Mitingą dėl NT mokesčių inicijavo Raimondas Šimaitis, su Vilniaus miesto savivaldybe jis buvo suderintas. Planuota, kad mitinge dalyvaus iki 1 tūkst. žmonių, gyventojams iš įvairių Lietuvos miestų buvo organizuotas pavėžėjimas.

R. Šimaitis „Facebook“ paskyroje prisistato kaip „ne politikas“, prie mitinguotuojų atvežimo į Vilnių iš kitų Lietuvos miestų ir regionų prisidėjo Šeimų sąjūdžio aktyvistas, politikas Artūras Orlauskas.

11 valandą prie Seimo susirinko keli šimtai žmonių su vėliavomis ir plakatais, vėliau žmonių skaičius išaugo. Policijos atstovė Delfi informavo, jog jų buvo apie 2,5 tūkst.

„Grįžta reketas NT mokesčių pavidalu“, „Ateityje NT mokestis = benamis žmogus“, „Pareigūne apgink Lietuvos ateitį, o ne šaikos savivalę!“, „Ši Vyriausybė tautos pamotė“, „Prezidente, kur tu? Gal pasukai ne tuo keliu!“– tokius ir panašius plakatus rodė mitinguojantys asmenys.

Renginio metu plazdėjo Lietuvos vėliavos, vėliavos su Vyčiu, Gediminaičių stulpais, Žemaitijos ir Biržų regiono simboliais, „antrosios Lietuvos“ simbolika.

Pas mitinguotojus prie Seimo atėjo parlamentarai Petras Gražulis, Mindaugas Puidokas, Beata Petkevič, Dainius Kepenis, Lukas Savickas, Kęstutis Mažeika, Algirdas Stončaitis, buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus, dalyvių gretose taip pat pasirodė Antanas Kandrotas-Celofanas, Laurynas Ragelskis, Andrius Lobovas, Erika Švenčionienė.

„Vienintelis dalykas – šitas Seimas turi eiti lauk!“ – tokiu šūkiu nuo scenos prasidėjo mitingas.

Į sceną užlipęs mitingo organizatorius R. Šimaitis kalbėjo, kad dabar ne valdžia tarnauja žmonėms, o žmonės tarnauja valdžiai.

„Ko mes čia susirinkom? Susirinkom to, kad Seimas nusprendė apmokestini mūsų namus. Namus, kuriuos mes įsigijome gaudami atlyginimą, už jį susimokėję mokesčius. Namus, kuriuos pasistatėme pirkdami statybines ir susimokėję mokesčius. Už tai, kad mes turime, kur gyventi, kad mes nesame asocialūs, už tai mus nubaudė – ruošiasi nubausti“, – dėstė jis.

R. Šimaitis aiškino, kad dirbantieji sugebės susimokėti naujus NT mokesčius, bet mažiau pajamų turintiems bus sunku.

„Kur jiems reikės dingti? Kur reikės dingti pensininkams, žmonėms su negalia, kurie neuždirba pakankamai daug pajamų? Juos išvarys į gatvę, ar perims jų turtus, kaip tai numatyta įstatyme, kad pensininkas galės atsidėti mokestį iki tol, kol jis pasieks kažkokią ribą ir mokestį sumokės jo turto paveldėtojai. Bus modelis kaip Danijoje: niekas nepaveldės namų, o turės išsipirkti“, – kalbėjo organizatorius.

Jis aiškino, kad regionų, pavyzdžiui, Zarasų, Kėdainių gyventojai turės mokėti didesnius mokesčius, nei Vilniaus gyventojai.

„Užteks vieno kreipimosi į Konstitucinį Teismą ir šita diskriminacija su medianomis bus panaikinta“, – tikino R. Šimaitis.

