Siekiant skatinti prosenelius padėti auginti provaikaičius, tokią Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisą įregistravo Seimo narys Aurelijus Veryga.

Jo nuomone, tai skatintų gimstamumą, sudarytų palankesnes sąlygas jaunoms šeimoms auginti ir prižiūrėti vaikus, padėtų išsilaikyti darbo rinkoje, gerintų demografinę padėtį Lietuvoje.

„Projektas parengtas atsižvelgiant į visuomeninių organizacijų, besirūpinančių vaiko ir šeimos gerove, taip pat jaunų mamų pasiūlymus, prašymus sudaryti palankesnes sąlygas šeimoms, auginančioms mažamečius vaikus, padėti jaunoms mamoms išlaikyti darbo vietą, sudaryti sąlygas proseneliams, kurie turi draudžiamųjų pajamų, o neretai, kaip ir seneliai, yra darbingo amžiaus, turėti teisę gauti vaiko priežiūros išmoką. Tai padėtų gerinti demografinę padėtį, skatinti gimstamumą, nebūtų diskriminuojami turintys draudžiamųjų pajamų proseneliai“,- dokumento aiškinamajame rašte sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys A. Veryga.

Pasak jo, demografinė padėtis Lietuvoje blogėja, pensinio amžiaus žmonių vis daugėja, žmonių miršta daugiau nei gimsta, 2020 m. Lietuvoje mirė 18,9 tūkst. žmonių daugiau nei gimė. Kaip pažymi A.Veryga, per visą Nepriklausomybės laikotarpį gyventojų Lietuvoje sumažėjo ketvirtadaliu, todėl būtina, jo nuomone, plėsti paramą šeimoms ir gimstantiems vaikams.

A. Verygos teigimu, įstatymo įgyvendinimui papildomų biudžeto lėšų nereikės, nes prosenelių prižiūrimų vaikų tėvai dirbs ir mokės visus mokesčius.

„Daugumoje atvejų prosenelių draudžiamosios pajamos būna mažesnės už prižiūrimo vaiko tėvų draudžiamąsias pajamas ir vaiko priežiūros išmoka bus mažesnė už tėvams priklausančią vaiko priežiūros išmoką. Be to, valstybės biudžetą papildys didesni dirbančių jaunų tėvų gautų pajamų mokesčiai“,- sako projekto autorius.

Šiuo metu galiojančiame Ligos ir motinystės įstatyme nėra reglamentuota prosenelių, kurie turi draudžiamųjų pajamų, teisė gauti vaiko priežiūros išmoką. Šiuo metu tokią teisę turi tėvai, įtėviai, globėjai ir seneliai.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (58)