aA
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) nariai sureagavo į Kauno rajone, Zapyškyje, esančios gotikinės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios aplinkos sutvarkymo darbus. TS-LKD lyderis Gabrielius Landsbergis prie bažnyčios išlietą didžiulę betoninę platformą įvardino naujuoju paminklu idiotizmui. O parlamentaras Vytautas Kernagis bažnyčios sutvarkymo aplinkybes bandys aiškintis Seimo Kultūros komiteto posėdyje.
Zapyškio bažnyčios aplinkos pokyčiai
© DELFI

„Lyg viduramžių bokštas išaugęs ar netyčia paliktas viduryje pievos ant Nemuno kranto. Tokią Zapyškio bažnyčią atsimenu iš senų laikų. Gerai, kad dar vaikams spėjau parodyti, kaip atrodė vienas iš 13 (trylikos) gotikinių stebuklų Lietuvoje. Nes dabar parodyti galėčiau tik cementinį pakilimo taką, kuris netrukus turės dar ir APŠVIETIMĄ, ir BASEINĄ upėje“, – savo feisbuko paskyroje rašo G. Landsbergis.

Pasak G. Landsbergio, tokie bažnyčios sutvarkymo darbai – naujas paminklas idiotizmui.

„Aš nerandu žodžių apibūdinti šitą vėlyvojo Rytų Europos barbarizmo monumentą. Kauno rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, kuriai kažkodėl vis dar atrodo, kad tai šauni idėja, kalba, kad sulauks daugiau turistų. Kur gi ne, tikrai sulauks. Kadangi nuslinkęs Gedimino kalnas nebėra turistinė naujiena, tai sucementuota gotikinė bažnyčia bus naujas paminklas idiotizmui, prie kurio reikia vežti žmones, idant parodytume, kaip elgtis negalima“, – teigė jis.

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

V. Kernagio teigimu, situacija, kai žaliuojančią pievą pakeitė betono sluoksnis aplink unikalią XVI a bažnyčią nustebino ne vieną. Pasak jo, viešai girdimi ne tik paveldo specialistų, bet ir architektų bendruomenės pareiškimai kelia klausimus, su kuo buvo derintas šis projektas ir kam pritarus vykdomi tokie aplinkos tvarkybos darbai. Todėl V. Kernagio iniciatyva į Seimo Kultūros komiteto posėdį buvo įtrauktas klausimas dėl Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios.

„Viešai matomose nuotraukose vaizdas, kaip vykdomi tvarkybos darbai ir betonuojama pieva, – sukrečia. Todėl norisi ne tik išklausyti, bet ir gauti atsakymų iš bažnyčios tvarkymo darbus užsakiusius Kauno rajono savivaldybės bei sulaukti paveldosaugininkų vertinimo“, – akcentavo V. Kernagis.

Gotikinės bažnyčios pašonėje, vietoj buvusios pievos, išlieta didžiulė betono platforma. Socialiniame feisbuko tinkle savaitgalį išplatintas vaizdas sulaukė daug kontraversiškų vertinimų.

Pirmąjį Zapyškio šv. Jono Krikštytojo bažnyčios sutvarkymo techninį projektą 2013-aisiais parengė šventovės valdytoja Vilkaviškio vyskupija, primena ELTA. Tačiau, šis projektas neatitiko Europos Sąjungos nustatytų finansavimo sąlygų.

Atsižvelgdama į šias aplinkybes, Kauno rajono savivaldybė, pasak rajono mero patarėjo Edmundo Mališausko, 2016 m. gegužės 27-ąją panaudos sutartimi perėmė iš Vilkaviškio vyskupijos laikinai ir neatlygintinai valdyti bei naudoti žemės sklypą ir pastatą. Dabar čia įgyvendinami du projektai, kurių tikslas – pritaikyti bažnyčios pastatą ir jo aplinką visuomenės poreikiams.

Tarp šventoriaus ir Nemuno pakrantės formuojamas 130 metrų ilgio pėsčiųjų takas ir viešųjų renginių vieta. Dalis tako bus padengta granito plokštelėmis, likusi dalis bus grublėto betono. Per visą tako ilgį bus įrengtas glazūruotos keramikos suolelis, dekoruotas rankų darbo plytomis su senoviniais ornamentais. O Zapyškio senojo miestelio teritorijos pritaikytos bendruomenės poreikiams.

