aA
Trečiadienį Europos Parlamente Briuselyje įvyko Liberalų ir demokratų aljanso „Už Europą“ (ALDE) organizuota konferencija politinių kalinių Rusijoje tema.
© DELFI (K.Ameliuškino nuotr.)

Jame dalyvavo Michailo Chodorkovskio sūnus Pavelas bei advokatas Vadimas Kliuvgantas, Maskvos Helsinkio grupės vadovė Liudmila Aleksejeva, Sergejaus Magnitskio darbdavys ir bendražygis William Browder, vienas Rusijos opozicijos lyderių Michailas Kasjanovas, o renginio šeimininku patikėta būti ALDE žmogaus teisių koordinatoriui Leonidui Donskiui.

Atidarydamas konferenciją L. Donskis pabrėžė, kad žmogaus teisės negali būti susiaurintos iki vienos šalies sienų – tai universali vertybė. „Į Michailą Chodorkovskį ar Sergejų Magnickį negalime žiūrėti kaip į Rusijos politinius kalinius, jie – europinės figūros ir visos Europos rūpestis“, - kalbėjo Leonidas Donskis.

Buvęs Rusijos premjeras, vienas opozicinės PARNAS partijos pirmininkų ir aktyviausių V. Putino režimo kritikų Michailas Kasjanovas bei Sergejaus Magnitskio bendražygis William Browder akcentavo, kad visoms Europos Sąjungos institucijoms bei visoms ES narėms savo poziciją padėties žmogaus teisių Rusijoje klausimu būtina išsakyti vienu balsu, taip parodant Rusijos žmonėms, kad ES nėra užsimerkusi prieš jų problemas, o Putino režimui nusiunčiant žinią, kad jo atstovai negalės naudotis ES privilegijomis, neišsprendę didžiulių teisinės valstybės, žmogaus teisių ir demokratijos problemų.

Jie sveikino Europos Parlamento iniciatyvas ir išreiškė viltį, kad EP vetuos ES-Rusijos vizų režimo supaprastinimo susitarimą, jeigu nebus sudarytas asmenų, susijusių su grubiais žmogaus teisių pažeidimais ir korupcija bei kuriems draudžiama atvykti į ES, sąrašas arba, trumpiau tariant, nebus ES mastu priimtas vadinamasis „Magnitcio įstatymas“.

Sacharovo premijos laureatė Liudmila Aleksejeva, priminusi, kad birželio 6-ąją prasideda teisminiai procesai dėl įvykių Maskvos Bolotnajos aikštėje, kuomet taikus prieš V. Putino sugrįžimą į valdžią protestuojančių žmonių mitingas policijos ir spec. tarnybų pagalba virto riaušėmis.

V. Putino metodus L. Aleksejeva lyginio su sovietiniu režimu – baudžiamojon atsakomybėm patraukti atsitiktiniai mitinge dalyvavę asmenys, taip siekiant įbauginti visuomenę ir pademonstruoti, kad įkalintas gali būti kiekvienas, išdrįsęs pareikšti savo poziciją.

Apie tai, kad trečiosios Putino kadencijos metu naudojami metodai prilygsta sovietiniam režimui, konferencijos metu buvo kalbėta ne kartą. Nors Rusija yra prisijungusi prie daugelio tarptautinių konvencijų, yra Europos Tarybos narė, o Europos žmogaus teisių teismas Rusijos atžvilgiu gauna daugiausia skundų, oficialioji Maskva visiškai ignoruoja teismo sprendimus, o Vladimiras Putinas neigia politinių kalinių egzistavimą Rusijoje.

Visgi, įkalinimo dešimtmetį šiais metais pasitinkančio bei 50-jubiliejų birželio pabaigoje minėsiančio Michailo Chodorkovskio sūnus Pavelas Rusijoje vykstančiuose procesuos įžvelgė ir teigiamų pokyčių. Jie, pasak jo, neišvengiamai ateina iš apačios – t.y. visuomenės, pilietinių judėjimų, žmonių, kurie jau turėjo progos pamatyti kitokį pasaulį. Rusijos gyventojai, patyrę, kas yra ekonominė gerovė, neišvengiamai reikalaus ir politinių teisių.

ES vaidmuo šių procesų skatinime gali būti labai didelis – ypač suteikiant galimybę lengviau į ES įvažiuoti Rusijos gyventojams, tuo pačiu užkertant kelią čia patekti prisidedantiems prie žmogaus teisių ir demokratijos pažeidimų bei nusiunčiant stiprų signalą Putino režimui.

