aA
Antstolis buvo informuotas ir jam buvo pateikta pažyma iš darbovietės, duomenys apie banko sąskaitą, į kurią bus pervedamas darbo užmokestis bei kitos darbuotojui priklausančios išmokos (dienpiningiai), prašymas dengti skolą dalimis savarankiškai mokant kas mėnesį, prašant nesiųsti patvarkymo į darbovietę. Per 11 dienų nebuvo gauta jokio atsakymo, areštas nepanaikintas, antstolis išsiuntė patvarkymą išieškoti skolą iš darbo užmokesčio ir dalį pinigų nuskaitė.
Inga Karalienė
© Antstolių rūmų archyvas

Net tą pačią dieną, pateikus banko sąskaitos išrašą, sąskaita taip ir liko areštuota. O kontoros darbuotojai net nenori bendrauti, ir pastaruoju momentu siunčia dokumentus dėl vykdymo proceso. Ką daryti, kokių veiksmų imtis?

Turiu ne vieną bylą, ne pas vieną antstolį, tačiau tik su vienu negaliu susitarti. Jis į geranoriškus mano pasiūlymus tiesiog „nusispjauna“.

Į DELFI skaitytojo klausimą atsako Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkė, antstolė Inga Karalienė

Kokiais atvejais leidžiama savarankiškai dengti skolą dalimis?

Skolos mokėjimui dalimis vien antstolio geros valios nepakanka. Tokiam sprendimui priimti būtinos dvi svarbios sąlygos. Pirma: savarankiškai pervedamos įmokos neturi būti mažesnės už įstatymo nustatyta tvarka išieškomas sumas iš skolininko darbo užmokesčio ar kitų pajamų. Antra: kreditorius turi sutikti, kad jo reikalaujamos lėšos bus grąžinamos nesiunčiant antstolio patvarkymo į skolininko darbovietę.

Kadangi klausimo autorius turi ne vieną skolą, jų išieškojimo procedūros skirtingose antstolių kontorose gali skirtis atsižvelgiant į reikalaujamų sumų dydžius ir prievolių kilmę. Labai tikėtina, kad aprašomu atveju antstolis neturi galimybės taikyti skolininkui palankesnės išieškojimo tvarkos (galbūt išieškoma skola yra didelė), nes tai pažeistų išieškotojo interesus. Kita vertus, skolininkas bet kuriame išieškojimo etape gali pats siekti susitarti su kreditoriumi, pasirašyti taikos sutartį ir pateikti antstoliui suderintą skolos mokėjimo dalimis grafiką. Kreditoriui sutikus, antstolis turėtų aiškų pagrindą netaikyti įstatyme įtvirtintų griežtesnių priverstinio išieškojimo priemonių ir net išieškoti skolą mažesnėmis dalimis.

Kada „įjungiamas“ periodinių išskaitų iš skolininko darbo pajamų mechanizmas?

Pradėdamas skolos išieškojimą, antstolis elektroniniu būdu pateikia nurodymą Piniginių lėšų apribojimų informacinei sistemai. Ši sistema centralizuotai apriboja skolininko teisę disponuoti bankų sąskaitose esančiomis lėšomis ir paskirsto jas kreditorių reikalavimams tenkinti. Kai antstoliui pateikiama informacija apie skolingo asmens darbovietę ir gaunamą darbo užmokestį, antstolis nustato laisvai disponuojamą sumą, kuri kiekvieną mėnesį paliekama skolininko būtiniausiems poreikiams tenkinti. Darbdavys periodiškai perveda nustatyto dydžio išskaitas vienam ar keletui kreditorių, o skolininkas apsaugoms nuo rizikos, kad išieškant skolą bus nuskaityta visa jo darbo užmokesčio (ar avanso) suma. Tačiau toks mechanizmas pradeda veikti tik antstoliui turint visą reikiamą informaciją apie skolininko lėšų kilmę.

