aA
Sakoma, kad ne toks velnias baisus, kaip jį piešia. Ar tai tiesa, studentų tiriamojo projekto „Susitikimo idėja“ dalyviai galėjo įsitikinti antradienį Lenkijos sostinėje Varšuvoje, kur buvo pristatyti išankstiniai tyrimo apie lietuvių ir Lietuvos įvaizdį duomenys. Įvaizdis buvo tiriamas dviejuose didžiausiuose ir bene rimčiausiuose Lenkijos dienraščiuose - „Gazeta Wyborcza“ ir „Rzeczpospolita“.
Vyras
© Shutterstock nuotr.

Iš tiesų, Lietuva ir lietuviai šiuose dienraščiuose sulaukia nemažai dėmesio. Be abejo, viena iš „karščiausių“ temų vis dar išlieka Lietuvoje įsiplieskę nesutarimai tarp lietuvių ir lenkų tautinės mažumos, į kuriuos kartkartėmis įsikiša ne tik aukšti Lenkijos pareigūnai, bet ir žiniasklaida. Tačiau Lietuva buvo minima ne tik šiame kontekste. Rašyta ir apie šių dviejų valstybių santykius, „Mažeikių naftą“, energetikos klausimais.

„Rzeczpospolita“: emocingos citatos ir solidarumo stoka

Dienraštis „Rzeczpospolita“, kuris yra laikomas konservatyviu, Lietuvos ir Lenkijos santykiuose abiem valstybėms skiria nevienodą vaidmenį, Lenkiją pripažindamas dominuojančia valstybe. Negatyvių replikų galima aptikti ir lenkų citatose apie lietuvius, ir lietuvių pasisakymuose apie lenkus.

Šio dienraščio cituojami gana emocingi lietuvių komentarai apie lenkus ir Lenkiją, pvz., „lietuvių žudikai“, „Lenkija okupavo mūsų žemes“ . Tokiu būdu taip pat formuojamas lenkų skaitytojų supratimas apie lietuvius. Tuo metu patys lietuviai kaip tauta dažniausiai vaizduojami neutraliai.

Skaitant šį dienraštį susidaro įspūdis, kad lenkų tautinė mažuma Lietuvoje yra diskriminuojama ir lietuviai į ją žiūri nepalankiai.

Tačiau verta pabrėžti, kad „Rzeczpospolita“, priešingai nei kitas tirtas dienraštis „Gazeta Wyborcza“, neišreiškia solidarumo su lenkų tautine mažuma Lietuvoje, apibūdindamas ją kaip lenkus, „esančius ten“, arba lenkų kilmės lietuvius.

Lietuvos ir Lenkijos santykiai šiame dienraštyje yra apibrėžiami per tokių sąvokų kaip „kova“, „konfliktas“, „apginti“, „smūgis“, naudojimą. Politiniai santykiai, sprendžiant iš šio dienraščio turinio, yra neabejotinai blogi, sugadinti, įtempti, tolimi nuo idealo.

„Gazeta Wyborcza“: „maži“ lietuviai ir savi Lietuvos lenkai

Kitas tirtas dienraštis „Gazeta Wyborcza“, kuris yra liberalios pakraipos, rašydamas apie lietuvius ir Lietuvą dažnai naudojo žodžius „mažas“, „mažesnis“ ir pan. Lenkų tautinė mažuma yra apibūdinama kaip diskriminuojama. Neretai pabrėžiamas solidarumas su lenkų tautine mažuma Lietuvoje, per tokių apibūdinimų kaip „mūsų tautiečiai“ naudojimą.

Dienraštyje „Gazeta Wyborcza“ Lenkijos ir Lietuvos santykiai dažniau yra vaizduojami negatyviai. Šiems santykiams aprašyti naudojami žodžiai „blogiausiai“, „sunkūs“, „blogi“, „įtempti“, „fatališki“, kurie sukuria tam tikrą emocinį foną.

Taip pat dviejų šalių santykiams apibūdinti naudojami žodžiai „ginčas“, „baimė“, „neapykanta“, „problema“, „draudimai“, „atšalimas“, „kaltė“ ir t.t.

Akivaizdu, kad remiantis Lenkijos žiniasklaida, tarp Lietuvos ir Lenkijos vyksta tikrų tikriausias Šaltasis karas.

Nemažai šio dienraščio tekstų turi negatyvų emocinį atspalvį. Juose netrūksta ir ironijos – ironizavimo neišvengia ir lietuviai bei buvęs Lenkijos prezidentas a.a. Lechas Kaczynskis, kurio veiksmus tarptautinėje arenoje, taip pat ir tuos, kurie buvo susiję su Lietuva, „Gazeta Wyborcza“ pateikia ironiškame ir kiek pašaipiame fone.

Per tiriamąjį laikotarpį (nuo 2010 m. spalio iki 2012 m. gegužės) „Rzeczpospolita“ publikavo 349, o „Gazeta Wyborcza“ – 223 rašinius, kuriuose buvo minimi lietuviai arba Lietuva.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pro serbų palengvėjimo atodūsius – lietuvių abejonės dėl „nelegalaus“ varžovų įvarčio (2)

Metų laikai keičiasi, o Lietuvos rinktinės taškų aruodas išlieka toks pat tuščias lyg...

Ekspertas: toks Trumpo požiūris turėtų kelti nerimą ir Lietuvai

„Visa tai kelia labai daug rimtų klausimų dėl NATO kaip Aljanso darnos ir dėl to, kiek dar...

Dėl storo debesų sluoksnio šiluma mažės (4)

Artimiausią parą Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Naktis numatoma nepastoviai...

Nužudytas 22-omis bausmėmis iki gyvos galvos nuteistas pedofilas: tvirkino 200 vaikų, vaizdus platino internete (4)

2016 m. Richardui Huckle‘ui buvo skirta 22 laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmės už 200...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (91)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

„Partizan“ strategas piktai reagavo į klausimą apie Landale'ą: nematau prasmės apie jį kalbėti (3)

Belgrado „Partizan“ į Vilnių atvyko su buvusiu vietos publikos numylėtiniu Artiomu...

Priežastys, dėl kurių sutuoktinį gali nustoti dominti seksas (27)

Romantiški įsimylėjėliai ir ką tik susituokę žmonės varsto vieni kitus aistringais...

Etatinio savo skriaudiko nesulaikę lietuviai liko be taškų ir paskutinėse namų rungtynėse (109)

Europos čempionato atrankoje B grupėje Lietuvos futbolo rinktinė pirmadienį vakare namuose...

Po garsiausias Balkanų šalies vietas keliavę lietuviai patarė, kur nevykti silpnesnių nervų žmonėms (22)

Prieš kelionę į Bosniją kažkur skaičiau, kad nepaisant šalies gamtos grožio, įdomiausias jos...