aA
Istorikas Alfredas Bumblauskas pažėrė kritikos istorijos mokytojams ir šio dalyko ugdymo programų sudarytojams. Anot jo, priėjome kažkokį akligatvį, kai svarbios tampa tik datos, vaikus tiesiog varančios į neviltį.
Alfredo Bumblausko ir Mangirdo Bumblausko knygos „Lietuvos istorija. Paaugusių žmonių knyga“ pristatymas
Alfredo Bumblausko ir Mangirdo Bumblausko knygos „Lietuvos istorija. Paaugusių žmonių knyga“ pristatymas
© DELFI / Karolina Pansevič

Apie tai jis kalbėjo antradienio vakarą Valdovų rūmuose, kur kartu su sūnumi Mangirdu pristatė knygą „Lietuvos istorija. Paaugusių žmonių knyga. 1 dalis“.

Leidinyje aprašomi pagrindiniai Lietuvos istorijos epizodai nuo seniausių laikų iki XVIII a. pabaigos. „Baltų lankų“ leidėjas dr. Saulius Žukas prasitarė, kad aptariama knyga pasirodyti turėjo dar prieš trejus metus. Ji buvo ruošta kaip vadovėlis, tačiau tapo istorijos pasakojimu vaiko akimis.

Kritikavo istorijos mokymą

„Kai klausdavau auditorijose mokinių, ne vienas kartojo, kad jiems nuo istorijos – bloga. Priėjome iki kažkokio akligatvio, vaikai nemato prasmės šiais „Google“ laikais zūbrinti datas, o mokytojai nebežino, ko klausti “, – pastebėjo A. Bumblauskas.

Anot jo, bėda, kad istorijos mokytojai neretai tik ir klausia „Kada“, tačiau mažai interpretuoja, tad vaikų tai tiesiog „nebeveža“.

„Mano pagrindinis tikslas – kaip padaryti, kad istorija būtų su minimaliai mažai datų. Mes esame toks lašas visatos istorijoje, kad tie orientyrai – datos, pasidaro juokingos, kai bandome tuo vieni kitus kankinti. Laiko pojūtis, aišku, reikalingas, bet didžiosios epochos paprastai yra žinomos ir nereikia tikslių datų“, – pastebėjimais dalijosi jis.

Pasak A. Bumblausko, yra trys dideli pasauliai – iki civilizacijos (priešistorė), senoji ir viduramžių istorija ir modernioji istorija. Jei vaikas tiek žino, tikino istorikas, jau kaip ir užtenka.

Įžvelgė ir kitą bėdą

Pranešėjo teigimu, reikalavimas mokytis datas be aiškesnio suvokimo – ne vienintelė mūsų problema.

„Mūsų istoriografija, manau, turi dvi kompleksines ydas. Pirma, egzistuoja žinojimo kultas. Kadangi istorija nori kuo labiau panašėti į mokslą grynąją prasme, gerbiama, kai atneši naują žinojimą. Pavyzdžiui, ši mano knyga būtų niekinė mokslo požiūriu. Antra, apaugome baisiais stereotipais. Kai tik reikia pajudėti į šoną, visi įsivaizduoja, kad yra tam tikras istorijos matymo standartas, tačiau negali taip pat vertinti tas, kuris kankino, ir tas, kurį kankino“, – aiškino istorikas.

A. Bumblauskas tikino, kad dėl to turime ir, tarkime, vyrų ir moterų istoriją, kitaip, turime suprasti, istoriją mato ir vaikai.

Nesupranta, kaip dirba mokytojai

Istorikas pripažino bandęs gilintis į edukologiją, bet pasigedęs šaltinių, kurie aiškiai apibrėžtų, kaip bendrauti su penktoku, o kaip – su septintoku. Be to, pritrūko jam ir informacijos, kokias knygas skaito vaikai.

„Kartais galvoju, kaip dirba mūsų pedagogai, kas yra už tos mūsų programos ribų, ką jie veikia?“, – klausė A. Bumblauskas.

Vis dėlto jis pataria su vaikais bendrauti kaip Antoine de Saint-Exupery ar Terry Deary.

„Mokytojas klausia: „Kuriais metais Kolumbas perplaukė Atlantą?“. Mokinukė atsako: „Jis perplaukė ne „kuriais metais“, o laivu“, – T. Deary citavo A. Bumblauskas, aiškindamas, kad turime iš to pasimokyti vaikų mąstymo principų.

Svarbiausia, istoriniu požiūriu, akcentavo jis, kas iš to, kad Kristupas Kolumbas perplaukė Atlanto vandenyną, o ne kada tai įvyko.

Papasakojo, kas nustebino

M. Bumblausko teigimu, rengiant knygą jie aptiko ir labai įdomių iliustracijų – vaikai atkartodavo tai, ką daro suaugusieji, tarkime, grumdavosi ant avinų ir su šiaudiniais šalmais.

