aA
Europos Parlamentas (EP) balsavo už barjerų mažinimą telekomunikacijos srityje. Nuo 2015 m. gruodžio mėnesio nebereikės mums mokėti didesnių kainų už mobilųjį ryšį ES valstybėse-narėse. Įsigaliojus pokyčiams, už duomenis ir pokalbius visoje ES mokėsime tokią pačią kainą kaip namie.
© Shutterstock nuotr.

Tai yra vienas rimčiausių bandymų suvienodinti telekomunikacinių paslaugų rinką visoje Europos Sąjungoje. Dar 2012 metais galiojančios kainų „lubos“, nustatytos EP, numatė maksimalią 70 euro centų kainą už 1MB duomenų mobiliesiems įrengimams. 2013 metais maksimali galima kaina nukrito iki 45 euro centų, bet tai vis dar slopina susisiekimą tarp atskirų ES šalių.

Kaip rodo vasario mėnesį įvykdyta apklausa, tik 8 proc. keliautojų naudoja mobilųjį telefoną taip pat kaip savo šalyje. Apie 30 proc. asmenų būdami užsienyje niekada neskambina, o 20 proc. nerašo žinučių. Beveik puse keliautojų niekada nesinaudoja mobiliuoju internetu. Statistika rodo, kad ES piliečiai skaudžiai jaučia tarptinklinio ryšio mokestį, todėl nuo kitų metų galime tikėtis mažos revoliucijos mobiliųjų paslaugų rinkoje.

Nuo 2008-ųjų, kai pradėta riboti maksimalias kainas telekomunikacinėms paslaugoms, mobiliojo interneto duomenų srautas pakilo 1500 proc. Po 2015-ųjų galime tikėtis dar didesnio pokyčio. Europos Komisijos viceprezidentė Neelie Kroes balsavimą vadina ES pareigų vykdymu savo piliečiams: „Beveik visi mes priklausome nuo mobiliojo ir internetinio ryšio kasdieniame gyvenime. Turėtume žinoti, ką perkame, neturėtume būti apgaudinėjami ir turėtume turėti galimybę pakeisti savo nuomonę. Įmonės turėtų turėti galimybę aptarnauti mus visus ir naujasis reglamentas tai palengvina. Laimi visi.“

Vis dėlto, anot bendrovės „Bitė“ direktoriaus pavaduotojo Prano Kuisio, viskas priklauso nuo įgyvendinimo. „Jeigu bus leistos išimtys šalims, kuriose yra labai maži vietiniai tarifai, tada tai bus subalansuotas, geras sprendimas. Jeigu ne, ir liks toks sprendimas, koks yra dabar, ten, kur mobilus ryšys yra labai pigus, kainos gali kilti.“

Keisis taip pat ryšio kokybė. Kai kurie operatoriai stabdė arba blokavo IP telefonijos (VoIP) paslaugas užsienyje. VoIP yra naudojamas skambinti internetu (pvz. naudojant „Skype“). Pagal naują tvarką tokia praktika bus draudžiama. ES taip pat ruošiasi platesniam 4G ir 5G technologijų panaudojimui. Kol kas tai tėra planavimo stadijoje, bet esminis pokytis numatomas radijo bangų dažnyje. Suvienodinus rinką galima tikėtis, jog tam tikri dažniai atsilaisvins būtent 4G ir 5G poreikiams (galima bus siųsti didesnius duomenų kiekius).

Tikėkimės, kad tai privers Lietuvos mobiliojo ryšio operatorius taikyti ir kitas praktikas. Šiuo metu, jei esi ne Lietuvos pilietis, reikia pereiti kryžiaus kelius, kad galėtum įsigyti telefoną pagal sutartį. Žmonėms kuriami absurdiški barjerai ir nuo to kenčia tiek potencialūs klientai, tiek potencialūs paslaugų tiekėjai. Galų gale lieka tik impotencija – nei normalių kainų skambinant į užsienį, nei mobiliojo interneto, nei telefono.

Artimiausiais mėnesiais turėtume sužinoti, kaip bus įgyvendinamas EP sprendimas. Kol kas siunčiama žinutė nuteikia mus teigiamai – kainos kris. Blogiausiu atveju ir toliau ieškosime Wi-Fi hotspotų užsienio restoranuose.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Popieriniai milijonieriai: lietuviai emigrantai tapo įtariamų aferistų priedanga

„Tu direktorius, tu milijonierius. Nori – atskrisk, pasiimk savo pinigus ir dink iš čia“, –...

Prezidento patarėjas užsimena apie platesnį turto apmokestinimą, automobilių mokesčio pokyčius

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta mano, kad kitų metų biudžeto ambicija gerėja, tačiau...

Euro zonos reformų planus stabdo suirutė Italijoje ir Vokietijoje

Euro zona pasiekė tam tikrą pažangą baigdama kurti bankų sąjungą ir reformuodama finansinės...

The Economist

Viskas apie klimato kaitą: praeitis, dabartis ir ateitis

Užduotis pakeisti klimato kaitą skatinančias nuo iškastinio kuro priklausomas technologijas vis...

Laikai, kai alkoholis liejosi laisvai: tarsi tradicija girtuoklystė ėjo iš kartos į kartą

„Kaip upė prasideda nuo upokšnio, taip ir girtavimas prasideda nuo taurelės. Žmogus pasidaro...

Nužudyto centrinio banko pareigūno perspėjimas buvo lemtingas SEB (60)

Ne visi pinigų plovimo skandalai vienodi. Kai pasaulis sužinojo, kad milijardai nešvarių pinigų...

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (266)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Žiema trumpam atsitraukia, grįžta rudeniški orai (10)

Penktadienį dangumi plauks stori pilki kritulių debesys. Naktį ir rytą šlapias sniegas...

Kartu 53 taškus mėgėjų lygoje „suvertę“ Lavrinovičiai: vakar mama bažnyčioje buvo (24)

Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“) užtikrintą pergalę pasiekė „Sporto namai“...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina (5)

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...