Kaip pranešime spaudai praėjusią savaitę informavo Vilniaus miesto savivaldybė, paaiškėjo, kad atskiras poliklinikos įėjimas buvo be eilės atviras kelioms dešimtims išrinktųjų – aukštiems šalies politikams, kitiems įtakingiems asmenims.

Nei Vilniaus savivaldybė, nei Klinikinės ligoninės vadovybė galimų išrinktųjų sąrašo iki šiol neviešino, motyvuodami Pacientų apsaugos įstatymu. DELFI, laikydamasis pozicijos, kad toks slaptumas gali sudaryti prielaidas spekuliacijoms ar manipuliacijoms, viešojo intereso vardan skelbia savo kanalais įgytą informaciją apie šiame sąraše esančius šiuo metu aktyvius politikus, neminėdamas kitų jame esančių asmenų.

DELFI suteikė galimybę pasisakyti daugumai publikuojamame sąraše minimų asmenų. Kviečiame atsiliepti ir kitus jame esančius asmenis, jei yra pageidaujama išsakyti savo poziciją.

Kalbama apie privilegijas

Kaip DELFI sakė Vilniaus klinikinės ligoninės vadovas dr. Narimantas Markevičius, jis pacientų pavardžių viešinti negali. Tačiau jis paaiškino, kad ypatingasis šios įstaigos padalinys buvo atrastas įgyvendinant Klinikinės ligoninės centralizaciją. Paaiškėjo, kad šalia ligoninės veikiančiame Vilniaus Aviacijos centre, kuris pagal sutartis konsultuoja įvairių aviakompanijų pilotus, vykdo jų sveikatos priežiūrą, yra ir atskira kartoteka bei vykdomos kitos funkcijos, nefiksuotos jokiuose dokumentuose.

„Tai yra visiškai atskiros patalpos nei Vilniaus klinikinės ligoninės, atskiras padalinys – Vilniaus aviacijos centras. Jis turi atskirą įėjimą. Padalinys finansuojamas ne iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų, bet iš sutarčių su aviacijos kompanijomis – tai ir „Wizzair“, „Ryanair“, „Lufthansa“, „airBaltic“, praktiškai su visomis. Padalinyje dirba trys gydytojai, yra penki kabinetai. Per metus aptarnaujama daugiau kaip 200 pilotų. Ligoninei tai yra didelė finansinė paskata“, – aiškino N. Markevičius.

Pasak jo, kita situacija yra su atskirame sąraše išvardintais pacientais.

„Paaiškinsiu paprastai.Tame sąraše esančių asmenų statistinės kortelės, kurios siunčiamos į Ligonių kasas apmokėjimui už konsultacijas, buvo kaip ir visų pacientų. Tik visų pacientų, prirašytų prie pirminės sveikatos priežiūros centro, tai yra, prie poliklinikos, kortelės laikomos kartotekoje, oficialiai registratūroje. Kai jie kreipiasi į registratūrą, pas savo šeimos gydytoją, pažiūrima, kiek tas medikas tą dieną turi pacientų ir asmuo įrašomas į eilę. Gydytojas užpildo kortelę ir ji siunčiama apmokėjimui Ligonių kasoms. Šie pacientai (esantys specialiajame sąraše – DELFI), kaip ir kiti poliklinikoje registruoti asmenys, taip pat turėjo korteles, tik jos negulėjo bendroje registratūroje. Jos gulėjo Aviacijos centre. Jie ateidavo į Aviacijos centrą – bet kada, kai jiems reikėdavo. Ir Centro gydytojai priimdavo juos ir suteikdavo gydymo paslaugas“, – kalbėjo įstaigos vadovas.
Viskas buvo kaip ir visiems pacientams – ir tie patys gydytojai gydė, ir toje pačioje ligoninėje. Paprasčiausiai jie turėjo galimybę ateiti per kitą įėjimą ir gauti paslaugas be jokios eilės
Narimantas Markevičius

N. Markevičius teigė, kad, nagrinėjant šią situaciją, kalbama ne apie lėšų švaistymą – pasak jo, jokių papildomų pinigų nei iš Aviacijos centro, nei iš PSDF niekas neleido.

