aA
Gal pamenate pasaką vaikams apie šnipšto kalvį, kur ponas, slapčia stebėjęs, kaip kalvis kala dirbinius, nutarė pats to amato imtis? Ūkininkas jam atvežė didelį gabalą geležies noragui pagaminti, o ponas geležį kaitino ir kalė, kalė ir kaitino, kol liko tik mažas gabaliukas, ir būtų užtekę nebent ylai. Tačiau neišėjo ir ylos nukalti, tada ponas nutarė, kad iš šios geležies geriausiai išeis šnipštas: gerai įkaitino paskutinį trupinėlį geležies ir įmetė į vandenį, kuriame jis sušnypštė „Šnipšt!“.
© Scanpix

Panašią pasaką pastarąjį dešimtmetį pasakojo ir ES institucijos bei politikai apie planuotą „Nabucco“ dujotakį, kuris turėjo į Europą pumpuoti dujų iš Kaspijos jūros regiono, pirmiausiai Azerbaidžano. Taip šis dujotakis esą padėtų diversifikuoti dujų tiekimą į Europą, sumažintų iš Rusijos tiekiamų dujų dalį.

Metai bėgo, kalbos ir skambūs pareiškimai skambėjo, bet geležies gabalas mažėjo: pradinis planas buvo statyti dujotakį, kuriuo Europą pasiektų 31 milijardas kubinių metrų dujų (tiek dujų Lietuva suvartotų per dešimtmetį). Vėliau planai tapo kuklesni, tik apie 10 milijardų kubinių metrų dujų per metus arba tik apie 2 procentus Europos Sąjungos metinio dujų poreikio. Tačiau birželio pabaigoje ir šis gerokai apkramtytas „geležies gabalas“ buvo dar kartą gerai įkaitintas ir įmestas į vandenį, kad teišleistų „Šnipšt!“.

Dujos gali ir pasilikti Italijoje

Paskelbta, kad Azerbaidžano koncernas, kuris išgaus Europos Sąjungai skirtų dujų Shah Deniz II lauke, pasirinko kitą dujotakio variantą – ne „Nabucco“, o Trans-Adrijos dujotakį (angl. Trans-Adriatic Pipeline, TAP). Pranešama, kad Azerbaidžano dujos TAP dujotakiu į ES turėtų pradėti tekėti apie 2019 metais.

Tai reiškia, kad ne tik kad dešimtmečio pompastiškos kalbos apie „Nabucco“, kuriomis maitinta Europos Sąjungos publika, buvo tuščios. Tai taip pat reiškia, kad Rytų ir Vidurio Europa ir toliau gaus daugiausiai tik rusiškų dujų.

„Nabucco“ turėjo pumpuoti dujų per Turkiją į Bulgariją, Rumuniją, Vengriją bei Austriją. Tuo tarpu 870 kilometrų ilgio TAP prasidės nuo Turkijos, užkabins Graikiją bei Albaniją ir Adrijos jūros dugnu pasieks Italiją. O ten dujos turbūt ir pasiliks. Italija yra trečia didžiausią gamtinių dujų rinka Europoje: TAP planuojami pajėgumai yra tarp 10 ir 20 milijardų kubinių metrų dujų per metus, o Italija per metus suvartoja apie 81 milijardą kubinių metrų dujų. Tad TAP geriausiu atveju patenkins aštuntadalį ir ketvirtadalį Italijos paklausos.

Gal ir gerai

Nors įrašą pradėjau rašyti gana ironiškai, bet matau ir gerų pusių. Nors turbūt Azerbaidžano dujos bent jau pradžioje tiekimo bus pasiekiamos tik italams, jie turbūt tada mažiau pirks kitų tiekėjų tiekiamų dujų.

Jeigu Lietuva jau turėtų suskystintų gamtinių dujų terminalą Baltijos jūroje, galbūt TAP atsiradimas netiesiogiai palengvintų dujų įsigijimą ir Lietuvai. Be to, Azerbaidžanas kol kas niekaip netiekia jokių dujų Europos Sąjungai, tai būtų pirmasis blynas.