Pasak jo, sakantieji, kad NT mokesčiai gyvenamajam būstui bus maži, meluoja:

„Palaukite, jau yra NT mokestis, kurį daug kas moka, aš irgi moku. Ir tas NT vadinamas prabangos mokesčiu, [mokamas] nuo 150 tūkst. eurų. Šiai dienai Vilniuje – sunku rasti butą, kuris kainuoja mažiau. Tai ką tai reiškia, tai reiškia, kad infliacijai kylant, mokesčių kartelė nekyla, ji lieka toje pačioje vietoje. Ir jeigu šiandien sumokėsite, tarkime, 0,5 proc., mokesčių administratoriai susirinkę pažiūrės, kad jie nieko nesurenka ir bus nuspręsta kelti mokesčius. Taip visur yra, taip buvo, taip bus. Nepasiduokit toms pasakoms, kad jie žada, jog nieko nebus.“

Minia audringai reagavo į R. Šimaičio žodžius: plojo, šaukė, buvo skanduojančiųjų „vagys“.

Į sceną lipusi mitinguotoja tvirtino, jog planuojamas apmokestinimas daugeliui bus nepakeliama našta.

„Susirinkote čia ginti savo nuosavų namų, tiesiogine šio žodžio prasme. Nes planuojamas NT apmokestinimas daugeliui taps nepakeliama našta. Ir viskas dėl jūsų gerovės. Ar tikrai? Ar dar yra Lietuvoje žmonių, kurie tiki visu šituo marazmu?“ – klausė ji ir vertino, jog dabartiniai valdantieji yra cinikai, norėdami įvesti mokesčius pensininkams.

Mitingo metu Seimo kanceliarija pranešė laikinai uždaranti vieną įėjimą į parlamento rūmus.

„Informuojame, kad vienas įėjimas į II Seimo rūmus laikinai uždaromas prevenciškai užtikrinant Seimo rūmų saugumą. Tai padaryta Vadovybės apsaugos tarnybos siūlymu“, – rašoma Seimo kanceliarijos komentare Delfi.

Po oficialios mitingo dalies – agitacija už Vėgelę, Palestinos palaikymo šūkiai

Apie 12 val. R. Šimaitis pranešė, kad oficiali mitingo dalis baigėsi. Į sceną pakviesti visi norintieji pasisakyti, bet R. Šimaitis pabrėžė, kad už jų žodžius neatsako.

„Laisvę Palestinai!“ – užlipęs ant scenos po oficialios mitingo dalies šaukė vienas mitingo dalyvis.

Po to scenoje kalbėjęs Seimo narys P. Gražulis susirinkusiuosius ragino prezidento rinkimuose palaikyti advokatą Igną Vėgelę.

Kai kurie mitingo dalyviai po oficialiosios dalies ėmė skirstytis.

Policijos atstovė Delfi informavo, jog mitinge incidentų nefiksuota.

„Jokių teisės pažeidimų šiai minutei, ar pradėtos administracinės teisenos, nėra“, – sakė ji.

Maždaug 13 val. renginio dalyviai ėmė skirstytis.

Policija pasiruošė reaguoti


Anksčiau renginio organizatoriai tikino, jog mitingas bus taikus. Policijos pareigūnai taip pat teigė kol kas nematantys jokių indikacijų, jog būtų planuojami kokie nors išpuoliai, riaušės, nurodė, jog jokių judėjimo ribojimų mitinge nebus.

Jeigu neramumai prasidėtų, pareigūnai žadėjo reaguoti itin greitai ir viską užtverti.

Trečiadienį „LNK Žinių“ kalbintas Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Renaldas Žekonis sakė, jog kol kas negali pasakyti, ar į mitingą susirinks tiek žmonių, kiek yra išduotas leidimas.

„Mes kiekvieną dieną bendraujame su organizatoriais ir tą skaičių tiksliname, koks faktiškas dalyvių skaičius bus. Tai šiai dienai prognozuoti yra gana sudėtinga.

Kaip pastaruoju metu praktika rodo, tas tikrasis skaičius paaiškėja arba renginio dieną, arba likus mažai laiko iki renginio“, – kalbėjo R. Žekonis.

Jis teigė, jog policijos pajėgos bus pakankamos.

„Įvertinant ir numatomą dalyvių skaičių, rizikas. Prieš kiekvieną renginį atliekame namų darbus ir analizuojame socialinę erdvę, bendraujame su organizatoriais. Pagal tai ir matome pareigūnų poreikį, papildomų jėgų pasitelkimą.