„Viskas buvo kaip ir visiems pacientams – ir tie patys gydytojai gydė, ir toje pačioje ligoninėje. Paprasčiausiai jie turėjo galimybę ateiti per kitą įėjimą ir gauti paslaugas be jokios eilės“, – pažymėjo Klinikinės ligoninės vadovas.

Mano, kad garbingi pacientai nusipelno išimčių

Poliklinikos specialiųjų pacientų sąraše esantis buvęs europarlamentaras, ilgametis Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Justas Vincas Paleckis svarstė, jog buvo įtrauktas į jį kaip signataras.

Politikas DELFI pasakojo, kad poliklinikoje yra specialus kabinetas, anksčiau žymėtas 4-uoju, dabar – 44 numeriu: į jį galima būdavo patekti tiesiai iš gatvės, taip pat iš poliklinikos koridoriaus.

„Tačiau, kiek žinau, įėjimas iš gatvės buvo uždarytas – bent jau aš pastaruosius 10-15 metų nesu juo naudojęsis“, – kalbėjo J. V. Paleckis. Jis darbo Europos Parlamente (EP) metu teigė sveikatą tikrindavęsis ne Lietuvoje, bet Briuselyje.

Justas Vincas Paleckis

Politikas taip pat atskleidė, kad šios poliklinikos pacientai pas medikus užsirašo – susisiekia su savo gydytoju, o šis pagal poreikį nukreipia pas kitus.

„Gaunu laiką, kada turiu būti prie kabineto, ir bendroje eilėje laukiu, be jokių išimčių. Per visą tą laiką gal tik porą kartų yra buvę, kad poliklinikoje personalas palydėjo ir perdavė ligos istoriją gydytojui“, – kalbėjo signataras.

J. V. Paleckis pasakojo, kad poliklinikoje kartais sutinka ir labai Lietuvos Nepriklausomybei nusipelniusių politikų, labai garbingo amžiaus, turinčių rimtų problemų. „Jeigu juos personalas palydi pas gydytojus išimtine tvarka, nieko blogo tame nematau“, – sakė jis.

Signataras, buvęs Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas teigė poliklinikoje tesilankęs recepto. „Mes Seime turime daktarę, kada turėjau bėdų, ji išrašydavo receptą. Bet kartais jos nebūdavo, arba aš ne visą dieną ten sėdžiu, tada daktarė palikdavo receptą ligoninėje ir aš dvejose vietose pasiimdavau – arba prie budinčiojo, arba tame taip išgarsintame kambaryje“, – pasakojo jis.

Č. Juršėnas aiškino eidavęs pagrindiniu koridoriumi, sveikindavęsis su žmonėmis, ir be eilės pas gydytojus neidavęs. „Tarybiniais laikais taip buvo, o kaip dabar yra, aš nežinau, kadangi šitais dalykais nesidomėjau. Norint ten pakliūti, išties reikėdavo būti tam tikrose pozicijose, ar vienoje, ar kitoje įstaigoje“, – apie tai, kad minėta poliklinika sovietmečiu buvo skirta nomenklatūrai, kalbėjo Č. Juršėnas.

Negailėjo karčių žodžių

Sąraše minima ir pirmojo faktinio nepriklausomos Lietuvos vadovo Vytauto Landsbergio pavardė. Politikos patriarchas sakė, kad į intrigas veltis nenori.

