aA
Siekdamos suvaldyti koronaviruso situaciją ir dėl šalyje įvesto karantino savivaldybės visoje Lietuvoje patiria biudžetų deficitus. Savivaldybėms jau dabar skaičiuojant gyventojų pajamų mokesčio (GPM) nuostolius, Vyriausybė skubiai priima sprendimą skirti finansinę pagalbą užsienio šalims, nors vis dar nėra aiškių savivaldybių praradimų kompensavimo mechanizmų. Tik pažadai, kad nuostolius galbūt bus galima kompensuoti skolinantis. Liberalai ragina Vyriausybę aiškių ir dokumentais, o ne pažadais grįstų sprendimų dėl biudžeto praradimų kompensavimo savivaldybėms.
Eurai
Eurai
© Scanpix

„Viena vertus, Vyriausybė primygtinai ragina savivaldybes išsaugoti darbo vietas: neleisti darbuotojų į prastovas ir atostogas. Tuo pačiu vis dar nėra aiškios žinios, kaip bus kompensuojami neišvengiami praradimai, kurie greičiausiai sieks milijonus eurų. Kuomet kalbame apie savivaldybių biudžetus, tai – didžiuliai pinigai. Šiandien reikalingas Vyriausybės įsipareigojimas ir aiškus pagalbos savivaldybėms planas“, – neaiškią situaciją, kurioje šiuo metu atsidūrę merai, pranešime spaudai įvardija Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Didelė dalis Trakų maitinimo įstaigų nebevykdo veiklos, viešbučiai stovi tušti

Trakų raj. merė Edita Rudelienė akcentuoja, kad žiūri į ateitį – GPM įplaukos savivaldybei svarbios kiekvieną mėnesį. Pajamų nebegauna dalis pardavimo įmonių, stoja turizmo verslas ir restoranai, kai kurios gamybos įmonės mažina veiklos apimtis.

„Savivaldybės biudžete GPM yra labai svarbi pajamų dalis. Šiuo metu matome, kad kai kurie verslai sustabdę veiklą, kai kurie – sumažinę apimtis. Tai reiškia, kad ateityje planuota šių metų GPM dalis gali būti gerokai mažesnė. Vyriausybė skatina savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų neleisti į prastovas, neapmokamas atostogas, vykdyti veiklas nuotoliniu būdu ir mokėti atlyginimus. Mums labai svarbūs mūsų įstaigų darbuotojai, jie teikia paslaugas rajono gyventojams, šiuo metu jie dirba ir gauna atlyginimus, savivaldybė planuoja imti trumpalaikę paskolą darbuotojų atlyginimų užtikrinimui, tačiau kokia mūsų padėtis bus vėliau – neaišku. Vyriausybė kalba apie kompensavimą, tačiau iki galo nežinome, kas ir kaip bus daroma. Savivaldybėms turi būti įvardinta, kaip veiks kompensavimo mechanizmas“, – pastebi E. Rudelienė.

Trakų raj. savivaldybė, kaip ir kitos, patiria įvairių papildomų išlaidų, susijusių su koronaviruso infekcijos stabdymu: dezinfekuoja laiptines ir gatves, įrengė karščiavimo kliniką, pirko apsaugos priemones ir vienkartinius testus, vis dar teikia apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas saviizoliacijoje esantiems žmonėms bei pavėžėjimo iki patikros punktų paslaugas.

Taip pat artimiausiame savivaldybės tarybos posėdyje planuojama priimti sprendimus, kurie sušvelnins sąlygas nuo pandemijos nukentėjusiam verslui: verslai bus atleidžiami nuo nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių, turgaus prekybininkai – nuo paviljonų nuomos mokesčių, tuo laikotarpiu, kai nevykdoma veikla. Šie mokesčiai taip pat yra savivaldybės biudžeto pajamos, kurios šiais metais bus negautos.

Trakai šiemet – Lietuvos kultūros sostinė. Miestas atšaukė daug įvairių planuotų kultūros ir sporto renginių. Šiais metais buvo tikimasi ypač daug lankytojų tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio, tačiau dėl susiklosčiusios situacijos visas turizmo verslo sektorius negaus planuotų pajamų.

„Tikimės, kad Vyriausybė priims aiškius sprendimus ir savivaldybių negautos pajamos bus kompensuojamos iš valstybės biudžeto. Tokiu būdu galėsime užtikrinti darbo užmokestį mūsų įstaigų darbuotojams ir paslaugas mūsų gyventojams. Dar kol nebuvau mere, Trakų raj. savivaldybės istorijoje yra buvę, kai įstaigų darbuotojų atlyginimai vėluodavo ir tris mėnesius. Tikiuosi, kad tokios situacijos nebus ir neteks galvoti apie darbuotojų atleidimą ir etatų mažinimą. Kalbu ir apie kultūros įstaigas, darželius, mokyklas, kitas savivaldybės įmones. Tam reikia, kad Vyriausybės pažadai virstu konkrečiai įvardintais sprendimais ir realiais dokumentais“, – pranešime spaudai cituojama merė.

