aA
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė mano, kad šiuo metu nėra tikslinga numatyti atskirą specializaciją prokurorams darbui su seksualinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis prieš vaikus. Tuo metu Seimo valdančiųjų ir opozicijos nuomonės šiuo klausimu išsiskiria.
Darbo partijos frakcijos susitikimas su Nida Grunskiene
Darbo partijos frakcijos susitikimas su Nida Grunskiene
© ELTA / Dainius Labutis

Šią savaitę opozicinės Darbo partijos frakcijos Seime posėdyje dalyvavusi generalinė prokurorė N. Grunskienė teigė, kad 2012 m. generalinio prokuroro įsakymu patvirtintomis rekomendacijomis baudžiamajame procese buvo nustatytos prokurorų specializacijos. Anot jos, remiantis šiomis rekomendacijomis, visose prokuratūrose buvo paskirti specializuoti prokurorai dirbti išskirtinai tik su nepilnamečių bylomis.

Tiesa, generalinė prokurorė, atsakinėdama į opozicijos atstovų klausimus, teigė, kad atskira prokurorų specializacija, tiriant seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus, nebūtų tikslinga.
„Atskira specializacija dirbti išskirtinai tik su seksualinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis nėra numatyta ir, mūsų manymu, nėra tikslinga, nes įvertinus prokurorų skaičių, kasmet pradedamų ikiteisminių tyrimų dėl seksualinio vaikų išnaudojimo ir visų kitų nusikalstamų veikų skaičių santykį, nebūtų užtikrintas tolygus darbo krūvių paskirstymas prokurorams“, – pažymėjo N. Grunskienė.

Anot jos, dalis prokurorų dalyvauja mokymuose, seminaruose apie seksualinio pobūdžio nusikaltimus prieš vaikus, tokių nusikaltimų tyrimus.

J. Razma: galima diskutuoti apie tai, bet dėmesys psichologams svarbesnis

Eltos kalbintas valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos parlamente narys, Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma teigė didelės problemos dėl to, kad šiuo metu prokuratūroje nėra specializacijos darbui su seksualinių nusikaltimų prieš vaikus bylose, nemato.

„Prokurorai tuos kursus (dėl seksualinio smurto prieš vaikus tyrimų – ELTA) lankė, tai nežinau, ar čia būtų esminis dalykas, kad reikėtų juos surašyti į atskirą sąrašą. Nemanau. Negirdėjau problemos, kad tos bylos komplikuotųsi, kad prokurorai neturėtų pakankamai kompetencijų toje srityje“, – komentavo J. Razma.

Konservatoriaus manymu, diskutuoti apie prokurorų specializaciją minimose bylose galima, tačiau, anot jo, būtina atsižvelgti į užsienio valstybių patirtis.

„Galima diskutuoti apie tai, pažiūrėti, kaip yra kitose šalyse, jeigu kažkur tokia specializacija jau labai formaliai buvo įvesta, ar tai davė kažkokių pliusų. Žodžiu, galima diskutuoti“, – sakė Seimo vicepirmininkas.

Vis dėlto J. Razma akcentavo manantis, kad seksualinio smurto prieš vaikus bylose verčiau reikėtų didesnį dėmesį skirti vaikų apklausose ir kitose teisinio proceso epizoduose dalyvaujančių psichologų ruošime, jų kompetencijų tobulinime.

„Jie, mano supratimu, yra svarbiausi proceso dalyviai. Kai vyksta vaiko apklausa, svarbu, kaip jie geba prokurorų klausimus išversti į vaiko kalbą, kaip jie geba padėti suprasti, buvo ar nebuvo tas seksualinis nusikaltimas. Psichologų išvados yra labai reikšmingos. (...) Jeigu kalbame apie visus to proceso dalyvius, kur reikėtų skirti dėmesį, tai siūlyčiau pažiūrėti į psichologų situaciją“, – pabrėžė J. Razma.

V. Bakas: visas pasaulis eina specializacijos link

Opozicinė Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ parlamente šią savaitę pateikė siūlymą, kad seksualinio smurto prieš vaikus bylose jiems būtų skirti specializuoti advokatai, finansuojama psichologinė pagalba.

Anot šios frakcijos atstovo Vytauto Bako, specializacija darbui bylose dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikais būtina ne tik advokatams, bet ir prokurorams.

„Reikėtų akcentuoti žmonių, dirbančių su vaikais, specialų rengimą, ar tai būtų psichologai, ar tai būtų pareigūnai – visas pasaulis eina link tokios specializacijos.

Kiek žinau, policija jau turi tokią specializaciją, dalis pareigūnų nukreipiami dirbti tyrimuose su vaikais, tai aišku, kad prokurorai turės tą problemą spręsti, tuo net neabejoju“, – Eltai sakė V. Bakas.