„Jeigu jūs norite dalyvauti kažkokioje intrigoje, jūsų reikalas, aš nenoriu. Aš čia neturiu ką kalbėti, čia iš to darysite kažkokias gumas ir žarnas, aš nenoriu, valdžia tvarkosi, tegul tvarkosi. Čia labai sena istorija, aš priklausiau šiai poliklinikai, ir dabar ten mano ir mano žmonos šeimos gydytoja yra, pas kurią mes gydomės, kai reikėjo, neseniai ir operaciją dariau. Nežinau, ką bendro turiu su reorganizacija. Manau, kad yra žmonių, kurie visada mėgsta daryti kokią nors intrigą“, – DELFI kalbėjo V. Landsbergis.

Paskleista žinia apie privilegijuotus pacientus piktinosi ir signataras, Liberalų sąjūdžio (LS) atstovas Seime Kęstutis Glaveckas. „Man ten nepadėdavo, aš daugiau būdavau ligoninėse, man neužtenka jų turimo lygio. Esu porą kartų užėjęs išsirašyti vaistų, bet mano problemos per didelės, kad būtų galima spręsti tokioje mažoje poliklinikoje“, – sakė K. Glaveckas.

Kritikos negailėjo ir signataras Zigmas Vaišvila. „Kitų poliklinikų arčiau mano gyvenamosios vietos nėra. Jeigu norite Vilniuje rasti labiau apleistą polikliniką, reikėtų paieškoti, kokybės prasme. Aš dar sukandęs dantis laikausi, nes ji arčiausiai namų, ypač kada aš dar nejudantis ir tebesigydantis dėl traumos“, – aiškino jis.

Z. Vaišvila pasakojo visą laiką pas gydytojus užsiregistruojantis internetu, prie kabinetų laukiantis eilėse. „Aš neturiu ką komentuoti, menkystos, esmė yra skanus didžiulis žalias sklypas, reikalingas naujoms investicijoms, statyboms. Ne pirmi metai norima uždaryti polikliniką, priežastis tik šita“, – Vilniaus valdžios kėslus įžvelgė Z. Vaišvila.

Minimi ir Seimo vadovai

Ypatingajame pacientų sąraše yra dviejų dabartinių Seimo vicepirmininkių – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (LVŽS) atstovaujančios Rimos Baškienės bei socialdemokratės Irenos Šiaulienės – pavardės.

R. Baškienė vakar į DELFI skambučius neatsakė. Tuo metu I. Šiaulienė sakė, ji šioje poliklinikoje buvo užregistruota kaip ir dauguma prieš kelis dešimtmečius dirbti pradėjusių parlamentarų, atvykusių iš kitų miestų. Politikė pasidžiaugė, kad iki šiol minėtos sveikatos priežiūros įstaigos paslaugomis pasinaudoti neteko, todėl ten esančios tvarkos ji nežinanti.

Buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas kalbas apie privilegijas vadino „vėjais“. „Aš poliklinikoje registruotas, ten dirba mano šeimos gydytoja. Ar kas mane matė, kad būčiau priimtas be eilės? Kažkokie vėjai“, – kalbėjo jis.

Artūras Paulauskas

DELFI turimame išrinktųjų pacientų sąraše įrašytas buvęs Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Mindaugas Bastys, kuriam šiuo metu yra inicijuota apkalta dėl ryšių su prieštaringai vertinamais asmenimis, sakė, kad Klinikinės ligoninės poliklinikoje yra prisirašęs pas šeimos gydytoją.

„Jei visai atvirai, labai retai ten būnu – kartą per penkerius metus lankausi. Man kaip ir nėra aktualus tas klausimas“, – sakė jis, pasiteiravus apie galbūt gautas privilegijas.

Politikas tikino neatsimenantis, kodėl jis prisiregistravo šioje gydymo įstaigoje – esą tai įvyko prieš kelis dešimtmečius. „Seime yra Medicinos punktas – gal ten apsilankęs galėjau būti užrašytas Klinikinėje ligoninėje. Bet tikrai neprisimenu konkrečiai“, – aiškino politikas.

