aA
Teisingumo ministerijos užmojai iš Vilniaus centro iškeldinti Lukiškių kalėjimą tampa realiais darbais – iš įkalinimo įstaigos jau išvežtas 61 nuteistasis. Tarp jų – 28 nuteistieji, kuriems skirta griežčiausia laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė.
© DELFI / Domantas Pipas

Dar 33 nuteistieji, kuriems skirta terminuota laisvės atėmimo bausmė, ją atliekant kalėjimo režimo sąlygomis, išvežti antradienį.

Tai DELFI patvirtino teisingumo viceministras Ernestas Jurkonis. Pasak jo, artimiausiu metu iš Lukiškių bus išvežti ir kiti griežčiausia įkalinimo bausme nuteisti kaliniai – jie bus patalpinti kitose šalyje esančiose įkalinimo įstaigose.

Vienintelė kalėti iki gyvos galvos nuteista moteris – Alma Bružaitė (buvusi Jonaitienė) kol kas dar lieka Lukiškėse, tačiau gali būti, kad jau po mėnesio ji bus apgyvendinta Panevėžio pataisos namuose. Čia yra įkalintos moterys.

Iki šio perkėlimo Lukiškėse buvo laikomi 92 nuteistieji iki gyvos galvos, artimiausiu metu planuojama išvežti ir kitus nuteistuosius. Ilgiausiai čia gali užsilikti tik tie, kurie kalėjime dirba – tokių yra 26.

Šiuo metu iš Lukiškių kalėjimo išvežami nuteistieji bausmę toliau atliks kalėjimo režimo sąlygomis – bus įkalinti po vieną, o jeigu sutiks, – ir po du. Tie nuteistieji, kurie yra atlikę 10 metų bausmę ir jų perkėlimui pritarė teismas, turėtų būti išvežti į Pravieniškių pataisos namus, kur kalės bendrojo režimo sąlygomis su kitais griežčiausia bausme nuteistais žudikais. Tiesa, teismai neskuba tenkinti Lukiškių kalėjimo teikimų – teisėjai mano, kad pavojingiausiems nusikaltėliams dar per anksti švelninti kalinimo sąlygas, be to, kai kurie jų net nesutinka būti perkeliami.

Visus nuteistuosius ir suimtuosius iš Lukiškių planuojama iškelti vėliausiai iki metų pabaigos.

„Mes manome, kad Lukiškėms Vilniuje ne vieta – gauname labai dideles baudas iš teismų, nes kalinimo sąlygos neatitinka standartų, todėl ir yra priimtas sprendimas iškelti“, – sakė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Dar prieš išvežant pirmąją „gyvagalvių“ kalinių grupę Teisingumo ministeriją pasiekė čia įkalintuosius lankančių šv. Pranciškaus Asyziečio (Bernardinų) bažnyčios parapijos savanorių ir Lukiškių kapeliono kunigo Arūno Peškaičio OFM prašymas, kuriame jie prašo grupės kalinių neišskaidyti po įvairias įkalinimo įstaigas.

„Esame labai sunerimę dėl to, kad nebeturėsime galimybės tęsti savo ne vienerius metus trunkančios savanoriškos veiklos, padedant nuteistiesiems integruotis į visuomenę“, – nurodoma kreipimęsi ministrui.

Savanoriai teigia, kad beveik 11 metų kartą per mėnesį lanko nuteistuosius iki gyvos galvos, kartu su jais meldžiasi ir diskutuoja įvairiais klausimais.

Maldininkai ministro prašė maždaug 50 nuteistųjų neišskirstyti, o visus drauge perkelti į kitą laisvės atėmimo vietą, jei įmanoma – neiškeliant jų į kitus miestus, o perkeliant visus į Vilniaus pataisos namus.

„Stengiamės, kad nuteistieji būtų vienoje vietoje, bet visų norų patenkinti negalime – šiuo etapu mums svarbu užtikrinti saugumą, kad viskas vyktų sklandžiai“, – reaguodamas į savanorių kreipimąsi sakė teisingumo ministras.

Jo teigimu, svarbiausia, kad nuteistieji jau iš Lukiškių perkeliami, o savanoriai turės galimybę su įkalintaisiais iki gyvos galvos bendrauti ir kitose įstaigose jeigu norės.

Vienas savanorių Romas Juknelevičius neslepia, kad visi iki gyvos galvos įkalintus nuteistuosius lankantys savanoriai yra sunerimę dėl kalinių perkėlimo į kitas patalpas, nes neaišku, kokios būklės jos yra.

„Mes į juos krikščioniškai žiūrime tiesiog kaip į žmones, lankome ir vykdome resocializacijos programas, o tam reikia laiko – nėra taip, kad jį per penkias minutes resocializuosi, jie ir dabar nesupranta, ko vaikštome, kartais prireikia mažiausiai dviejų metų, kol įgauname pasitikėjimą, – sakė jis. – Praėjo daugiau kaip dešimt metų ir dabar viską nubraukti, fiziškai juos išblaškyti... Jeigu yra tokia galimybė, mes ir toliau norėtume juos lankyti, bandyti resocializuoti – jeigu jie bus išdarkyti, fiziškai jų negalėsime lankyti.“

Pasak jo, dėl perkėlimo iš Lukiškių nuteistieji yra sunerimę, nes dalis jų iki šiol kalėjime dirbo: „Jie dabar nežino, ar turės darbą, ar ne, nes tai jiems labai svarbu, ne kiekvieną palaiko iš laisvės, o dirbdami bando užsidirbti.“

„Kalėjimo kapelionas sakė, kad neatmeta, jog dėl šio perkėlimo gali atsitikti ir blogiausių dalykų – savižudybių“, – teigė R. Juknelevičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(100 žmonių įvertino)
2.8700

Top naujienos

Kubilius apie Nausėdos dalyvavimą rinkimuose: Karbauskis buvo teisus papildyta Nausėdos štabo komentaru (273)

Šeštadienį konservatorius Andrius Kubilius savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje...

Gediminas Jaunius. Geresnės „Eurovizijos“ ateities Lietuvos atlikėjams nebus, jei neišsklaidysime TV atrankų praeities šešėlių (40)

„Eurovizijos“ sezonas Lietuvai pasibaigė, deja, šįsyk nesėkmingai, į finalą nepatekome....

Išvykusi į komandiruotę, vilnietė neįtarė, kas dedasi jos bute: dabar sunku pažiūrėti kaimynams į akis (22)

Kartais nelaimės ištinka pačiu netinkamiausiu metu – tai gali įrodyti vilnietės Linos istorija....

Politologas: Zelenskis priėmė vienintelį įmanomą logišką sprendimą (20)

Parlamentą paleidžiantis naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia jam...

„Valstiečių“ klausimų kandidatams į prezidentus sąrašas - be galimybės išsisukti (30)

„Valstiečiai“ paviešino sąrašą klausimų, į kuriuos laukia atsakymų iš kandidatų į...

Specialistai imasi už galvų: daugelis lietuvių klysta dėl jau šį sekmadienį įvyksiančių rinkimų (10)

Gegužės pabaigoje Europos Sąjungos piliečiai rinks vieną svarbiausių Bendrijos institucijų –...

Niekas statybose nebenori dirbti už 700 eurų: darbo rankų jau ieško visur tik ne Lietuvoje (161)

Jaunimas nenori eiti dirbti į statybas, todėl yra pastebima, kad vis labiau trūksta darbo jėgos,...

Prieš vasarą – kosmetinės revizija: kokias makiažo priemones reikėtų įsigyti

Makiažo gerbėjos žino, kad šiltėjantys orai reiškia kaitą ne tik kosmetinėse, bet ir dažymo...

Kaunietis užfiksavo nemalonią situaciją: automobilis kliudė žmones ir nė nesustojo (37)

„Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė automobilio vaizdo registratoriumi užfiksuota medžiaga....

Juodos dienos „Huawei“: „Google“ apribojo prieigą prie „Android“ papildyta 11.10 (177)

Užsienio spauda praneša, kad „Google“ sustabdė bendradarbiavimą su Kinijos technologijų...