„Vaikas turi suptis ant medinio arklio, laikyti ginklą ir dar taikytis“, – apie medinių arkliukų svarbą besiruošiant tapti raiteliais, kalbėjo A. Bumblauskas.

Bene pirmą kartą dėmesys knygoje „Lietuvos istorija. Paaugusių žmonių knyga. 1 dalis“ sutelkiamas į vaikus istorijoje: kokie senovėje buvo jų žaidimai, auklėjimo sistema, mokyklos ir elementoriai, kaip gyveno ir valdė mažamečiai kunigaikščiai ir karaliai.

„Kokia knyga vaikams be vaikystės pristatymo, žaidimų, žaislų. Žaidimų temą berniukams pristatėme kaip riterių, o mergaitėms – kaip damų mokyklas, iliustravome, kaip po žaidimų su mediniais arkliukais vaikai pamažu virsta pažais ir ginklanešiais“, – sakė M. Bumblauskas.

Stebėdamasis, kad istorija mokyklose nėra priartinama prie vaikų, A. Bumblauskas priminė, kad ir Jadvygai buvo 12 metų, kai tekėjo už Jogailos.

„Pilna Italija 12-mečių mergaičių šventųjų, su visais titulais“, – stebino jis.

Istoriją stengėsi pateikti netradiciškai

A. Bumblausko teigimu, suaugęs žmogus gal jau yra pagalvojęs ir apie tai, kas jį supa – kaip ir kodėl atsirado lova ar išvietė, nuo kada aplink mus vaikšto katinai, o štai vaikams tai – dar nauja ir įdomu.

„Esame pateikę ir salietros gamybos receptą. Tai buvo 14 a. pabaigos revoliucija – kai atrastas gamybos būdas iš mėšlo ir išmato“, – kalbėjo M. Bumblauskas.

A. Bumblauskas tikino, kad, vadovaujantis receptu, tam reikėdavo ir vienuolių šlapimo – neva jie geria alkoholį, tad ir jų šlapimas yra išskirtinis.

Kalbėti, aiškino jis, galima ir apie tualetus, kurie – tikras elito išradimas. Valstiečius, sakė A. Bumblauskas, į būdeles reikėdavo varyti kone ginklu, o, kai „išėjo“ vokiečiai, jos buvo tiesiog sukūrentos.

„Tai irgi yra mūsų istorija“, – užtikrino jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Autobuso kameros įamžino bjaurų išpuolį: vairuotojui paprašius parodyti bilietus – neadekvati reakcija (33)

Klaipėdos policijai tenka narplioti išpuolį miesto maršrutiniame autobuse, per kurį nukentėjo...

Draugai Tauragėje įkūrė vandenlenčių parką: planuoja didelę plėtrą (13)

„Liberty beach“ vandenlenčių parko įkūrėjai Donatas Dirginčius ir Vytautas Remeikis sako...

Aiškėjant, kaip mokyklos dirbs rudenį – griežtas vertinimas: bus blogai (89)

Nuo rudens visi moksleiviai turėtų grįžti į mokyklas, tačiau išgirdę, kad ir rudenį galbūt...

Prieš kameras tardytas ukrainietis apie Pratasevičių: tarsi į veidrodį žiūrėčiau (234)

2019 metais Stanislavas Asejevas – žurnalistas, rašytojas ir Ukrainos ateities instituto...

Lukašenka čia nėra pagrindinis strategas: ragina ruoštis tolesnėms provokacijoms (628)

Prievartinis „Ryainair“ lėktuvo nutupdymas Minske, pabėgėlių krizės kurstymas –...

Įtampa dėl kaimyno psichologinio smurto privertė išsikelti ir Viktorijos Jakučinskaitės šeimą: tokie žmonės gali privesti prie paranojos (14)

Penktadienį paviešinus filmuotą medžiagą, kurioje įamžintas stilistės ir žurnalo redaktorės...

10 geriausių vietų Lietuvoje, kur galima miegoti palapinėje gamtos apsupty: susivilios net didžiausi skeptikai + daiktų sąrašas, ką pasiimti

Norint išvengti būrio žmonių, žygis į mišką su palapine – idealiausias poilsio...

Užkalnis apie blogiausius kvepalus: „geriau uostyti klijus“ (69)

Prieš pradėdamas rašyti apie kvapą, pasakysiu, kad šiandien džiugi diena. Lygiai prieš dešimt...

Išbandę šį Buteikos kvėpavimo metodą žmonės stebina net gydytojus: sveikata smarkiai pagerėja ir be vaistų (37)

Žmogus per parą įkvepia ir iškvepia maždaug 25 000 kartų – dažniausiai nė akimirkai...

Kretingoje šalia Lurdo grotos esančiame tvenkinyje nuskendo „Mercedes“ (7)

Kretingos ugniagesiai šeštadienį sulaukė pranešimo, kad šalia Lurdo grotos į tvenkinį...