Nesinori sukelti iliuzijų, kad pakanka tik trinktelti kumšteliu, ir Europos Sąjunga apdalins Lietuvą prizais bei piniginėmis su eurais. Taip tikrai nėra ir nebus. Bet nieko neveikti arba pasiimti tik tai, kas duodama, nekelti ambicingų tikslų (ir jų nė nebandyti įgyvendinti), nepriimti sprendimų yra lengviausia.
Zigmantas Balčytis
© DELFI

Nenuvertinkime savo galimybių. Lietuvadar gali pakovoti ir dėl paramos suskystintųjų dujų terminalostatybai, ir dėl žemės pardavimo užsieniečiams apribojimųpratęsimo, ir dėl spartesnio išmokų žemdirbiams padidinimo.

Ir prielaidų, ir galimybių tokiemstikslams pasiekti yra.

Europos Sąjunga nėra numačiusiteikti paramą Lietuvoje pradėtam įgyvendinti suskystintų gamtiniųdujų terminalo projektui Klaipėdoje, neužšąlančiame jūrųuoste. Europos Komisijos sprendimu, ES parama numatyta kitam –regioniniam – dujų terminalui, kuris, pagal atliktą studiją,turėtų pradėti veikti ne anksčiau 2030-ųjų ir būtų statomasSuomijos įlankoje (prie Estijos arba Suomijos krantų), kasmetpilnai užšąlančioje nuo gruodžio (sausio) iki kovo (balandžio).

Taigi pagal šį scenarijų, Baltijosregiono valstybės, tarp jų ir Lietuva (jei nestatytų savoterminalo), dar mažiausiai 17 metų liktų priklausomos nuomonopolinio išorės dujų tiekėjo.

2030-ieji – anksčiausia regioniniodujų terminalo pastatymo data – visiškai nesiderina su ESenergetikos strategija. Po 2015-ųjų nė viena ES valstybė narėneturėtų likti atskirta nuo Europos dujų ir elektros energijostinklų bei turėtų prieigą bent prie dviejų skirtingųalternatyvių energetinių išteklių tiekimo šaltinių.

Europos Komisija gali peržiūrėtiregioninio dujų terminalo Suomijos įlankoje statybos būtinumoklausimą ir šio terminalo statybai skirtą finansavimą paskirstytivalstybėms narėms, kurios savo lėšomis stato ar statyssuskystintų dujų terminalus Baltijos regione. Tokie terminalai(pagal Lietuvos pavyzdį) leis žymiai greičiau užtikrintienergijos tiekimo saugumą ir patikimumą Baltijos regioneartimiausiu laiku, o ne po dvidešimties metų.

Būtent su tokiu pasiūlymu kreipiausiį Europos Komisiją. ES paramos skyrimas Klaipėdoje statomamsuskystintų dujų terminalui ne tik neprieštarautų ESstrategijoms, bet, priešingai, pademonstruotų, kaip galimaefektyviai, greitai ir laiku tas strategijas įgyvendinti.

Lietuvos tikslas visa tai įrodytiEuropos Komisijai. Žinoma, galima numoti ranka ir viso to nedaryti.Kodėl nepabandžius, neišnaudojus šių galimybių?

Tiesa ir tai, kad norint sėkmingaiįgyvendinti energetikos projektus vien ES sprendimų nepakanka. Kaipir nepakanka, kad Lietuva nutiestų dujotiekį, geležinkelį,elektros liniją iki savo valstybinės sienos. Tai laiku,neuždelsdama turi padaryti ir kaimyninė valstybė. Štai viena išpriežasčių, kodėl santykiai su kaimynais, taip pat ir Lenkija,yra labai svarbūs: vykdome bendrus projektus, anksčiau ar vėliauturėsime bendrą energijos rinką.

Ne viskas taip paprasta, bet ne viskastaip ir beviltiška. Ar daug kas prieš dvejus metus tikėjo, kadtiesioginės išmokos Lietuvos žemdirbiams didės. Buvo daugabejonių, neigimo. Šiandien mūsų šalies žemdirbiai turi gerasstartines derybų pozicijas, o Europos Parlamentas turi labai aiškųmandatą derybose su Europos Taryba užtikrinti Baltijos šaliųžemdirbiams skirtų tiesioginių išmokų greitesnį suvienodinimąbei jų priartinimą prie ES vidurkio. Visa tai tapo įmanoma, kaiEuropos Parlamentas šį pavasarį pritarė Baltijos valstybiųžemdirbių teiktai pataisai, kad tiesioginės išmokos ES valstybiųžemdirbiams būtų sparčiau suvienodintos.

Ar daug buvo tikinčių, kad ES lyderiųvasarį pasiektas susitarimas dėl daugiamečio 2014-2020 metųbiudžeto bus palankus Lietuvai: pavyko išsiderėti, kad bendras ESfinansinės paramos Lietuvai paketas turėjo didėti beveik 10procentų ir sudaryti 44,5 milijardo litų. Ir tuo metu, kai buvonumatytas griežtas taupymo mechanizmas. Nemanau, kad Europos VadovųTarybos ir Europos Parlamento derybų metu šie skaičiai keisis įmažesnę pusę.

