aA
Šiuo metu euro įvedimo tema Lietuvoje yra itin aktuali, kadangi planuojama, kad įsivesime šią Europos Sąjungos valiutą nuo 2015 metų pradžios.
Algirdas Šemeta
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasak Europos Komisijos nario Algirdo Šemetos, nagrinėjant tai, kas vyksta viešojoje erdvėje, susidaro įspūdis, kad Lietuva yra verčiama stoti į euro zoną, nes tai yra Lietuvos apsisprendimas stoti į ją ar nestoti. Jo manymu, reikėtų sąžiningai vertinti, ar gerai įvykdyti Mastrichto kriterijai, kad jie būtų tvarūs, o ne vienkartiniai.

Paklaustas, kokia yra reali euro įvedimo nauda Lietuvai, eurokomisaras pabrėžė, kad šiuo metu, de facto mes jau turime eurą, tik lito pavidalu, kadangi jis susietas su euru, bet tuo pačiu nėra galimybių vykdyti aktyvią pinigų politiką, naudoti įvairias priemones problemoms spręsti, neturime balso Europos centriniame banke (ECB), kur ta pinigų politika yra vykdoma, Lietuvos bankai negali tiesiogiai pasiskolinti iš ECB, kas tiesiogiai atpigintų ir kreditinius išteklius Lietuvoje, ir leistų bankams spręsti likvidumo problemas.

“Manau, kad tas kalbėjimas, ką man duos, šiuo atveju nėra visiškai tinkamas. Neturėtume užmiršti, iš kur atėjome. Tapimas euro zonos nare Lietuvai suteiktų tam tikro geopolitinio saugumo. Diskusija, ar man duos ką nors, ar neduos, nėra pati teisingiausia. Reikėtų svarstyti apie bendruosius Lietuvos interesus, gilesnę integraciją į ES, stojimas į euro zoną – būtų dar vienas žingsnis geresnės integracijos link ir prisidėtų prie ilgalaikio Lietuvos saugumo”, - Briuselyje žurnalistams sakė jis.

A. Šemeta vengė vertinti, ar Lietuvos vyriausybės pastangos yra pakankamos, kad būtų įvestas euras, tačiau išreiškė nuomonę, kad tos pastangos su laiku turėtų stiprėti.

Kalbėdamas apie kaimynus latvius, kurie prisijungė prie euro zonos nuo šių metų sausio 1 dienos, jis pabrėžė, kad jie buvo labai aktyvūs.

Komentuodamas prezidentės Dalios Grybauskaitės pasakymą, kad mokesčių didinimas Lietuvoje apsunkintų euro įvedimą, A. Šemeta akcentavo, kad mokesčių klausimas yra padaromas labai išskirtiniu, tačiau reikėtų kalbėti apie sistemines reformas, kurios yra daugmaž žinomos, apie tai, ką reikėtų daryti.

“Turime problemų su darbo jėgos apmokestinimu, reikia ieškoti būdų, kaip kompensuoti sumažinimą. Stebuklų nebūna, svarbu netraukti iš konteksto konkrečių mokestinių iniciatyvų, nedaryti to be analizės, nes tai nervina. Reikėtų gerai pasvarstyti, įvertinti ir pateikti sistemines reformas”, - kalbėjo eurokomisaras.

Paklaustas, ar realu, kad kitais metais turėsime eurą, EK narys teigė, kad būtina užtikrinti, kad tvariai būtų vykdomi Mastrichto kriterijai ir finansų sistema išliktų stabili. “Jei tai bus padaryta, neturėtų kilti kliūčių. Yra preliminariai įvertinta, kad techninių nesklandumų sprendimų priėmime neturėtų kilti. Jei Lietuva padarys viską, ką turėtų padaryti, bus priimti atitinkami sprendimai ir ji taps euro zonos nare”, - patikino jis.

Eurokomisaro nuomone, itin svarbu nesieti su euru to, kas nesietina. “Labai pavojinga, kai yra tam tikri veiksmai siejami su euro įvedimu, nors euro įvedimas to nereikalauja. Euro įvedimas nereikalauja keisti mokesčių. Nėra tokių reikalavimų įvedant eurą, nėra reikalavimų pertvarkyti algas, tai yra šalies vidaus dalykas, ji pati nusprendžia, ar yra euras, ar nėra, o kai viskas siejama su jo įvedimu, euras pasidaro baubas, nes ir to, ir kito, ir trečio negalima padaryti”, - paaiškino jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausoje dėl išlaidų kariuomenei – nedviprasmiškas signalas valdžiai (133)

Lietuva gynybai šiuo metu skiria beveik 2 proc. BVP. Krašto apsaugos ministras, kariuomenės vadas,...

Siūlo nebemokėti atostoginių: darbuotojas turėtų pats susitaupyti nuo algos (76)

Kilusi diskusija dėl atostoginių mokėjimo tvarkos sulaukia dviprasmiškų vertinimų. Ekonomistų...

Šie specifiniai Rytų Vokietijos prekės ženklai išliko ir žlugus komunizmui (6)

Rytų Vokietija negarsėjo kaip vartotojų teisių gynimo bastionas, ir kai Berlyno siena griuvo...

Po krepšiais dominavęs Sabonis solidžiai prisidėjo prie ketvirtos paeiliui „Pacers“ pergalės

Domantas Sabonis vėl ant parketo buvo viena ryškiausių figūrų, o Indianos „Pacers“ (7/4)...

Atlikite trumpą testą ir sužinosite, ar turite riziką susirgti cukriniu diabetu

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto...

Mokslų daktarės analizė: kas geriau – sviestas ar margarinas? (232)

Diskusijos apie tai, kas tinkamiau jūsų sveikatai, – margarinas ar sviestas , tęsiasi jau...

Mokyklos valgyklos maiste – gyvos kirmėlės (190)

Vakar Radviliškio rajono Lizdeikos gimnazijoje pietavusi moksleivė perlinių kruopų košėje rado...

8 būdai, kaip apsisaugoti nuo plepių žmonių

„Nepaprastai įdomi“ istorija apie močiutę, katiną arba nutikimą pakeliui į darbą: yra...

Šalys, kuriose geriausia auginti vaikus: kurioje vietoje atsidūrė Lietuva?

Švedija, Norvegija, Islandija, Estija ir Portugalija yra geriausios šalys auginti vaikus, anot...