aA
Europos Parlamento Aplinkos komitetas patvirtino savo poziciją dėl Poveikio aplinkai vertinimo direktyvos (Direktyva dėl tam tikrų valstybės ir privačių projektų poveikio aplinkai vertinimo).
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (Mindaugo Mikulėno nuotr.)

Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) direktyva nuo priėmimo 1985 metais iš esmės nebuvo tobulinta, tad šiuo metu vykstančia jos peržiūra siekiama atnaujinti teisės aktą ir jį priartinti prie šiandienos realijų.

Pasak Europos Parlamento narės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, vienas didžiausių senosios direktyvos trūkumų – tai, kad joje nėra instrumentų, kurie padėtų užtikrinti poveikio aplinkai vertinimo procesų nepriklausomumą.

"Šiandien Aplinkos komitete pritarėme labai svarbiai nuostatai, kad dalyvauti poveikio aplinkai vertinime turi nepriklausomi ir techniškai kvalifikuoti specialistai, kurių pavardės privalo būti skelbiamos viešai", - teigia Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė.

Anot parlamentarės, ši nuostata, kartu su taisyklėmis, kurios aiškiau ir išsamiau reglamentuos visuomenės dalyvavimą poveikio aplinkai vertinime turėtų procesą padaryti gerokai skaidresniu, o tokiam poreikiui, kaip rodo kasdieniai patyrimai ne tik Lietuvoje, bet ir kitose ES šalyse, pribręsta jau seniai.

"Kita vertus, pats poveikio aplinkai vertinimo procesas – supaprastintas: siūloma užtikrinti, kad informacija, surinkta poveikio aplinkai vertinimo metu, galėtų būti remiamasi ir kreipiantis dėl kitų leidimų, pavyzdžiui, taršos, gavimo", - apie PAV direktyvos naujoves pasakoja EP narė R.Morkūnaitė, pati aktyviai dalyvavusi diskusijose dėl šios direktyvos atnaujinimo ir dokumentui pateikusi aštuonias pataisas.

Anot europarlamentarės Radvilės Morkūnaitės, nemažiau svarbios ir kitos naujosios Direktyvos nuostatos – numatyta, jog poveikio aplinkai vertinimo metu privalės būti atsižvelgiama į daugiau aplinkos elementų, kuriems gali būti padaryta žala, tarp tokių elementų – biologinė įvairovė, kultūros vertybės, žemės gelmės.

Diskusijų dėl aplinkosauginio skalūnų dujų gavybos reglamentavimo įkarštyje svarstoma PAV Direktyva, EP Aplinkos komiteto nariams atsižvelgus į visuomenės susirūpinimą, papildyta ir nuostata, kad poveikio aplinkai vertinimas būtų privalomas ir netradicinių angliavandenilių (pvz., skalūnų dujų) žvalgybai ir gavybai. Anot EP narės Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, tai pirmasis teisinę galią turintis ES dokumentas, kuriame atsižvelgiama į skalūnų dujų gavybos aplinkosauginius aspektus.

Europos Parlamento plenarinėje sesijoje dėl Poveikio aplinkai vertinimo direktyvos bus balsuojama rudenį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (4)

Kiekvienais metasi Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Lietuva – demografinėje duobėje: išgelbės tik darbo imigrantai? (29)

Mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius ir nesustojanti emigracija kelia vis daugiau klausimų,...

Nobelio premijos laureatas: jau dabar pajutome skonį to, kas mūsų laukia. Gali tapti gerokai blogiau „kyla pavojus JAV demokratijai“ (103)

Garsusis ekonomistas Josephas Stiglitzas atkreipia dėmesį į tris realiausią grėsmę keliančius...

Lemiamos „Žalgirio“ atakos rebusas: kodėl viskas baigėsi plyta, o ne laisvutėlio Milaknio šūviu? pažymiai žaidėjams (104)

„Mes esame tikrai toli nuo savo potencialo, bet žaidžiame dėl pergalių su „Barcelona“,...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Vaikamušių judėjimo aktyvistams: gavote tai, ko nusipelnėte (51)

Dar savaitė, kita ir Lietuvos miestai bei miesteliai pradės varžytuves, kieno įžiebta Kalėdų...

Jauni Lietuvos gyventojai trykšta optimizmu – atlyginimus tikisi augsiant keleriopai (89)

Lietuvos jaunimas savo ateitį vertina optimistiškai: SEB banko atliktas 18–25 metų gyventojų...

Dėl sulaužyto gyvenimo dabar nebežino, kur kreiptis: gailiuosi, kad nuvedusi dukterį pas gydytojus, paklausiau jų patarimo (253)

Prieš daugelį metų globėjų į užsienį kartu su seserimi išvežta lietuvaitė po dešimties ten...

Šeimos tradicija, virtusi spontanišku nuotykiu – kaip keliauti su vaikais ir neišprotėti? (1)

Vieniems šeimos tradicijos yra bendros šventės ar aktyvios veiklos, kitiems jos neatsiejamos nuo...

Suvalgę kažko saldaus patiriate nemalonius simptomus? Mitybos ekspertai aiškina, kokiais atvejais gali tekti atsisakyti cukraus

Daugumos mūsų santykis su cukrumi svyruoja nuo meilės iki neapykantos. Mums patinka saldumynai, jie...

Pavergė ne vieno garsaus menininko širdį: vieni vadino mūza, kiti – vyrus gniuždančiu monstru (11)

Ją vadino kūrėjų mūza. Ji įsimylėdavo talentingiausius to meto vyrus, jie atsakydavo tokiais...