Lygiai taip buvo mažai tikinčių, kadpavyks apginti Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavimą,kurį apskritai ketinta nutraukti po 2017 metų. Pavyko. Reikalai yrapakrypę Lietuvai palankia kryptimi.

Esu įsitikinęs, kad dar nėraišnaudotos visos galimybės derėtis su ES dėl galimybės pratęstidraudimą pirkti žemę užsieniečiams. 2004-aisiais, kai Lietuvastojo į ES, visuose dokumentuose, susijusiuose su žemės ūkiopolitika, buvo numatyta, kad išmokos valstybių naujokių ūkininkamspasieks ES išmokų vidurkį 2013 metų pabaigoje.

Kadangi tai nebuvo pasiekta, turi būtiperžiūrėtos ir nuostatos dėl žemės pardavimo užsieniečiams.Europos Komisija, atsižvelgdama į dabartinę žemės ūkiosituaciją Baltijos šalyse ir Europoje, turėtų suteikti Lietuvaiir kitoms Baltijos valstybėms galimybę pratęsti draudimąužsieniečiams pirkti žemės ūkio paskirties žemę, kol tųvalstybių tiesioginės išmokos žemdirbiams nebus lygios ESvidurkiui.

Europos teisės departamento prieTeisingumo ministerijos teisininkai skeptiškai vertina Vyriausybėsgalimybes atnaujinti derybas su ES, kad būtų dar pratęstasdraudimas Lietuvoje parduoti žemę užsieniečiams.

Reikia neužmiršti, kad sprendimuspriima politikai, ne teisininkai. Lygiai taip kaip stoti Lietuvai įES buvo priimtas politinis sprendimas.

Nenuvertinkime savo galimybių,ypač mums patiems pirmininkaujant ES.

Rezultatai pasiekiami ir jų galimapasiekti tik bendromis jėgomis – ir valstybės vadovai, irvalstybės institucijos, diplomatai, EP ir Seimo nariai, EKkomisaras, visi turime žiūrėti į vieną pusę. Jei dirbsime kaipkomanda, jei numatysime ilgalaikę valstybės strategiją ir veiksimesutartinai, galima išnaudoti ES teikiamas galimybes ir privalumus.

Yra tik vienas „bet“: namųdarbai turi būti atliekami laiku ir čia, Lietuvoje.

Lietuva dvidešimt metų neinvestavo įnaujus strateginius objektus. Priešingai: sumažinome valstybėskonkurencingumą sustabdydami elektros gamybą Ignalinos atominėje.

Senieji strateginiai objektai jaunegeneruoja Lietuvai papildomų pajamų – nebegalime užtikrintivalstybės pajamų, kurios reikalingos teikti viešąsias paslaugas.Jei dabar „neįkalsime kuoliukų“ svarbiose pozicijose, kuriasjau pats gyvenimas diktuoja, už mus tai padarys kitos valstybės. Irvėl negalėsime suprasti, kodėl nepilnėja biudžetas, nekuriamosnaujos darbo vietos, tinkamai nefinansuojamas švietimas, kraštoapsauga, socialinė ir sveikatos sritys, kodėl didėja socialinėatskirtis.

Ir būtent todėl pačiaissvarbiausiais valstybei klausimais turi būti partijų susitarimas.Turi būti ilgalaikiai strateginiai tikslai, ir uždaviniai,nepriklausomai nuo valdančiųjų partijų trumpalaikių tikslų, nuointeresų grupių veikimo. Privalome suvokti, kad šiandien kuriameir programuojame Lietuvos ateitį dešimtmečius į priekį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sandra Vilimaitė. Muša, reiškia – myli (249)

Po praeitos mano apžvalgos „Moteriškumas – blogas įprotis, kurio reikia atsikratyti“ kilo...

Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė: jis atsiprašė visos Lietuvos, tik ne manęs ir dukrelės (367)

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (312)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (431)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (149)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Lietuvą palikdama Eurika Masytė sunkiai tramdė ašaras: ir šiandien dar jaučiuosi nepritapusi (129)

Minint valstybines šventes vis dar skamba legendinė daina „Laisvė“ ir turbūt nėra žmogaus...

Gentvilas: žemi liberalų reitingai – sunkiausio partijos laikotarpio atspindys (55)

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas sako, kad rekordiškai žemi jo vadovaujamos...

Atsakymas Užkalniui: Vilnius – nuostabus miestas (23)

Esu vilnietis, gyvenu čia jau apie dešimt metų, dirbu, kuriu šeimą ir didžiuojuosi savo miestu.

Bendrauti su Adomaičiu vengęs Brazys nesitiki stebuklų iš sugrįžtančių rinktinės veteranų (23)

Pirmąjį sezoną Vilniaus „Lietuvos ryto“ trenerių štabe pabaigęs Mindaugas Brazys poilsio...

Sinoptikas: šįvakar oras nebus toks blogas, kaip gali pasirodyti dieną (2)

Nors šeštadienis bus apniukęs ir lietingas, vakare nuo 21 valandos lietaus debesys turėtų gerokai...