čilinsko nuotr.

„Sprendimą įvesti visuotinę karo prievolę būtų galima priskirti ambicingam visos valstybės projektui, kuris pareikalautų itin kruopštaus piliečių, valstybės institucijų ir verslo pasirengimo įgyvendinti plataus masto pokyčius ne tik krašto apsaugos sistemoje, bet ir kitose srityse, kartu atsakingai įvertinant visas pasekmes, kaštus ir prisiimant rizikas dėl kariuomenės modelio ir valstybės gynybos koncepcijos kaitos”, – nurodo KAM.

Studijoje numatomi du galimi visuotinio šaukimo modeliai: kasmet būtų šaukiama apie 6100 18–19 metų vaikinų arba kasmet šaukiama apie 11900 18–19 metų vaikinų ir merginų.

Jei būtų nuspręsta įvesti visuotinį šaukimą, dokumente nurodoma, kad būtų šaukiami jaunuoliai, baigę pagrindinio bei vidurinio ugdymo mokyklą ir sulaukę 18–19 metų amžiaus. Svarbu paminėti, kad karo prievolės atlikimo atidėjimo dėl studijų aukštojoje mokykloje pagrindas būtų panaikintas.

Taip pat numatyta, kad reikalingos pradinės papildomos visuotinio šaukimo įgyvendinimui išlaidos siektų ne mažiau kaip 415 mln. eurų, o pasirengimui bei infrastruktūros sukūrimui reikėtų ne mažiau kaip 6–8 metų.

Išplatintame dokumente pabrėžiama, kad studija nėra siūlymas įvesti visuotinę karo prievolę, o pateiktas vertinimas dėl galimo pašaukimo asmenų skaičiaus, šaukimui reikalingų resursų, nauda ir galimos implikacijos, jei toks sprendimas būtų priimtas.

Už tarnybos vengimą numatoma ir baudžiamoji atsakomybė

Taip pat nurodoma, kad už karo prievolininko pareigų nevykdymą gali būti paskirta administracinė bauda nuo 30 iki 300 eurų, o už vengimą taikoma baudžiamoji atsakomybė.

„Gali būti skiriama bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 3 metų”, – nurodoma KAM parengtoje studijoje, kartu priduriant, kad būtų įvesti papildomi saugikliai.

„Jaunuoliai, neatlikę tarnybos ir neturintys teisėto atleidimo nuo jos, negalėtų gauti vairuotojo pažymėjimo, pretenduoti į valstybės tarnybą, studijuoti aukštosiose mokyklose, gauti valstybės garantuojamos lengvatinės paskolos studijoms finansuoti”, – teigiama projekte.

Be to, nurodoma, kad, siekiant galimų rizikų dėl tarnybos vengimo, būtų numatyta galimybė pašaukti jaunuolį ir vėlesniame amžiuje, taip nesudarant nepagrįstų lūkesčių ateityje išvengti tarnybos.

Numatomos ir skatinamosios priemonės, pavyzdžiui, lengvatos taikymas gyventojų pajamų mokesčiui.

„Kiekvienu atveju būtina kompleksiškai įvertinti tokių priemonių naudą ir sąnaudas bei įvertinti, kad baudimo ir skatinimo priemonių įvedimas lemtų ir diskriminacinių aspektų atsiradimą, kuris jaunuoliui ateityje turėtų ne tik vertybinių, bet ir socialinių, kultūrinių, teisinių ar net ekonominių padarinių”, – pabrėžiama KAM parengtame projekte.

Išimtys atidėti tarnybą būtų taikomos dėl asmens neįgalumo, asmens teistumo, šeiminės padėties ar ypač svarbių aplinkybių, dėl kurių būtų padaryta žala šauktiniui, jo šeimos nariams arba jų turtui.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(113 žmonių įvertino)
2.6283

Top naujienos

Laukia kol kas didžiausias iššūkis: neeiliniam renginiui specialiai ruošiasi ir kariai (2)

Pajuosčio lėktuvų kilimo take – vien brangios mašinos, apsauga, policija. Vadovybės apsaugos...

Justinas vazektomiją pasidarė būdamas 37-erių: gyvenimas tik pagerėjo tiek man, tiek žmonai (11)

Justinas vazektomiją pasidarė būdamas 37-erių ir niekada to nesigailėjo. Sako, niekada nebuvęs...

„Senus metodus“ turėjęs pasitelkti Maksvytis nesibaimina „Jeep“ arenos: žaidėme ir triukšmingesnėse

Vos antrą kartą šiame sezone šimto taškų ribą peržengęs Kauno „Žalgiris“ kaip reikiant...

Jau nuo penktadienio – nemalonios orų permainos: perspėja dėl šalnų ir lietaus

Naktį praslinkus šaltajam atmosferos frontui, penktadienio dieną Lietuvą užims gerokai vėsesnė...

Indrė Burlinskaitė pasakė, kas galėjo išprovokuoti vėžio išplitimą jos organizme: tris kartus bandėme pagalbinį apvaisinimą (9)

Indrė Burlinskaitė jau pradėjo savo gydymo kelionę – ketvirta vėžio stadija serganti mergina...

Parengė Jurga Grigienė

10 „itin veiksmingų“ ir brangių vaistų, kuriuos gamindavo iš lavonų: jų vartojimas buvo tiek pat įprastas kaip žolelių

Medicinos istorijoje galima rasti galybę pavyzdžių, iliustruojančių kitados praktikuotus vaistų...

Edita Mildažytė netrukus susituoks su mylimuoju Sauliumi: vestuvės vyks neįprastoje vietoje (1)

Laidų vedėja Edita Mildažytė ruošiasi vestuvėms – netrukus ji ištekės už savo mylimojo...

Žibėnas pageidauja „išdidesnio“ žaidimo: labiausiai nepatiko kūno kalba

„Varžovai nenustebino – nustebino mūsiškiai“, – po 93:108 Kauno „Žalgiriui“...

„Žalgirio“ herojus Butkevičius – apie savo šou, Fosterio stabdymą ir sentimentus „Rytui“

Arnas Butkevičius statistiškai sužaidė geriausias rungtynes vilkint Kauno „Žalgirio“...