Karbauskis: reikia gauti atsakymus

Reikia gauti atsakymus apie sprendimus šalia Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios ir tik tada juos įvertinti, teigia Seimo Kultūros komiteto pirmininkas „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Opozicijos atstovų siūlymu jo vadovaujamas Seimo Kultūros komitetas trečiadienį aiškinsis situaciją, viešojoje erdvėje pasklidus šalia unikalios gotikinės bažnyčios esančios erdvės renovacijos nuotraukoms.

Jose matyti, kaip dalyje teritorijos, kurioje anksčiau žaliavo žolė, nulieta betono aikštelė. Tuo socialiniuose tinkluose piktinosi kai kurie architektai ir gamtosaugininkai.

„Aš neturiu kažkokios konkrečios nuomonės, nesu įsigilinęs į situaciją ir sprendinius (...) Dabar mano vertinimas toks, kad tiesiog reikia išsiaiškinti, jog turėtume atsakymus. Nuotraukas mačiau, bet dar sykį pakartosiu, aš neturiu pozicijos šituo klausimu, nes aš nesuprantu, kodėl ir kas yra padaryta, galbūt yra kažkokie motyvai sprendinių. Kaip atrodė, kaip atrodo – emocinis vertinimas yra vienas dalykas“, – BNS antradienį sakė valdančiųjų „valstiečių“ lyderis.

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Domantas Pipas

„Aš matau, kad visuomenėje diskutuojama, Seimo narys Vytautas Kernagis parodė iniciatyvą, kad tai aptarinėtų Kultūros komitetas, aš su tuo sutikau. Tam, kad susipažintume su situacija, klausimas bus įtrauktas į darbotvarkę mūsų posėdyje. Kviečiame į svečius išsiaiškinti, kas ten buvo padaryta ir kodėl, kad atsakytume visuomenei į tą klausimą“, – teigė R. Karbauskis.

„Aš tikiuosi, kad tie, kurie ateis, pasakys, kodėl tokie sprendimai buvo priimti, ką jie reiškia ir kiek tai naudinga yra šio objekto apsaugai“, – pridūrė Seimo Kultūros komiteto pirmininkas.

Kaip BNS antradienį informavo Kultūros paveldo departamento atstovė Rytė Šerėnaitė, pirmadienį kartu su Kultūros ministerija pradėtas šalia Zapyškio esančios erdvės renovacijos dokumentų patikrinimas. Jį planuojama atlikti per savaitę.

XVI amžiuje statyta Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia yra vienas reikšmingiausių gotikinės architektūros paminklų Lietuvoje. Ši bažnyčia saugoma valstybės.

Taip pat saugoma ir daugiau nei septynių hektarų erdvė aplink bažnyčią – Zapyškio senojo miesto vieta.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(20 žmonių įvertino)
3.1000

Top naujienos

Vilniuje evakuojami žmonės – kariai naikins didžiulę bombą (6)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (9)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Chromu užteršta Klaipėda: žmonės bijo valgyti daržoves, tarnybos ėmė jas rinktis tyrimams (91)

Klaipėdos savivaldybei paskelbus šiurpią žinią, kad chromo ir kitų sunkiųjų metalų leistina...

Arūnas Milašius. Vardan skalsesnės lenkiškos dešros ant Lietuvos pastatykime kryžių (90)

Jei važiuodami per Lietuvą mėgstate žvalgytis pro automobilio langą, galėjote pastebėti, kaip...

Pajudėjo kolektyvinių sodų reikalas Seime – aktualu 500 tūkst. lietuvių reguliuos net kelių plotį (145)

Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius...

Prezidentas Nausėda: turiu atsakymą į klausimą dėl valdančiosios daugumos būsimame Seime (449)

Dabartinė situacija bankų sektoriuje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Burgundiškas jautienos troškinys: toks, kokio norisi rudenį

Sotus, aštrus ir labai skanus jautienos troškinys . Šiuo metu jis puikiai tinkamas, kai už lango...

Los Andželo mokykloje – šaudynės (10)

Kalifornijos policija ieško ginkluoto asmens, ketvirtadienį įsiveržusio į vieną vidurinę...

Pamirškite atgyvenusį kepurės ir šaliko komplektą – štai, kokių žiemos aksesuarų verta dairytis (6)

Šiais laikais, kai daiktai atlieka ne tik tiesioginę paskirtį, bet svarbi ir estetiškoji pusė,...