Vadino viešaisiais ryšiais

Seimo LVŽS frakcijos narys Valerijus Simulikas patvirtino, kad minėtoje poliklinikoje yra registruotas. „Mano kraujo spaudimas šokinėja, jeigu mane mūsų medicinos punktas nukreipė, aš ten ir nuvažiavau, ten arba lašinę man pastatė, arba vaistų suleido, kad spaudimas susivienodintų. Iki Šiaulių man su dideliu spaudimu nuvažiuoti tolokai“, – sakė jis.

Privilegijas neigė ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Jurgis Razma. „Poliklinikoje man yra tekę keletą kartų lankytis, ten jokių privilegijų nemačiau. Lygiai taip pat būtų bet kuriame kitame centre. Mano supratimu, pas šeimos gydytoją ir kitur nėra eilių, manau, čia specialiai Vilniaus vadovų daromi viešieji ryšiai, bandant nutolinti ir į šoną nustumti problemas, kurias jie turėtų spręsti“, – tvirtino J. Razma.

Tai, kad poliklinikoje lankosi nemažai Seimo narių, politiko manymu, galėjo nulemti ir aplinkybė, kad parlamento Medicinos punkte darbo dienomis budi būtent šios poliklinikos gydytojas. Jeigu kreipiamasi į šį mediką, tai fiksuojama Klinikinės ligoninės poliklinikoje, taigi, pacientui nebereikia eiti pas kitą gydytoją.

Be eilės neidavęs pas gydytojus tvirtino ir buvęs susisiekimo ministras socialdemokratas Rimantas Sinkevičius. Jo teigimu, jei pas gydytoją atvestų be eilės, tai būtų neetiška.

Stebisi: o kas čia blogo?

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ (TT) atstovas parlamentaras Petras Gražulis tvirtino, kad naudojasi ne tik šios, bet ir kitų sveikatos priežiūros įstaigų paslaugomis.

„Buvau persirašęs į kitą polikliniką, netiko man, grįžau atgal. O kas čia blogai? Ten eiliniai žmonės vaikščioja, kur jūs problemas matote?“, – piktinosi jis.

Paklaustas, ar iš tiesų į savo polikliniką patekdavo pro kitas duris, P. Gražulis tvirtino pas savo gydytoją užsirašantis iš anksto. „Lygiai taip pat ir kitose poliklinikose gali užsirašyti iš anksto. Yra gyva eilė, ir yra eilė užsirašius. Kadangi Seime dirba medicinos seselė, aš susiderinu su ja, paklausiu, kada gali užrašyti, ir einu. Kas čia blogo? Ne kartą, bet gal kokį dešimt kartų man pasakė, kad nėra vietos tuo laiku, kai aš galiu. Taikausi prie to, kada gydytojas laisvas ir kada galiu ateiti“, – aiškino parlamentaras.

Petras Gražulis

TT atstovas Seime Vytautas Kamblevičius neigė, kad Klinikinės ligoninės poliklinikoje egzistavo atskiras įėjimas išrinktiesiems ir atskira kartoteka.

„Paprastai, normaliai, kaip ir visi, kaip eilinis pilietis lankausi. Kadangi aš čia prisiregistravęs. Niekad gyvenime nesirgęs, o kadangi čia Vilniuje esu, man šiek tiek atsirado problemų, tai pagalvojau ir nuvažiavau, mane prirašė“, – aiškino jis.

Seimo LVŽS frakcijos narys Egidijus Vareikis DELFI dėstė, kad toje poliklinikoje prisiregistravo prieš maždaug 16 metų. „Ten mus registravo kaip Seimo narius. Aš neprašiau jokių specialių dalykų. Jeigu manote, kad čia kažkas specialiai kažką vagia, tai ne. Niekada nėjau, ta prasme, sakydamas, kad man reikia kažko išskirtinio“, – tvirtino politikas.

