„Dar niekada nerengėme metų Tolerancijos Žmogaus iškilmių Kovo 11-osios išvakarėse, – apdovanojimų renginio metu sakė Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ valdybos pirmininkas ir vienas iš steigėjų Ramūnas Garbaravičius. – Trečiaisiais rusijos karo Ukrainoje metais kažkaip sunku džiaugtis kuo nors kitu nei ukrainiečių pergalėmis. Bet ar šios dienos šviesa ir kuklaus mūsų sambūrio idealizmas negali būti regimas it kokia vilties, kad gėris gali nugalėti, žymė?“.

Tradiciškai 2023 m. Tolerancijos žmogus – Janina Bucevičė – apdovanota skulptoriaus Edmundo Frėjaus (1949-2009) sukurtu atminimo medaliu ir diplomu, o Leonido Donskio premijos laureatui Krzysztof‘ui Czyżewski‘ui įteiktas diplomas ir 1000 eurų premija.

Sekmadienį apdovanotas Tolerancijos žmogus ir įteikta Leonido Donskio premija

Kasmetinė Tolerancijos žmogaus nominacija skiriama asmeniui savo veiksmais, viešu pavyzdžiu ar atviru žodžiu stojusiam prieš ksenofobijos bei antisemitizmo, kitaminčių, kitatikių bei kitataučių persekiojimą, pasisakiusiam prieš smurto, prievartos ir radikalizmo apraiškas visuomeniniame Lietuvos gyvenime. Leonido Donskio premija teikiama už ilgametes pastangas stiprinti pilietinį sąmoningumą, pakantą ir toleranciją, taip pat už žmogaus teisių gynimą, dialogo mezgimą ir palaikymą tarp skirtingai mąstančių, už pamokas ir pastangas kalbėti be pykčio ir šališkumo, už kitokios nuomonės išklausymą ir jos gerbimą, už nuolatinį priminimą, jog lavinimasis ir apšvieta yra nuolat mus lydintys reiškiniai, stiprinantys abipusį supratimą ir empatiją.

Janina Bucevičė aktyviai prisideda prie daugiakultūrės Telšių praeities tyrinėjimo ir pristatymo, aktyviai veikia ne tik savo darbinėje aplinkoje, bet yra aktyvi visuomenininkė, politinių procesų dalyvė. J. Bucevičės veiklų dėka Telšiuose grįžta Holokausto sunaikinta žydiškoji miesto tapatybė. Kartu su Telšių muziejaus „Alka“ kolegomis J. Bucevičė aktyviai prisidėjo, kad muziejui perduotas Telšių ješivos pastatas taptų ne dar viena parodų erdve, bet aiškiai atskleistų Telšių ješivos vietinę ir tarptautinę reikšmę, lankytojams pristatytų dar mažai pažįstamą aukštųjų žydų teologinių studijų tradiciją.

Leonido Donskio premiją gavęs K. Czyżewski‘s plačiai žinomas ne tik Lenkijoje, bet ir už jos ribų, savo kultūrinę – pilietinę – edukacinę veiklą pradėjo 1986-1987 m. kartu su bendraminčiais savo veiklas kreipdamas į užmirštas ar sunaikintas Lenkijos tapatybes, į pasienio ir paribių kultūras, kurios dėl istorinių peripetijų buvo arba užspaustos, arba susipriešinusios. Žadindamas istorinę atmintį per kultūrinius, edukacinius projektus, vietinių bendruomenių įtraukimą K. Czyżewski‘s su bendraminčiais Seinuose 1990-1991 m. įkūrė „Pogranicze“ fondą, skatinantį kultūrinį dialogą ir empatiją, 2011 m. įkūrė Tarptautinį dialogo centrą Krasnogrūdoje.

Metų Tolerancijos žmogaus nominacija yra kasmetinė Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ tradicija. Fondo tikslas yra ne tik saugoti garsių Japonijos diplomato Čijunės Sugiharos ir Nyderlandų garbės konsulo Jano Zwartendijko atminimą, bet ir skleisti pilietinės visuomenės bei tolerancijos idėjas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją