aA
Prezidentei Daliai Grybauskaitei pareiškus nepasitikėjimą ūkio ministru Dainiumi Kreiviu, pats ministras ginasi savo surašyta „pažyma“, kurią premjeras Andrius Kubilius vertina kaip itin svarbią, nors prezidentei ji didelio įspūdžio nepadarė. Dokumente, be kitų dalykų, ministras mini, jog patyrė spaudimą iš koalicijos partnerės Tautos prisikėlimo partijos valdomos Aplinkos ministerijos, kuriai vadovauja „prisikėlėlių“ ministras Gediminas Kazlauskas.
Dainius Kreivys
Dainius Kreivys
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Pažymoje“, kuri buvo paviešinta naujienų portale alfa.lt, D. Kreivys rašo, kaip socialdemokratai primygtinai ragino netikrinti su „Vilniaus vandenimis“ ir Ignalinos atomine elektrine susijusių viešųjų pirkimų, taip pat kaip įmonė „Fly LAL“ prašė skirti jai paramą.

Dokumente kalbama ir apie verslininko Vladimiro Romanovo viešosios įstaigos siekius gauti milijoninę paramą Sporto rūmų atnaujinimui bei su socialdemokratais siejamos įmonės „Panevėžio statybos trestas“ norus pakeisti Viešųjų pirkimų tarnybos išvadas dėl Vilniaus pedagoginio universiteto renovacijos bei Valdovų rūmų statybos.

Prezidentės D. Grybauskaitės atstovas spaudai Linas Balsys teigia, kad šalies vadovė yra susipažinusi su panašiu dokumentu, tik jai „pažyma“ buvo pateikta su visomis pavardėmis.

„Tai yra panašus dokumentas, tik prezidentė yra mačiusi su daugiau pavardžių“, - DELFI sakė L. Balsys.

Klausiamas, kaip šalies vadovė vertina vadinamosios „pažymos“ paviešinimą, prezidentės atstovas spaudai teigė, kad šiuo atveju Prezidentūra nuo komentarų susilaiko. Jis taip pat nesutiko atskleisti, ar susidariusi situacija kaip nors gali pakeisti D. Grybauskaitės nuomonę bei ar ją pakeistų teigiama Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos išvada D. Kreivio atžvilgiu.

Ž.Plytniką spaudė socialdemokratų valdybos nario padėjėjas?

Pasakodamas apie „Vilniaus vandenų“ viešuosius pirkimus, ministras savojoje „pažymoje“ pradeda dar nuo tų laikų, kai meru 2007-ųjų balandį išrenkamas „tvarkietis“ Juozas Imbrasas ir imamasi vykdyti konkursą dumblo apdorojimo įrenginių statybai. Konkurse dalyvauja viena įmonė – WTE Wassertechnik GmbH/Cambi AS konsorciumas.

Pasak „pažymos“, tuometinis „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Bronius Miežutavičius Viešųjų pirkimų tarnybos prašė nutraukti konkursą ir pereiti prie neskelbiamų derybų, o Viešųjų pirkimų tarnyba savo ruožtu nurodė esant pažeidimų, bet neskelbiamas derybas pradėti leido.

Aplinkos projektų valdymo agentūra, pasak D. Kreivio, nurodė, jog neskelbiamų derybų būdas pasirinktas blogai, per tą laiką „Vilniaus vandenų“ generaliniu direktoriumi tapo socialdemokratas Darius Norkus.

D. Kreivys sako, kad 2010 m. balandį pas Ūkio ministerijoje Ūkio ir Europos Sąjungos politikos departamente dirbusį Žydrūną Plytniką apsilankė Seimo valdybos nario padėjėjas-sekretorius ir pasiūlė bei siūlė pasiderinti kylančius klausimus dėl „Vilniaus vandenų“. „Pažymoje“ neteigiama, kad asmuo buvo nuo socialdemokratų, tačiau esą Seimo nario padėjėjas sakė, kad socialdemokratai gerus žmones prisimena.

