aA
Pagarsėjęs nacių ir jų parankinių medžiotojas Efraimas Zuroffas teigia turįs duomenų, kad viename Rokiškio rajono kaime Antrojo pasaulinio karo metais buvo nužudytos dvi žydų šeimos, tačiau Lietuvos teisėsaugininkams šio nusikaltimo pėdsakų niekaip nepavyksta atrasti.
Efraimas Zuroffas
Efraimas Zuroffas
© DELFI
E.Zuroffas iš vieno lietuvio gautus duomenis apie 1941 metų rugpjūtį Panemunėlio kaime iššaudytas žydų Jofės ir Olkino šeimas ir 4 galimus įtariamuosius šių metų liepą persiuntė Lietuvos teisėsaugininkams.

Valstybės saugumo departamento Panevėžio skyrius, gavęs šią medžiagą, iškart pradėjo ikiteisminį tyrimą, kurio eigą organizuoja Panevėžio apygardos prokuratūra.

Kaip BNS sakė ikiteisminį tyrimą organizuojantis prokuroras Romualdas Valiulis, kol kas nei saugumo, nei prokuratūros pareigūnams nepavyko surasti E.Zuroffo nurodyto nusikaltimo pėdsakų.

"Išsiuntėme užklausimus į visus archyvus, saugumo pareigūnai buvo nuvažiavę į Panemunėlio kaimą, apklausė ten gyvenančius žmones, bet ne kažin ką pešė - visi kažką yra girdėję, bet tiksliai nieko nežino. Bet svarbiausia, kad mes nerandame paties pranešėjo - yra tik jo vardo raidė ir pavardė", - sakė prokuroras.

"Mes nežinome, už ko užsikabinti. Nusprendėme parašyti malonų laišką pačiam E.Zuroffui ir pranešti, kad vyksta tyrimas, tačiau mums reikalingi duomenys apie tą žmogų iš Lietuvos, kuris jam tas žinias suteikė. Be to žmogaus parodymų nieko negalime padaryti", -teigė R.Valiulis.

Prokuroras teigė, kad pranešėjo pavardė Lietuvoje yra labai paplitusi, todėl to žmogaus niekaip nepavyksta surasti. R.Valiulis pasakojo, kad pareigūnai nesurado ir galimos nusikaltimo vietos, nes vietovės, apie kurias kalbėta E.Zuroffo laiške, per 60 metų neatpažįstamai pasikeitė. Nesurasti ir įtariamieji žydų šeimų išžudymu.

Nuolat kritikuojantis Lietuvą už vangumą baudžiant holokausto vykdytojus E.Zuroffas pernai liepą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje paskelbė akciją "Operacija: Paskutinis šansas", siūlydamas 10 tūkst. JAV dolerių premiją už informaciją, padėsiančią patraukti teisman nacių karo nusikaltėlius. Premija už informaciją buvo žadama tik tuo atveju, jei įtariamasis bus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir nubaustas.

Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius BNS anksčiau sakė pastaraisiais metais iš E.Zuroffo kelissyk gavęs informacijos, tačiau teigė, kad dauguma duomenų yra "fragmentiški ir realiai nepagrįsti".

"Dauguma E.Zuroffo duomenų gali turėti reikšmę istoriografijai ir archyvams, bet, deja, jie netinka teisiniam įvertinimui ir įtariamųjų patraukimui baudžiamojon atsakomybėn", - yra sakęs R.Valentukevičius.

Tačiau, pasak vyriausiojo prokuroro, remiantis naujaisiais baudžiamojo proceso reikalavimais, į praktiškai visus gautus duomenis buvo sureaguota ir atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Per okupaciją Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų vietos talkininkai sunaikino 90 proc. iš 220 tūkst. Lietuvos žydų bendruomenės narių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Atsargos pulkininkas: ši 30 metų taika Lietuvoje – anomalija (23)

30 metų taikos mūsų valstybei yra anomalija, sako atsargos pulkininkas Vaidotas Malinionis. Rusija,...

Žiaurus nusikaltimas Vilniaus rajone: jaunuolis įtariamas nužudęs žmogų

Šeštadienio rytą policijos departamentas pranešė apie žmogžudystę.

Blinkevičiūtės žinutė Landsbergiui: kas atsitiko, kad būtent dabar reikia sėti paniką papildyta (1)

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė tvirtina – Ingridos...

Išlaidaujančius ragina susimąstyti: ar optimizmo užteks išgyventi ne tik žiemą, bet ir brangesnių pinigų pavasarį

Ekonomika – ir vėl serga. Kainos po dviejų mėnesių pertraukos smuko, tačiau, „Creditinfo...

Britų bankui – kritika už darbą su sankcionuoto ruso remiama organizacija

Po to, kai „ JPMorgan Chase “ praėjusiais metais nutraukė ryšius su Jungtinės Karalystės...

Karas Ukrainoje. Po nemalonių prognozių Zelenskis įvardijo tikslą žiemai (9)

Atsižvelgiant į nesėkmingą vasaros kontrpuolimą ir problemas, susijusias su Vakarų ginklų...

Lietuvė Charkive aplankė neįtikėtiną šeimą: Marija augina 10 vaikų ir visi jie su įvairiomis negaliomis

Suprasti tai, ką mačiau, ką patyriau šioje šeimoje, man prireikė labai daug laiko. Tačiau tai,...

Šiurpus išpuolis Vilniaus rajone: sumušti šeimininkai, o jų namas – padegtas (3)

Gruodžio 8 d. apie 23 val. Vilniaus r., Bezdonyse, trys užpuolikai įsilaužė į moters (gimusios...

„Hamas“ ir Izraelio karas. Po nepavykusių paliaubų, įvertino padėtį Gazos Ruože: ties žlugimo riba

Po JAV sprendimo penktadienį vienintelei vetuoti Jungtinių tautų (JT) rezoliuciją, raginančią...

Naujausi reitingai: negailestingas rinkėjų smūgis Liberalų sąjūdžiui ir augantis Nausėdos populiarumas papildyta (17)

Po Apeliacinio teismo sprendimo vadinamojoje „ MG Baltic “ politinės korupcijos byloje sumažėjo...