Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas su pastabomis nesutinka. Esą saugomose teritorijose žemės turintys žmonės su šiuo savo turtu beveik nieko negali daryti ir dėl to gyvenimą parke ar draustinyje suvokia ne kaip privilegiją, o kaip nelaimę.
Teisininkai baiminasi kraštovaizdžio sudarkymo
Seimo teisininkai pastebi, kad parlamentui teikiamas įstatymo projektas gerokai skiriasi nuo pirminio A. Salamakino teikto varianto. Dabartiniame dokumente esą gerokai praplečiamas ratas išimčių, leidžiančių valstybiniuose draustiniuose parkuose kaitalioti žemės paskirtį.
„Atkreiptinas dėmesys, kad teikiamu įstatymo projektu siūlomas teisinis reguliavimas iš esmės skiriasi nuo pirminio projekto varianto. Projekto 1 straipsnyje yra žymiai praplečiamas ratas atvejų, kuomet saugomose teritorijose (valstybiniuose draustiniuose ir valstybiniuose parkuose) privačios žemės sklypai galėtų būti dalinami dalimis bei keičiama pagrindinė konservacinė ir miškų ūkio žemės naudojimo paskirtis“, - pabrėžiama Teisės departamento išvadoje.
Be to, Seimo teisininkai baiminasi, kad A. Salamakino siūlymų įteisinimas sudarytų prielaidas kraštovaizdžio sudarkymui.
„Nėra aišku, kiek konkrečiai naujų žemės sklypų po padalinimo atsirastų tokiose saugomose teritorijose bei kokią įtaką tai turėtų jų gamtinės aplinkos išsaugojimui. Atsižvelgus į tai, svarstytina, ar, priėmus įstatymą, valstybiniuose draustiniuose ir valstybiniuose parkuose neatsirastų labai daug žemės sklypų, priklausančių skirtingiems savininkams. Tokiu atveju privažiavimui prie naujų sklypų galimai atsirastų būtinybė nustatyti žemės servitutus ir pan., o tai galimai sudarytų prielaidas pakeisti natūralų kraštovaizdį ar kitaip pažeisti natūralią gamtinę aplinką“, - teigia Teisės departamentas.
A.Salamakinas: siekiame, kad saugomų teritorijų gyventojai nesujaustų jų kaliniais
Teisės departamento pastabos aptartos trečiadienio Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. A. Salamakinas DELFI teigė, jog į dalį pastebėjimų nutarta atsižvelgti, tačiau Seimo teisininkams užkliuvusio siūlymo praplėsti žemės paskirties keitimo galimybes atsisakyta nebus.
„Kai kuriems Teisės departamento siūlymams pritarėme, kai kuriems – ne. Mes manome, kad tas (sklypų – DELFI) atidalijimas nukreiptas į žmogaus laisvę, galimybę nors kažkiek turėti ir saugomose teritorijose: pasistatyti namą, atsidalinti sklypus. Nes iki šiol labai daug nusiskundimų. Kad jeigu žmogus gyvena saugomose teritorijose, jam net kuolo negalima į tvorą įkalti“, - kalbėjo A. Salamakinas.
Pasak jo, siekiama žemę saugomose teritorijose turintiems asmenims suteikti daugiau manevro laisvės – taip jie esą nustos jautęsi parkų ir draustinių kaliniais.
„Koncepcija, sakykime, šios kadencijos: kad žmogus, gyvenantis saugomose teritorijose, jaustųsi turįs privilegiją. O ne kaip nelaimę. Čia tik pirmas žingsnis, bus ir daugiau tokių projektų, kad tie žmonės pajustų, kad jiems pasisekė gyventi saugomoje teritorijoje“, - dėstė A. Salamakinas.
Su teisininkų pastabomis, kad įstatymo pakeitimai gali „pakeisti natūralų kraštovaizdį ar kitaip pažeisti natūralią gamtinę aplinką“, socdemas nesutinka.
„Jokiu būdu ne. Jeigu žmogus atsidalins sklypus, pakeis paskirtį, pasistatys trobelę pagal visus reikalavimus. Nes visi reikalavimai išlieka, kad ten neatsirastų kažkokie mūrai ar kas. Turi viskas išlikti. Ir gamtovaizdis, ir viskas. Bet reikia duoti ir truputį laisvės žmonėms. Jokiu būdu nesužalosime saugomų teritorijų“, - tikino A. Salamakinas.
Pasak jo, komitete įstatymo pataisos gerokai pakoreguotos, užlopytos pirminiame variante buvusios spragos, o pakeitimams pritaria ir uoliausi saugomų teritorijų gynėjai Seime.
Saugomų teritorijų įstatymo pataisos gali būti priimtos jau ketvirtadienio Seimo posėdyje.
Top naujienos
Karybos ekspertas įvardijo netikėtas grėsmes po katastrofos Kachovkoje: potvynis – dar ne blogiausia, kas laukia
Karybos ekspertas Darius Antanaitis antradienį laidoje „Delfi diena“ įvardijo netikėtas...
Sukritikavo siūlymą keisti atostoginių skaičiavimo tvarką: tikslas – atimti paskutinį eurą iš darbuotojo
Vasara dar tik prasidėjo, tačiau jau kalbame apie atostogas, o tiksliau, atostoginius ir Lietuvos...
Šaltiniai: jau aišku, kas bus siūloma į VRK vadoves
Vadovauti Vyriausiajai rinkimų komisijai ( VRK ) bus siūloma šiuo metu VRK Politinių partijų ir...
Kaip artimajam užtikrinti vietą senjorų globos namuose: vieną žingsnį svarbu atlikti senjorui dar gulint slaugos skyriuje
Kai ligoninėje baigiasi slaugai skirtas laikas, senjoras, o dažnu atveju – jo artimieji, kaip...
Vilniečiai ir vėl imasi už galvų: naikinama viena juosta įvažiuojant į ypač judrų žiedą (4)
Pokyčiai sostinės Teodoro Narbuto gatvėje tęsiasi, o vairuotojai ir vėl sunerimę – siaurinamas...
Po atliktos vazektomijos Audrius negali atsidžiaugti miegamojo malonumais: labiau atsipalaidavome, laisviau eksperimentuojame
Apie vazektomiją , kaip sako tokį kontracepcijos būdą pasirinkęs Audrius, nepapasakoja net...
Neįtikėtinos dirbtinio intelekto galimybės ne tik taupo laiką, bet ir pribloškia rezultatais: jau šiandien galite pasijusti ir dizaineriu, ir režisieriumi
Jeigu vis dar galvojate, kad esate nepakeičiami savo darbuose, garsiai to geriau būtų nebesakyti....
Lietuvio kieme – itin skaidrus eko baseinas: gali kiekvienas, bet yra svarbių taisyklių
Kaunietis Ramūnas Rėderis , landšafto inžinierius, specializuojasi įrengdamas vadinamuose...
Po naujausio tyrimo – negailestingas verdiktas: iki dramatiškų pokyčių lūžio taško Žemėje liko 7 metai
Vienišas baltasis lokys, užsiropštęs ant tirpstančio ledo luito jūroje, tapo širdį veriančiu...