Tuo metu Seimo valdyboje nuo socialdemokratų dirbo tik Česlovas Juršėnas.

Iškart po to „Vilniaus vandenys“ paprašė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) šalto vandens kainą gyventojams padidinti 50 proc., buvo sulaikytas „Vilniaus vandenų“ vadovas D. Norkus, o Ž. Plytniką vėl aplanko to paties Seimo nario padėjėjas.

Liepą Ž. Plytnikas tampa Viešųjų pirkimų tarnybos vadovu, tą patį mėnesį ūkio ministrui D. Kreiviui per Vilniaus miesto tarybos narį buvo perduotas vieno iš socialdemokratų frakcijos nario grasinimas, kad bus nemalonumų dėl „Vilniaus vandenų“. Vilniaus miesto savivaldybės taryboje nuo socialdemokratų dirba Romas Adomavičius, Juras Požela, Vitalija Kliukienė, Audrius Rudys ir Leonas Andrejauskas.

Pasak dokumento, rugsėjo-spalio mėnesiai tuo pačiu klausimu į Ž. Plytniką vėl kreipiasi Seimo nario padėjėjas.

Socdemai spaudė ir dėl IAE?

D. Kreivio dokumente minima, kad socialdemokratai vykdė spaudimą ir dėl Ignalinos atominės elektrinės viešųjų pirkimų. Esą Ž. Plytnikas buvo pakviestas į susitikimą, į kurį atvyko ir vienas iš socialdemokratų Vilniaus tarybos narių.

Šis asmuo, pasak D. Kreivio, pateikė sąrašą perkančiųjų organizacijų ir vykdomų pirkimų, kurių nereikėtų tikrinti. Mainais į „bendradarbiavimą“ jis neva siūlė išsirinkti bet kokį naują automobilį, bet kuriame salone.

„Fly LAL“ norėjo paramos

Gindamasis ūkio ministras, be kita ko, pasakoja ir apie Gedimino Žiemelio valdytos įmonės „Fly LAL“ paramos prašymą, kurį buvo atsisakyta patenkinti, tad per įmonės kontroliuotą žiniasklaidą, tiksliau „Valstiečių laikraštį“ esą buvo pradėta šmeižto kompanija prieš D. Kreivį.

Su „Fly LAL“ siejama įmonė „FL Technics“ esą per du kartus kreipėsi į Lietuvos verslo paramos agentūrą prašydama suteikti 5,8 mln. Lt paramą per specialią programą. Ūkio ministerijai per suinteresuotą asmenį esą buvo perduota, kad prašymą reikia patenkinti.

Tačiau įvertinus prašymus neva paaiškėjo, jog paraiška atitinka kriterijus tik už 63 tūkst. Lt, tad į Ūkio ministeriją esą atvyko „Fly LAL“ generalinis direktorius ir aiškiai davė suprasti, kad jo apsilankymas yra suderintas su vienu iš „Fly LAL“ savininkų. Teigiama, kad kartu atvyko vienas iš Žemės ūkio ministerijos pareigūnų.

„Pažymoje“ teigiama, kad 2010 m. viduryje „Fly LAL“ savininkai prarado viltį gauti pinigus pagal paraišką ir iškart po to „Valstiečių laikraštis“, tuomet priklausęs „FlyLAL“ savininkams, „pradėjo „kompromato“ rinkimą apie D. Kreivį“. Dokumente taip pat rašoma, jog vienas iš „Fly LAL“ savininkų per tarpininką atsiuntė ūkio ministrui elektroninio pašto žinutę: „Smarkiai pulsi – susikulsi“.

V.Romanovas siekė pinigų Sporto rūmų rekonstrukcijai

Ūkio ministras nutarė aprašyti ir istoriją su Vilniaus koncertų ir sporto rūmais, kurie yra įtraukti į saugomų kultūros vertybių sąrašą. D. Kreivio pasakojimu, verslininkas V. Romanovas įkūrė viešąją įstaigą „Nacionalinis mokslo ir kongresų centras“, kurios dalininkais vėliau tampa Vilniaus savivaldybė bei Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU).

