Į DELFI skaitytojo klausimą atsako teisininkas Aleksandras Kovalevskis.

Įstatymai numato, jog tėvai, turintys galimybę, privalo išlaikyti savo vaikus, sulaukusius pilnametystės, kurie mokosi pagal vidurinio ugdymo programą ar pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti arba studijuoja aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą.

Taip pat tokie pilnamečiai vaikai, siekiantys gauti išlaikymą, turi būti ne vyresni negu 24 metų amžiaus ir jiems turi būti būtina materialinė parama (atsižvelgiant į vaikų, sulaukusių pilnametystės, turtinę padėtį, gaunamas pajamas, galimybę patiems gauti pajamų ir kitas svarbias aplinkybes).

Visais kitai atvejais ir tuomet kai vaikai, sulaukę pilnametystės, siekia ne pirmojo aukštojo išsilavinimo ar profesinės kvalifikacijos, tėvai neprivalo teikti pilnamečiams vaikams išlaikymą. Jeigu vaiko, sulaukusio pilnametystės, tėvai (ar vienas iš jų) nevykdo pareigos materialiai išlaikyti savo vaiką, vaikas turi teisę kreiptis į teismą dėl išlaikymo priteisimo.

Teismas, priimdamas sprendimą dėl išlaikymo priteisimo ir nustatydamas išlaikymo dydį, atsižvelgia į vaiko ir jo tėvų šeiminę bei turtinę padėtį, taip pat kitas bylai svarbias aplinkybes.

Teismų praktikoje sprendžiant klausimą dėl išlaikymo pilnamečiam vaikui, besimokančiam aukštojoje mokykloje, priteisimo, atsižvelgiama į kriterijus, apibūdinančius paramos pilnamečiui būtinumą bei tėvų galimybes ją teikti.

Aleksandras Kovalevskis
Pirmajai kriterijų grupei priskirtina: sunki vaiko turtinė padėtis; visų protingų galimybių pačiam pasirūpinti reikalingomis lėšomis išnaudojimas; sąžiningas pareigos mokytis vykdymas.

Antrajai kriterijų grupei priskirtini faktoriai, pagal kuriuos nustatoma tėvų padėtis: vertinama, ar tėvai turi galimybių išlaikymui teikti, ar dėl priteisto išlaikymo nebus iš esmės pabloginta tėvų ir jų šeimos narių turtinė padėtis, ar patiems tėvams nereikalinga parama, globa ir pan.

Nagrinėjant tokias bylas būtina nustatyti ir paramos prašančio asmens poreikius: ar jis turi mokėti ir už studijas, ar parama jam reikalinga tik gyvenimo išlaidoms, kurioms, be įprastų maisto, aprangos, higienos reikmenų įsigijimo ir kitokių būtinųjų išlaidų, priskirtinos ir būsto nuomos bei išlaikymo, vykimo iki studijų vietos išlaidos, mokslo priemonėms įsigyti reikalingos lėšos ir pan.

Be to, turi būti įvertinamas pilnamečio turtas, visų rūšių pajamos (darbo užmokestis, pašalpos, pensijos, autorinis atlyginimas, stipendija ir kt.), protingų galimybių jas gauti išnaudojimas.

Nagrinėjamoje situacijoje asmuo yra 20 metų amžiaus, gaunantis pastovias pajamas iš darbinės veiklos, bei besimokantis aukštojoje mokykloje pagal ištęstinių studijų programą.

Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytą, nors asmuo formaliai ir atitinka amžiaus kriterijų, tačiau išlaikymas gali būti priteisiamas tik asmenims, studijuojantiems pagal nuolatinę studijų formos programą. Taip pat asmeniui turi būti būtina finansinė parama, o iš pateiktos situacijos yra akivaizdu, kad pilnametis asmuo gauna pajamas ir yra pajėgus pats susimokėti už savo studijas.

Be to, manytina, kad jo tėvo turtinė padėtis (pensininkas, gaunantis 300 EUR dydžio pensiją) nėra labai gera ir jis neturėtų galimybės teikti savo pilnamečiui vaikui išlaikymą. Reziumuojant, galima teigti, kad esant nurodytoms faktinėms aplinkybėms, išlaikymas nepilnamečiui vaikui nebūtų priteistas.

Pateikiamas teisininko komentaras yra bendrojo pobūdžio ir negali būti traktuojamas kaip individuali teisinė konsultacija. Dėl detalesnės informacijos kreiptis el. paštu alexkovalevskis@hotmail.com.

Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis pagrindinis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti tinkamą problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.

Savo klausimus „Klausk teisininko“ prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Į aktualiausius klausimus bus atsakyta DELFI.