Socialdemokratas Julius Sabatauskas aiškino, kad Klinikinės ligoninės poliklinikoje registravosi, kai reikėjo pasirinkti gydymo įstaigą. „Išskirtinės sąlygos? Kada reikėjo mokėti už procedūras, aš mokėjau. Aš ten laikas nuo laiko atlieku tyrimus. Buvo laikas, kad paskirtų procedūrų laukiau kelias savaites, kaip ir visi žmonės, tad čia jokio išskirtinumo nėra“, – sakė jis.

TS-LKD atstovas Seime Emanuelis Zingeris DELFI kalbėjo sveikata nesiskundžiantis, tad dėmesio centre atsidūrusioje sveikatos priežiūros įstaigoje nesilankęs „ne šimtą, gal tūkstantį metų“. „Net nežinau, ar aš ten priregistruotas. Nelabai ten ir lankausi. Gerai kad priminėte – jau laikas tikrintis. Paskutinį kartą ten buvau gal 1998 metais“, – aiškino jis.

Nieko išskirtinio ten nėra

Buvęs kultūros ministras Šarūnas Birutis DELFI aiškino, kad Klinikinės ligoninės poliklinikoje gydosi jau 30 metų, pagal gyvenamąją vietą.

„Gydausi ne kaip išskirtinis, bet kaip vietos gyventojas. Nežinau, kodėl savivaldybė iš to dabar skandalą daro. Iš kitos pusės, gal ten ir neturėtų būti tokių dalykų, apie kuriuos girdėjau, kad kažkas išskirtiniai. Bet kadangi aš ten 30 metų esu, galiu pasakyti, jog nieko išskirtinio ten nėra. Savivaldybė sudėjo nuotraukas, kaip ten suremontuota, kokie koridoriai, bet visos poliklinikos suremontuotos. Antakalnio poliklinikoje dar geriau suremontuota“, – tikino jis.

Š. Birutis aiškino, kad laukia eilėje lygiai su visais pacientais. „Ar man dabar kitur persirašyti? Situacija keista, taip pat keistai skambėjo ir ta parodomoji akcija“, – stebėjosi buvęs ministras.

Esantis ilgametis Klinikinės ligoninės poliklinikos klientas DELFI patvirtino ir europarlamentaras Zigmantas Balčytis. „Dabar ten yra mano kortelė, bet kadangi aš draustas tik Europos draudimu, man negalioja lietuviškas sveikatos draudimas, todėl turiu mokėti faktiškai už visas paslaugas. Todėl daugiausiai gydausi privačiose įstaigose, kurios gali išrašyti sąskaitą. Anksčiau, kai teko ten gydytis, nemačiau jokių išskirtinių sąlygų“, – kalbėjo europarlamentaras.

Buvęs Seimo narys, LS atstovaujantis Varėnos rajono meras Algis Kašėta DELFI pasakojo, kad į poliklinikos sąrašus buvo įtrauktas dar 1996 metais, kaip Seimo narys.

Paklaustas, ar iš tiesų poliklinikoje egzistavo atskiras įėjimas, politikas tai patvirtino. „Be abejo, tas atskiras įėjimas, tos durys į tą kabinetą yra. Bet aš dabar nesu Seimo narys. Klauskite pas dabar dirbančius Seimo narius, ir jie papasakos“, – siūlė meras.

Seimo kanclerės pavaduotojas Antanas Dimaitis apie buvimą specialiajame sąraše kalbėjo nenoriai. Pasiteiravus, ar jam teko naudotis privilegijomis, apie kurias praėjusią savaitę, pristatydami situaciją, kalbėjo Vilniaus savivaldybės vadovai, jis perklausė: „Ką jūs laikote privilegijomis?“.

„Jeigu meras kažką sako, tai tegu jis ir komentuoja. Aš, kaip visi, su savo knygute eidavau ir tvarkydavausi sveikatos reikalus“, – sakė Seimo vicekancleris.

