aA
Trečiadienį Europos Parlamente Briuselyje įvyko Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ (ALDE) organizuota konferencija politinių kalinių Rusijoje tema.
© DELFI (K.Ameliuškino nuotr.)

Jame dalyvavo Michailo Chodorkovskio sūnus Pavelas bei advokatas Vadimas Kliuvgantas, Maskvos Helsinkio grupės vadovė Liudmila Aleksejeva, Sergejaus Magnitskio darbdavys ir bendražygis William Browder, vienas Rusijos opozicijos lyderių Michailas Kasjanovas, o renginio šeimininku patikėta būti ALDE žmogaus teisių koordinatoriui Leonidui Donskiui.

Atidarydamas konferenciją L. Donskis pabrėžė, kad žmogaus teisės negali būti susiaurintos iki vienos šalies sienų – tai universali vertybė. „Į Michailą Chodorkovskį ar Sergejų Magnickį negalime žiūrėti kaip į Rusijos politinius kalinius, jie – europinės figūros ir visos Europos rūpestis“, - kalbėjo Leonidas Donskis.

Buvęs Rusijos premjeras, vienas opozicinės PARNAS partijos pirmininkų ir aktyviausių V. Putino režimo kritikų Michailas Kasjanovas bei Sergejaus Magnitskio bendražygis William Browder akcentavo, kad visoms Europos Sąjungos institucijoms bei visoms ES narėms savo poziciją padėties žmogaus teisių Rusijoje klausimu būtina išsakyti vienu balsu, taip parodant Rusijos žmonėms, kad ES nėra užsimerkusi prieš jų problemas, o Putino režimui nusiunčiant žinią, kad jo atstovai negalės naudotis ES privilegijomis, neišsprendę didžiulių teisinės valstybės, žmogaus teisių ir demokratijos problemų.

Jie sveikino Europos Parlamento iniciatyvas ir išreiškė viltį, kad EP vetuos ES-Rusijos vizų režimo supaprastinimo susitarimą, jeigu nebus sudarytas asmenų, susijusių su grubiais žmogaus teisių pažeidimais ir korupcija bei kuriems draudžiama atvykti į ES, sąrašas arba, trumpiau tariant, nebus ES mastu priimtas vadinamasis „Magnitcio įstatymas“.

Sacharovo premijos laureatė Liudmila Aleksejeva, priminusi, kad birželio 6-ąją prasideda teisminiai procesai dėl įvykių Maskvos Bolotnajos aikštėje, kuomet taikus prieš V. Putino sugrįžimą į valdžią protestuojančių žmonių mitingas policijos ir spec. tarnybų pagalba virto riaušėmis.

V. Putino metodus L. Aleksejeva lyginio su sovietiniu režimu – baudžiamojon atsakomybėm patraukti atsitiktiniai mitinge dalyvavę asmenys, taip siekiant įbauginti visuomenę ir pademonstruoti, kad įkalintas gali būti kiekvienas, išdrįsęs pareikšti savo poziciją.

Apie tai, kad trečiosios Putino kadencijos metu naudojami metodai prilygsta sovietiniam režimui, konferencijos metu buvo kalbėta ne kartą. Nors Rusija yra prisijungusi prie daugelio tarptautinių konvencijų, yra Europos Tarybos narė, o Europos žmogaus teisių teismas Rusijos atžvilgiu gauna daugiausia skundų, oficialioji Maskva visiškai ignoruoja teismo sprendimus, o Vladimiras Putinas neigia politinių kalinių egzistavimą Rusijoje.

Visgi, įkalinimo dešimtmetį šiais metais pasitinkančio bei 50-jubiliejų birželio pabaigoje minėsiančio Michailo Chodorkovskio sūnus Pavelas Rusijoje vykstančiuose procesuos įžvelgė ir teigiamų pokyčių. Jie, pasak jo, neišvengiamai ateina iš apačios – t.y. visuomenės, pilietinių judėjimų, žmonių, kurie jau turėjo progos pamatyti kitokį pasaulį. Rusijos gyventojai, patyrę, kas yra ekonominė gerovė, neišvengiamai reikalaus ir politinių teisių.

ES vaidmuo šių procesų skatinime gali būti labai didelis – ypač suteikiant galimybę lengviau į ES įvažiuoti Rusijos gyventojams, tuo pačiu užkertant kelią čia patekti prisidedantiems prie žmogaus teisių ir demokratijos pažeidimų bei nusiunčiant stiprų signalą Putino režimui.