Socialdemokrato Gedimino Kirkilo Vyriausybė rūmų pritaikymą kongresų centrui pripažino valstybei svarbiu projektu, o šiam projektui iš V. Romano verslo grupės pusės esą vadovauja buvęs socialdemokratų Vilniaus meras, tikriausiai Gediminas Paviržis, nors jo pavardė neįvardinta.

Viešoji įstaigą pateikė prašymą gauti 10 mln. L paramą, tačiau Ūkio ministerija, anot D. Kreivio pažymos, pasakė, kad parama bus skirta, jeigu įstaiga gebės užsitikrinti visą 70 mln. Lt reikiamą sumą, tačiau esą tokios garantijos dėl visos sumos užsitikrinimo duotos nebuvo.

Pasakojama, kad beveik tuo pačiu metu opozicija pradėjo kalbėti apie interpeliaciją ūkio ministrui, o verslininkai neva prabilo kontroliuoją „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją Seime – ši frakcija esą galėtų sužlugdyti interpeliaciją ministrui. Tuo pat metu neva prasidėjo šmeižto kampanija prieš ministrą „Diena Media News“ (rašoma „Diena Media group“, bet tokios įmonės nėra) kontroliuojamoje žiniasklaidoje.

Žadėjo 200 tūkst. Lt ir namą

Apie spaudimą kalbama ir kitoje istorijoje, susijusioje su statybų įmone „Panevėžio statybos trestas“, Vilniaus pedagoginio universiteto rekonstrukcija bei Valdovų rūmų statybomis. Pasak D. Kreivio, Viešųjų pirkimų tarnyba stabdė penktą iš eilės konkursą, kurį laimėjo „Panevėžio statybos trestas“, o Ž. Plytniką aplankė asmuo nuo universiteto ir įmonės bei prašė leisti tęsti sutartį.

Viešųjų pirkimų tarnyba esą rengėsi kreiptis į teismą, kai Ž. Plytniką aplankęs minėtasis tarpininkas esą pasiūlė jam 100 tūkst. Lt kyšį. Kiek vėliau į Ž. Plytniką kreipėsi kitas asmuo nuo „Panevėžio statybos tresto“, tik jau dėl Valdovų rūmų statybų. Siūloma suma už reikiamus sprendimus taip pat siekė 100 tūkst. Lt, vėliau suma neva padidėjo iki 200 tūkst. Lt, buvo siūloma pasirinkti namą.

Spaudimą patyrė iš koalicijos partnerių

Įdomiausia, kad ūkio ministras D. Kreivys spaudimą, jo teigimu, patyrė ne tik iš opozicijos atstovų, bet ir iš koalicijos partnerių „prisikėlėlių“, kontroliuojančių Aplinkos ministeriją. Šiai ministerijai pavaldi Būsto ir urbanistinės plėtros agentūra paskelbė daugiabučių namų atnaujinimo programos viešinimo konkursą, o įvairios įmonės ėmė kreiptis į teismus ir kitas teisėsaugos prašydamos panaikinti kai kurias konkurso nuostatas arba ginčydamos sprendimus.

Vilniaus apygardos teismas nutarė pritaikyti laikinąsias apaugos priemones, o Viešųjų pirkimų tarnyba konkurse įžvelgė daug pažeidimų. Iškart po to Ž. Plytnikas buvo iškviestas į Aplinkos ministeriją, vėliau šios ministerijos atstovai atvyko pas Ž. Plytniką. Jam dėl to paties skambino ir aplinkos ministro G. Kazlausko patarėjas.

Galiausiai, Vilniaus apygardos teismas pripažino, kad konkurse dalyvavusios bendrovės iš konkurso buvo pašalintos neteisėtai, konkurso procedūros gali būti toliau tęsiamos nuo vertinimo stadijos, tačiau jų nereikia pradėti iš naujo.