Situaciją paviešino Vilniaus savivaldybė

Prieš savaitę Vilniaus savivaldybė, vykdanti Vilniaus miesto klinikinės ligoninės optimizavimą, pranešė nustačiusi, kad jos padalinyje vykdavo VIP pacientų priėmimas be eilės. Jiems net buvęs įrengtas atskiras įėjimas, laukiamasis, atskira registracija ir kartoteka.

Remigijus Šimašius

„To neturėtų būti šiuolaikiniame demokratiniame mieste – atskiras ligoninės įėjimas ir atskiras aptarnavimas, neaišku pagal kokius kriterijus. Ankstesnė filialo vadovybė buvo sudariusi tokias išskirtines sąlygas, privilegijas, kokių negalėjo būti ir nuo šiandien nebeliks. <...> Pavedžiau atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, kaip čia viskas vykdavo, ar nebuvo švaistomos lėšos, ar nebuvo piktnaudžiauta savo padėtimi“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas užtikrino, kad privilegijoms, kai tik jos išaiškėjo, atėjo galas. „Aiškiai deklaruojame, kad politinis elitas, kuris čia lankėsi ir lankosi, nuo šiol tikrai pajus tą bendrą eilės skonį. Kartais ir valdžiai reikia eilėse pastovėti, kad suprastų, kaip veikia sveikatos priežiūros sistema, nes kol egzistuoja atskiros durys, atskiri procedūriniai, tol dažnas neįsivaizduoja, su kuo susiduria paprastas žmogus“, – kalbėjo sostinės politikas.

Klinikinės ligoninės vadovas N. Markevičius sakė, kad šis ligoninės filialas tampa atviras vilniečiams: visa infrastruktūra, baseinais, reabilitacijos centrais, poliklinika galės naudotis visi miesto gyventojai, niekam nebus daroma išlygų. Poliklinikoje gavę šeimos gydytojo siuntimą, pacientai galės gauti gydymo, chirurgines, stacionarines, ambulatorines ir reabilitacines gydymo paslaugas.

Politikai ir jų aplinkos asmenys, minimi specialiame poliklinikos sąraše

Laima Liucija Andrikienė (europarlamentarė, buvusi Seimo narė, TS-LKD)
Vytenis Andriukaitis (eurokomisaras, buvęs Seimo narys, LSDP)
Šarūnas Birutis (buvęs kultūros ministras, buvęs Seimo narys)
Zigmantas Balčytis (europarlamentaras, buvęs Seimo narys, LSDP)
Rima Baškienė (Seimo vicepirmininkė, LVŽS)
Bronius Bradauskas (buvęs Seimo narys, LSDP)
Mindaugas Bastys (Seimo narys, LSDP)
Antanas Dimaitis (Seimo vicekancleris)
Vydas Gedvilas (buvęs Seimo pirmininkas)
Kęstutis Glaveckas (signataras, Seimo narys, LS)
Neris Germanas (užsienio reikalų viceministras, LSDP)
Petras Gražulis (Seimo narys, TT)
Česlovas Juršėnas (signataras, buvęs Seimo narys, LSDP)
Vytautas Kamblevičius (Seimo narys, TT)
Algis Kašėta (Varėnos raj. meras, buvęs Seimo narys, LS)
Vytautas Landsbergis (signataras, TS-LKD)
Justas Vincas Paleckis (buvęs europarlamentaras, LSDP)
Artūras Paulauskas (buvęs Seimo pirmininkas)
Valerijus Simulikas (Seimo narys, LVŽS)
Julius Sabatauskas (Seimo narys, LSDP)
Rimantas Sinkevičius (buvęs susisiekimo ministras, Seimo narys, LSDP)
Raimondas Šukys (buvęs Seimo narys, Seimo kontrolierius)
Egidijus Vareikis (Seimo narys, LVŽS)
Jurgis Razma (Seimo narys, TS-LKD)
Irena Šiaulienė (Seimo vicepirmininkė, LSDP)
Zigmas Vaišvila (signataras)
Emanuelis Zingeris (signataras, Seimo narys, TS-LKD)