EP nariai kreipėsi į ES šalių ministrus

Europos Parlamento nariai parengė kreipimąsi į ES šalių užsienio ir vidaus reikalų ministrus. MyEP publikuoja to kreipimosi tekstą:

Gerbiamieji Ministrai,

Kreipiamės į Jus, norėdami išreikšti gilų susirūpinimą dėl šiuo metu vykstančių diskusijų su Rusijos vyriausybe dėl vizų supaprastinimo susitarimo ir siūlymo suteikti Rusijos pareigūnams, turintiems tarnybinį pasą, bevizį režimą Europos Sąjungoje.

Pripažindami, kad ES-Rusijos vizų režimo liberalizavimas yra potencialiai naudingas Europos Sąjungai, šalims narėms ir Rusijai, mes esame susirūpinę, kad toks sprendimas leistų pareigūnams, susijusiems su grubiais žmogaus teisių pažeidimais, laisvai keliauti į ES.

Kaip žinote, 2012 m. spalį Europos Parlamentas priėmė rekomendaciją, reikalaujančią tikslinių sankcijų asmenims, susijusiems su Sergejaus Magnickio mirtimi ir kitais rimtais žmogaus teisių pažeidimais bei korupcija Rusijoje.

Deja, Taryba iki šiol į šią rekomendaciją nesureagavo ir, atrodo, yra pasiryžusi pasiekti susitarimą su Rusija, kuris leistų pareigūnams, taip pat ir tiems, kurie prisidėjo prie Magnickio sulaikymo, kankinimų ir mirties, laisvai atvykti į ES.

Mes esame įsitikinę, kad tokia situacija yra nepriimtina. Tokiomis sąlygomis mes negalėsime paremti vizų supaprastinimo susitarimo su Rusija ir raginsime Parlamentą atmesti šį susitarimą, jei Taryba nepriims "Magnickio įstatymo," kaip siūloma Parlamento 2012m. spalio mėnesio rekomendacijoje.

Lauksime konstruktyvių Jūsų pasiūlymų, kaip užkirsti kelią korumpuotiems ir žmogaus teises pažeidžiantiems pareigūnams atvykti į ES.

Nuoširdžiai,

Europos Parlamento nariai

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sąmyšis mokyklose nesibaigia: šįkart į kampą spaudžiami ne mokytojai, o abiturientai (1)

Mokslo metai mokyklose prasidėjo sumaišties kupinomis emocijomis. Ir nors garsiausiai buvo kalbama...

Kolegijos Kryme direktorė apie kruviną išpuolį: žudė visus iš eilės Peskovas: įtariama teroro akto versija (320)

Rusijos okupuotame Kryme , Kerčės politechnikos kolegijoje nugriaudėjo sprogimas.

Silicio slėnis šoka tango su despotais (19)

Silicio slėnio technologijų milžinės tradiciškai atranda išmintingų būdų, kaip kurti...

Žuvusios manekenės Didžiūnaitytės tragedija sujaudino žinomas moteris: jų klausimai – itin nepatogūs (14)

Praėjusių metų tragiškai žuvusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės istorija iki šiol nėra...

Šimašiui – netikėti kaltinimai: kilo klausimų dėl rinkimų kampanijos skaidrumo Šimašius: tai visiškas absurdas (40)

Opozicinės Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) frakcija Vilniaus miesto savivaldybės taryboje...

IT specialistas: prieš Lietuvą gali būti ruošiama labai rimta ataka (4)

„Internete nieko nebūna nemokamo“, – sako Ramūnas Liubertas. Jis – informacinių...

Klimatologai – apie anomalijas Lietuvoje: žiemą laukia šilumos bangos, o Vėlinės bus labai šaltos (46)

Šiuo metu mus džiugina bobų vasara. O kokie gi orai laukia likusį rudenį, kokia bus žiema? Pasak...

Rusijos „erelio“ vadybininkas išvadino McGregorą prostitute, UFC bosas neigia kalbas apie revanšą (14)

Po milžiniško susidomėjimo sulaukusios skandalingos UFC dvikovos tarp Chabibo Nurmagomedovo ir...

Pasisemkite idėjų iš parodos: kokios tendencijos ryškėja lietuvių interjeruose (3)

Lietuviams svarbu, kad jų namai būtų vieninteliai ir nepakartojami. Todėl interjerui jie skiria...

Liudvikas Andriulis. Piktas monstras, gąsdinantis Skvernelį (242)

Su siaubu žiūrėdamas vakarykštį Skvernelio pasisakymo apie visuomenės teisę žinoti įrašą,...