aA
Ar užsienyje gimusiam vaikui (ar jo motinai) priklauso gimdymo pašalpa/išmoka? Vaiko motina yra lietuvė, bet apie 10 m. gyvena ir mokosi (vakarinėje mokykloje) Ispanijoje. Tėvo nėra. Gimusiam vaikui suteikta Lietuvos pilietybė.
<font color="#6699CC"><strong>Klausk teisininko:</strong></font> ar priklauso vaikui gimimo pašalpa, jei jis gimė ne Lietuvoje?
© Shutterstock nuotr.

Į DELFI skaitytojos klausimą atsako advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ adv. padėjėja Julija Viktorija Flis.

Pagal LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 19 straipsnį, vienas iš tėvų, kuris yra apdraustas Ligos ir motinystės socialiniu draudimu, turi teisę į motinystės pašalpą. Šiuo draudimu draudžiamas fizinis asmuo, kuris pats moka ar už jį mokamos, arba pagal įstatymus turėjo būti mokamos valstybinio socialinio draudimo įmokos Valstybinio socialinio draudimo įstatymo nustatyta tvarka.

Šiuo konkrečiu atveju, motina apie 10 metų gyvena ir mokosi Ispanijoje, todėl Valstybinio socialinio draudimo teritoriniai skyriai išmokų nei motinai, nei vaikui nemokės, kadangi ji nėra apdrausta Ligos ir motinystės socialiniu draudimu.

Išmokų vaikams rūšis, jų dydžius, asmenų, turinčių teisę gauti išmokas, kategorijas, šių išmokų skyrimo ir mokėjimo sąlygas, tvarką bei finansavimą Lietuvoje reglamentuoja LR Išmokų vaikams įstatymas. Tačiau, svarbu paminėti, kad šio įstatymo nuostatos taikomos Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantiems asmenims.

Vadovaujantis šio įstatymo 10 straipsniu, nėščiai moteriai, pagal LR Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą neturinčiai teisės gauti motinystės pašalpos, skiriama 2 bazinių socialinių išmokų (toliau – BSI) dydžio vienkartinė išmoka (šiuo metu 260 Lt). 11 BSI dydžio (1430 Lt) vienkartinė išmoka kiekvienam gimusiam vaikui skiriama, jei nors vienas iš vaiko tėvų ir vaikas yra Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantys asmenys, t. y. deklaruoti ir gyvena Lietuvoje.

Išmokas skiria ir moka savivaldybių administracijos vienam iš vaiką auginančių tėvų. Šiuo atveju, motina vienkartinę išmoką vaikui galėtų gauti deklaravusi savo ir vaiko gyvenamąją vietą Lietuvoje. Pažymėtina, kad dėl šios išmokos turi būti kreiptasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.

Julija Viktorija Flis
Julija Viktorija Flis
© Asmeninio archyvo nuotr.

Išmoka vaikui yra skiriama ir mokama, jeigu vidutinės bendrai gyvenančių asmenų pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės negu 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio (šiuo metu – 525 Lt) (kokios pajamos skaičiuojamos, nurodyta Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 17 straipsnio 1 dalyje):

• nuo gimimo iki 2 metų - 0,75 BSI dydžio (97,50 Lt) per mėnesį;
• nuo 2 iki 7 metų - 0,4 BSI dydžio (52 Lt).

Primename, kad šie išmokų dydžiai vaikui taikomi Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantiems asmenims. Šioje situacijoje išmoka vaikui negalima, nes motina pajamų Lietuvoje negauna ir nėra nuolatinė šalies gyventoja.

Pareiškėjai prašymus dėl piniginės socialinės paramos gali teikti ir elektroniniu būdu Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos interneto svetainėje www.spis.lt arba atitinkamos savivaldybės Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriaus Socialinių išmokų poskyryje pagal išankstinę registraciją.

Jeigu nors vienas iš vaiko tėvų dirba ar gyvena ES šalyje, skiriant išmokas vaikams ir nustatant teisę į išmokas vaikams, vadovaujamasi ne tik LR Išmokų vaikams įstatymu, bet ir atitinkamais reglamentais. Nustatant teisę į išmoką vaikui skirtingose valstybėse narėse, pirmenybė mokėti išmoką šeimai nustatoma vadovaujantis Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentų nuostatų, susijusių su išmokomis šeimai ir išmokomis mirties atveju, įgyvendinimo tvarkos aprašo taisyklėmis.

Pateiktoje situacijoje, vadovaujantis Tvarkos aprašo 7.6 punktu, jeigu vaikui tėvystė nenustatyta, o vaiko motina gyvena Ispanijoje, neužsiima darbine veikla ir negauna valstybinio socialinio draudimo pensijų nei Lietuvoje, nei Ispanijoje, tai pirmenybę mokėti išmokas šeimai turi ta valstybė, kurioje gyvena vaikas.

Ne vienerius metus Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.

Savo klausimus prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Aktualiausi atsakymai bus išspausdinti DELFI.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai pasiuto dėl Zelenskio vizitų (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, mūšiai...

Atvėsino vieną karščiausių Eurolygos komandų: „Žalgiris“ Kaune paguldė ant menčių „Monaco“ (3)

Kauno „Žalgiris“ (16-15) dvigubą Eurolygos savaitę pradėjo pergalingai. Dėl vietos pirmajame...

Baimes dėl Biručio nuvijęs Maksvytis juokavo apie jo porininką: gerai, kad grįžo sužadėtinė

Kazys Maksvytis yra sakęs, kad jam patinka pergalės, paskutinę akimirką nudžiautos iš...

Agnė Keizikienė

Neuromokslininkė – apie vyriškumo šaltinį testosteroną: kas nutinka, kai jo ima trūkti ir kodėl neretai dėl to būna kalti patys vyrai? (1)

Dažnai vyriškumo hormonu vadinamas testosteronas turi ne vieną funkciją organizme, bet...

Lietuvą pasieks šiltesnio oro masė: temperatūra kils daug sparčiau

Ketvirtadienio dieną slėgis šalyje kris, iš pietvakarių artės žemo slėgio sritis. Dangus...

Gintaras Čekonis

Vilniečio pastangos pamiršti buvusiąją baigėsi pažintimi su ekstravagantiška Natalija: prisiminus tą naktį iki šiol apima gėda (1)

Sklandžiai išsiskirti – taip pat menas, pasakytų turintys didesnę tokio tipo procesų patirtį....

Prancūzijos URM vadovė apie santykius su Rusija: visiškai aišku, kad šiandien ne metas dialogui (1)

Prancūzijos laikysena karo Ukrainoje klausimu nesikeitė ir išlieka principinė, sako šalies...

Ištrauktas netoli „Nord Stream“ dujotiekio pastebėtas objektas (1)

Iš Baltijos jūros dugno ištrauktas netoli dujotiekio „Nord Stream 2“ aptiktas objektas. Danijos...

Motiejūnas į Kauną gali grįžti ne tik per Eurolygos finalo ketvertą: „Žalgiris“ – mano svajonė (2)

Kauno „Žalgirio“ (16-15) krepšininkai trečiadienio vakarą Nemuno saloje 79:70 pranoko...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje laukiama gerų naujienų: okupantai jau skundžiasi Reznikovas: tuoj prasidės kontrpuolimas (2)

Jau ne vieną mėnesį besitęsiantys arčiausi Rusijos ir Ukrainos mūšiai dėl Bachmuto ,...