aA
Debatus dėl Europos ateities apsunkina apgaulinga ir emocionali retorika, kurią pasitelkus abstrakčiai kalbama apie „glaudesnę Europą“, o tai kliudo produktyviai diskusijai apie tikrąsias Europos Sąjungos (ES) problemas. Iš tiesų, už įmantrių kalbų slypi esminiai klausimai, į kuriuos turi būti įtikinamai atsakyta. Ką iš tiesų reikš „Federacinė Europa“? Ar „Europietiškasis solidarumas“ – tai savitarpio pagalba paremta Europa, kuriai prieštarauja Vokietija, ar masiški finansinės paramos paketai, kuriuos suteikia Europos centrinis bankas (ECB)?
© Scanpix

Tokia retorika dažniausiai parodo centrinės valdžios šališkumą, o „glaudesnės Europos“ siekimas demonstruoja ne tik tai, kaip ES gali ekonomiškai bei politiškai konkuruoti su politiškai centralizuotomis valstybėmis, tokiomis kaip JAV ir Kinija, tačiau tai taip pat gali sukelti painiavą dėl ekonominio konkurencingumo bei karinės stiprybės. Eurointegracijos teikiami privalumai gali būti jaučiami per individualias, ekonomines ir kitokias sąveikas, be to, tai gali paspartinta reglamentacinių barjerų pašalinimu.

Centralizuotas požiūris neatsižvelgia į galybę ekonominės veiklos prieštaravimų tarp ES valstybių narių bei ignoruoja faktą, kad tarp mažųjų ES valstybių galima rasti daug daugiau ekonominės sėkmės pavyzdžių nei tarp didžiųjų ES valstybių narių. Euro zonoje BVP augimas nuo 2008 m. svyravo nuo -23,6 proc. Graikijoje iki 5,2 proc. Slovakijoje; už euro zonos ribų šis rodiklis svyravo nuo -4,1 proc. Jungtinėje Karalystėje (JK) iki 12,5 proc. Lenkijoje. Lenkijos, Slovakijos, Baltijos valstybių, Bulgarijos, Švedijos ir Vokietijos ekonomika augo greičiau nei JAV, tuo tarpu Vengrijoje, Danijoje ir beveik visose euro zonos šalyse buvo užregistruotas ekonomikos traukimasis.

Šie svyravimai egzistuoja dėl skirtingų valstybių vykdomų politikų, kurios atskleidžia esminį klaidingą manymą, jog ES valstybių narių problemų sprendimai gali iš esmės būti priimti ES lygmeniu. JAV federacinė vyriausybė nepriima atsakomybės už atskirų valstijų problemų sprendimą. Iš tiesų valstijos, labiausiai nukentėjusios nuo smogusios krizės, pačios ėmėsi reformų.

Panaši situacija ir su „europietiškais“ sprendimais, pavyzdžiui, Italijos problemomis. Italijai reikia „itališkų“ sprendimų , Graikijai – „graikiškų“, Portugalijai reikia šiai valstybei tinkančių sprendimų ir t.t. Europinio lygmens planai neturi silpninti valstybių skatinimo imtis iššūkių, su kuriais susiduria, o tai reiškia ypatingą pavojų, kalbant apie finansinės pagalbos paketų skyrimą euro zonos ekonomikoms.

Per dabar vykstančias diskusijas taip pat dažnai ignoruojamos ar netgi iškreipiamos vertybes, kurioms ES instituciniai planai turėtų tarnauti. „Glaudesnė Europa“ negali iš principo būti tikslu. Bet kuriam tikinčiam tradicinėmis europietiškomis vertybėmis, asmeninės laisvės, tarp jų ir ekonominė laisvė, bei su jomis susijusi atsakomybė sudaro esminį institucijų vystymosi ir įvertinimo kriterijų, tiek vietos, tiek ir europiniu lygmeniu.

Europos projekto širdyje glūdi vieninga rinka, pagalbos vienas kitam principas, „keturios laisvės“ bei kitos tradicinės privilegijos, pavyzdžiui, žodžio laisvė bei religija. Šios vertybės universalios.
Be to, šių vertybių įtvirtinimas ES institucijų planuose nereikalauja aukų, kalbant apie ilgalaikį BVP augimą bei darbo rinką. Priešingai, patirtis rodo, kad ekonomikos liberalizavimas bei depolitizavimas (įskaitant valstybinių išlaidų dalį) gyvybiškai svarbus ilgalaikiam atsigavimui užtikrinti.

