aA
Praėjusį šeštadienį Londono centre įsikūrusiame universiteto koledže (angl. University College London, UCL) vyko kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus debatai. Pusantros valandos trukusią diskusiją moderavo žurnalistas Edmundas Jakilaitis. Į debatus Londone atvyko keturi kandidatai: Ingrida Šimonytė, Mindaugas Puidokas, Gitanas Nausėda ir Petras Auštrevičius.

Didžiuosius Londono prezidentinius debatus organizavo Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenė (JKLB) kartu su Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjunga (JKLJS), UCL studentų sąjunga, Londono sičio lietuvių klubu (LCLC) ir Lietuvių komercijos rūmais (LCCUK).

„Londone įvykę prezidentiniai debatai rodo ne tik lietuvių bendruomenių organizacijų stiprėjimą, išreikštą norą skatinti Lietuvos piliečių, gyvenančių užsienyje, pilietinį ir politinį aktyvumą, bet taip pat ir lietuvių, gyvenančių užsienyje, dėmesį Lietuvoje vykstančiais procesais.

Užsienyje gyvena daugiau nei 700 000 lietuvių ir ateinantys Prezidento rinkimai, numatomas pilietybės išsaugojimo referendumas turės įtaką mūsų visų gyvenime. Rengdami debatus norėjome suteikti progą kandidatams labiau pažinti išvykusiuosius, o mums, gyvenantiems užsienyje, suprasti kandidatų į Prezidento postą Lietuvos viziją. Manau, debatai pavyko ir to naudą patirsime mes visi“, – teigia JKLB pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus debatai Londone
Kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus debatai Londone
© Organizatorių nuotr.

Jaunimo sąjungos pirmininkė Ieva Steponavičiūtė įsitikinusi, kad šie debatai užsienio lietuvius paskatins toliau domėtis kandidatų pasisakymais ir užsiregistruoti balsuoti rinkimuose.

„Labai džiugu, kad didelei daliai kviestų kandidatų pavyko atvažiuoti, kad turėjome progą sukurti tokį renginį savo bendruomenei, ir juo plačiai dalintis. Man smagu ir todėl, kad didžiulė dalis veidų auditorijoje buvo jauni: debatai tapo proga mums susitikti ir parodyti pretendentams, kad mums rūpi rinkimų procesas ir baigtis“, – sako ji.

Sausakimša salė įrodė augantį JK gyvenančių lietuvių pilietinį aktyvumą. Didžiųjų Londono prezidentinių debatų moderatoriui susirinkusių pasiteiravus, kiek iš čia esančių pasiruošę balsuoti rinkimuose, rankas pakėlė kone visi.

Kandidatai diskutavo susirinkusiems labiausiai rūpimais klausimais – apie emigrantų grįžimo į Lietuvą galimybes, vaikų integraciją, švietimo sistemą, regionų bei užsienio politiką ir, žinoma, pilietybės išlaikymo klausimą.

„Visi, kurie yra išvykę, pirmiausia turi parodyti, kad jiems patiems šis klausimas yra tikrai labai svarbus, registruotis ir dalyvauti referendume, siekti, kad jūsų nuomonė būtų girdima. Nes niekas taip nekompromituos šio referendumo kaip pasyvus išvykusių piliečių dalyvavimas“, – sakė I. Šimonytė.

Kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus debatai Londone
Kandidatų į Lietuvos Respublikos prezidentus debatai Londone
© Organizatorių nuotr.

Kandidato į prezidentus P. Auštrevičiaus manymu, dabartinė valdžia padarė viską, kad komplikuotų gegužės mėnesio rinkimus ir tuo pačiu referendumą.

„Valdžia, kuriai nereikia dvigubos pilietybės, bijo išsilavinusių, išprususių, mačiusių Europą piliečių ir daro viską, kad vėl atidėtų šį sprendimą. Piliečiai turi duoti labai aiškų signalą, kad jei ne dabar, prie šio klausimo vis tiek bus grįžtama vėliau. Be dvigubos pilietybės Lietuva tokiame atvirame pasaulyje praranda didžiausią savo turtą – žmones“, – teigė politikas.

G. Nausėda kalbėdamas apie pilietybės išsaugojimą panaudojo metaforą mamos, kurios vaikai išsibarstė po pasaulį ieškodami geresnio gyvenimo ir galimybių, bet visuomet yra laukiami sugrįžti: „Jūs esate visada laukiami ir iš šeimos neišbraukti. Paso buvimas yra pasakymas, kad jūs galite grįžti vėliau, galite negrįžti, bet prisidėti prie Lietuvos kūrimo iš toliau, bet jus visada liekate šios šeimos nariai.“

M. Puidoko nuomone, lietuvių yra per mažai, kad tauta galėtų sau leisti nebūti vieninga, susiskaldyti.

„Mes privalome jungtis, galvoti vieni apie kitus. Labai liūdna, kad konservatorių partija ir jos lyderiai atsitraukė nuo referendumo palaikymo. Manau Lietuvai reikalingas toks susitarimas, kaip buvo Airijoje, kada visos politinės jėgos strateginiuose klausimuose vykdė kryptingą politiką. Lietuva yra viena ir mums reikia visų jūsų“, – kalbėjo M. Puidokas.