Gali būti, kad klausimo autoriaus gaunamų lėšų kilmės nustatymas užtruko, nes jis ir pats nemini, kad antstoliui būtų pateikęs banko sąskaitos išrašą (pateikė tik pažymą iš darbovietės). Juk į tą pačią sąskaitą gali būti pervedamas ne tik darbo užmokestis, bet ir kitos lėšos (dovanos, grąžinamos skolos, laimėjimai loterijose ir pan.). Todėl vien pažymos iš darbovietės dažniausiai nepakanka tam, kad antstolis galėtų nustatyti, kurios lėšos yra darbo užmokestis.

Kai sąskaitoje atsirado lėšų, sistema galėjo automatiškai pervesti visą sumą kreditoriui anksčiau, negu buvo suformuotas antstolio nurodymas palikti neliečiamą laisvai disponuojamą sumą. Tokiu atveju reikėtų nedelsiant (ne vėliau kaip per 14 dienų nuo antstolio nurodymo priverstinai nurašyti pinigines lėšas išsiuntimo skolininkui dienos) susisiekti su antstoliu ir pateikti dokumentus, įrodančius, kad buvo nuskaitytos lėšos, iš kurių turi būti daromos išskaitos Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka. Tokios lėšos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas grąžinamos skolininkui.

Ar išieškant skolą iš darbo užmokesčio panaikinamas sąskaitų areštas?

Šį klausimą antstoliai kiekvienu atveju sprendžia individualiai, tačiau įstatyme įtvirtinto įpareigojimo panaikinti sąskaitų areštą tik dėl to, kad išsiųstas patvarkymas į skolininko į darbovietę, nėra. Priešingai, antstolis turi pareigą užtikrinti skolos išieškojimą iš visų skolininko lėšų, iš kurių išieškojimas galimas. Sąskaitos areštas yra garantija, kad šalia be darbo užmokesčio skolininko gaunamos papildomos lėšos bus panaudotos ta, kad skolos grąžinimo prievolė būtų įvykdyta kuo greičiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekspertai: kai kurie mokesčių pakeitimai verčia gūžčioti pečiais, bet statistikoje aplenksime estus (70)

Valstybės biudžetą priėmusi valdžia žada, kad 2019–ieji bus dosnūs visiems dirbantiesiems,...

Sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Ivanovas papildyta (303)

Vilniuje antradienį sulaikytas Rusijos pilietis Valerijus Ivanovas, BNS patvirtino Generalinės...

Už butus viename lankomiausių Europos miestų – juokingos sumos: juos šluoja už grašius (164)

Dabar skelbimų portaluose gausu ne tik nekilnojamojo turto pasiūlymų Lietuvoje, bet ir užsienyje....

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą (474)

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Stambule – emocijų pliūpsnis: Zavacką raminę teisėjai ir audringas Maksvyčio moralas rūbinėje specialiai DELFI iš Stambulo

„Šansų buvo, o jais nepasinaudojome“, – apmaudo po rungtynių Stambule neslėpė...

Karolinos Liukaitytės vyras susidūrė su rimtais nemalonumais: verslininkas nuteistas dėl milijoninės aferos (250)

Antradienį Generalinė prokuratūra paviešino informaciją apie laisvės atėmimo bausmę, kuri...

Šioje išparduotuvėje apsiperka net žinomos moterys, bet stilistės verdiktas – negailestingas (70)

Pastaraisiais metais miesto pakraščiuose viena po kitos duris atveria įspūdingų gabaritų...

Metus negrąžinto vaiko skandale – dar ne pabaiga: moters liudijimai pasikeitė žaibiškai (133)

Septynis vaikus pagimdžiusiai, bet ne visus auginančiai teko atverti teismo duris. Moteris...

Dramatiškoje atomazgoje „Fenerbahče“ įveikė visas rungtynes pirmavusią CSKA ekipą (1)

Dviejų Eurolygos milžinų akistatoje antradienį Stambulo „ Fenerbahče “ (12/1) komanda tik...

Penkios šalys įsimintiniausioms atostogoms: kur keliauti 2019 metais (7)

Kai tavo darbas – rašyti apie ambicingiausius pasaulio viešbučius ir svajonių keliones, visus...