Tačiau nėra būdo numatyti, ar ES lyderiai imsis šios strategijos įgyvendinimo. Galiausiai ES ateitis priklausys nuo ES valstybių narių vykdomos politikos, kuri, savo ruožtu, priklausys nuo skirtingų bei varijuojančių politinių situacijų.

Neverta abejoti, kad ypatingai reikalingų reformų atidėliojimas gali būti labiau nei rizikingas – tai gali turėti katastrofiškų pasekmių euro zonai. Iš tikrųjų, atsižvelgiant į sukauptas ES šalių narių valstybines skolas bei spartų gyventojų senėjimą, dabartinės situacijos išlaikymas gali tik pagilinti ekonominę krizę, o tai keltų grėsmę pačiam euro egzistavimui. Net jei tokios ES institucijos kaip ECB ir toliau tęstų gelbėjimo operacijų masto didinimą, šios nekompensuotų reformų trūkumo. Priešingai, tokios gelbėjimo operacijos tik padidintų socialinį ir politinį sąmyšį euro zonoje, nes europiečiai vis dažniau abejoja tokių operacijų teisėtumu.

Dėl skirtingų reformų kylančios rizikos turėtų būti vertinamos šiame fone. Nepaisant skambančių kaltinimų dėl griežtų taupymo priemonių, darbo rinkos lankstumo ir pan., yra pagrįsta galimybė, kad šios reformos bus įvykdytos. Daugiausiai problemų turinčios ES valstybės narės juda šia linkme, o reformų sėkmingumas didžiąja dalimi priklauso nuo to, kaip sparčiai jos bus pradėtos. Lenkijos, Estijos, Švedijos ir Vokietijos pavyzdžiai rodo, kad ankstyvos reformos gali duoti didžiulių socialinių rezultatų.

ES ateitis galiausiai priklausys nuo konkuruojančių politinių jėgų daromo spaudimo balanso, ypač nacionaliniu lygmeniu. Šiame etape nėra jokio į laisvumą orientuotų reformų trūkumo ar spaudimo vykdyti valstybinius įstatymus. Jei tikintiems tradicinėmis europietiškomis vertybėmis nepavyks užtikrinti, jog jų balsai būtų išgirsti, miglota retorika ir toliau stelbs konstruktyvius debatus dėl ES problemų, o nevykę įstatymai ir toliau kliudys ES ateičiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Privertė pasijusti tikru narkobaronu: pareigūnai kratos metu sandėlyje rado šešias tonas kanapių (61)

Pluoštinių kanapių ūkį įkūręs vyras nesitikėjo, kad siųsdamas mėginį galimai būsimiems...

Linas Kojala. Sudie, Amerika? Sugrįžimas namo (I dalis) (92)

Garsiajam Don Kichotui, susiruošusiam į žygį, netrūko užsidegimo. Migelio de Servanteso...

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Šis gegužės mėnuo įeis į istoriją: po sumuštų temperatūros rekordų – radikalūs pokyčiai (25)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Izolda Marcinonienė sako, kad ši gegužė įeis į...

Skandalingasis „Flying Saucer Gang“ lyderis – apie nežinomą praeitį: darbas restorane ir tikroji pažinties su Karolina istorija (29)

„Tiesiog buvome bičai , kurie norėjo studijoje eksperimentuoti. Turėjome kompiuterį, mikrofoną...

Naktinis reidas Vilniuje: dėl pirkinio internetu abiturientas pateko į nepavydėtiną situaciją (199)

Triukšmingai mokyklos baigimą šventę abiturientai neprasprūdo po reidą sostinėje surengusių...

Kauniečiai jau neįsivaizduoja savo gyvenimo be šio statinio: vadina patraukliausia susibūrimų vieta (39)

Prieš aštuonerius metus, kai Kauno „Žalgirio arena“ atvėrė duris, buvo abejojančių jos...

Pasiūlė, kaip turėtų būti skaičiuojami NT mokesčiai: manau, valstybės biudžetas padidėtų (81)

Dabar tokia padėtis, kai net ir aukštus postus užimantiems žmonėms sudaromos sąlygos būti...

Po skaudžios vyro netekties pradėjo dirbti bokštiniame krane: ne aukso kalnai, bet vis tiek geriau (5)

Kiekvieną darbo rytą moteris kopetėlėmis kyla į 30 m aukštį. Ne tam, kad nuolat gėrėtųsi...

Geltonuoja svogūnų ir česnakų laiškai – ko griebtis (2)

Svogūno ir česnako laiškai pavasarį dažnai geltonuoja. Įveikti šią problemą įmanoma, jeigu...