Jeigu neprisviltų, galbūt būtų galima tikėtis projekto plėtros. Trečias dalykas, kai ES pradėjo planuoti „Nabucco“, Rytų ir Vidurio Europoje ir taip dominuojančią padėtį užimantis Rusijos „Gazprom“ išrado „Pietų srauto“ dujotakio projektą (angl. South Stream), kuris rusiškas dujas pristatytų į Europą iš tos pačios pusės, kur planuotas „Nabucco“.

Tai galbūt padidintų pasiekiamų dujų kiekį Europos Sąjungoje, bet nediversifikuotų tiekimo, nes ypač ši Europos dalis ir taip labai priklauso nuo rusiškų dujų tiekimo. Pastaruosius kelerius metus Rusijos politikai ir „Pietų srauto“ atstovai malėsi skersai išilgai planuotą „Nabucco“ maršrutą ir ieškojo (bei rasdavo) sąjungininkų iš tų pačių šalių, kurioms dujų turėjo tiekti „Nabucco“.

Dabar šios pastangos nebebus tokios svarbios, kadangi Azerbaidžano dujos nebus tiekiamos per Vidurio Europą. Jeigu dabar, paskelbus oficialų „Nabucco“ mirties laiką, „Pietų srauto“ dujotakio projektas nebebus tęsiamas, tai parodys, jog jis buvo sugalvotas tik tam, kad atitolintų Azerbaidžano dujų patekimą į Europą.

Tada šnipštu būtų galima pavadinti ne tik „Nabucco“, bet ir „Pietų srautą“.

Parengė Vija Pakalkaitė

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šnipinėjimo byla: Algirdas Paleckis sulaikytas ne vienas, tyrimas susijęs su politinėmis partijomis (487)

Trečiadienio rytą viešumą pasiekė žinia, jog tiriant šnipinėjimo bylą suimtas buvęs...

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (291)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

DELFI tyrimas. Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“ peikianti Lietuva pati atveria duris jo rėmėjams (69)

Svarbius energetikos projektus Lietuvoje vykdanti Suomijos „ Fortum “, netiesiogiai prisideda prie...

Gyvai / DELFI TV Gyvai su Klaipėdos mero posto siekiančiu, teisiamu Eligijumi Masiuliu (22)

Kodėl buvusiam politikui, Liberalų sąjūdžio pirmininkui, šiuo metu teisiamam dėl galbūt...

Naujausios Lietuvos banko prognozės: kas laukia 2019 metais (39)

Įvertinęs pasaulines ir šalies ekonomikos tendencijas Lietuvos bankas mažina šių metų ūkio...

Grėsmė Gedimino kalnui lieka, Karbauskis siūlo skubiai šaukti Vyriausybės posėdį (39)

Per trejus metus Gedimino kalnui Vilniuje tvarkyti išleista 6,5 mln. eurų, sutvarkytas vienas...

„Žalgirį“ gerai pažįstantis latvis jaučia – tai proga nutraukti „Daruššafaka“ nesėkmių ruožą specialiai DELFI iš Stambulo (5)

Žanis Peineris – bene geriausiai Lietuvos krepšinio gerbėjams pažįstamas Stambulo „...

Rado būdą, kaip privilioti geriausius srities darbuotojus (4)

Tradicinius įmonių biurus vis dažniau keičia bendradarbystės erdvės, kurių Lietuvoje daugiau...

Ūkininkai piktinasi, kad juos verčia arti žemę (17)

Seimo kaimo reikalų komitete svarstyta, ar galima atsisakyti kai kurių techninių ir formalių...

Panevėžietis rūdžių kalnus verčia išpuoselėtais BMW ir „Mercedes-Benz“, darbų sąraše – ir „Porsche“ (23)

Panevėžietį Dana Sergejevą gimtame mieste, matyt, žino kiekvienas. Tie, kurie apie vyrą nėra...