aA
„Valstietės“ Agnės Širinskienės Seimo statuto pataisų iniciatyva rodo aklą pasitikėjimą savo jėgomis, sako vienas iš Lietuvos Konstitucijos architektų, Mykolo Romerio universiteto (MRU) profesorius Vytautas Sinkevičius.
Agnė Širinskienė
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak jo, yra kur kas tinkamesnių priemonių įgyvendinti tai, ko, gindama užmojį keisti Seimo statuto nuostatas, sako sieksianti A. Širinskienė. Kartu MRU profesorius pabrėžė, kad kai kurie išsakyti argumentai tiesiog rodo lakią politikės fantaziją.

Ketvirtadienį vykusio posėdžio metu „valstietė“ pateikė pataisų projektą, numatantį, kad teisės akto ekspertinis vertinimas būtų įmanomas tik tada, jei tam pritartų posėdyje dalyvaujančių parlamentarų dauguma.

Opozicija šiam sprendimui labai priešinosi, teigdama, kad tai yra tiesiog jos galimybių dalyvauti sprendimų priėmimo procese apribojimas ir realus pasikėsinimas į demokratines vertybes. Kartu politikai pažymėjo, kad „valstiečiai“, siekdami apriboti ekspertinio vertinimo galimybę, atitolsta nuo duotų pažadų įstatymų leidyboje pasitelkti profesionalumą ir mokslininkų įžvalgas.

Tuo tarpu A. Širinskienė atmetė opozicijos būgštavimus ir tvirtino, kad pataisomis nėra kėsinamasi į opozicijos teises. Anot jos, siekiama tiesiog užkirsti kelią teisės aktų priėmimo vilkinimui ir ištaisyti neteisybę, kai mažesnė Seimo narių grupė gali įgyti didesnių galių nei visas Seimas. Galiausiai A. Širinskienė pabrėžė, kad taip profesionaliai dar nedirbo nė vienas Seimas.

Valstietė užsiminė, kad galbūt esama situacija, kai ekspertinio vertinimo gali paprašyti penktadalis Seimo narių, prieštarauja Konstitucijai.

„Man netgi konstitucinės teisės prasme kyla toks klausimas, ar gali būti tokia teisinė situacija, kai Seimo narių grupė - penktadalis Seimo narių - įgyja didesnes teises negu Seimas in corpore. Tai aš tikrai neatmetu galimybės ateityje tą normą patikrinti“, - ketvirtadienį Seime sakė politikė.

Konstitucijos eksperto nuomone, toks A. Širinskienės samprotavimas reikalauja tiesiog lakios fantazijos.

„Mažuma nieko neprimeta, mažuma tiesiog prašo papildomos informacijos konkrečiu klausimu. Seimo dauguma pati turi būti suinteresuota, kad ekspertinių vertinimų būtų kuo daugiau, nes ekspertinis vertinimas reikalingas ne mažumai, ne opozicijai. Ekspertinis vertinimas reikalingas visam Seimui, kad jis turėtų kvalifikuotų žmonių, ekspertų išvadas vienu ar kitu klausimu, jis reikalingas tam, kad Seimo nariai gautų papildomos informacijos, žinių, kokių teisinių pasekmių gali sukelti konkretus reguliavimas. Tai yra parama Seimui priimant įstatymus - tam, kad nebūtų pažeista Konstitucija, nebūtų pažeisti kiti įstatymai. Aš manau, kad čia tiesiog lygioje vietoje klumpama už akmens ir visiškai suprantu opozicijos susirūpinimą, nes siekis iš jų atimti ekspertinį vertinimą susiaurina demokratiją“, - aiškino Konstitucijos ekspertas.

„Tad teigti, kad ekspertinis vertinimas prieštarauja Konstitucijai - tiesiog reikia turėti labai lakią fantaziją“, - pabrėžė MRU profesorius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad siekiant A. Širinskienės deklaruotų tikslų spartinti įstatymų leidybos procesą, užtektų nustatyti ekspertinio vertinimo laiko apribojimus, neleisiančius vilkinti įstatymų priėmimo.

„Bet atimti opozicijos teisę prašyti ekspertinio vertinimo - tai yra Seimo aklas pasitikėjimas vien savo jėgomis. Seimo narių pasitikėjimas savo kvalifikacija kartais būna per didelis. Juk Seimo nariai dažnai neturi tos kvalifikacijos, kurios reikia norint priimti tinkamą įstatymą“, - kalbėjo V. Sinkevičius.

ELTA primena, kad ketvirtadienį teiktam A. Širinskienės pasiūlymui po pateikimo buvo pritarta. Už siūlymą balsavo 52 Seimo nariai, prieš - 37, susilaikė - 6.

Šiuo metu Statutas numato, kad 1/5 Seimo narių turi teisę kreiptis dėl ekspertinio vertinimo atlikimo, ir ekspertinė išvada yra teisės aktą lydintis dokumentas, pristatomas svarstymų komitetuose ir Seimo posėdyje metu.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (293)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (382)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (87)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (11)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (938)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (388)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (2)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...

„Renault“ prieš „Volkswagen“: kas gamina geresnius sportiškus hečbekus? (34)

„Pilkas dyzelis“ – skambi frazė, apibūdinanti daugelio vairuojamus automobilius. Tai paprasta,...