aA
Užklupus pandemijai didelis krūvis teko informacinėms sistemoms, ne išimtis ir Lietuvos Teismų elektroninių paslaugų portalas (EPP). Plačiau apie EPP sistemą ir šios sistemos suteikiamas galimybes pasakoja Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų teisėja Rūta Zubrickaitė.
Rūta Zubrickaitė
Rūta Zubrickaitė
© TEISMAI.LT

– Kas yra EPP ir kodėl naudinga juo naudotis?

– Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas yra speciali elektroninė erdvė, pasiekiama interneto paieškos laukelyje įvedus adresą www.e.teismas.lt. EPP suteikiamos galimybės iš tiesų yra labai plačios. EPP naudingas tuo jog, atlikus keletą minučių trunkančią registraciją per elektroninę bankininkystę bei prisijungus prie sistemos, per ją galima elektroniniu būdu teikti teismui visus dokumentus civilinėse ir administracinėse bylose, įskaitant dokumentus, skirtus inicijuoti naujas bylas, taip pat ir teikti dokumentus jau pradėtose bylose. Taigi, EPP naudotojams nereikia fiziškai nešti dokumentų į teismą arba siųsti jų registruotu paštu, užtenka juos įkelti į EPP sistemą, kad jie pasiektų teismą.

Kadangi procesiniams veiksmams atlikti yra nustatomi teismo ar įstatymo terminai, per EPP sistemą vartotojas turi galimybę įkelti dokumentą į sistemą visą parą, ir nepatirti su termino praleidimu susijusių neigiamų pasekmių, t. y. dokumentai gali būti įkeliami iki nustatyto termino datos 23.59 val. EPP taip pat suteikia galimybę vartotojams pasirinkti atitinkamų dokumentų šablonus ir užpildžius juos teikti procesinius dokumentus teismui. Tai aktualu asmenims, kurie nesinaudoja profesionalių teisininkų pagalba ir atitinkamus procesinius veiksmus gali atlikti savarankiškai. Per EPP sistemos platformą teikiant dokumentus turi būti mokamas tik 75 procentų žyminis mokestis palyginus su popieriniu būdu teikiamais dokumentais.

– Kokios paslaugos populiariausios?

– Kadangi EPP portalas suteikia asmenims galimybę tvarkyti teisinius reikalus, kuriems būtinos teismo paslaugos, EPP portalas naudojamas tiesiogiai teikti procesinius dokumentus teismui, juos gauti iš teismo, susipažinti su byla, naudoti procesinių dokumentų šablonus. Asmenys gali peržiūrėti bylų, kuriose dalyvauja kaip proceso dalyvis, informaciją, klausytis teismo posėdžių garso įrašų, susipažinti su vykstančiais teismo procesais, formuoti ir teismui teikti procesinius dokumentus, juos pildyti pagal parengtas dokumentų formas, gauti pranešimus apie dokumentų priėmimą, bylos nagrinėjimą, taip pat sumokėti žyminį mokestį, teismo paskirtas baudas ir priteistas bylinėjimosi išlaidas valstybei.

– Kokie klausimai vartotojams kyla dažniausiai?

– EPP vartotojams dažnai kyla klausimai, susiję su EPP portalo naudojimo funkcionalumu, t. y. procesinių dokumentų pasirašymo, asmens identifikavimo, procesinių dokumentų pateikimo teismui terminų, susipažinimo su byloje esančiais dokumentais, žyminio mokesčio dydžio klausimai. Tačiau tie asmenys, kurie naudojasi elektronine bankininkyste ir elektroninių valdžios vartų teikiamomis paslaugomis, lengvai perpranta EPP portalo naudojimo specifiką, kadangi ji nėra sudėtinga, ir visus reikiamus procesinius veiksmus galima atlikti naudojantis EPP portalo funkcionalumu.

– Ar saugu teikti dokumentus per EPP?

– EPP sistema, kaip ir kita elektroninė platforma, per kurią yra atliekamos asmens identifikavimo bei duomenų teikimo funkcijos, turi atitinkamas apsaugos priemones, kurios užtikrina saugų ir efektyvų sistemos naudojimą. Sistema, siekiant užtikrinti jos saugą bei funkcionalumą, yra ir toliau tobulinama.

– Kada teismas gauna dokumentus, kai jie pateikiami per EPP?

