aA
Europos Sąjunga. XXI amžius. Technologijų ir inovacijų laikai. Tokiais žodžiais galėtume apibūdinti šiuolaikinį žmonių gyvenimą. Tačiau toli gražu ne visi žmonės gyvena taip, kaip šiuolaikiniai europiečiai. Štai vieno Kėdainių daugiabučio gyventojai gyvena lyg akmens amžiuje – pelėsiais ir kerpėm apaugusiuose guoliuose (kitaip šį būstą sunku ir pavadinti), be šilto vandens, be dujų, stovėdami eilėje prie vienintelio ir nuolat gendančio tualeto visame namo aukšte.
Fotomontažas
© DELFI

Negali pakęsti

Taip gyvena kelios dešimtys žmonių Kėdainių rajono savivaldybės Vilainių seniūnijoje esančiame Melioratorių gatvės 2-uoju numeriu pažymėtame bendrabutyje. Čia gyvena ir vyresnio amžiaus žmonės, ir jaunos šeimos su vaikais. Žmonės priversti gyventi akmens amžiaus sąlygomis.

Taip, butai čia socialiniai, tačiau ar tai reiškia, kad labiausiai pažeidžiamas mūsų visuomenės socialinis sluoksnis nusipelnė taip gyventi? Gyventojams net trūksta žodžių, kai paprašai jų apibūdinti savo gyvenimo sąlygas, jie tiesiog ima už rankos ir veda mus parodyti, kad viską pamatytume savomis akimis.

Nežmoniškos sąlygos

„Tikrai nėra žodžių. Gyvenimo sąlygos čia primena rusų laikų karcerius. Pelėsių pilni kambariai, tarakonų tuntai, naikink nenaikinus jų vis atsiranda. Vasaros laiku dar ir blusos apipuola. Išeini į koridorių – visos kojos juodos būna.

Maudyti mažamečių vaikų nėra kur. Vandenį turim šildytis ant elektrinių viryklių, kad išsimaudytume vonelėse. Indus plauname lediniu vandeniu. Tualetai bendri, vos veikiantys, leidžiantys vandenį. O dar rodė kažkada per televizorių, žiniasklaidoje gyrėsi, kad čia europinis remontas atliktas. Kur čia tas remontas? Gal pas valdžios žmones namuose ir atliktas remontas, bet tik ne pas mus“, – piktinosi trejų metų dukrytę bendrabutyje auginanti Marija.

Bendrabutis Kėdainiuose
Bendrabutis Kėdainiuose
© Rinkos aikštė


Problemų daug

„Dar norėčiau pasakyti dėl elektrinių viryklių. Uždraudė naudoti dujines su balionu ir liepė visiems elektrines virykles nusipirkti. O juk čia gyvena žmonės, gaunantys mažas pajamas. Elektros kompensuoti mums niekas nesutinka.

Be to, elektrinės viryklės buvo nutrenktas suaugęs vyras, tai gal pagalvokim apie mažamečius vaikus! Aš asmeniškai auginu 3 metų dukrą ir bijau, kad kokią dieną nenutrenktų jos. O kai tik bandome skųstis, mums pasako, kad bus taip ir ne kitaip, arba skirsim baudas. Tai ką paprastam žmogui daryti? Pasikviečiau elektriką profesionalą, o jis „apšalęs“ buvo... Pasakė, jog rizikuojat su tom viryklėm, nes elektros instaliacija rusų laikų ir kilti gaisrui yra labai paprasta“, – bendrabučio bėdas dėstė jauna moteris.

Atsibodo prašyti

To paties namo gyventoja Gerda apgailestavo, kad paprastų žmonių niekas negirdi. Esą prašymų buvo daugybė, bet į visus juos atsakymų nebuvo.

„Mes nuolat skundžiamės ir prašome, kad mus kas išgirstų, kad kas padėtų. Juk negalime taip gyventi, čia mums pavojinga, velnias žino, kas čia gali nutikti. Ponams gerai, kai jie gyvena savo dvaruose, o mes vargstam mažuose butukuose be jokių patogumų. Labai liūdna, kad taip yra“, – dėstė Gerda.

Bendrabutis Kėdainiuose
Bendrabutis Kėdainiuose
© Rinkos aikštė


Sutinka visi

Gerdai antrino ir Aušra. Moteris jau ne vienerius metus gyvena šiame name, stengiasi susitvarkyti, bet yra labai sunku.

„Daug čia tų bėdų yra, net nesinori kažkam sakyti, gėda. Gyvename tokiame tragiškame name, kad geriau neklauskit. O juk gyvena čia ir jaunos šeimos, ir mes, šiek tiek vyresni, bet dirbantys žmonės. Nereikia čia visų žmonių nurašyti, tikrai daug gerų, darbščių žmonių gyvena, tik jiems gyvenime ne taip pasisekė“, – dėstė Aušra.

Bendrabutis Kėdainiuose
Bendrabutis Kėdainiuose
© Rinkos aikštė


Pelėsių karalystė

Iš vieno buto išėjusi moteris vedasi aprodyti, kaip ji gyvena. Ši moteris taip pat įtaria, kad gyvena kenksmingomis sąlygomis.

„Gavome butą su nežmonišku pelėsiu. Čia yra žiauru. Reikia tvarkyti, bet mes neturime lėšų. Reikia čia profilius dėti, plokštes kažkokias. Reikia tvarkyti, negalima taip palikti. Bet ką mums daryti? Kišti pinigus į socialinį būstą?

Gerai, mes sutiktume tikrai pasitvarkyti, bet juk mes neturime iš ko. Nėra pajamų. Vaikai užsienyje gyvena, mes likome trise – aš, vyras ir vaikas. Pajamos mano yra 45 eurai. Tai kaip man gyventi, atsakykite? Esame tikrai darbštūs, dirbame pas ūkininką vasarą, bet žiemą mums būna striuka. Labai striuka. Ir niekas nepadeda. Mes esame užmiršti“, – aiškino daugiabučio gyventoja Natalija.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.4545

Top naujienos

Po įvykių Vokietijoje – nerimą keliančios užuominos: jau esama tokių, kurie rimtai svarsto palikti šalį (234)

Vokietijoje tebesitęsia po Halės išpuolio įsiplieskusios diskusijos apie šalyje stiprėjantį...

Jautri Lietuvos slaugytojų išpažintis: 600 eurų vertas darbas, fizinis bei psichologinis smurtas (127)

Kaip skelbia „Sodra“, Lietuvoje slaugytojais dirba 22,3 tūkst. žmonių. Tai – viena...

Johnsonas ES išsiuntė du vienas kitam prieštaraujančius laiškus dėl „Brexit“ (18)

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas vėlų šeštadienį parašė laišką, kuriame...

Vaistininkė pateikė 7 grupes vaistų, kurie iš žmogaus organizmo pašalina vitaminus bei mineralus (13)

Svarbiausius žmogaus organizmui vitaminus ir mineralus turime gauti kiekvieną dieną su maistu....

Metų seklys: gaujos jautėsi drąsiai, bet policija išdaužė visus   (1)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Valančiūno klubas atleido tris aukštaūgius (5)

Memfio „Grizzlies“ ekipa artėjant NBA reguliariojo sezono pradžiai praretino priekinės linijos...

Orai: savaitę užbaigsime rekordine šiluma (5)

Sekmadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (392)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (633)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Darjušas Lavrinovičius per trumpą laiką surengė rezultatyvų pasirodymą (3)

Darjušui Lavrinovičiui ir Kšištofui Lavrinovičiui rungtynėse klostėsi skirtingai, o jų...