aA
Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad per visus trejus kadencijos metus vienas didžiausių jos rūpesčių buvo teisėsaugos institucijų veiklos skaidrinimas. Pasak šalies vadovės, ji dėjo pastangas, kad būtų vykdoma teisėjų rotacija, per trejus metus teisėjo mantijos neteko 12 teisėjų, 4 teisėjų atžvilgiu pradėti ikiteisminiai tyrimai, o teisėsaugos institucijos pirmą kartą išdrįso paliesti aukštus valdančiosios partijos politikus.
D.Grybauskaitė sukritikavo VMI, politikus kaltina teisėsaugos institucijų politizavimu
Dalia Grybauskaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Apie savo atliktus darbus D. Grybauskaitė kalbėjo trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje.

„Turbūt jau pastebėjote, kad teisėsaugos institucijos išdrįso pirmą kartą paliesti aukštus politikos atstovus netgi iš pozicijos, valdančiosios daugumos. To niekada nebuvo anksčiau“, - metinėje spaudos konferencijoje sakė D. Grybauskaitė.

Konkretaus asmens, kurį teisėsaugos institucijos išdrįso paliesti, prezidentė neminėjo, tačiau ne itin seniai generalinis prokuroras Darius Valys prašė Seimo panaikinti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovo, Seimo nario Vito Matuzo teisinę neliečiamybę. Parlamentas šį prašymą patenkino.

V. Matuzas įtariamas sukčiavimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir dokumentų klastojimu. Šioje byloje įtarimai pateikti daugiau nei dvidešimčiai asmenų, su šia byla siejamas ir laikinas lobisto Andriaus Romanovskio suėmimas.

Kritiškai atsiliepė apie VMI

Kalbėdama apie teisėsaugą, prezidentė negailėjo kritikos Valstybinei mokesčių inspekcijai, kuri „sau leido interpretuoti Vyriausybės nutarimus dėl neteisėto praturtėjimo“.

„Praktiškai išėmė iš patikrinamųjų sąrašo visus politikus tiek savivaldos lygmenyje, tiek Seimo lygmenyje“, - sakė D. Grybauskaitė, pridūrusi, kad įstatymas niekam jokių išimčių nedaro.

„Visi, kur yra tikėtinas arba matomas atviras įtarimas, kad praturtėjimas galėjo įvykti neteisėtai, turi būti preventyviai patikrinti ir tai yra pareiga. Aš tikiuosi, kad VMI girdi, ką aš sakau, ir užsiims tuo klausimu labai rimtai kitais metais“, - pridūrė prezidentė.

Politikai nori politizuoti teisėsaugos institucijas?

D. Grybauskaitės nuomone, jos pastangos nedaryti jokių išimčių kai kuriuos politikus verčia vėl politizuoti teisėsaugos institucijas.

„Pradėti siūlyti įvairūs įstatymai, kad teisėsaugos institucijų vadovai taptų priklausomi nuo vykdomosios valdžios, kam aš nepritariu ir nepritarsiu. Grįžti 10-15 metų atgal, kokia situacija buvo anksčiau, nėra prasmės. Nereikėtų grįžti atgal į istoriją, kuri nebuvo efektyvi, o priklausė tik nuo vykdomosios valdžios galios“, - sakė šalies vadovė.

Primenama, kad konservatorių parlamentaras Vaidotas Bacevičius yra pasiūlęs keisti Seimui atskaitingų institucijų vadovų atleidimo tvarką. Kadangi tokios institucijos privalo Seimui pristatyti metinę savo veiklos ataskaitą, buvo pasiūlyta iškart atleisti vadovus, jei parlamentarai ataskaitų nepatvirtintų. Tuo atveju, jeigu institucijos vadovą skiria prezidentas Seimo pritarimu, atleisti pareigūną būtų siūloma prezidentui.

FNTT istorijoje svarbiausia – kas nutekino informaciją apie „Snorą“

Klausiama kas ir ko, jos nuomone, siekė Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) istorijoje, D. Grybauskaitė atsakė apibendrintai. Jos teigimu, paprastai ministrams ar vykdomajai valdžiai pavaldžių teisėsaugos institucijų vadovų likimai yra blogi dėl to, kad nauji valdantieji siekia „pastatyti“ savus žmones.

„Galiu tik tiek pasakyti, kad visa tokių institucijų istorija, kurios yra prie vykdomosios valdžios, pavaldžios atskirai ministerijai arba atskiram ministrui, dažniausiai baigiasi blogai dėl to, kad atėjusi valdančioji dauguma mėgina pakeisti vadovus, kad jie vykdytų valdančiosios daugumos nurodymus – tikrintų opozicijos finansuotojus ir draugus, o pozicijos įmonių netikrintų. Taigi jos didele dalimi naudojamos kaip valdančiosios daugumos instrumentai“, - sakė D. Grybauskaitė.

Tačiau ji pabrėžė, kad FNTT istorijoje esminis klausimas buvo – kas nutekino informaciją apie planus nacionalizuoti banką „Snoras“.

„Bet čia konkrečiai buvo kalbama apie tai, kas nutekino informaciją apie „Snorą“, o tai kainavo Lietuvai ir kainuos visam biudžetui didelius pinigus. Apie tai buvo kalbama“, - teigė prezidentė.