Tauragė skaičiuoja galimą GPM praradimą – gali siekti ir 4 mln. eurų, gali tekti įjungti taupymo režimą

Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas įsitikinęs, kad savivaldybė gali patirti 20–30 proc. biudžeto pajamų mažėjimą dėl nesurinkto GPM. Ši suma gali siekti ir 4 mln. eurų.

„Akivaizdu, kad tikrai bus pajamų nesurinkimas. Vyriausybė sako, kad galėsime prarastą GPM dalį dengti trumpalaikėmis paskolomis iš valstybės iždo. Priklausomai nuo priimtų teisės aktų Vyriausybėje, mums, savivaldybėms, reikės priimti sprendimus, o variantai yra du: teks arba skolintis, arba taupyti“, – sako D. Kaminskas.

Jo teigimu, apie 50 proc. savivaldybės biudžeto sudaro darbo užmokestis – įjungus taupymo režimą turbūt tektų paliesti ir jį, nukentėtų vykdomi ir suplanuoti projektai, kitos programinės lėšos.

„Jeigu reikės įjungti taupymo režimą, turėsime priimti sunkius sprendimus. Turbūt nėra įmanoma, kad būtų galima sutaupyti didelę dalį trūkstamų lėšų vieno sektoriaus sąskaita. Tektų peržiūrėti visus, susidėlioti prioritetus, ieškoti bendro susitarimo ir priimti visiems labiausiai priimtiną sprendimą. Labai laukiame konkrečių sprendimų ir aiškių mechanizmų iš Vilniaus, tačiau tiek Vyriausybė, tiek savivaldybės turime padaryti viską, kad ekonomika būtų išlaikyta tame pačiame lygyje, būtų išsaugotos darbo vietos, darbuotojų atlyginimų lygis su kuo mažesne našta valstybės ir savivaldybių ateičiai“, – sako D. Kaminskas.

Pasak mero, pasiūlymas savivaldybėms skolintis ilgesniam laikui iš valstybės iždo ateityje gali būti didelė našta.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
3.7838

Top naujienos

Berniukas gimė sveikas, bet netrukus pastebėjo nerimą keliančius požymius: kraujo tyrimai buvo netikėti (17)

Kauniečiai Gintarė ir Rytis Rudzinskai 2016 m. susilaukė sveiko berniuko, kurį pavadino Bernardu....

Lietuvos oro uostai pandemijos akivaizdoje: derasi dėl krypčių atvėrimo, buvo daugiau neįleistų keliautojų (30)

Lietuvos oro uostams praėję metai buvo rekordiškai sėkmingi. Dar prieš karantiną skelbta apie...

Jauna šeima susiruošė pirkti butą – nuėję į banką gavo it skuduru per veidą (357)

Šeima – visuomenės pagrindas? Tik jau ne Lietuvoje. Noriu viešai pareikšti pasipiktinimą visa...

Narsto PSO ir Kinijos veiksmus: vienas rimčiausių įspėjimų dėl koronaviruso pasiekė visai ne iš Pekino (157)

Vasario viduryje tarptautinė medikų ekspertų komanda susitiko Pekine, tikėdamasi surinkti daugiau...

Lietuvoje patvirtinti 5 nauji COVID-19 atvejai nauji atvejai - iš Vilniaus ir Klaipėdos apskričių (86)

Lietuvoje praėjusią parą, šeštadienį, nustatyti 5 nauji užsikrėtimo COVID-19 atvejai. Dėl...

Ambrazevičiaus provokacija: jei renginiai negrįžta iki rugsėjo, varau į Seimą (222)

Karantinas pakeitė daugelio gyvenimus, ne išimtis ir Paulius Ambrazevičius. Daugiau nei...

Kas nutinka, kai perdozuojama kofeino: dėl jaunos pacientės gyvybės kovojo 9 dienas (8)

Kofeinas – vienas iš populiariausių psichoaktyvių stimuliantų pasaulyje. Be to, svarbu ir tai,...

Jaunimo namų vadovas atviras – visų išgelbėti negalime: kai kurie jaunuoliai turi per dideles traumas ir per mažai noro išsikapstyti (9)

Gražvydas Pavalkis – SOS vaikų kaimų palydimosios globos padalinio vadovas . Jis niekuomet...

Amerikoje dar labiau auga rasinė įtampa, dėl riaušių įvedamos komendanto valandos (3)

Jungtinių Valstijų gyventojams protestuojant prieš policijos brutalumą, didžiuosiuose miestuose...

11 faktų apie burnos higieną, kuriais būtina kasdien vadovautis (20)

Burnos higiena – kasdienis kiekvieno iš mūsų rūpestis, kuris neturėtų apsiriboti tik dantų...

|Maža didelių žinių kaina