Manau, kad bus tikrai pakankamos pajėgos, kad renginys įvyktų sklandžiai ir saugiai“, – tvirtino Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas.

Visą „LNK Žinių“ pokalbį su R. Žekoniu galite rasti čia:

Liko tik priėmimas, modelis dar gali būti keičiamas


Seime iki naujo NT mokesčio modelio priėmimo liko vienas žingsnis. Parlamentarai dėl priėmimo turėjo balsuoti spalio 26-ąją, tačiau klausimas iš posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas. Tai reiškia, kad balsavimas nusikelia į lapkritį, nebent Seimo valdyba ar seniūnų sueiga klausimą grąžintų į darbotvarkę.

Naujasis NT mokesčio modelis turėtų įsigalioti 2025 metais, dėl to, kokio dydžio NT mokestį taikyti būstui, spręstų savivaldybių tarybos.

Neapmokestinamas būtų tik asmens pagrindinis NT, kurio vertė konkrečioje savivaldybėje būtų ne didesnė nei 1,5 medianos. Visam kitam asmens NT būtų taikomas savivaldybės nustatytas 0,05–4 proc. tarifas nuo visos būsto vertės.

Tiesa, iki priėmimo Seimo nariai dar turi šansą tokį NT mokesčio modelį pakoreguoti.

Trečiadienį Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė pranešė, jog kartu su finansų ministre Gintare Skaiste užregistravo siūlymą NT mokesčio pataisoms: gyvenamajam būstui siūloma nustatyti 0,05–0,5 proc. tarifą, komercinės paskirties NT – 0,5–3 proc. tarifą, o apleistam, neprižiūrimam NT – 0,5–4 proc. tarifą.

„Konkrečius tarifus pagal NT pobūdį iš nurodytų rėžių nustatytų savivaldybių tarybos“, – pažymėjo M. Lingė ir plačiau savo ir finansų ministrės siūlymą pristatė feisbuke.

Savo ruožtu Laisvės partija yra pasiūliusi, kad net ir priėmus naująjį NT mokestį, leidžiantį savivaldybėms nustatyti 0,05–4 proc. mokestinį tarifą, pagrindinis gyvenamasis būstas nebūtų apmokestinamas.

Nausėdos išsakyta sąlyga


Net jei Seimas pataisas priimtų, jas galėtų vetuoti prezidentas.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda, pirmadienį dalyvaudamas TV3 laidoje „Dėmesio centre“, vertino, jog NT mokesčio pataisas reikėtų derinti su socialiniais pasiūlymais, tokiais kaip jo paties siūloma šeimos mokesčio lengvata. Jeigu įstatymai nebus siejami, NT mokesčio pakeitimų, G. Nausėdos nuomone, nereikėtų priimti.

„Manau, kad jeigu mes nepajėgiame šito įstatymo sieti su kitais įstatymais, kurie palengvintų šeimų, socialiai pažeidžiamų žmonių finansinę padėtį, tada geriau jo nepriimti“, – teigė prezidentas.

Jis kritikavo NT mokesčio modelyje numatytus galimus nustatyti tarifus: „Dabar labai sunku paaiškinti žmogui, kodėl jis turi, galbūt, net provincijoje mokėti daugiau, negu mokės žmogus už nekilnojamąjį turtą Vilniuje, nes nustatyti labai platūs apmokestinimo rėžiai ir savivaldybės įgyja teisę nustatyti vienokį ar kitokį mokestį. Reiškiasi tos, kurioms sekasi sunkiau ir norėdamos, galbūt, generuoti daugiau pajamų, dar daugiau ir apmokestins ir, pavyzdžiui, nustatys 4 proc. tarifą.“

Šiuo metu mokestį moka tik tie, kurie turi prabangaus NT. Mokėtojų skaičių norima išplėsti siekiant gauti Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės fondo lėšas.

O ką apie siūlomą mokestį manote jūs? Savo nuomonėmis kviečiame dalintis el. paštu pilieciai@delfi.lt

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (124)