„Į šiuos debatus Londone studentai atkeliavo net ir iš kitų miestų, nes jiems rūpi Lietuvos ateitis. Tai buvo puiki galimybė pamatyti ir susipažinti su asmenybėmis, kurios nori prisidėti prie Lietuvos gerovės kūrimo. UCL universitete mokausi jau ketverius metus. Dalyvaudama UCL Baltic Society renginiuose, išklausiau įvairių nuomonių apie studentų ateitį Lietuvoje. Tikrai daugelis jos labai pasiilgsta, kiti grįžta studijoms pasibaigus. Balsuodami už Lietuvos ateitį, balsuojame ir už savo ateitį. Šie debatai suteikė galimybę įsigilinti ir pagalvoti, kas galėtų būti tas prezidentas, kuris iš tikrųjų ves Lietuvą į priekį“, – mintimis po renginio dalinosi UCL Baltic Society prezidentė Greta Mickutė.

LCLC atstovų tikinimu, pilna salė įrodo pasaulio lietuvių domėjimąsi tuo, kas vyksta gimtinėje. „Jau ne pirmi rinkiminiai debatai Londone tampa gražia tradicija didžiausiame lietuvių išeivijos mieste pasaulyje. Per kelias registracijos valandas užsipildęs renginys pasižymėjo gera nuotaika, įdomiais pasisakymais ir pozityvu – nepaisant sudėtingų klausimų“, – sakė LCLC viceprezidentas Gediminas Kiveris.

Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje gyvena daugiau nei 200 000 Lietuvos piliečių. Pilietinis aktyvumas, pastaraisiais metais nors didėjantis, vis dar išlieka gana žemas. Tačiau Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje prognozuoja, kad šiais metais JK lietuviai rinkimuose pademonstruos aktyvumo rekordus.

Nepamiršti pilietinės pareigos, aktyviai balsuoti artėjančiuose Lietuvos Respublikos Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose bei svarstomame referendume Lietuvos pilietybei išsaugoti užsienio lietuvius skatina ir projektas DABAR (Dalyvaukime ir aktyviai balsuokime ateinančiuose rinkimuose). Tai Pasaulio lietuvių bendruomenės sumanyta pilietinė akcija, kurios metu socialiniuose tinkluose pateikiama informacija apie tai, kaip tapti rinkėju, balsavimo procesą, kandidatus ir jų rinkimines programas.

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai vyks 2019 m. gegužės 12 d., antrasis turas, jei jo prireiks, numatytas gegužės 26 d. Pirmasis prezidento rinkimų turas sutaps ir su pilietybės išsaugojimo referendumu. Rinkėjai, ketinantys balsuoti užsienyje, turi užsiregistruoti rinkėjų, balsuojančiųjų užsienyje, elektroninėje registracijos sistemoje. Ją galima rasti elektroninių paslaugų portale, taip pat VRK interneto svetainėje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.8000

Top naujienos

Rytų Ukrainoje nukrito karinis lėktuvas: žuvo mažiausiai 22 žmonės (118)

Mažiausiai 22 žmonės žuvo katastrofoje, kuomet karinis lėktuvas An-26 nukrito Charkivo srityje...

Pribloškiantis apleisto 9-mečio prisipažinimas: su manimi darė tai, bet tuomet gaudavau pavalgyti (155)

Devynmetis berniukas maždaug metus buvo seksualiai prievartaujamas, tačiau neturėjo net kam...

Daugiau klausimų nei atsakymų: mįslinga ir kraupi 21 m. studentės mirtis (49)

2013 metais vieno Los Andželo viešbučio vandens rezervuare buvo rastas 21-erių Elisos Lam kūnas....

SAM atnaujino paveiktų šalių sąrašą: papildė Estija, Lenkija, Vokietija, kai kurioms taikomos išimtys (52)

Penktadienį, rugsėjo 25 d., atnaujintas labiausiai koronaviruso (COVID-19) infekcijos paveiktų...

Giedrė Balčiūtė | D+ nariams

Grįžo iš Italijos ir pasibaisėjo lietuvių elgesiu per COVID-19 pandemiją: pasimokykite iš italų (122)

Pavasarį Italija išgyveno tikrą košmarą, netikėtai tapusi viena iš labiausiai koronaviruso...

Policija įspėja gyventojus: sukčiai platina elektroninius laiškus policijos vardu (20)

Lietuvoje siautėja virtualūs sukčiai. Lietuvos policija savo feisbuko paskyroje įspėjo...

Psichologės įžvalgos apie seksualinį smurtą atvėrė Lietuvos piktžaizdę: daugelis prievartą patyrusių moterų galvoja, kad taip turi būti (86)

Pasirodžius informacijai apie neva netinkamai pasirinktus asmenis reklamai ir seksualinę prievartą...

Po Lukašenkos inauguracijos – audringa reakcija socialiniuose tinkluose (276)

Trečiadienį skubiai ir slaptai surengta Aliaksandro Lukašenkos inauguracija. Tai – didelis...

Ispanai praneša, kad Dimša iš „Žalgirio“ turėtų keltis į Las Palmą (26)

Anot Ispanijos žiniasklaidos, Las Palmo „Gran Canaria Herbalife“ klubas artėja prie susitarimo...

„Kaunas Hockey“ vyrai: ledo ritulys be muštynių – ne ledo ritulys laida „Sportinė forma“ (10)

Dėl koronaviroso pandemijos praėjusį sezoną ranka pasiekiamo Lietuvos ledo ritulio čempionų...

|Maža didelių žinių kaina