Su nepilnamečiu vaiku į Jungtinę Karalystę išvykusi motina laimėjo bylą prieš Lietuvos valstybę – teismas paskelbė, kad Vaiko išlaikymo fondo administracija nepagrįstai nutraukė išmokų nepilnamečiui mokėjimą.
Emigracija
© DELFI / Kiril Čachovskij

Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį paskelbė, kad Vaiko išlaikymo fondo administracija taip pat nepagrįstai iš motinos reikalavo grąžinti visas išmokas, kurias Lietuva buvo sumokėjusi nuo to momento, kai buvo užfiksuotas išvykimas iš šalies.

Nepilnamečio vaiko ir jo motinos interesams atstovavęs advokatų kontoros Baranauskas ir partneriai Hansa Law Offices advokatas Vidas Vilkas sakė, kad šioje byloje susiklostė situacija, kad Vaiko išlaikymo fondo administracija nuo 2009 m. mokėjo vaikui, Lietuvos Respublikos piliečiui, vaiko išlaikymo lėšas, kadangi pagal galiojantį Vaiko išlaikymo fondo įstatymą šią pareigą vykdo valstybę, jeigu vienas iš išsiskyrusių tėvų vengia tai daryti.

Viskas vyko kaip numatyta įstatyme – vaiko išlaikymo pinigai buvo mokami, kol vaiko motina praėjusių metų pabaigoje gavo Vaiko išlaikymo fondo administracijos raštą, jog vaiko išlaikymo mokėjimas ne tik nutraukiamas, tačiau prašoma net sugrąžinti jau išmokėtą daugiau kaip 4 300 eurų sumą.

Priežastis paprasta – vaikas kartu su mama daugiau nei prieš 6 metus išvyko gyventi į Jungtinę Karalystę ir ten deklaravo savo gyvenamąją vietą.

Fondo atstovai aiškino, kad Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, jog vaiko išlaikymo pinigai mokami tik tuo atveju, jeigu vaikas gyvena Lietuvoje.

Tačiau su tuo nesutinkantis advokatas V. Vilkas pažymėjo, kad Europos Sąjungos (ES) veikimo sutartis (SESV) numato ES piliečių teisę laisvai judėti ir apsigyventi valstybių narių teritorijoje, o pasinaudojimas šia teise – negali suvaržyti ja pasinaudojusių asmenų teisių ir (ar) pareigų.

Tokiai pozicijai pritarė ir skundą išnagrinėjęs teismas, kuris nutarė panaikinti fondo sprendimą. Anot teismo, įstatyme nėra numatytas toks išmokų nutraukimo pagrindas, kaip išvykimas gyventi į užsienį.

Kol kas dar neįsiteisėjusiame sprendime teismas pabrėžė, kad Vaiko išlaikymo fondo administracija, aiškindama teisinį reguliavimą, neatsižvelgia į tai, kad įstatymo tikslas yra užtikrinti vaiko teisę į socialinę apsaugą ir garantuoti valstybės įsipareigojimą esant šiame įstatyme nustatytiems pagrindams suteikti vaikui nustatyto dydžio išlaikymą.

„Visų pirma turi būti vadovaujamasi vaiko interesais ir siekiama, kad valstybės parama pasiektų adresatą – konkretų vaiką, kuriam ši parama skiriama.“, – pabrėžė bylą išnagrinėję teisėjai.

Anot jų, jei įstatyme nėra nustatyti pagrindai sustabdyti arba nutraukti išmokų iš Vaikų išlaikymo fondo mokėjimą, įstatymų leidėjo nustatyta materialinė parama neturėtų būti atimta dėl to, jog pasikeitė besikreipusio dėl lėšų vaikui išlaikyti gavimo asmens ar vaiko gyvenamoji vieta.

„Įstatymų leidėjas nėra įtvirtinęs tokio išlaikymo nutraukimo pagrindo, kaip vaiko ar pareiškėjo išvykimas gyventi į užsienį, – rašoma teismo sprendime. – Nepilnamečių vaikų interesai yra prioritetiniai, o šiuo atveju išmokos iš Vaikų išlaikymo fondo yra skiriamos būtent jam ir negali būti nutraukiamos nesant tam konkrečiame teisės akte nurodyto teisinio ir faktinio pagrindo. Taip būtų paneigta vaiko teisė į valstybės paramą ir išlaikymą.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Darbo imigrantus išnaudojantis vergvaldys – nepažabojamas (16)

Važiuodamas į Vokietiją tolimųjų reisų vairuotojas Aleksandras Šeško tikėjosi užsidirbti,...

Dešimtmečio byla gali pasikartoti: kaip gudrūs žaidimai pakišo vienus ir atrišo rankas kitiems (1)

Nesenoje parlamentinių tyrimų istorijoje yra pavyzdžių, kai teisėsaugos tyrimus dubliuoti sumanę...

Orai: laukia kontrastų savaitė – po žiemos vėl grįš ruduo (19)

Iki savaitės vidurio šalyje numatomi žiemiški orai , kurie pažers aibę iššūkių: vyraus...

Nacionalinio vėžio instituto direktorius pataria, kas padės išvengti onkologinių ligų: 12 paprastų žingsnių (179)

Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai...

JAV žiniasklaida: Kuzminskas susitiko su „Lakers“ klubo atstovais

NBA gerbėjus Lietuvoje iš už Atlanto pasiekė intriguojanti žinia. ESPN reporterio Ohmo...

Laisvadienių kuriozai: jei pasiimsite 3, turėsite 10, ir tai ne vienintelė gera žinia (69)

Šių metų pabaiga pradžiugins netikėta galimybe – jei pasiimsite tris laisvadienius, ilsėtis...

Pergalių seriją pratęsusių „Pacers“ gretose Sabonis vėl buvo tarp rezultatyviausiųjų (2)

Puikią sportinę formą NBA pirmenybėse ir toliau demonstruoja Indianos „Pacers“ (10-8)....

Šis 1937-aisiais nutapytas paveikslas kelia didžiules aistras: ar sugebėsite pastebėti vieną keistenybę? (7)

Vargu, ar šie paveiksle pavaizduoti asmenys atrodytų bent kiek išskirtiniai, jei kartu su visu jį...

Naktį eismo sąlygas sunkins plikledis (4)

Pirmadienio pavakarę šalyje oro temperatūra nuo 1 iki 4 laipsnių šilumos.

Šalia Danės upės gyvenančius žmones pasiekė baugus perspėjimas: nevaldomai kyla vanduo (40)

Klaipėdai naktį iš sekmadienio į pirmadienį išvengus potvynio, vis dar gresia kur rimti...