Jis pabrėžė, kad nustatyti žydų genocido vykdytojų skaičių galima tik labai apytikriai.

„Žydšaudžiais galima laikyti visus operacijos dalyvius, net jeigu ir nespaudė gaiduko, bet jie sudarė sąlygas įvykdyti tas operacijas“, – pirmadienį per diskusiją Seime sakė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro specialistas Alfredas Rukšėnas.

Anot jo, žinoma, kokie batalionai vykdė žydų genocidą, tačiau nustatyti konkretaus žmogaus dalyvavimą ar indėlį – sudėtinga.

A. Rukšėnas svarstė, kad labai apytikriais skaičiavimais, žydšaudžių lietuvių skaičius gali siekti 6 tūkstančius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje nebuvo žmonių, kurie inicijavo genocidą kaip procesą, tai buvo okupacinės valdžios nuleista užduotis.

Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas Emanuelis Zingeris priminė, kad šių metų birželį kaip tik sueina 75 metai, kai prasidėjo masinės Lietuvoje gyvenusių žydų žudynės.

„Per pirmą pusmetį žuvo didesnė dalis Lietuvos žydų, daugiau nei 60 procentų“, – sakė jis.

Žydų kultūros ir informacijos centro direktorius Algis Gurevičius pabrėžė, kad jeigu dabar neatliksime tyrimo apie žydų genocido vykdytojus Lietuvoje, kyla pavojus, kad visa lietuvių tauta bus laikoma žydšaudžiais.

Diskusiją „Klausimai ir atsakymai po 75 metų: žydų genocido vykdytojų skaičiai“ surengė Seimo parlamentinė grupė „Už istorinę atmintį ir teisingumą“ ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Alumni draugija. Partneris – Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai, dažnai talkinami lietuvių kolaborantų, išžudė apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Karo metais išgelbėti apie 8 tūkst. Lietuvos žydų, dar maždaug tiek pat liko gyvi, nes spėjo pasitraukti į Sovietų Sąjungos gilumą. Šiandien Lietuvoje gyvena apie 3 tūkst. žydų.