Feminizmas nedingo iš viešojo diskurso. Priešingai, jis beveik kasdien figūruoja internetiniuose pagrindinių medijų puslapiuose. Žurnalistai pristato tokias feministines iniciatyvas kaip naujų banknotų apyvarta su Jane Austin atvaizdu D. Britanijoje ir aptarinėja kvotas moterims bendrovių valdybose ES šalyse.
„Femen“ aktyvistės
© Reuters/Scanpix

Tuo tarpu kritikų nuomone, klasikinis feminizmas, suprantamas išimtinai kaip moterų teisių įgyvendinimas ir diskriminacijos prieš moteris panaikinimas, yra pernelyg formalizuotas. Diskutuojama, ar feminizmas nėra atgyvenusi doktrina? Tačiau pagrindinis tarptautinis moterų teisių dokumentas - Jungtinių Tautų Konvencija dėl visų formų diskriminacijos panaikinimo moterims – paremtas būtent klasikinio feminizmo principais. Jei Konvenciją ratifikavo 187 šalys, tai kaip feminizmas gali būti atgyvena?

Bet gal feminizmas savinasi privilegiją būti vienintele feministine teorija ir praktika? Panašių nuomonių šalininkai teigia, kad feminizmas yra pernelyg įvairus, kad būtų rašomas iš didžiosios F ir pristato savo idėjas. Kai kurios jų yra performansai.

Rusiškas Pusy Riot bene vienas plačiausiai nuskambėjusių pavyzdžių. Lietuviškas jo variantas buvo performansas “Įvairovės ir Edukacijos namai”, kurio metu merginos savaip interpretavo mūsų valstybės himną. Panašios idėjos gimsta ir neformaliose universitetų studentų grupėse. Pavyzdžiui, Oxfordo universiteto studentės organizuoja vakarėlius, kuriuose maišo kokteilius Bloody Mary Wollstonecraft and Consensual Sex. Linksma tokių vakarėlių nuotaika pristatoma kaip naujos kartos feministinė iniciatyva. Performatyvaus feminizmo šalininkai paprastai siekia atkreipti dėmesį į visuomenėje egzistuojantį seksizmą, smurtą. Tačiau esminis performansų tikslas yra patys performansai, o ne moterų teisės ir jų apsauga. Tik skonis ir nuotaika (o lietuvišku atveju ir skirtingas patriotizmo suvokimas) lemia, ar performansai jums patinka ar ne. Mat realios įtakos pakeisti esamą lyčių balansą ir/ar panaikinti smurtą prieš moteris performansai neturi ir negali turėti.

Tuo tarpu postliberalai apskritai atmeta „priešingos lyties“ doktriną ir tikina, kad tikrasis 7-8 dešimtmečių feministinio ir moterų judėjimo pažadas buvo postseksizmas. Postliberalai teigia, kad esminė feminizmo užduotis yra pagaliau tapti asmenimis/individais, o ne ieškoti lyčių lygybės vyrams ir moterims. Postliberali ideologija mato prasmingu sutapatinti moterų judėjimą su bet kurio kito asmens kova dėl jo lyties pagrindu pažeistų teisių. Būtent postliberalios idėjos atvėrė kelią keistai moterų/lyčių studijų ir queer studijų santuokai, ir nukreipė politinius moterų studijų tikslus seksualumo tyrinėjimų link.

Tuo pat metu JAV neoliberalus feminizmas tvirtina, kad lyčių lygybei neturi jokios reikšmės ekonominės, politinės, kultūrinės ar socialinės priežastys. Neoliberalių kaip Sheryl Sandberg manymu, moterų teisės priklauso nuo pačių moterų sugebėjimo užsitikrinti jas namuose, darbe ir visuomeninėje/politinėje veikloje. Neoliberalui kova su moterų diskriminacija yra pačios moters asmeninis reikalas ir rūpestis.

Galima paminėti ir keisčiausios formos lyčių lygybės atmainą - konservatyvųjį feminizmą. Jei 7-8 dešimtmečių feministėms buvo labai svarbu suabejoti motinyste kaip vienintele moters tapatybe, tai šiandien šią ideologiją vėl propaguoja konservatyvi lyčių lygybės atmaina. Ši, dažniausiai valstybės remiama politika, prilygina lyčių lygybę moterų teisei būti vaikų gimdytoja ir auklėtoja. Kai kuriose Centrinės ir Rytų Europos valstybėse nacionalinės programos dosniausiai remia būtent šią moters teisę – būti motina ir vaikų ugdytoja.

Niekas neabejoja, kad įvairialypis moterų aktyvizmas yra demokratinės ir post-modernios visuomenės raiška. Tačiau 7-8 dešimtmečio feminisčių tikslas buvo ne jų pačių individuali saviraiška (performatyvus feminizmas), ne postseksistinės visuomenės sukūrimas (postliberalus feminizmas) ir ne jos asmeninis mūšis už moterų teises (ką aktyviai propaguoja neoliberalai).

7-8 dešimtmečio feminizmas kaip progresyvi moterų teisių ir antidiskriminacinė politika siekė moterų ir vyrų lygybės viešame ir privačiame gyvenime, o pirmiausia – realios politinės ir socialinės lygybės moterims. Tad šiandien kalba eina ne tik apie feminizmų ir moterų aktyvizmų įvairovę, bet apie skirtingus jų tikslus ir siekius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (99)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (17)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (176)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Paradoksas: nelegaliai žiūrėti filmus esame priversti, nes per daug pirataujame

Nors piratavimo mastai Lietuvoje mažėja, vis dar esame trečia daugiausia vagianti šalis...

Sunkios būklės moters artimieji įsižeidė nugirdę gydytojos repliką (254)

„Kai mirs, palaidosit ir pabūsit“, – tarė Kauno klinikinės ligoninės gydytoja sunkios...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .

Su mylimuoju susižadėjo buvusi TV laidų vedėja Ugnė Skonsmanaitė

Trečiadienį Valdovų rūmų kieme vykusį „Freaks on Floor“ koncertą stebėjo ir Ugnė...

Garsus erotikos modelis Katie Price apgavo lietuvių dizainerę Elvyrą Monginienę: skandalas nuskambėjo užsienio spaudoje (56)

Visame pasaulyje nuogybėmis ir skandalais išgarsėjusi Katie Price , dar žinoma Jordan pseudonimu,...