Kaip ELTĄ informavo šį kreipimąsi inicijavęs Seimo narys socialdemokratas Linas Jonauskas, STT prašoma atlikti Medžioklės įstatymo, kuriuo siekiama įteisinti naktinio matymo taikiklių naudojimą medžioklėje, vertinimą antikorupciniu požiūriu ir nustatyti tokio teisinio reguliavimo trūkumus, galinčius sudaryti prielaidas korupcijai.

Pasak L. Jonausko, STT vertinimas yra teikiamas nuo Aplinkos apsaugos komiteto, kadangi Seimo nariai, palaikantys naktinio matymo taiklių įteisinimą medžioklėje, „Seimo salėje neleido tokio vertinimo inicijuoti“. „Medžioklė su naktinio matymo taikikliais visuomenėje kelia daug diskusijų ir nepasitenkinimo.

Nors įstatymas Seimo posėdžio salėje priėmimo metu buvo atmestas, iniciatoriai jį pateikė iš naujo ir dabar jis vėl Seime yra svarstomas. Medžioklės įstatymo pataisomis Seimo narių grupė siekia įteisinti naktinio matymo taikiklių naudojimą medžioklėje, neatsižvelgdama į Aplinkos ministerijos bei Krašto apsaugos ministerijos argumentus, kad naktinio matymo taikiklių medžioklėje įteisinimas yra nepagrįstas ir neprisidės nei prie kiaulių maro valdymo, nei krašto gynybos.

Seimo narių grupė, siekianti įteisinti naktinio matymo taikiklius medžioklėje, Seimo posėdžio metu nepritarė Vyriausybės išvados ir antikorupcinio vertinimo parengimui, taip gindama savo, o ne visuomenės interesus. Kažkas visuomenės interesą turi ginti, todėl antikorupcinį vertinimą šiam įstatymui inicijavau Aplinkos apsaugos komitete“, – sako L. Jonauskas.

Jo nuomone, įstatymo projektas yra naudingas tik tam tikroms interesų grupėms ir prasilenkia su visuomenės interesais.

„Aplinkos ministerija, taip pat daugybė aplinkosaugininkų teigia, kad įteisinus naktinio matymo taikiklių naudojimą medžioklėje invazinėms gyvūnų rūšims bei šernų marui reguliuoti, bus neįmanoma sukontroliuoti, kurie gyvūnai yra sumedžioti naudojant šiuos prietaisus, o kurie – ne.

Šiuo metu aplinkosaugoje stinga aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnų, todėl gali išaugti brakonieriavimo atvejų, kuriems užkardyti nėra pakankamas kiekis žmogiškųjų resursų. Įstatymo projektas yra galimai naudingas tik tam tikroms interesų grupėms ir prasilenkia su visuomenės interesais, todėl būtina jį įvertinti antikorupciniu požiūriu“, – teigia L. Jonauskas.

Kaip ELTA jau skelbė, lapkričio 9 d. Seimas po pateikimo pritarė Medžioklės įstatymo pataisoms, siūlančioms įteisinti naktinių taikiklių naudojimą medžioklėje. Už šias pataisas balsavo 62 Seimo nariai, 37 pasisakė prieš ir 3 susilaikė. Planuojama, kad po svarstymo komitetuose į parlamento salę jos grįš gruodžio 5 d.

Įstatymo iniciatoriai siūlo įteisinti naktinio matymo naudoti medžioklėje, tačiau aiškiai reglamentuoti ir riboti jų naudojimą.

Projekte numatoma, kad naudoti naktinius taikiklius būtų galima medžiojant šernus, lapes, mangutus, paprastuosius meškėnus, kanadines audines, nutrijas ir ondatras.

Taip pat siūloma papildyti draudžiamų medžioklėje naudoti įrankių bei priemonių sąrašą lankais bei kitais templiniais ginklais ir kovinių bei agresyvių veislių šunimis.

Naujas įstatymo pataisas parengę Seimo nariai sako, kad diskusijos dėl leistinų medžioklėje naudoti įrankių ir priemonių tampa vis labiau politizuotos. Jų nuomone, būtų optimalu, jog dėl medžioklėje leistinų ir draudžiamų naudoti priemonių ir įrankių apsispręstų Seimas. Todėl siūloma šiuo metu Medžioklės taisyklėse aplinkos ministro sprendimu tvirtinamą medžioklėje naudojamų priemonių ir įrankių sąrašą perkelti į Medžioklės įstatymą.