– Sistemai veikiant be trikdžių, asmeniui įkėlus dokumentus į EPP portalą, jie sistemoje gali būti matomi po kelių minučių, tačiau teisme tiek elektroniniu būdu, tiek popieriniu būdu gauti procesiniai dokumentai yra registruojami suteikiant dokumentui atitinkamą numerį ir pateikiami susipažinti teisėjui kitą darbo dieną. Proceso dalyviai gali matyti ir susipažinti su procesiniais dokumentais iškart po to, kai jie yra įkeliami į elektroninę bylą. Nagrinėjant bylas teismo posėdžiuose, proceso dalyviai, turintys prieigą prie EPP portalo, gali tiesiogiai teikti į bylą atitinkamus dokumentus, kurie gali būti matomi iškart juos įkėlus.

– Kas gali naudotis EPP?

– Kiekvienas asmuo, galintis save identifikuoti elektroninėmis priemonėmis, gali naudotis EPP. Asmenims, kurie negali savęs identifikuoti elektroninėmis priemonėmis, yra suteikiama galimybė kreiptis į teismą pateikiant savo asmens duomenis ir gaunant specialius tam asmeniui išduodamus kodus. EPP sistemoje galima pasirinkti informaciją matyti anglų kalba, kas suteikia galimybę asmenims, nemokantiems lietuvių kalbos naudotis portalo teikiamomis galimybėmis. Portale taip pat galima pasinaudoti esančia videopagalba, padedančia suprasti, kaip veikia EPP portalas ir kokius techninius veiksmus reikia atlikti norint pateikti, peržiūrėti dokumentus sistemoje ar atlikti kitus veiksmus.

– Gal pastebėjote, ar pandemijos laikotarpiu išaugo per EPP teikiamų dokumentų teismui kiekis?

– Pandemijos laikotarpiu visai visuomenei reikėjo persiorientuoti ir pradėti naudotis nuotolinėmis vaizdo konferencijos galimybėmis: ne tik susitikimai, nuotoliniai mokymai, tačiau ir teismo posėdžiai persikėlė į elektroninę erdvę juos organizuojant per ZOOM programėlę. Natūralu, kad pandemijos laikotarpiu galiojant atitinkamiems suvaržymams dėl asmenų mobilumo, sveikatos apsaugos sistemos numatytų apribojimų, įstaigų ir institucijų darbinės veiklos suvaržymų, naudojimasis EPP sistema išaugo, ir pandemijos laikotarpis dar daugiau asmenų paskatino naudotis šio portalo teikiamomis galimybėmis.

TEISMAI.lt
TEISMAI.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ką Lenkijos išstojimas iš ES reikštų Lietuvos gyventojams: prognozuoja produktų brangimą (88)

Lenkijai pareiškus, kad dalis Europos Sąjungos sutarties straipsnių yra „nesuderinami“ su šios...

Ką Lietuvai reikštų karo debesys virš Taivano: įspėja apie pragaištingą konfliktą dviem frontais (138)

Kai Kinija bus suvienyta. Šį sakinį ypač pamėgusi Kinija neslepia ketinimų užgrobti Taivaną...

Rimvydas Valatka. Pilėnų sindromas

Seni sovietiniai anekdotai aktualūs kaip niekada. Ką daryti prasidėjus atominiam karui, klausia...

Architektai apie daug aistrų sukėlusį Reformatų skvero Vilniuje projektą: jis buvo būtinas

Vilniaus miesto centre, ant Senamiesčio ir Naujamiesčio ribos išsidėstęs Reformatų sodas į...

Dėl skardinės alaus – įnirtinga prokurorų kova (142)

Neįtikėtina, bet prokurorai įnirtingai siekė, kad iš vienos Kretingos rajone esančios...

Kaune siautėja nevaldomi nepilnamečiai: vagia, laužo ir baugina parduotuvių darbuotojus

Įvairiose miesto vietose gyvenantys kauniečiai pastaruoju metu negali atsistebėti vaikų...

Nusikaltėliai iš Lietuvos toliau šiurpina Europą: iš narkotikų verslo uždirbtų pinigų – įspūdingi pirkiniai Lietuvoje (87)

Gaujos, narkotikai ir milžiniški pinigai – apie visa tai Delfi TV laidoje „Dienos interviu“...

Griežtas įspėjimas dėl Gedimino kalno: galime netekti Aukštutinės pilies rūmų ir Vakarinio bokšto (399)

Gedimino kalno Vilniuje tvarkymo projekto rengėjai įspėja apie naujas grėsmes, Nacionalinis...

Po kelionės į Tailandą – stačia galva į nuosavą verslą (10)

Donatą ir Albertą, verslą kurti įkvėpė kelionė į Tailandą . Ne veltui sakoma, kad draugą...

Europos atskalūnėms žemė slysta iš po kojų (315)

Netikėtas vieno lyderio atsistatydinimas, šokiruojantis kito pralaimėjimas ir dešimtys...