aA
Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius kviečia teisininkų bendruomenę siūlyti, kaip tinkamai subalansuoti Baudžiamąjį kodeksą dekriminalizuojant dalį lengvesnių nusikaltimų.
Elvinas Jankevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

E. Jankevičius kreipėsi į teisėjų, ikiteisminio tyrimo įstaigų, kitų institucijų ir teisės mokslininkų bendruomenę, prašydamas konkrečius siūlymus pateikti maždaug per mėnesį – iki vasario pabaigos.

Pasak ministro, pastarąjį dvidešimtmetį priimti įstatymų pakeitimai daugiausia buvo orientuoti tik į valstybės baudžiamosios politikos griežtinimą, o baudžiamojoje teisėje vis dar jaučiama „iš sovietmečio paveldėta ir anuomet vyravusi baudimo ideologija“.

„Manome, kad tam tikros veikos neturėtų būti kriminalizuojamos, jei jos yra labai lengvo pobūdžio. Mano nuomone, nurodytų nusikaltimų kvalifikuotų sudėčių požymių dydžiai atitrūkę nuo tikrovės ir neatitinka dabartinės realios ekonominės padėties valstybėje. Todėl galbūt būtų tikslinga diskutuoti, ar nevertėtų baudžiamąją atsakomybę už pavojingiausias nusikalstamas veikas sieti su didesniais MGL dydžiais“, – sakė E. Jankevičius.

Pateikdamas pavyzdžius, jis nurodo, kad dėl smulkios vagystės, neteisėto naudojimo elektros energija ar ryšio paslaugomis, sukčiavimo ar turto pasisavinimo baudžiamoji atsakomybė atsiranda, kai padaroma žala viršija 5 MGL dydį (250 eurų).

Kitų panašaus pobūdžio nusikaltimų atvejais kartelė, nuo kurios taikoma atsakomybė, aukštesnė: už neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimą, deklaracijos, ataskaitos ar kito dokumento nepateikimą atsiranda jau nuo 100 MGL (5 000 eurų) sumos, kredito, paskolos ar tikslinės paramos panaudojimas ne pagal paskirtį ar nustatytą tvarką – nuo 150 MGL (7 500 eurų) sumos. Baudžiamoji atsakomybė prekybą finansinėmis priemonėmis pasinaudojant viešai neatskleista informacija taikoma tik nuo 250 MGL (12 500 eurų) sumos.

Pasak Teisingumo ministerijos atstovų, ketinama diskutuoti dėl smulkių turtinių nusikaltimų dekriminalizavimo – vagystės, sukčiavimo, turto iššvaistymo ar pasisavinimo, neteisėto naudojimosi energija, ryšio paslaugomis, kai padaryta žala neviršija 5 tūkst. eurų.

Taip pat siūloma vykdyti diskusijas dėl baudžiamųjų nusižengimų perkėlimo į Administracinių nusižengimų kodeksą. Juos apimtų smulkūs medžioklės ir žvejybos taisyklių pažeidimai, riboženklio pakeitimas, nedidelio kiekio narkotikų turėjimas asmeniniais tikslais be tikslo platinti, šaukimo į privalomąją karo tarnybą vengimas, kai nebuvo apgaulės ar kitų požymių, transporto priemonių ir kelių netinkama ar priežiūra ar remontas.

Taip pat siūloma diskutuoti dėl kai kurių straipsnių formuluočių tikslinimo, t.y. kodekso nuostatų, apibrėžiančių radinio pasisavinimą, aplinkos apsaugos taisyklių pažeidimus, skolininko nesąžiningumą, apgaulingą pareiškimą apie juridinio asmens veiklą, neteisėtą vertimąsi ūkine ir komercine veikla ir pan.

Ministras patvirtina, kad diskusijos gali vykti ir dėl mažo kiekio narkotikų dekriminalizavimo – tokį tikslą yra užsibrėžęs ir Seimas, gruodžio pabaigoje patvirtinęs dešimtmečio planą, apimantį ir narkotikų prevenciją.