EP nariai kreipėsi į ES šalių ministrus

Europos Parlamento nariai parengė kreipimąsi į ES šalių užsienio ir vidaus reikalų ministrus. MyEP publikuoja to kreipimosi tekstą:

Gerbiamieji Ministrai,

Kreipiamės į Jus, norėdami išreikšti gilų susirūpinimą dėl šiuo metu vykstančių diskusijų su Rusijos vyriausybe dėl vizų supaprastinimo susitarimo ir siūlymo suteikti Rusijos pareigūnams, turintiems tarnybinį pasą, bevizį režimą Europos Sąjungoje.

Pripažindami, kad ES-Rusijos vizų režimo liberalizavimas yra potencialiai naudingas Europos Sąjungai, šalims narėms ir Rusijai, mes esame susirūpinę, kad toks sprendimas leistų pareigūnams, susijusiems su grubiais žmogaus teisių pažeidimais, laisvai keliauti į ES.

Kaip žinote, 2012 m. spalį Europos Parlamentas priėmė rekomendaciją, reikalaujančią tikslinių sankcijų asmenims, susijusiems su Sergejaus Magnickio mirtimi ir kitais rimtais žmogaus teisių pažeidimais bei korupcija Rusijoje.

Deja, Taryba iki šiol į šią rekomendaciją nesureagavo ir, atrodo, yra pasiryžusi pasiekti susitarimą su Rusija, kuris leistų pareigūnams, taip pat ir tiems, kurie prisidėjo prie Magnickio sulaikymo, kankinimų ir mirties, laisvai atvykti į ES.

Mes esame įsitikinę, kad tokia situacija yra nepriimtina. Tokiomis sąlygomis mes negalėsime paremti vizų supaprastinimo susitarimo su Rusija ir raginsime Parlamentą atmesti šį susitarimą, jei Taryba nepriims "Magnickio įstatymo," kaip siūloma Parlamento 2012m. spalio mėnesio rekomendacijoje.

Lauksime konstruktyvių Jūsų pasiūlymų, kaip užkirsti kelią korumpuotiems ir žmogaus teises pažeidžiantiems pareigūnams atvykti į ES.

Nuoširdžiai,

Europos Parlamento nariai

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiulės pajėgos kovoja su gaisru Šalčininkų rajone: dega 14 pastatų papildyta (73)

Ketvirtadienį , 12.04 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Restoranų mėgėjų rojus Ukrainoje: vietos, kur pavalgysite ne tik labai pigiai, bet ir su ypatinga programa

Dėmesio, visi mėgstantys pavalgyti. Norite daug, skaniai ir pigiai puotauti? Skubiai griebkite...

Nutarė, kiek metrų iki kaimyno sklypo negalima sodinti augalų (16)

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika patikslino prieš 12 metų patvirtintas Medžių ir krūmų...

Vyriausybės ataskaita Seime: opozicija negali parašyti netgi paguodos kuolo (13)

Seimo valdančiųjų ir opozicijos Vyriausybės darbo vertinimas skiriasi kaip diena ir naktis....

Oro taršos grėsmė – rimti sveikatos sutrikimai: apsauginės kaukės gali pridaryti bėdos (64)

Kai kuriuose rajonuose oro tarša net keturis kartus viršija įprastą ribą, todėl specialistai...

Keiksmažodį primenantį automobilio numerį gavęs Stano jau sulaukė dėmesio: manėme, tik mes tai pastebėjome, bet akivaizdu, kad ne

Ko gero, ne kartą esate pastebėję gatvėmis riedantį automobilį su šypseną keliančiu raidžių...

Guogą užsipuolę „Ryto“ fanai pasiekė savo – jis traukiasi iš klubo prezidento pareigų (26)

Vilniaus „Ryto“ klubo prezidentas Antanas Guoga ir visa klubo vadovybė galutinai užsitraukė...

Kovą darbdaviai pažėrė įspūdingų atlyginimų: penkios įmonės viršijo 20 tūkst. eurų (10)

Lietuvoje kovo mėnesį penkiose įmonėse atlyginimų vidurkiai viršijo 20 tūkst. eurų,...

Porošenka vadina „istoriniu įvykiu“: priimtas įstatymas dėl kalbos veikiausiai supykdys Maskvą (193)

Ukrainos parlamentas ketvirtadienį priėmė įstatymą, kuriuo siekiama plėsti ukrainiečių kalbos...