Parlamentaras sakė suprantantis generalinės prokurorės N. Grunskienės argumentus, kad papildoma specializacija prokurorams šiuo metu būtų sunkiai įgyvendinama dėl prokurorų, dėl lėšų trūkumo prokuratūroje. Vis dėlto, anot V. Bako, imtis pokyčių, siekiant geresnio vaikų, nukentėjusių nuo seksualinio smurto, interesų gynimo, būtina.

Jis užsiminė, kad pačiai prokuratūrai nepriėmus dėl to sprendimų, teks parlamente imtis minėtą specializaciją numatančių teisės aktų pataisų.

„Taip, prokuratūros bendras finansavimas yra problema, tai yra politinės valios klausimas, prokurorė yra teisi, bet kartu prokuratūra turi sudėlioti prioritetus. Jeigu, kalbant apie tokio pobūdžio nusikaltimus, tai yra vienas didžiausių prioritetų, tai prokuratūros, jos vadovai turi galvoti apie specializaciją. (...)

Kad prokuratūra turėtų specializuotis dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikus tyrimams, tuo neabejoju. Jeigu ne, gali tekti siūlyti keisti įstatymus“, – dėstė V. Bakas.

Tyrimų statistika

Prokuratūros duomenimis, 2020 m. buvo pradėti 172 ikiteisminiai tyrimai dėl seksualinio vaikų išnaudojimo, 2021 metais – 223 ikiteisminiai tyrimai, 2022 metais – 199 ikiteisminiai tyrimai.
Kaip šią savaitę Seime pasakojo N. Grunskienė, ikiteisminiai tyrimai dėl seksualinio išnaudojimo prieš vaikus trumpėja, nors maždaug pusė jų trunka ilgiau nei pusmetį.

„Vidutinė ikiteisminių tyrimų trukmė dėl seksualinio vaikų išnaudojimo 2020 metais vidutiniškai buvo 267 kalendorinės dienos, 2021 metais – 245 kalendorinės dienos, 2022 metais – 197 kalendorinės dienos. Šių ikiteisminių tyrimų, baigtų iki šešių mėnesių, dalis sudaro 54,8 proc. visų šios kategorijos ikiteisminių tyrimų“, – pasakojo N. Grunskienė.

Anot jos, iš viso 2022 metais dėl vaikų seksualinio išnaudojimo užregistruotos 247 nusikalstamos veikos, ištirtos 343 nusikalstamos veikos, nutrauktas tyrimas dėl 139 veikų.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
2.3846

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Šveicarija kraipyti galvas verčia visą Europą: keliamas klausimas ir dėl Lietuvos (2)

Europiečiai stebėdamiesi kraipė galvas po to, kai Šveicarija neleido tokioms šalims kaip...

Elektros vartotojams atsiveria kainų „langas“: gali būti, kad laiko lieka nedaug (13)

Elektros rinkoje kainoms kritus į seniai matytą lygį tiekėjai mažina kainas vartotojams, kartu...

Pabėgęs kalinys – ypač pavojingas: nužudė tris žmones (2)

Šeštadienio vakarą iš ligoninės pabėgęs kalinys Jevgenijus Vorobjovas (Jevgenij Vorobjov)...

Kraujo tyrimai gali parodyti netgi vėžį: gydytojos išvardijo, kurie rodikliai svarbiausi

Kraujo tyrimai gali būti neįtikėtinai informatyvūs. Jie gali parodyti, ko trūksta ar per daug...

Kinijos dilema: ar pelningas JAV ir Vakarų rinkas iškeis į karinę paramą Rusijai? (3)

Į Maskvą atvykęs ir su Vladimiru Putinu susitikęs Kinijos lyderis Xi Jinpingas , nors iš...

Lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas – apie masinės gamybos planus ir konkurenciją su kinais, kurie sugeba pasiimti ES paramą (3)

Kojas gimtojoje Klaipėdoje apšilęs lietuviškų elektrinių autobusų gamintojas „ Dancer “...

Policijai įkliuvęs treneris pasiūlė kyšį: ateik į Kauno „Žalgirio“ rungtynes (7)

Daugybę prizinių vietų Lietuvos ir Europos čempionatuose užėmęs šiuo metu lengvosios atletikos...

Gausios teisėsaugos pajėgos ieško pabėgusio kalinio papildyta (4)

Lietuvos kalėjimų tarnyba praneša, kad apie 21.05 val. Marijampolės kalėjimo nuteistasis Jevgenij...

DELFI

Analitikas Švecas: formuojasi nauja „blogio ašis“ Iranas meistriškai pasinaudojo silpstančia Rusija (20)

Kuria linkme pakryps įvykiai Ukrainos fronte, kiek dar truks Rusijos pradėtas karas priklausys ir...

Trūksta virėjų ir padavėjų: visi nori būti šefais, bet ne plauti indus ar skusti bulves (3)

Restoranui sprendimas buvo rizikingas, nes maisto gamyboje negali būti klaidų, o vaikams – tai...