„Čia visiškai nesvarbu, ką kas tikrino ir kas darė: jeigu yra įtarimai, kad informacija nutekinta, tie žmonės turi būti tikrinami“, - pridūrė D. Grybauskaitė.

Premjero patarėjas: tikrinant neteisėtą praturtėjimą išimčių nedaroma

Premjero patarėjas Mykolas Majauskas teigia, kad VMI, atlikdama tyrimus dėl neteisėto praturtėjimo, nedaro išimčių kokioms nors gyventojų grupėms.

„VMI mus užtikrina, jog braukymų iš tikrintinų valstybės tarnautojų sąrašų nebuvo. Tai buvo ir yra tikslinis būtent valstybės tarnautojų ir pareigūnų sąrašas, kurio atrankos principai buvo sutarti tarpinstitucinės Antikorupcijos grupės posėdyje. Esame informuoti, jog vykdant gyventojų pajamų apmokestinimo kontrolę yra lygiai taip pat nuodugniai tikrinami ir politikai, kurių per metus VMI yra patikrinusi apie šimtą", - pranešime spaudai cituojamas patarėjas.

Taip jis reagavo į prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimą, jog VMI leido sau interpretuoti Vyriausybės nutarimus dėl neteisėto praturtėjimo ir iš tikrinamųjų sąrašo išbraukė politikus.

Vyriausybė teigia, kad Mokesčių inspekcija, įgyvendindama gyventojų pajamų apmokestinimo ir turto įsigijimo šaltinių kontrolę, nedaro išimčių kokioms nors gyventojų grupėms ir tikrinimams. Tikrinami asmenys atrenkami, taikant atrankos kriterijus, pagal kuriuos nustatoma galima mokesčių vengimo ir neteisėto praturtėjimo rizika.

„Atliekamų patikrinimų metu nustačius, kad asmens turtas viršija pajamas, fiksuojami galimo neteisėto praturtėjimo požymiai ir apie visus atvejus be išimties informuojamos ikiteisminio tyrimo institucijos", - rašoma pranešime.

Vyriausybės duomenimis, nuo 2011 metų VMI yra nustačiusi apie 140 galimo neteisėto praturtėjimo atvejų, tarp kurių yra ir rezonansinių bylų dalyvių, nusikalstamų susivienijimų narių, kontrabandininkų, taip pat ir aukštas pareigas užimančių valstybės tarnautojų bei politikų. Atlikti tarnautojų tikrinimo rezultatai atnešė 3,5 mln. litų papildomai į biudžetą mokėtinų mokesčių ir buvo užkirstas kelias legalizuoti apie 60 mln. litų galimai neteisėtų lėšų, paneigus jų kilmės šaltinius.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Visoje Lietuvoje baimę sėjęs 6 žmonių žudikas iš „Čigonų gaujos“ gailisi praeities ir svajoja išvykti į Baltarusiją (30)

Prieš porą dešimtmečių siaubą vienkiemių gyventojams kėlusios vienos žiauriausios šalies...

Aistė Žebrauskienė | D+

Paskaičiavo, kiek jau permokame už būstą: kaistanti NT rinka slenka link pavojingos ribos

Per metus butų kainos Lietuvoje augo dviženkliu tempu ir pasiekė 18 proc. Lietuvos banko (LB)...

Vytenis Miškinis | D+

Po sovietinio kalėjimo klaipėdietis laisvėje nebeprisitaikė: atėmęs dvi gyvybes pats sulaukė negailestingos lemties

„Nuteisti išimtine mirties bausme“, - tokį nuosprendį 1993 metais išgirdo klaipėdietis...

Naujausia prognozė nieko gero nežada: savaitgalis šiluma nedžiugins (1)

Šeštadienio dieną Lietuvos orus lems iš pietryčių artėjantis ciklonas. Orai šalies pietiniuose...

Roma Macijauskaitė | D+

Norvegijoje psichoterapiją studijuojanti Lina – apie garsiuosius vaikų atėmimus: valstybė pralaimėjo ne vieną bylą, bet žmonės bijo iki šiol

Prieš trylika metų sprendimas persikelti gyventi į Norvegijos sostinę Oslą Baltrukonių šeimai...

Netikėtai išaugęs mirčių nuo COVID-19 skaičius medikams užminė mįslę: kai kas gana stipriai „nesueina“ (903)

Lietuvoje šiuo metu fiksuojamas vienas didžiausių mirštančiųjų nuo koronaviruso rodiklis...

Paini 66 m. moters byla: buvo rasta nužudyta intymumo reikalavusiu būdu (39)

1975 metais Kanados Ontarijo provincijos Stratrojaus miestelis, esantis maždaug už 35 km į vakarus...

Kaišiadorių rajonas išties vertas dėmesio, tik ne visi tai žino: pramogų gausa nustebins net didžiausius skeptikus (10)

Važiuojant tarp Vilniaus ir Kauno pravažiuojami Kaišiadorys , bet ar užsukate į šį miestą?...

Jovita atrado nišą, kuri Lietuvoje – dar tuščia: Didžiojoje Britanijoje ši paslauga yra labai populiari (69)

Jovita Mikštė yra profesionali namų organizatorė. Mažai ką sako? Iš tiesų, Lietuvoje ši...

Tyrimas: „Moderna“ vakcina nuo COVID-19 šiek tiek geresnė už „Pfizer“ (95)

Penktadienį JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro ( CDC ) paskelbtame naujame tyrime,...