aA
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ketvirtadienį minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, pranešė kviečianti prisijungti prie tarptautinės socialinės kampanijos „16 dienų prieš smurtą prieš moteris ir mergaites“.

„Kone kasdien Lietuvoje girdime apie smurto prieš moteris atvejus, deja, vis dar skelbiama ir apie tragiškas istorijas, pasibaigiančias mirtimi. Pernai buvo per 58 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje ir absoliuti dauguma nukentėjusių – moterys“, – pranešime teigė Seimo vadovė.

„O kiek dar nesužinome apie fizinį, psichologinį, seksualinį ir ekonominį smurtą? Privalome užtikrinti, kad toks smurtas būtų atpažįstamas, o aukos nebijotų kalbėti ir nebūtų kaltinamos“, – pridūrė ji.

Anot parlamento pirmininkės, Stambulo konvencijos ratifikavimas rodytų, kad Lietuva tapo brandžia valstybe.

„Sąmoningos visuomenės bruožas yra pagarba žmogaus orumui ir ji neatsiejama nuo lyčių lygybės. Moterų teisės yra vienas iš svarbiausių mano politikos prioritetų. Padėti kurti saugius namus, galimybes rūpintis karjera ir savirealizaciją derinti su vaikų auginimu. Todėl ir Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos, ir kovos su juo ratifikavimą matau kaip siekį pripažinti, kad tapome brandžia valstybe“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

30-oji tarptautinė socialinė kampanija „16 dienų prieš smurtą prieš moteris ir mergaites“ baigsis gruodžio 10-ąją, kai minima Tarptautinė žmogaus teisių diena.

V. Čmilytė-Nielsen anksčiau rudenį yra sakiusi, kad Stambulo konvencijos ratifikavimas turėtų būti svarstomi tik, kai Seimo salėje bus pakankamai ją remiančių balsų.

Seimui ratifikuoti Stambulo konvenciją yra pateikusi buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, tačiau procesas įstrigo politikams nesutariant dėl kai kurių dokumento nuostatų.

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) ketvirtadienį kviečia organizacijas nušviesti savo pastatus oranžine spalva, o gyventojus rengtis oranžinės spalvos drabužiais ir taip išreikšti nepakantumą smurtui prieš moteris.

„Smurtas prieš moteris ir mergaites yra viena sistemingiausių ir labiausiai pasaulyje paplitusių žmogaus teisių pažeidimų. Smurtas prieš moteris – efektyvus būdas jas kontroliuoti, neleidžiant visaverčiai dalyvauti visuomenės gyvenime, siekti savo tikslų, išreikšti nuomonės“, – sako Moterų informacijos centro programų vadovė Rugilė Butkevičiūtė.

Jos teigimu, tiksliai suskaičiuoti, kiek moterų patiria smurtą artimoje aplinkoje neįmanoma, pasaulyje šis rodiklis siekia apie 25–30 procentų.

Moterų informacijos centro užsakymu atliktos visuomenės nuomonės tyrimų duomenimis, per 23 proc. Lietuvos moterų nurodė patyrusios smurtą.

Policijos departamento duomenimis, pernai šalyje sulaukta daugiau kaip 58 tūkst. pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje, o dauguma nukentėjusiųjų – moterys.

Pasaulio banko duomenimis, smurtas prieš 15–44 metų moteris sukelia daugiau mirčių ir sunkesnę negalią nei vėžys, eismo nelaimės, maliarija ir karas kartu sudėjus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
2.0769

Top naujienos

Analitikas apie staigų Rusijos ir Baltarusijos sprendimą: Lukašenka žaidžia su ugnimi (318)

Tvyrant įtampai tarp Rusijos ir Vakarų, Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pranešė...

Visą gyvenimą kitų žmonių gyvybes gelbėjęs greitosios vairuotojas medikų pagalbos taip ir nesulaukė (12)

Visą gyvenimą greitosios pagalbos vairuotoju dirbęs pasvalietis nesulaukė tinkamos pagalbos ten,...

Užkalnis valgo Vilniuje: koks prizas už antrą vietą nuo galo? (1)

Yra toks anekdotas. Mokytoja sako mokiniui: „Lukai, tu toks nevykėlis, kad jeigu būtų nevykėlių...

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: Lietuvos padėtis šiuo metu yra tragiška (224)

Šiemet minime 50-ies metų sukaktį nuo pirmojo Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos numerio...

Į Egiptą su šeima išsikraustęs ir verslą ten kuriantis lietuvis: reikia ne skųstis, o imti ir daryti (10)

Kilus idėjai, svarbiausia per daug neanalizuoti ir negalvoti, kas bus, kitaip galima save sustabdyti...

Filme „Atostogos“ Jude Law dukterį vaidinusią, jau mama tapusią aktorę siutina, kai ją pavadina miela

Praėjo daugiau nei 15 metų nuo tada, kai Miffy Englefield vaidino mažą mergaitę kalėdiniame...

Ekonomistai įspėja, kas dar paskatins infliaciją: gali tekti mokėti daugiau beveik už viską (11)

Jūrų transporto tarifai, kaip prognozuojama, išliks aukšti ir 2022 metais, o tai reiškia, kad...

Rusijos atlikėjai Koroliova ir Šaripovas įtraukti į nepageidaujamų asmenų sąrašą (32)

Dėl savo koncertų okupuotame Kryme dar du Rusijos atlikėjai įtraukti į Lietuvoje nepageidaujamų...

Iš ginekologo būdama devyniolikmetė Kristina grįžo su ašaromis: po 12 metų prireikė rimtų pokyčių (9)

19 metų Kristina prieš egzaminus nuvyko į ginekologo konsultaciją. Tuo metu gydytojas nusprendė...