Įsitraukė ir „Icor“, arba buvusi „Rubicon group“

Visoje ministro ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo spaudimo istorijoje, neapseita ir be įmonių grupės „Icor“, arba buvusios „Rubicon group“. „Pažymoje“ sakoma, jog „Icor“ pretendavo į daugybę finansinių paramos priemonių, o D. Kreiviui pažadėjo, kad už tai jį rems visos su žiniasklaidos grupe „Balsas“ susijusios masinės informacijos priemonės.

Įmonė pateikė 39 paraiškas, finansavimas skirtas 26 projektams. Vilniaus savivaldybei panašiu metu pasiūlyta pratęsti Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutartį su prancūzų bendrove „Dalkia“, tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba sutartį įvertino blogai. Teigiama, kad „Icor“ atstovai su Ž. Plytniku dėl to susitiko kokius tris kartus.

Taip pat rašoma, jog dėl rezervinio paraiškų sąrašo paramai gauti sudarymo atsinaujinančių kuro šaltinių katilinėms pas ūkio ministrą buvo atėjęs „Icor“ valdybos narys ir vienas iš 4 akcininkų, kuris D. Kreivį spaudė pakeltu tonu.

„Icor“ ketvirtadienį išplatintame komentare skelbia, kad bendrovės atstovai nėra bendravę su ministru D. Kreiviu.

„ICOR“ atstovai nei tiesiogiai, nei per tarpininkus jokiais klausimais niekada nėra bendravę su gerb. ministru Kreiviu. „Vilniaus energijos“ atstovai vos ministrui padėjus eiti pareigas, jo paties iniciatyva kartą yra susitikę aptarti vienos Vilniaus bažnyčios aprūpinimo šiluma klausimų“, – teigia „Icor“ Komunikacijos departamento direktorius Nerijus Mikalajūnas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (49)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Viktorija Rimaitė | D+

Kokia yra tikroji Vladimiro Iljičiaus biografija? Jo idėjos kėlė siaubą, o kilmę liudijusius dokumentus teko įslaptinti (32)

Kaip vienam žmogui pavyko išjudinti galingą Rusijos imperiją ir padėti pamatą Šaltojo karo...

Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (1)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

Tėvo eksperimentas išugdyti vaikus genijais pasiteisino: visos trys dukterys tapo vienomis protingiausių moterų pasaulyje (19)

Jų tėvas kažkada išsikėlė sau tikslą išugdyti savo vaikus genijais. Tokio pobūdžio svajonės...

Pirmieji atlaisvinimai prekybininkų bėdų neišsprendė: dalis jau pasitraukė, dalis dar svarsto (58)

Prieš daugiau nei savaitę leidus veiklą atnaujinti mažoms, iki 300 kv. m., ir turinčioms atskirą...

Vitalija Guobė | D+

Apie (ne)lygybę lovoje: kodėl vyrui paprašius prostatos masažo žmona bėga iš lovos?

Sakau tuojau pat: vyrai ir moterys yra lygūs prieš įstatymą ir ypač vyrams būtina išmokti...

Tepkite nors ir brangiausią kremą – nepadės: Vokietijoje dirbanti gydytoja atsakė, kur slypi odos problemos (14)

Net ir brangiausi kremai kartais nepadeda tinkamai pasirūpinti savo oda, nes tai, kas yra jūsų...

Fantastiškas Micičius padarė viską, kad su trenksmu nutrauktų „Fenerbahče“ pergalių seriją Vitorijoje – „planinė“ baskų pergalė (1)

Eurolygos savaitės rungtynėmis paskelbtame Stambulo derbyje susigrūmė dvi šiuo metu bene...

Psichologė Giedrė su vyru išvyko į Ispaniją ir svetimoj šaly įkūrė verslą: kol kas tai tik labai daug kainuojantis hobis (7)

Prieš ketverius metus psichologė Giedrė Gutautė-Klimienė kartu su vyru Nerijumi ir vaikais...