aA
Vienos Šiaurės šalių premjeras, Europos Sąjungos (ES) veteranas Jeanas Claude'as Junckeris ar socialdemokratų žvaigždė Martinas Schulzas - praeis dar daug laiko, kol bus paskelbtas naujo Europos Komisijos pirmininko vardas, bet Europos Sąjungos (ES) lyderiai apie tai jau galvoja, rašo Briuselyje rengiama nepriklausoma svetainė EUobserver.com.
Jose Manuelis Barroso
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šis klausimas neformaliai turi būti aptartas spalio 24-25 dienomis įvyksiančio ES viršūnių susitikimo užkulisiuose.

Ne taip kaip ankstesniais metais, šį kartą lyderiai turės surengti "tinkamas konsultacijas" su Europos Parlamentu dėl šios nominacijos ir atsižvelgti į 2014 metų gegužę įvyksiančių ES rinkimų rezultatus.

Europos Vadovų Tarybos prezidentas Hermanas Van Rompuy, kuris prieš viršūnių susitikimą derasi su lyderiais, praėjusią savaitę buvo nuvykęs į Londoną ir Paryžių, o šią savaitę turi nuvykti į Berlyną.

"Šiuo etapu ne taip svarbu vardai, veikiau svarbesnė yra rinkimų procedūra ir tai, kaip bendrauti su Parlamentu", - interneto svetainei sakė informuotas šaltinis.

Socialdemokratai Europos Parlamente jau patvirtino savo lyderio M.Schulzo, kuris šiuo metu pirmininkauja Parlamentui, kandidatūrą į Europos Komisijos pirmininkus.

Pagal taisykles, numatytas Lisabonos sutartyje, Komisijos pirmininkas turės užsitikrinti daugumą naujajame Europos Parlamente.

Parlamento atliktai apklausai rodant, kad centro kairė ir centro dešinė turės apylyges pozicijas, o euroskeptiškos partijos reikšmingai padidins savo atstovavimą, susitarimas tarp socialdemokratų ir Europos liaudies partijos (EPP) atrodo neišvengiamas.

Tuo tarpu dabartinis Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso neatmeta galimybės dirbti šiame poste ir trečią kadenciją.

Tačiau galimybės, kad jo kandidatūra bus vėl iškelta, yra mažos. Daug ES lyderių norėtų, kad jis būtų pakeistas, o kai kurie europarlamentarai iš jo paties politinės šeimos (EPP) ketina balsuoti prieš jį.

Kaip EPP kandidatas gali iškilti kurios nors Šiaurės valstybės lyderis, pavyzdžiui, Švedijos premjeras Fredrikas Reinfeldtas arba ES veikėjas veteranas J.C.Junckeris, kuris šiuo metu siekia naujos kadencijos Liuksemburgo premjero poste.

Tačiau jokio oficialaus pareiškimo EPP neplanuoja iki vasario ar kovo, nes tokia nominacija kuriam nors premjerui reikštų įtakos smukimą namuose.

Kadangi bus renkami ir kiti aukščiausi ES pareigūnai – Europos Sąjungos prezidentas, užsienio politikos vadovas ir Europos Parlamento pirmininkas, taip pat - NATO vadovas, Europos Komisijos pirmininko postas bus dalis platesnio masto susitarimo, kuris turi būti sudarytas birželio mėnesį po ES rinkimų.

Tačiau viena galimybė yra ta, kad EPP turės mažiau postų nei gavo 2009-aisiais, kai jos žmonės vadovavo Europos Komisijai (J.M.Barroso), Europos Sąjungos Tarybai (H.Van Rompuy) ir Europos Parlamentui (Jerzy Buzekas).

Dabar Taryboje yra mažiau centro dešinės vyriausybių, be to, nuostoliai prognozuojami Europos Parlamente, tad EPP turės aukščiausiais postais labiau dalytis su socialdemokratais ir, galbūt, vadovauti didžiajai koalicijai Parlamente.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente rinkimuose balsavęs Skvernelis: turiu savo planų; nuolat atnaujinama (1097)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (7)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (8)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (161)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (86)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (2)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (181)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...

Ališauskienė: į rinkimus neis tie, kurie balsavo už Juozaitį (8)

Sekmadienį vykstančiuose Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose sociologė Rasa Ališauskienė...

Eksperimentas – nutarė įsitikinti, ar obuolių actas padeda sulieknėti (10)

Daugelis garsenybių vartoja obuolių actą. Pvz., Kourtney Kardashian geria obuolių acto du kartus...