aA
Beveik aštuoni milijonai jaunų žmonių Europos Sąjungoje nei dirba, nei mokosi – tokia nerimą kelianti statistika. O juk už šių nuolat augančių skaičių slepiasi ir jaunuolių gyvenimo tragedijos. Labai ilgai nerasdami darbo vieni skursta, praranda pasitikėjimą savimi ir savo valstybėmis, kiti suserga depresija ar pradeda daryti nusikaltimus, treti emigruoja, palieka Europą, nors mes esame sparčiausiai senstantis žemynas ir jauni žmonės mums gyvybiškai reikalingi. Dalis tęsia studijas, tačiau ir po jų vėl negali rasti darbo, tada vėl mokosi ir vėl neranda, taip tarsi papuola į uždarą ratą...
Vilija Blinkevičiūtė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Apie jaunų europiečių nedarbo problemą kalbame labai daug ir ne vienerius metus, tačiau problema nuo to nemažėja. Jaunimo nedarbas yra dvigubai aukštesnis už bendrąjį nedarbo lygį. Graikijoje ir Ispanijoje jaunimo nedarbas yra 56 proc. Italijoje, Portugalijoje, Airijoje, Kipre ir Slovakijoje – virš 30 proc.

Galime pasidžiaugti, kad Lietuva jau nėra tarp šių „lyderių“ – jaunų žmonių užimtumas didėja. Nuo 35,3 proc. nedarbo 2010 metais iki 24,8 proc. šį pavasarį. Sakysite, kad jaunimas išvažiuoja? Taip, kažkiek emigruoja, tačiau statistika rodo, kad emigracija mažėja.

Bendras nedarbo lygis Europoje taip pat auga ir šiemet pasiekė rekordinį beveik 11 proc. lygį, o tai reiškia, kad net 26,5 milijonų Europos Sąjungos piliečių negali rasti darbo. Neseniai Europos Komisijos Pirmininkas José Manuelis Barrosso susitikime su mūsų Premjeru Algirdu Butkevičiumi užimtumo didinimą ir nedarbo mažinimą įvardijo kaip vieną pagrindinių Europos Sąjungos problemų, kuri turės būti sprendžiama ir Lietuvai pirmininkaujant Europos Tarybai.

Europos Parlamentas ne vienoje savo rezoliucijoje ragino šalis netaupyti užimtumo didinimo sąskaita ir visokeriopai remti iniciatyvas, kuriomis padedama plėtoti daugiausia darbo vietų galinčius sukurti sektorius. Ir tikiuosi, kad naujojo 2014-2020 metų Europos Sąjungos biudžeto lėšos taip pat bus naudojamos ir naujoms darbo vietoms kurti.

Europos Parlamento Užimtumo ir socialinių reikalų komitetas, kuriame aš dirbu, neseniai lankėsi Lietuvoje. Susipažinome su Lietuvos pirmininkavimo prioritetais ir visuose susitikimuose su Socialinės apsaugos ir darbo ministre, Seimo nariais, socialiniais partneriais, nevyriausybinėmis organizacijomis ypač daug diskutavome apie jaunimo nedarbą ir kodėl taip sudėtinga jaunam žmogui po studijų įsikabinti į darbo rinką.

Ar pakankamai gerai veikia profesinio orientavimo sistema? Ar dar mokyklos suole padedame jaunuoliui suvokti, kuo jis nori būti ir kokios profesijos reikalingos? Ar mokymo įstaigos ruošia tokių profesijų specialistus, kokių reikia darbo rinkai? Ar jos padeda savo studentams studijų metais įgyti praktinių įgūdžių, kad būsimi darbdaviai nesakytų, jog nenori darbuotojų be patirties? Ar pakankamai bendradarbiaujama su socialiniais partneriais?

Ir nors visi suvokia, kad svarbiausios aukšto jaunimo nedarbo priežastys yra nepakankama darbo patirtis bei įgytos kvalifikacijos neatitikimas darbo rinkos poreikiams, tačiau vis dar trūksta realių veiksmų šios problemos sprendimui. Neabejoju, jog tai bus įvertinta rengiamoje Lietuvos užimtumo didinimo 2014 – 2020 metų strategijoje.

Ypač optimistiškai nuteikia Europos Komisijos pasiūlyta „Jaunimo garantijų“ iniciatyva, kuriai pritaria Europos Parlamentas ir Taryba. Šios iniciatyvos tikslas užtikrinti, kad jauni žmonės per 4 mėnesius po mokymo įstaigos baigimo ar darbo netekimo susirastų darbą arba būtų įtraukti į tolimesnes mokymo ar perkvalifikavimo programas, stažuotes bei gamybinę praktiką. Šiai programai šiuo metu yra numatyta 4 milijonai eurų, pirmosios iniciatyvos bus pradėtos įgyvendinti jau šių metų pabaigoje, o vėliau, įvertinus šios programos efektyvumą, ji turėtų būti finansuojama iš Europos socialinio fondo.

Pritardami siūlymui „Jaunimo garantijų“ iniciatyvai 2014-2020m. skirti 6 mlrd. eurų, raginame Tarybą rasti dar papildomų lėšų, taip siekiant kuo labiau padidinti jaunimo galimybes ir užimtumą. Europos Taryba patvirtino „Jaunimo garantijų“ iniciatyvos įgyvendinimo rekomendacijas, tačiau galutinį sprendimą turės priimti kiekviena šalis. Jauni žmonės nori dirbti, o mūsų tikslas - padėti jiems.

Europos Parlamento narė Vilija Blinkevičiūtė

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (30)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (186)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Pažadai nesutilpo į mokytojo piniginę: atlyginimų žirklės stulbina (5)

Geresnių laikų mokytojams dar teks palaukti. Iš prognozuoto iki 17 proc. atlyginimų šuolio...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (140)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (111)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (97)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Neįtikėtinas rašytojos Colette gyvenimas: vyras vogė jos talentą, o ši keršijo romanais su jo 16-mečiu posūniu ir kitomis moterimis (2)

Netrukus kelionę po Lietuvos kino teatrus pradės juosta „Koletė“ – dar vienas svarbus...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (111)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (8)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...