„Tai galimai patektų į diskusijas, nes turime tam tikrų sudėtingumų, Žiūrėsime, ką pasakys teisėjų bendruomenė, mokslininkai, tuomet ir spręsime. Projektas rimtas, norime pateikti plačiai apsvarstytus pasiūlymus“, – tikino jis.

Sulaukus pasiūlymų, pavasarį tikimasi pradėti diskusijas Vyriausybėje, taip pat su Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetu. E. Jankevičius viliasi, jog jau galutinis Baudžiamojo kodekso pataisų projektas Vyriausybei bus pateiktas iki vasaros pradžios, Seime jis būtų svarstomas jau per rudens sesiją.

Ministras primena, kad šiomis pataisomis, kartu su Vyriausybės jau patvirtintais pasiūlymais dažniau taikyti alternatyvias bausmes, siekiama mažinti realią laisvės atėmimo bausmę gaunančių nuteistųjų skaičių – pagal jį Lietuva vis dar pirmauja Europos Sąjungoje.

Pasak politiko, Lietuvoje realus laisvės atėmimas skiriamas 33 proc. nuteistųjų, kai Vokietijoje šis skaičius siekia 5 proc., Lenkijoje – 9 proc., Prancūzijoje – 18 procentų. E. Jankevičius pasisako už tai, kad nuteistieji už nesunkius nusikaltimus užuot kalėję dirbtų „viešuosius ir visuomenei naudingus darbus“.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pravieniškių mafija. Išskirtinė „kamorai“ vadovavusio Kauno „bachūro“ išpažintis

Pravieniškių pataisos namuose įkalinti Kauno organizuotų nusikalstamų grupuočių nariai...

„Ogmios miestas“ turės dvynį: Vilniuje išdygs milžiniškas išparduotuvių centras (75)

Po kelerių metų Vilniuje, prie vakarinio aplinkkelio, turėtų iškilti dar vienas prekybos ir...

Vladimiras Laučius. Lietuva, nekenčianti Lietuvos: kuo virto runkelių ir elito kova (599)

Trečias nepriklausomybės dešimtmetis pasižymėjo savitu paradoksu: Lietuvoje mažėjo tikros...

Atgal į Didžiąją Britaniją besiveržianti ISIS nuotaka: nesigailiu papildyta (73)

2015-ųjų vasarį trys moksleivės iš Betnal Grino Londone Gatviko oro uoste įlipo į „ Turkish...

Jaunas mokytojas: ne kartą mokiniams sakiau, kad išvyksiu vaškuoti banglenčių į šiltus kraštus (4)

Daugiau nei prieš penkerius metus mokytojauti pradėjęs Alius Avičininkas svarsto, kad grįžti...

Lietuvė su siaubu prisimena gimdymą Airijoje: Cezario operaciją darė nespėjus suveikti vaistams (120)

Šiandien mitybos specialistė, verslininkė Indrė Trusovė su šypsena prisimena savo gyvenimą...

Naujausio tyrimo išvadose paskelbta – ar iš tiesų kavą gerti sveika? (6)

Taip, sveika . Tad negaiškite, įsipilkite į puodelį kvapnaus gėrimo, o po to dar kartą ir net...

Pasirašyti už kandidatus galima – tik reikia kantrybės: bando gerinti situaciją atnaujinta (151)

Gyventojams užplūdus elektroninį portalą rinkejopuslapis.lt, kuriame galima elektroniniu būdu...

Pirmą kartą legendinėje televizijos laidoje „Robinzonai“ pamatyta šalis šiandien tampa svajonių atostogų kryptimi

Didžioji dalis lietuvių egzotiškosios Malaizijos laukinius paplūdimius prieš beveik du...

Prognozė: beveik pusę europarlamentarų vietų Lietuvoje gaus „valstiečiai“ (91)

Beveik pusę europarlamentarų vietų Lietuvoje po gegužę vyksiančių rinkimų susižers Lietuvos...